Bitfinex Borsa İncelemesi: Avantajları ve Dezavantajları 2022

0
350

Bitfinex, 2012 yılında İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı olan kripto borsasıdır. Profesyonel traderlerin tercih ettikleri platform, basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü sayesinde kripto para yatırımına yeni başlangıç yapanların da kolaylıkla kullanabilecekleri bir borsadır. Spot işlem, vadeli işlem, fiat-kripto, kripto-kripto ticaretlerinin yapılabildiği ek olarak marj ticareti, limit ve stop emirleri ve OTC işlemleri gibi önemli ticari özelliklere sahip bir platformdur.

Bitfinex Nedir?

Kripto yatırımının her geçen gün arttığı ve rağbet ettiği günümüzde, yatırımcılar güvenilir liman arayışına girmeye devam ediyor. Özellikle bazı borsaların kullanıcı varlıklarını gasp ederek ortadan kaybolması ile birlikte cazibesi yüksek olan kripto yatırımı, bir anlamda sekteye uğramaktadır. Bu da yeni yatırımcıların güvenilir kripto borsası arayışına girmelerini etkiliyor.

Bitfinex, Bitcoin’in (BTC) ortaya çıkışından sadece 3 sene sonra kurulmuş bir Bitcoin ve altcoin takas platformudur. 2012 yılında 2012 yılında İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı olan Bitfinex, kullanıcı güvenliği ve varlık güvenliği noktalarına önem veren Coinmarketcap verilerine göre en iyi kripto borsaları sıralamasında ilk 10. listede yer alan güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Yazıyı yazdığımız anda günlük işlem hacmi $462,507,021 olan Bitfinex’in haftalık 702,718 ziyaretçisi bulunmaktadır. USD, EUR, GBP ve JPY itibari paralarını destekleyen Bitfinex’te, Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash gibi kripto paraların yanında 176+ altcoin seçeneği bulunmaktadır.

Bitfinex İncelemesi |Avantajları ve Dezavantajları 2022

 Çeşitli işlem çiftleri ve emir türleri Sadece profesyonel traderlere uygun
  Düşük işlem ücretleri Geçmişinde saldırıya uğradı
  Kullanım kolaylığı Hesap doğrulaması uzun sürüyor

Bitfinex Özellikleri

Bir borsayı kullanmak için uygun bazı şartların oluşması gerekir. Bitfinex, her ne kadar profesyonel traderlere daha çok hitap etse de sunduğu cazip özellikleri ve avantajları ile kullanılabilir en iyi kripto borsaları arasında yer almaktadır. Platformun kullanıcılarına sunduğu özellikler aşağıdaki gibidir.

Exchange Trading: Bu özellik, Bitfinex’in kullanıcılarına token yaratmaları için sunulan bir özelliktir. Aynı zamanda takas yapabilecekleri, alım-satım yapabilecekleri klasik spot işlem bölümüdür.

Margin Trading: Marjin işlemler, kullanıcıların kaldıraçlı coin alım satımı yapmalarını sağlayan alandır. Bitfinex kullanıcıları 3.3x’e kadar kaldıraç kullanabilmektedir.

Margin Funding: Binance’da yer alan P2P ticaretinin bir benzeri olan margin funding kullanıcıların kaldıraçla işlem yapan diğer kullanıcılara borç vererek faiz elde etmelerini sağlayan piyasadır.

OTC Desk: Bitfinex kullanıcılarının emir defterlerine ihtiyaç duymadan diğer kullanıcılarla iletişime geçmelerini sağlayan bir alandır.

Kredi Kartı/Banka Kartı ile Kripto Alımı: Bitfinex’in Türkiye’deki bankalarla herhangi bir anlaşması bulunmamaktadır. Ancak kredi kartı ya da banka kartı ile coin alımı sağlanabilmektedir.

6.9
Bitfinex

Bitfinex komisyon indirimli

Bitfinex kripto borsasına kayıt olun, avantajlı özelliklerinden yararlanmaya başlayın!
GÜVENİLİR BORSABitfinex

Bitfinex Avantajları

Kullanıcılarına genel olarak sunduğu özellikleri ile farklı ticaret türlerinde işlem yapmayı sağlayan Bitfinex, bu özelliklerine ek olarak avantajlı yönleriyle de öne çıkmaktadır. İşte Bitfinex’in kullanıcılarına sunduğu bazı avantajlar.

Yüksek Likidite: Bitfinex kripto borsası, yüksek likiditeye sahip bir borsadır. Bu da yatırımcıların günlük trade ya da uzun vadeli trade yapmalarında kolaylıkla bir alıcı ya da satıcı bulmalarını kolaylaştırmaktadır. Özellikle de piyasanın çok volalit olduğu dönemlerde emirlerin hızlı şekilde gerçekleşmesi, borsayı güvenilir kılan en büyük özelliklerinin başında gelmektedir.

İşlem Çiftleri: En iyi kripto borsaları arasında yer alan Bitfinex, kullanıcılarını işlem çiftleri konusunda da destekleyen bir platformdur. Bitcoin, Ethereum, Ripple, and EOS ve popüler atcoinler olan TRON, Stellar, NEO gibi işlem çiftleri ile kullanıcılarını desteklemektedir.

Kapsamlı Emir Tipleri: Bitfinex’te işlem yaparken kullanıcılar birçok emir türünden faydalanabiliyorlar. Limit, market, stop, trailing stop, fill-kill, iceberg, OCO, hidden, post-only gibi emir türleri, hem risk oranını düşürür hem de kazancın daha sağlıklı olmasını sağlar.

Güvenlik: En güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Bitfinex, kullanıcı güvenliğine oldukça önem veren bir borsadır. Bu anlamda varlıkların %99.5’ini soğuk depoda tutması, DDoS koruması, veritabanı şifrelemesi ve düzenli yedeklemeler alarak korumaktadır.

Müşteri Desteği: Müşteri desteği, Bitfinex tarafında en çok önem verilen konuların başında gelmektedir. e-mail aracılığıyla 7/24 müşteri desteği veren borsa, müşteri güvenliği ve problemlerine çözüm sunma konusunda önemli bir konuma sahiptir.

Bitfinex İletişim

Bitfinex kripto borsası ile ilgili yaşadığınız problemleri hızlı bir şekilde çözebileceğiniz iletişim kanalları ile sosyal medya hesapları bilgilerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Bitfinex canlı destek Bitfinex ile ilgili yaşadığınız bir sorunu kısa sürede çözüme ulaştırmak için sayfanın sağ alt köşesinde yer alan "Destek" butonunu tıklayabilirsiniz. Açılan sayfadan direkt sorunuzu sorabilirsiniz. Bitfinex'te Türkçe konuşan müşteri temsilcileri bulunmamaktadır. Ancak translate kullanarak sorularınıza yanıt verirler.
Bitfinex ile ilgili yaşadığınız para yatırma, para çekme, coin transferi ve diğer problemler için mail adresini de kullanabilirsiniz. [email protected] adresine mail göndererek sorunlarınızı 7/24 çözüme ulaştırabilirsiniz.
Bitfinex Twitter: Tıklayın Bitfinex Facebook: Tıklayın Bitfinex Linkedln: Tıklayın Bitfinex Telegram: Tıklayın
Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Bitfinex İşlem Ücretleri

Bitfinex işlem ücretleri, kullanıcının piyasa alıcı veya piyasa yapıcı olunmasına bağlı olarak değişiklik gösterir. Piyasa yapıcılardan %0.0 ila %0.1 işlem ücreti alınırken piyasa alıcılardan ise son 30 gün içindeki işlem hacmine göre %0.2 ila %0.055 oranında işlem ücreti alınmaktadır.

Bitfinex Ticaret ve Kullanıcı Deneyimi

Dünyanın en iyi kripto borsaları arasında yer alan Bitfinex, ticaret deneyimi ve kullanıcı deneyimi açısından da önemli bir yere sahiptir. Aşağıdaki görseli inceleyerek borsanın alım-satım ekranını inceleyebilirsiniz.

Bitfinex ticaret deneyimi

Bitfinex, kullanıcılarının hem mobil hem de web arayüzünden kolaylıkla işlem yapmalarını sağlamak amacıyla sezgisel bir şekilde tasarlanmıştır. Aşağıdaki bağlantılardan mobil cihazınıza uygun sürümü indirebilirsiniz.

Android IOS

Bitfinex Güvenilir mi?

2012 yılında kurulan Bitfinex, geçmişte olumsuz deneyimler yaşasa da yaptığı düzenlemelerle birlikte dünyanın en güvenilir kripto borsaları arasında yer almayı başardı. Kullanıcı varlık ve verilerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iki faktörlü kimlik doğrulamanın yanı sıra, kullanıcılar evrensel iki faktör (U2F) kimlik doğrulamasını sunarak hesap güvenliğinin daha da arttırılması sağlanmaktadır.

Varlıkların güvenliği konusunda da duyarlı davranan Bitfinex, müşteri fonlarının %99.5‘i soğuk depoda tutmaktadır. Bu da Bitfinex’in varlık güvenliği konusunda da sınıfı geçmesini etkilemektedir.

Bitfinex, kullanıcı hesaplarının güvenliğini sağlamak amacıyla çeşitli güvenlik katmanları ile hareket etmektedir. Aşağıdaki güvenlik katmanları platformun daha güvenilir hale gelmesini etkilemektedir.

 1. Bitfinex giriş verilerini kayıt altında tutar ve olağandışı etkinliklere karşı analiz eder.
 2. Kullanıcıların farklı IP üzerinden bağlanması durumunda mail adresine onay maili gönderir.
 3. Herhangi bir şüpheli işlem ile ilgili bir bildirim aldığında kullanıcısını hesabını dondurmaya karşı uyarır.
 4. Kullanıcı istediğinde para çekme işlemlerini belli bir IP numarası ile sınırlandırabilir.
 5. PGP e-posta şifrelemesi kullanır.

Bitfinex kullanıcı güvenliğini bu şekilde sağlarken platformun güvenliğini sağlamak amacıyla farklı güvenlik katmanları kullanır. Bitfinex’in platform koruması için kullandığı güvenlik katmanları şunlardır;

 • Dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırılarına karşı koruma kullanır.
 • Veritabanlarını günlük olarak yeniler.
 • Yedekleme verilerini otomatik olarak şifreler.
 • Yazılım ve Linux sistemlerini düzenli olarak günceller.

Yukarıda saydıklarımızı göz önünde bulundurduğumuzda ve son yapılan saldırılaran sonra bugüne kadar ciddi bir tehlike ile karşılaşmaması, Bitfinex kripto borsası incelemesi yaparken güvenilir bir platform olduğunu söylememizi gerektiriyor. Ancak tüm bunlara karşın yine de kullanıcıların kendi güvenlik önlemlerini alarak işlem yapmaları ve özellikle de varlıklarını tek bir borsada bulundurmak yerine farklı borsalara dağıtmaları, varlık ve hesap güvenliği açısından önemli bir ayrıntıdır.

Bitfinex Hesabı Nasıl Açılır?

Yukarıda Bitfinex ile ilgili verdiğimiz bilgilerden sonra platform ile ilgili olumsuz bir düşünceniz yoksa artık Bitfinex hesabınızı açarak ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Aşağıda resimli olarak anlattığımız şekilde adımları takip ederek Bitfinex kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bitfinex kayıt Bitfinex üyeliği oluşturmak için buraya tıklayın ve açılan sayfadan üyelik bilgilerinizi girin. Kullanıcı adı, e-posta, ikamet edilen ülke ve referans kodu bölümüne "7al3cnUVC" kodunu girin ve "Kayıt Ol" butonuna tıklayın.
Bitfinex kayıt Üyelik formunu doldurup gönderdikten sonra hesabınızın güvenliğini sağlamak için açılan sayfadan cep telefonunuzun işletim sistemine uygun olan linke tıklayarak Google Authenticator uygulamasını indirerek kurulumunu yapın.
Google Authenticator uygulamasını indirip etkinleştirdikten sonra mail adresinize gelen doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabınızı doğrulayın ve kullanmaya başlayın.

Düzenlemeler nedeniyle kullanıcıların ABDBosna HersekKuzey KoreEtiyopyaİranIrakSuriyeUgandaVanuatu ve Yemen‘den erişimi kısıtlanmıştır.

Bitfinex Para Yatırma

Hesabınızı güvenli bir şekilde açtıktan sonra artık kullanmaya başlamak için hesabınıza para yatırmanız gerekir. Bitfinex’in Türkiye’deki bankalarla anlaşması bulunmamaktadır. Ancak yurtdışında yaşayanlar; Euro, CHN, JPY, Sterlin veya ABD doları itibari paraları ile yatırım yapabilirler.

Türkiye’de yaşayan kullanıcılar ise aşağıdaki adımları takip ederek Bitfinex para yatırma işlemini tamamlayabilirler.

 1. Hesabınıza giriş yapın
 2. Cüzdan sekmesine tıklayın açılan menüden Yatırma öğesine tıklayın
 3. Coin seçin (Bitfinex, Tether USDT desteklememektedir. Bunun yerine TerraUSDC Classic, TrueUSD veya USDc stable coin seçebilirsiniz.)
 4. Cüzdan adresinizi oluşturun ve kopyalayın.
 5. Transfer edeceğiniz borsanın çekim bölümüne gelerek adresi ilgili yere yapıştırarak Bitfinex para yatırma işlemini tamamlayın.

Bitfinex Para Çekme

Bitfinex kripto borsasından para çekme işlemi de kolaylıkla yapabileceğiniz bir işlemdir. Aşağıda anlattığımız şekilde işlem yaparak güvenilir şekilde işlem yapabilirsiniz.

 1. Hesabınıza giriş yapın
 2. Cüzdan sekmesine tıklayın, açılan menüden Çekme sekmesine tıklayın.
 3. Coin seçin,
 4. Adresi yapıştırın ve onaylayın.

Bitfinex-Binance Karşılaştırması

Yukarıda tüm ayrıntılarıyla değerlendirdiğimiz Bitfinex kripto borsası,  en güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır. Yazımızın son bölümünde Bitfinex-Binance karşılaştırması yapmayı uygun gördük. İşte Bitfinex Binance karşılaştırması

Binance, işlem hacmi bakımından Bitfinex kripto borsasından daha yüksektir. Bitfinex, sıralamada 3. sırada yer alırken Binance, ilk sırada yer almaktadır.

Bitfinex, ticaret türleri konusunda çok geniş özelliklere sahip bir borsa değil. Binance ise birçok farklı ticaret türünde kendini gösteren bir borsadır.

Binance’da para yatırmak için BinanceTR uygulaması kullanılabilir ve bu uygulama üzerinden Türkiye’deki bankalardan para transferi yapılabilmektedir. Ancak Bitfinex’te böyle bir seçenek bulunmamaktadır.

Binance’a farklı borsalardan para transferi yapılırken Tether USDT kullanılabilmektedir, bu da transfer maliyetini düşürür. Ancak Bitfinex, USDT stabil coini desteklemediği için transfer maliyetleri daha yüksek çıkar.

Binance’da işlem ücretleri daha düşüktür. Bitfinex ise daha yüksek işlem ücreti kesintisi yapmaktadır.

Tüm bu ayrıntılar göz önünde bulundurulduğunda Binance’in açık ara fark ile Bitfinex’e göre daha avantajlı bir borsa olduğu görülmektedir. Ancak bu durum, Bitfinex’in kalitesiz olduğu anlamına gelmemelidir. Bitfinex, başından beri belirli stratejiler üzerinden faaliyet gösteren bir borsa olduğu için sunduğu özellikler de kendine has özelliklerdir.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Bitfinex SSS

Bitfinex kimlik bilgileri vermek güvenli mi?

Global ve yerli tüm kripto borsaları, kullanıcılarından KYC doğrulaması talep ederler. Bunun amacı terörü finanse etme ve kara para aklama suçlarının önüne geçmektir. Bitfinex KYC doğrulama işlemi de güvenilir işlemdir.

Bitfinex kapanır mı?

En yüksek işlem hacmine sahip kripto borsaları arasında ilk 10 listesinde yer alan Bitfinex'in kapanması için geçerli bir neden yoktur. Bugüne kadar borsa hakkında kapanma söylentilerinin de olmaması şimdilik kapanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını göstermektedir.

Bitfinex Türkiye'de yasal mı?

Bitfinex, dünyanın birçok yerinde faaliyet gösteren ve Türkiye'de de Türkiye Cumhuriyeti'nin belirlediği yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren bir borsadır.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz