Huobi Ticaret Türleri ve Ayrıntılı Huobi Kullanım Rehberi

Huobi kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımız ile borsayı doğru şekilde kullanmaya başlayacaksınız.

Huobi kayıt

Huobi Global’de Ticaret Nasıl Yapılır?

1- Huobi Spot Nasıl Yapılır?

Huobi Spot işlem

Spot işlemler, klasik olarak bir döviz alım satımı gibi düşünülebilir. X bir coini satın alabilir, yükseldiğinde satabilirsiniz. Anlık fiyatı ya da belirlediğiniz bir fiyattan alım satım yapma imkanını da bu alanda değerlendirebilirsiniz.

Limit Emir Nedir?

Limit emir

Limit emir, kullanıcıların istedikleri fiyattan coin alıp satılmasına verilen isimdir. Örneğin; Bitcoin (BTC) fiyatı anlık olarak 60,000$’da, siz bu fiyatın 55,000$’a gerileyeceğini düşünüyorsanız, limit emir kullanarak 55,000 bandına bir emir girersiniz, fiyat oraya düştüğünde o fiyattan bir satıcı varsa emriniz gerçekleşir. Aynı şekilde 55,000$ seviyesinden aldığınız BTC’i 65,000$ seviyesinde de satışa koyabilirsiniz. Bu da yine bu fiyattan bir alıcı varsa emrinizin gerçekleşmesini sağlar.

Piyasa Emri Nedir?

Piyasa emri

Huobi Global’da spot işlemlerde kullanabileceğiniz bir diğer emir tipi ise piyasa emridir. Piyasa emri, X bir coini, anlık fiyattan almaya veya satmaya yarar. Diğer borsalarda, piyasa emri manuel olarak seçilebilirken, Huobi, piyasadaki en iyi fiyat üzerinden işlem yapmayı sağlar, yani otomatik bir fiyat belirler.

Tetikleyici Emir Nedir?

Tetikleyici emir

Tetikleyici emir, en son piyasa fiyatı, tetik fiyatına ulaştığında önceden ayarlanmış fiyat ve miktara göre, Huobi’nin kullanıcıları için otomatik olarak limit emri veya piyasa emri vermesine denir. Tetikleyici emir, piyasa emrini sınırlamak için kullanılır. Spot işlem ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

2- Huobi Futures İşlem Nedir, Nasıl Yapılır?

Huobi Futures

Futures işlemler (vadeli işlem), kullanıcıların kendi tahminlerine göre uzun pozisyon alarak ya da açığa satış yaparak kripto paralardaki yükselişlerden ve düşüşlerden kazanç sağlamaya yarayan ticaret türüdür.

Huobi Futures işlem de diğer borsalardaki vadeli işlemler gibi risk içeren bir işlemdir. Yani yeteri kadar teknik analiz ve temel analiz bilgisi olmayanların kesinlikle girmemeleri gereken bir işlemdir. Huobi vadeli işlemlerde kaldıraç oranları vardır. Her kripto para için belirlenen kaldıraç oranı farklıdır.

Long Nedir?

Long nedir

Örneğin BTC vadeli işlem yapacağınızı varsayalım. 10 dolar bir varlık için 10X’lik bir işlem açtığınızda, toplamda 100 dolarlık işlem açtığınız anlamına gelir. Long işlem yani yukarı bir yönlü işlem açtığınızda, eğer BTC fiyatı, düşerse 100 dolar üzerinden kayıp hesaplanır, aynı şekilde yükseldiğinde de yine 100 dolar üzerinden kazanç hesaplanır. Long işlem yapmak için “Futures” sekmesine girin ve “Aç” butonunu tıklayın.

Short Nedir?

Short Nedir?

Short işlem de aynı şekildedir. Short işlemde mantık piyasanın aşağı yönlü olarak hareket edeceğine emin olunduğu zamanlarda yapılır. 59,000$ seviyesinde işlemde olan BTC için short emri girmeniz demek, bunun düşeceğini düşündüğünüz anlamına gelir ve belirlediğiniz kaldıraç oranına göre kar-zarar hesaplaması yapılır. Short işlem için “futures” sekmesine girin ve “kapat” butonunu tıklayın.

Futures İşlem Çeşitliliği

Futures işlemlerde, her kripto para bulunmaz. Borsanın belirlediği bazı kripto paralarda işlem yapabilirsiniz. Huobi Global futures işlemlerde; BTC / ETH / EOS / LTC / XRP / BCH / TRX / BSV / ETC / LINK / DOT / ADA / FIL Coin gibi kripto çiftleri ile işlem yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Huobi Vadeli İşlem Açma

4- Huobi Earn Nedir, Nasıl Kullanılır?

Huobi Earn

Huobi Earn ya da diğer adıyla “Huobi Kazan” pasif gelir elde etmek isteyen kullanıcılara özel olarak sunulan bir işlem türüdür. Bu işlemi yapmak son derece basittir. Huobi ana sayfasına girdikten sonra üst bölümde yer alan ticaret türleri altında yer alan “Daha fazla” sekmesine tıklayın ve “Huobi Earn” bölümüne girin.

Huobi Earn, elinizdeki varlıkları belli bir süre ile stake ederek pasif gelir elde etmenizi sağlar. örneğin elinizde FIL Coin, LUNA, BTT, SHIB, DOGE, TRX, NFT, AXS, SOL, ADA, DOT, ETH, USDC gibi kripto paralar var ve zamanınız işlem yapmak için yeterli değilse, uyurken bile para kazanabilirsiniz.

Earn mantığı, elinizdeki varlıkları sisteme borç vererek kazançlardan düzenli olarak faiz kazanmaya denir. Yani herhangi bir işlem yaparak risk almak istemiyorsanız, Huobi Earn kullanabilirsiniz.

5- Huobi Primepool Nedir, Nasıl Kullanılır?

Primepool Nedir

Primepool, Earn işlemlerin bir değişik türüdür. Burada da varlıklarınızı kilitleyerek para kazanabilirsiniz. Kilitleyeceğiniz kripto para birimine göre karlılık oranınız değişir. Örneğin BTC 8,00% kazanırken, HT Token kilitlemeniz durumunda kazancınız 20,31% olarak belirlenecektir.

Huobi Primepool işlem yapmak için ana sayfada yer alan ticaret türleri sekmesinin altındaki “daha fazla” butonuna tıklayın ve buradan Primepool sekmesine girerek işlem yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Huobi Primepool Nasıl Kullanılır?

6- Huobi Staking Nedir, Nasıl Kullanılır?

Huobi Staking Nedir

Staking (kilitleme), varlıkların alım satım işlemi yapmak yerine belli bir dönem alım satım yapmadan Huobi Global cüzdanlarında bekletilerek para kazanılması işlemine denir. Diğer bazı borsalarda olduğu gibi Huobi de kullanıcılarına ticaret çeşitlilikleri sunma konusunda istikrarlı çalışmalarına devam ediyor.

Birçok farklı kripto varlıklarınızı staking ederek pasif gelir elde edebileceğiniz Huobi Staking işleminde dikkat etmeniz gereken en temel konu, stake etme süresini göz önünde bulundurmanızdır. Çünkü stake edeceğiniz her coin için verilen teminat süresi birbirinden farklıdır. Bu yüzden paranızın çekme süresini iyi değerlendirmeniz gerekir.

Huobi Staking işlemi yapmak için borsanın ana sayfasına girerek “ticaret türleri” sekmesinden “daha fazla seçenek” butonuna tıkladıktan sonra Huobi Staking bölümüne giriş yapabilirsiniz. Burada liste halinde verilen kripto paralardan istediğinizi stake edebilirsiniz.

7- Huobi Kripto Kredileri

Huobi Kripto Kredileri

Huobi Global’in kullanıcılarına sunduğu bir diğer ticaret türü de kripto kredileridir. Bu işlem, bankadan kredi almaya benzer ve değerlendirme de yine bankalarda olduğu gibi kullanıcıların varlıklarına bağlı olarak değerlendirilmektedir.

Huobi mobil uygulamasından ana sayfaya girdikten sonra [Daha fazla] seçeneğinden [Finans Hizmeti] – [Kripto Kredileri] seçeneğine girdikten sonra ödünç almak istediğiniz kripto parayı seçin, teminat olarak göstereceğiniz varlığı gösterin, kredi vadesini belirleyin, kredi hizmet sözleşmesini okuyup onaylayın, daha sonra “onayla” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz