Launchpad Nedir, Avantajları Nelerdir, Nasıl Çalışır?

0
173

Launchpad, bir kripto para projesinin halka arz edilmeden önce yatırımcılara erken alım fırsatı sunan bir fon toplama platformudur.

Kripto borsalarında sıklıkla sunulan launchpad platformu, aslında önceden yatırım yapma olarak da değerlendirilebilir. Örneğin piyasaya çıkartılması planlanan yeni bir coin, öncelikle halka arz edilir (ICO). Ancak bundan önce ön satış yapılır. Ön satışta, kullanıcılar belirli oranlarda coini satın alarak piyasaya sürüldüğünde yüksek kazanç elde ederler.

Kripto paralarda launchpad yoluyla toplanan fonlar, projenin daha geniş yatırımcı tabanına ulaştırılması amacı ile yapılır. Bir diğer amaç ise kripto paraların “balina” adı verilen büyük yatırımcıların satın alarak spekülasyonun önüne geçmektir.

Kripto para dünyasında sıklıkla duyduğumuz “PUMP” ve “DUMP” kavramlarının asıl nedeni büyük yatırımcılar yani “balina” adı verilen kişilerdir. Bu kişiler, örneğin 0,1$ değerinde olan X coini yüklü miktarda satın alarak PUMP oluştururlar yani fiyatını yükseltirler. Acemi yatırımcılar da coinin yükseldiğini görünce, tepe fiyattan satın alırlar ve balinalar, 0,1$’dan satın aldıkları coinin sonradan gelen yatırımcılarla daha da yükseltmesinin hemen akabinde coini satarlar ve yüksek paralar kazanırlar. Sonradan gelen yatırımcılar da zarar eder.

Kripto paralarda launchpad yapılmasının en büyük nedeni de budur. Mantık olarak düşünüldüğünde, bir coinin fiyatının yükselmesi proje sahiplerinin işine gelir gibi bir düşünce oluşabilir. Ancak anlık yükselişler ve düşüşler, hiçbir zaman proje sahibinin işine gelmez.

2009 yılında Bitcoin‘in (BTC) ortaya çıkmasından sonra kripto dünyası kısa sürede çok farklı şekiller alarak yoluna devam etti. akıllı sözleşmeler, merkeziyetsiz finans (DeFi), merkeziyetsiz uygulamalar (DApp) vb. gibi yeniliklerin faaliyete geçmesi ile birlikte kripto dünyasına çok farklı dönüm noktaları yaşanmaya başladı.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Launchpad’e Neden İhtiyaç Duyulur?

Bilindiği üzere kripto paralar, merkeziyetsizdirler ve bir şekilde tüm coinler risk altındadırlar. Balinaların erken hamleleri yüzünden fiyatların aşırı şekilde dalgalanması, sonrasında DUMP yapılarak düşmesi gibi birçok olumsuzluk, proje sahipleri için önemli tehditlerdir. Bunların önüne geçmek için kripto projeleri fonları güvence altına almak için yüzlerini en yeni launchpad platformlarına dönmüştür.

Initial DEX Offering (IDO) olarak da bilinen kripto launchpad, İlk Coin Arzı (ICO) ve İlk Borsa Arzı (IEO) gibi önceki platformların varisi olarak ortaya çıkmıştır.

Launchpadlerin Avantajları Nelerdir?

Launchpadlerin hem yatırımcılar hem de proje sahipleri açısından sunduğu birçok avantaj bulunmaktadır. Yukarıda saydığımız durumların önüne geçmeye ek olarak aşağıda sıraladığımız avantajlar da kayda değer yönlerdir.

1- IDO’lar izin gerektirmezler. DEX’lerdeki token listelemeleri için çok az veya hiç ücret gerekmez. Herhangi bir ekip, oluşturduğu tokenlerin giriş şartlarını yerine getirdiği sürece kripto launchpade projesini koyabilir.

2- Launchpad’ler kullanıcı fonlarını tutmadıklarından güvenlik ihlallerine karşı zafiyet göstermezler. Varlıklar, yatırımcıların kontrolünde olduğu için daha güvenilir bir zemin oluşturur.

3- Tokenlardan kazanılan faziler neredeyse işlem esnasında alınır. Bu da bekleme süresini gerektirmediği için yatırımcılar açısından son derece avantajlı bir durumdur.

Kripto Launchpad’ler Nasıl Çalışır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi launchpad, bir projenin ön satışı anlamına gelir. Bu çalışma modeli, blockchain tabanlı bir yaklaşım kullanılarak sunulur. Şeffaflık sağlanması amacı ile blockchainin token dağıtımı kullanılmaktadır. Sistemin bu şekilde ilerlemesi, sıradan bireysel yatırımcıların da kolaylıkla ön satıştan pay almalarını sağlar.

Açıkça söylemek gerekirse daha önceki dönemlerde token dağılımlarının çok da adil olduğu söylenemez. Pump and Dump şemalarından kaynaklanan ani fiyat yükselmeleri, genellikle küçük yatırımcıların zarar etmeleri ve proje hakkında spekülasyonların artmasına neden olmaktaydı.

Launchpad ile bu durumun neredeyse tamamen ortadan kalktığını söyleyebiliriz. Çünkü ön satışlara, sıradan bireysel yatırımcılardan, büyük alıcılara kadar herkes kolaylıkla girebilmektedir.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

En İyi Kripto Launchpadleri Hangileridir?

Launcphad platformu, birçok global borsada bulunmaktadır. Binance launchpad, Phemex launchpad, Huobi launchpad, Gate.io launchpad gibi alanlar, DeFi özellikleri ile kullanıcı güvenliği ve uygunluğunu bir araya getirdiklerinden yatırımcılar tarafından oldukla popüler bir seçim olarak belirlemişlerdir.

Luauncphadlere katılmanın da borsalarda son derece kolay olması, acemi yatırımcılar açısından sunulan bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Binance Launchpad Listesi

Binance kripto borsası, kullanıcılarına birçok farklı ticaret türü sunan borsalardan biridir. Launchpad konusunda da ayrıcalıklı yönlerini sunan kripto borsasının en iyi launchpad listesi, aşağıda yer almaktadır.

Coin Adı Piyasa Değeri Dolaşan Arz
Klaytn (KLAY) $603,218,439 3,039,298,448 KLAY
BTCST $113,559,332 12,201,404 BTCST
Reef (REEF) $50,240,397 20,070,722,328 REEF
Coin98 (C98) $86,062,863 216,944,444 C98
Alien Worlds (TLM) $57,892,313 2,611,487,653 TLM
MyNeighborAlice (ALICE) $56,378,172 30,600,000 ALICE
MOBOX (MBOX) $52,346,950 79,853,076 MBOX
LAZIO $50,899,625 8,600,000 LAZIO
BETA $50,501,024 535,333,333 BETA
SFP $37,847,548 108,166,667 SFP

Sonuç olarak; launchpadler, hem yeni ve acemi yatırımcılar açısından PUMP ve DUMP etkilerinden korunarak zarar etmelerini engeller hem de projenin daha sağlıklı şekilde ilerlemesini sağlar.

Kripto para dünyasında launchpadlerin ortaya çıkmasından sonra piyasanın daha sağlıklı şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz