Kazançlı Bir Yatırım İçin 6 Adımda Kripto Para Proje İncelemesi

0
110

Kripto para proje incelemesi, yatırım yapmadan önce coin ve projesi hakkında bilgi edinerek daha sağlıklı ve emin bir şekilde yatırım yapmaya yardımcı olur.

Kripto paralar, son dönemlerin en popüler yatırım araçlarından biri haline geldi. Dönemsel olarak Bitcoin fiyatının düşmesi ve yükselmesi, insanların bu alana daha fazla ilgi göstermesini etkiliyor.

Bitcoin ya da diğer altcoinlere yatırım yapmadan önce kripto para projesini incelemek gerekir. Özellikle de uzun vadeli yatırımlarda bunun kesinlikle bir alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

Neden Proje İncelemesi Yapılmalıdır?

Örneğin yatırım amacı ile bir arazi satın almak istiyorsunuz. Direkt arazinin fiyatına bakarak alım yapmazsınız değil mi? Öncelikle arazinin gelecekte ne kadar değer kazanacağına, arazi üzerinde hangi işlerin yapılabileceğine gibi konuları inceleyerek karar verirsiniz.

Kripto para yatırımı yapmadan önce de proje incelemesi yapmak önemlidir. Projenin amacı nedir, hedefleri nelerdir, yatırımcı kitlesi büyük mü gibi birçok konunun araştırılması, doğru bir yatırım için önemli ipuçlarıdır.

Kripto para proje incelemesi yaparak karar almak, ön satışta iken satın alıp piyasaya sürüldükten sonra büyük kazanç elde etmek için önemli bir etkendir.

Kripto para dünyasında her gün onlarca launchpad, DEX projesi çıkıyor. Bunlardan bazıları akıl almaz bir şekilde fiyatlanıyor bazıları ise bir süre sonra adı bile unutulmaya başlanıyor. Önemli olan fiyatı yükselecek coini önceden tespit ederek launchpad platformlarından satın almaktır. İşte bu nedenle kripto para proje incelemesi önemli bir ayrıntıdır.

7.4

Huobi Global %10 komisyon indirimi

Huobi Global'e kayıt ol! %10 komisyon indirimi 120$'a varan "Hoşgeldin bonusu" kazan.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİhuobi

Kripto Para Proje İncelemesi Nasıl Yapılır?

Kripto para projesini incelemek aslında çok da zor bir iş değil. Sadece projeyi nasıl inceleyeceğinizi bilmeniz, bu konuda yeteri kadar bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Peki, inceleme yaparken hangi konular incelenmelidir?

1- Projenin Amacı Nedir?

Her kripto paranın özel bir amacı vardır. Bir coini incelerken sadece kaç X yaptığını incelemek, yatırım yapmak için yeterli bir veri değildir. Buna ek olarak teknolojide, ekosistemde ya da piyasada görülen avantaj, eksiklik ya da rekabet üzerine çözümleri nelerdir gibi sorulara da yanıt bulmak gerekir.

Kripto para proje amacını öğrenmek için ilgili coinin sitesini ziyaret edebilirsiniz. Whitepiper (beyaz kağıt), proje hakkında ayrıntılı bilgi bulabileceğiniz en doğru yerdir.

2- Proje Ne Durumda?

Bir projenin amacını öğrendikten sonra amacına yönelik yolda ne kadar mesafe kat ettiğini incelemek de önemlidir. Projenin durumu, aslında bir anlamda gelecekteki yönünü belirlemek için de önemli bir kaynaktır.

Ekosistemdeki eksikleri çözmek amacı ile geliştirilen bir proje ise şuana kadar bu hedefine ne kadar yaklaştığını, ne kadar destek aldığını öğrenmek yapılacak en akıllıca iştir.

Bir kripto paranın projesinin ne durumda olduğunu öğrenmek için başta projenin kendi web sitesini takip edebilir, sosyal medya hesaplarını takip edebilir ve kripto para projeleri ile ilgili bilgi veren web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

3- Sosyal Medya Hesapları

Bildiğiniz üzere dünyada sosyal medya platformları, her alanda kullanılır. Bir haberi daha erken sürede yaymak, yeni bir gelişmeyi daha fazla kişiye sunmak için sosyal medya platformları aktif bir şekilde kullanılır.

Bir kripto para projesini incelerken sosyal medya hesaplarını da incelemeniz gerekir. Sürekli olarak bilgilendirme yapılıyor mu, yenilikler hakkında bilgilendirmeler yapılıyor mu, projenin ekosisteme ya da proje hedefine ne kadar uyum sağladığını öğrenmek için sosyal medya hesaplarının takip edilmesi gerekir.

7.1

Gate.io %20 komisyon indirimi

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Gate.io'a kayıt ol %10 Komisyon indirimi kazan!
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

4- Projenin Yatırımcıları

Kayda değer kripto para projeleri, büyük iş insanları, şirketler ve bireysel kullanıcılar tarafından daha fazla takip edilir. Bitcoin, Ethereum, Binance Coin (BNB) ya da kripto paralar arasında popülaritesi yüksek hangi coine bakarsanız bakın, arkasında büyük iş insanları ile büyük bireysel yatırımcılar vardır.

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce mutlaka bu konuda da bir araştırma yapmanız gerekir. Proje ICO düzenlemiş ise kimler ICO’ya katılmış ve kimler ne kadar yatırım yaparak projeyi desteklemiş, bunları da incelemeniz gerekir.

5- Projeyi Destekleyenler Kimler?

Gelişmiş ve iddialı her projenin arkasında mutlaka önemli isimler vardır. Kripto para projeleri de böyledir. Örneğin CHZ gibi bir coini incelediğimizde arkasında spor kulüplerinin olduğunu görebiliyoruz. Ya da bir oyun alanında geliştirilen coinlerin arkasında da yine büyük oyunların olduklarını görebiliriz.

Yatırım yapmaya karar vermeden önce projeyi destekleyenlerin kimler olduklarını ve bu kişi/kurumların ne kadar etkin olduklarını incelemek, yol haritası çizmek için önemli oranda yardımcı olur.

6- Projenin Ekonomisi Nedir?

Her coin ya da tokenın bir arzı vardır ve bunu da en çok etkileyen grup; geliştiriciler (takım), çekirdek yatırımcılar (seed), proje ortak ve danışmanları, özel üyeler (influencer, ya da diğer şirketler) ve halk (topluluk) gibi kesimlerdir.

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce projenin ekonomisi hakkında bilgi edinmek son derece önemlidir. Aslında bir bakıma bir coinin 3-5X yapmasının en büyük nedenlerinden biri de budur.

Kripto paraların ekonomisi, ICO ya da launchpad aşamasında iken yapılan sözleşmeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yatırım yapmadan önce paranın kilitli kalacağı süreyi önceden bilmek önemlidir.

Bununla birlikte projeyi destekleyen ve arkasındaki isimlerin coinin piyasaya sürülmesi ile birlikte ellerinden çıkartıp çıkartmayacaklarını bilmek de önemlidir.

Örneğin X bir coinde launchpad sözleşmesi dönemi ne zaman bitecek? Arkasında büyük yatırımcılar olsa da piyasaya sürüldükten hemen sonra eğer sözleşme sona eriyorsa, riskli bir projeye yatırım yaptığınızı bilmeniz gerekir. Çünkü büyük yatırımclar, coin piyasaya çıktıktan sonra ellerindeki varlıkları satarlarsa, coinin fiyatında ciddi anlamda düşüşler yaşanmaya başlar ve bu durumda zarar eden de siz olursunuz.

Temel olarak yukarıda sıraladığımız şekilde kripto para proje incelemesi yaparak yatırım yapma kararı alabilirsiniz. Bunlara ek olarak kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmamanızı öneririz.

Bazen bir fenomen ya da bir tanıdığınızdan X bir coin hakkında FOMO haberler yapılabilir. Bu da kazancı kaçırma korkusuna neden olur ve hemen paranızı yatırmak isteyebilirsiniz.

Aslında tüm bunlara gerek kalmadan yukarıda belirttiğimiz şekilde yatırım yapmadan önce kripto para proje incelemesi yaparak hareket ederseniz zarar etme ihtimaliniz çok daha düşük olacaktır.

5.9

Binance TR %10 komisyon indirimi

Binance TR üyeliğinizi oluşturarak bankanızdan hızlı ve güvenilir şekilde transfer yapın.
%10 KOMİSYON İNDİRİMLİref

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz