Kraken Borsa İncelemesi: Avantajları ve Dezavantajları 2022

Kripto borsaları arasında en eski isimlerden olan Kraken, 2011 yılında Jesse Powell tarafından San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerine başlayan bir borsadır.

4 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Kraken, resmi faaliyetlerine 2013 yılında başladı. İlk olarak ABD merkezli olarak kurulan borsa, sunduğu özellikleri ve cazip avantajları ile kripto borsaları arasında önemli bir yere sahiptir.

Kraken Nedir?

Kripto para yatırımının dünyada cazibe kazandığı ilk dönemlerde kurulan Kraken, 4 milyondan fazla kullanıcısı bulunan en popüler kripto borsaları arasında yer almaktadır. Staking, spot işlem, kripto izleme, vadeli işlem sözleşmesi (futures), NFT gibi kripto dünyasının en popüler ticaret seçeneklerine sahip bir kripto para takas platformudur.

İtibari para olarak Amerikan Doları (USD) ve Euro’yu destekleyen borsa, Huobi, Binance, Bithumb gibi sektörün lider borsaları arasında yer alan bir isimdir.

2014 yılında Bloomberg terminalinde ilk kripto borsası olarak kayıtlara geçen borsa, ABD’de FinCEN’den, Kanada’da FINTRAC ve Birleşik Krallık’ta da Finansal Yürütme Kurulu’ndan (FCA) düzenlenme onay alarak güvenirliğini kanıtlayan ilk borsa olmayı başardı. Aynı zamanda Avustralya’da AUSTRAC ve Japonya’da FSA’da kayıtlı olan Kraken, kullanıcı deneyimine önem veren yönleriyle en iyi kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Kraken İncelemesi |Avantajları ve Dezavantajları 2022

✓ Düşük işlem ücretleri ✗Sınırlı İtibari para seçeneği
✓ 5X kaldıraçlı marj ✗ Cüzdan seçeneği yok
✓  Yüksek finansal güvenlik hizmeti ✗ BitLicense lisansı yok
✓  Takas edilebilir fiat birimleri ✗ Trader eğitim kaynakları

Kraken’in Desteklediği Coinler

En iyi kripto borsaları listesinin üçüncü sırasında yer alan Kraken, 175+ altcoin ile Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH)), Bitcoin Cash (BCH), Tether (USDT) gibi kripto para dünyasının önemli coinleri yer almaktadır. USD, EUR, GBP, CAD, JPY, CHF ve AUD itibari paraları destekleyen Kraken’de Türk Lirası ile kripto para alımı bulunmamaktadır. Ancak diğer borsalardan kolaylıkla transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Kraken İşlem Ücretleri

Kraken, işlem ücretleri açısından segmentindeki diğer borsalarla neredeyse aynı komisyon ücretlerine, rakiplerine göre ise daha düşük ücretlere sahip bir borsadır. Ancak yapı itibari ile diğer borsalardan daha farklı işlem ücreti altyapısına sahip olduğunu söylemek gerekir. Kraken’de kripto para transferi ile bankadan para yatırma ücretleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Türkiye’den direkt banka üzerinden para gönderme seçeneği bulunmadığı için Türk yatırımcılarını ilgilendiren coin transferi özelliğinden bahsetmemiz daha uygun olacaktır.

Kraken’e başka bir borsadan coin transferi yaparken, işlem ücretleri transfer edilen coine göre değişiklik göstermektedir. Mesela popüler bir coin transferi yapıldığında işlem ücreti almaz. Ek olarak FPS/BACS (ClearJunction) ve SWIFT (Etana Custody) ile yatırımda da yine borsa herhangi bir işlem ücreti almamaktadır. Kraken işlem ücretleri, kullanıcının piyasa alıcı veya piyasa satıcı olmasına bağlı olarak da değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tablodan işlem ücretlerini inceleyebilirsiniz.

Yüksek hacimli yatırım için Kraken bir yapıcı-alıcı işlem ücretleri:

30- Günlük Hacim (USD) Piyasa Yapıcı Piyasa Alıcı
$0 – $50.000 %0,20 %0,20
$50.001 – $100.000 %0,16 %0,16
$100.001 – $250.000 %0,12 %0,12
$250.001 – $500.000 %0,08 %0,08
$500.001 – $1.000.000 %0,04 %0,04
$1.000.000+ %0,00 %0,00

Kraken’den USD ve Euro olarak kripto para alımında minimum tutar söz konusudur. Euro’da minimum 5€, USD alımında minimum 10$, Büyük Britanya Sterlini’nde minimum 5GBP ve Avustralya Doları’da ise minimum 10 AUD olarak belirlenmiştir.

Kraken Cüzdan

Kraken incelemesi yaparken Kraken’in bir kripto borsası olduğunu söylememiz gerekir. Yani burada paralarınızı saklayacağınız bir cüzdan yerine borsanın kullandığı soğuk ve sıcak cüzdanları bulunmaktadır. Binance, Huobi, Gate.io’da olduğu gibi burada da varlıklar koruma altına alınmaktadır. Ancak uzun vadeli yatırım yapacak kişilerin bunlar yerine mobil cüzdan uygulamaları ya da donanım cüzdan kullanmaları önerilir. Çünkü dediğimiz gibi Kraken aracı bir kurumdur.

Kraken Ticaret Deneyimi

Hem mobil hem de masaüstü uygulamalarında diğer borsalara açık ara fark atmayı başaran ABD merkezli kripto borsası Kraken, kolay kullanımı ile dikkat çekici bir platformdur. Özellikle yeni başlayanların rahatlıkla anlayabilecekleri ve işlem yapabileceğiniz kripto borsası, sade ve sezgisel tasarımı ile dikkat çekmektedir. Aşağıdaki resimlerden borsanın mobil arayüzü ve web arayüzünü inceleyebilirsiniz.

7.8
Kraken

Kraken güvenilir kripto borsası

Kraken kripto borsasında güvenilir alım satım yapmaya başlamak için kayıt olun!
KRAKEN BORSASIkayıt ol

Kraken Araçları ve Özellikleri

Kraken’in kullanıcılarına sunduğu özelliklerini incelediğimizde, hem kapsamlı özelliklerin bulunduğunu hem de sunulan bu araç ve özelliklerin kolay kullanım özelliklerine sahip olduklarını görebiliyoruz. Bu anlamda değerlendirildiğinde borsanın son derece kullanışlı bir platform olduğunu anlayabiliyoruz. Aşağıdan Kraken özelliklerini değerlendirdiğimiz resimli anlatımımızı inceleyerek borsa hakkında daha yüzeysel bilgilere sahip olabilirsiniz.

Kraken Staking

Staking özelliği, Binance, Gate.io, KuCoin, Huobi gibi kripto borsalarında da olan bir özelliktir. Stake etmenin ne demek olduğunu bilmiyorsanız en yalın haliyle; varlıklarınızı belirli bir süre borsada kilitli tutarak günlük faiz kazanımına verilen isimdir. Kraken staking, belli bazı coinleri listeleyerek yatırımcıların pasif gelir elde etmesini sağlar. Tabi her coinin kendine göre bir sözleşme süresinin bulunduğunu göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerektiğini unutmayın.

Kraken staking

Crypto Watch (Kripto İzleme)

Kraken’in yatırımcılarına sunduğu en güzel özelliklerinden biri de kripto izleme özelliğidir. Aslında bu özellik diğer borsalarda mevcut fakat Kraken kripto borsasında daha aktif ve kullanışlı olarak sunulmuş. Kraken crypto watch (kripto izleme), piyasayı daha etkili bir şekilde incelemeyi sağlayan bir özelliktir. Masaüstü uygulaması olarak sunulan bu uygulama piyasayı gerçek zamanlı olarak incelemeye ve istenen herhangi bir coin hakkında haber ve beslemeleri incelemeye yardımcı olan bir özelliktir.

Kraken kripto izleme

Futures (Vadeli İşlem)

Vadeli işlemler, diğer kripto borsalarında olduğu gibi Kraken’de de mevcut olan bir özelliktir. Belli coinler vadeli sözleşme ile alınıp bekletilir ve belirlenmiş tarihe sabitlenmiş fiyata gelindiğinde satılmasına denilmektedir. Forex ya da borsalarda olduğu gibi Buğday, petrol, altın ya da gümüş gibi diğer emtia vadeli işlemlerine benzer bir özelliğe sahiptir.

Not: Çoğu zaman vadeli işlem ile marj işlem birbiri ile karıştırılan terimlerdir. Kaldıraçlı işlem yani marj işlem, kullanıcının isteğine bağlı olarak dilediği zaman kapatabildiği bir ticarettir. Ancak vadeli işlemlerde sözleşme bulunur ve belirlenen tarihe kadar satışı yapılamaz.

Kraken Güvenilir mi?

Kraken incelemesi yaparken yukarıda saydığımız özelliklerinden sonra elbette en önemli konuların başında gelen borsa güvenliğine değinmeden geçmememiz gerektiğini biliyoruz. Kraken, 2013 yılında resmen faaliyetlerine başlamış ABD merkezli bir borsadır. Dünyada az sayıda düzenlenmiş kripto borsası bulunmaktadır ve bunlardan biri de Kraken borsasıdır.  31000176593851 kayıt numarası altında ABD’de FinCEN tarafından kaydedilen ABD-merkezli bir kripto borsası Kraken, aynı zamanda M19343731 kayıt numarası ile Kanada’da FINTRAC tarafından da düzenlenmiş bir borsadır.

Yasal zemin üzerinde hareket eden kripto borsası Kraken, Birleşik Krallık’ta Crypto Facilities Ltd. tarafından 757895 referans numarası altında Finansal Yürütme Kurulu (FCA) tarafından düzenlenmiş bir platformdur. Avustralya İşlem Raporları ve Analiz Merkezi (AUSTRAC) tarafından Japonya’da ise FSA tarafından düzenlenen bir borsadır.

Borsanın iletişim ve müşteri deneyimi noktasında başarılı bir isim olması, güvenilir kripto borsaları arasına girmesini etkilemektedir. Canlı destek sayfasının olması, mail iletişiminde sağlıklı iletişimin kısa sürede kurulması gibi borsalar için önemli tüm konular, Kraken tarafından sağlıklı şekilde karşılanmaktadır.

Kraken, varlıkların güvenliğini sağlamak amacıyla soğuk cüzdan kullanmaktadır ve kullanıcı varlıklarının büyük bir bölümü soğuk cüzdanlarda korunmaktadır. Bu da yatırımcıların daha güvende kalmasını sağlayan temel özelliği oluşturmaktadır.

Daha önceki dönemlerde müşterilerine bir takım sıkınları yaşatmasından dolayı Kraken hakkında olumsuz düşüncelerin yayılması söz konusu olmuştur. Ancak şuan incelediğimizde, bu kötü deneyimlerin büyük bir bölümünün düzeldiğini görebiliyoruz.

7.8
Kraken

Kraken güvenilir kripto borsası

Kraken kripto borsasında güvenilir alım satım yapmaya başlamak için kayıt olun!
KRAKEN BORSASIkayıt ol

Kraken Nasıl Kullanılır?

Kraken borsasını kullanmaya başlayabilmeniz için öncelikle bir hesabınızın olması gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek Kraken üyeliği oluşturabilir ve alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Kraken kayıt Kraken üyeliğinizi başlatmak için buraya tıklayın ve forumu doldurun.
Forumu doldurup üyelik işlemini tamamladıktan sonra belirttiğiniz mail adresinize gönderilen doğrulama linkini tıklayarak Kraken üyeliği işlemini tamamlayın.
Kraken kimlik doğrulama Kraken hesap oluşturma işlemini tamamladıktan sonra kimlik doğrulama işlemini yapmak için ekranın sağ üst köşesinde yer alan "Kullanıcı" sekmesine tıklayın ve buradan "Kimlik Doğrulama" seçeneğini tıklayın.
Kraken kimlik doğrulama Kraken'de hesap doğrulama işlemi, kullanıcının yapmak istediği işleme göre değişmektedir. Eğer sadece kripto alıp satmak için hesap oluşturacaksanız kimlik doğrulamasında başlangıç seviyesi tercihinde bulunabilirsiniz. Türkiye'deki kullanıcılar için geçerli olmasa da itibari para yatırmak isteyenler, kimlik doğrulaması yaparken Intermediate yani orta seviye tercihinde bulunmaları gerekmektedir.

Kraken Para Yatırma

Kraken, bir cüzdan sağlayıcı olmadığı için para yatırma işlemi, diğer borsalarda olduğu gibi transfer yaparak gerçekleşmemektedir. Bunun yerine PancakeSwap’ta olduğu gibi bir cüzdan ile hesabınızı ilişkilendirmeniz gerekmektedir. Bu durum hem kullanıcı varlıklarının korunması adına hem de güvenlik adına daha önemlidir.

Kraken Para Çekme

Kraken para çekme işlemi de merkezi bir cüzdanı olmadığı için direkt transfer edilerek gerçekleşmemektedir. Yukarıda dediğimiz gibi bir mobil cüzdan ile alım-satım yapıldığı için para çekme işlemi için mobil cüzdanınızı kullanmanız gerekecektir.

Kraken- Binance Karşılaştırması

Kraken borsası hakkında verdiğimiz bilgilerden sonra dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto borsası Binance ile karşılaştırmak istedik.

Binance, işlem hacmi bakımından Kraken’den çok daha yüksek bir borsadır. Buna ek olarak Kraken, Binance’a göre daha az ticaret deneyimine sahip bir borsadır. Binance’da birçok ticari ürün bulunurken Kraken’de işlemler daha kısıtlıdır.

Kraken, popüler kripto para transferlerinde herhangi bir komisyon ücreti almamaktadır. Ancak Binance, tüm kripto paralardan değişen oranlarda ücret kesintisi yapmaktadır.

Türk lirası ile çekim ya da yatırma seçenekleri Kraken’de yoktur. Ancak Binance’ın Türk kullanıcılarına yönelik olarak sunduğu BinanceTR ile Türk Lirası ile Bitcoin ve altcoin alımı yapılabilmektedir. Ayrıca Binance’da daha fazla altcoin seçeneği bulunmaktadır. Bu da yine Binance’ın Kreken’den birkaç adım daha önde bir borsa olduğunu göstermektedir.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Sonuç olarak; Dünyanın en güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Kraken, kullanıcı deneyimi ve güvenliğini üst düzeyde tutmayı sağlayan bir borsadır. Güvenirlik noktasında herhangi bir endişeye yer vermeye borsa, kullanım kolaylığı açısından da değerlendirilebilir bir borsadır. Ancak kesin olarak hiçbir borsa için net bir şey söylemenin doğru olmayacağının bilinci ile hareket ettiğimiz için güvenliğinizi ve varlıklarınızın güvenliğini korumak adına kendi deneyimlerinize dayanarak karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.
UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz