Bitstamp Güvenilir mi, Yasal mı, Sahibi Kimdir? Komisyon Oranları 2022

0
323

Bitstamp , 2011 yılında kurulmuş en eski kripto borsalarından biridir. ABD Doları, Euro, GBP, Bitcoin, Algo, XRP, Eter, Litecoin, XLM, Link, OMG gibi paralarla işlem yapılabilen platform, güvenlik düzeyi en üst seviyede bir borsadır.

Lüksemburg merkezli olarak kurulan Bitstamp, temelde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerle işlem yapmaya izin verir. Diğer borsalardan daha az altcoine sahiptir.

Bitstamp Artıları ve Eksileri

+ Canlı destek – Türkçe Canlı destek
+ Çeşitli itibari para birimleri – Az sayıda altcoin
+ Güvenilir – TL ile coin alma

Bitstamp Borsası Nedir?

Bitstamp, 2011 yılında kurulmuş, Bitcoin ve altcoin takas platformudur. ABD Doları, Euro, GBP fiat para birimleri ile Bitcoin, Algo, XRP, Eter, Litecoin, XLM, Link, OMG para birimlerini destekler.

Slovenya merkezli olarak kurulan Bitstamp, 2013 yılında merkezini buradan İngiltere’ye taşıdı, daha sonra 2016 yılına gelindiğinde Lüksemburg’a taşındı ve merkezi hala buradadır.

Bitstamp, merkezini İngiltere’ye taşıdığında İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesine başvuru yaptı. Fakat Bitcoin’in para birimi olarak sınıflandırılmamasından dolayı kabul görmedi. Bunun üzerine Bitstamp, kullanıcı güvenliğini geliştirmek için müşterilerinden kimlik doğrulaması yapmalarını istedi.

Kara para aklama ve yasadışı faaliyetleri önlemek amacıyla geliştirdiği KYC doğrulaması, artık tüm kripto borsalarında zorunludur.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Bitstamp’ın Sahibi Kim?

Bitstamp, 2011 Ağustos ayında Slovenya’da Damijan Marlak ve kurucu ortağı, Bitcoin topluluğunun önde gelen isimlerinden Nejc Kodrič CEO’luğunu üstlenmiştir.

Bitstamp Güvenilir mi?

Bitstamp, en güvenilir kripto borsalarından biridir. Merkezini Lüksemburg’a taşıdıktan sonra başvuru yapan platform, Nisan 2016’da Lüksemburg hükümeti, Bitstamp’a bir ödeme kurumu olarak AB’de tam olarak düzenlenmesi için bir lisans verdi ve Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede yasal olarak faaliyetlerine izin verildi.

Büyük yatırımcıların desteklediği Bitstamp, dünyaca ünlü Belçika merkezli NXMH tarafından 2018 Ekim ayında satın alındı ve bu hamle, borsanın daha da güvenilir olmasını sağladı.

Güvenirliğini teyit etme amacı ile sürekli yeniliklere giden Bitstamp, 2018 yılında eşleştirme motoru Nasdaq’tan güncelleme alarak güvenirliğini daha da arttırdı.

2011 yılında kurulan Bitstamp, 2014 yılında hack saldırısına uğramasından dolayı hizmet kesintisi yaşandı ve birkaç günlüğüne para çekme işlemleri askıya alındı.

Bu olayla ilgili olarak açıklamada Bitcoin Magazine göre saldırının arkasındaki kişilerin, “teröristlerle” müzakereye karşı bir şirket politikası nedeniyle reddeden Kodrič’e 75 bitcoinlik bir fidye talebi gönderdiğini bildirdi.

Bitstamp, 2014’te uğradığı hack saldırısından bir yıl sonra 2015’te yeni bir hack olayı ile daha karşılaştı. Ocak 2015’te yaşanan bu olayda 19.000’den az Bitcoin‘in çalındığı belirtildi. Saldırıdan sonra platform yine birkaç günlüğüne işlemleri askıya aldı ve sonra yeniden açtı.

Bitstamp, her ne kadar 2 yıl içinde iki defa saldırıya uğrasa da global ölçekte alınan güvenlik kararlarına sadık kalan ve programa uyan bir borsadır.

2018 Eylül ayında New York Başsavcılığı, bir anket düzenledi ve bu ankete 14 sanal para borsasının katılmasını istedi. Bu talebinden sonra 42 sayfalık “Sanal Piyasalar Bütünlüğü Girişimi Raporu” hazırladı. Bu raporun hazırlanmasının nedeni güvenlik, bilgisayar korsanlığı önleme önlemleri ve iş uygulamaları konusunda daha fazla şeffaflık yaratmaktı.

Hazırlanan bu rapora cevap veren ilk 10 platform arasında Bitstamp da yer aldı ve bu yanıtta güvenlik adına alınan önlemleri arasında değişimlerine VPN’ler tarafından erişimi engellediğini belirtti.

Raporda tüm bunlara ek olarak Bitstamp bir öneride bulundu ve ücret politikaları sağlamanın yanı sıra sanal para varlıklarının da denetlenmesini talep etti.

Bitstamp ekonomi kuruluşları ile sürekli temas halinde olan bir platformdur. SwissquoteCrédit Agricole ve Chicago Mercantile Exchange gibi isimler bunlardan sadece birkaçıdır.

Bitstamp güvenilir mi sorusuna tüm bunlar haricinde bir de uğradığı hack saldırısından sonra kullanıcı varlıklarını koruma amacı ile varlıkların büyük çoğunluğunu soğuk cüzdanlarda saklaması da cevap niteliğinde olur.

Kullanıcı girişinde 2FA doğrulama kodu ile mail doğrulaması, IP izni gibi güvenlik önlemleri sunması da borsanın güvenilir bir aracı olduğunu gösterir.

Kısa Bilgi: Bitstamp kullanıcılar tarafından girilen bilgilerin gizliliğini korumak için PGP (Pretty Good Privacy) kullanır.

7

Bitstamp Güvenilir Kripto borsası

2011 yılında kurulan Bitstamp'ta kredi kartı ile Bitcoin alımı yapabilirsiniz.
GÜVENİLİR KRİPTO BORSASIBitstamp

Bitstamp Türkiye’de Yasal mı?

Bitstamp, dünyanın birçok ülkesinde ülkelerin kanunlarına uygun olarak hareket eden bir platformdur. Türkiye’de yasal olarak faaliyetlerine devam eden platform hakkında herhangi bir kapatılma kararı alınmamıştır.

Bitstamp Coinmarketcap Verileri

Kripto yatırımı yapan her kullanıcının mutlaka uğradığı Coinmarketcap.com, borsa ve kripto paralar hakkında güncel bilgiler paylaşan platformdur.

Coinmarketcap verilerine göre Bitstamp, yazımızı yazdığımız gün (17.06.2022) işlem hacmi bakımından 13. sırada yer almaktadır. Borsanın skoru 6,8 iken 24 saatlik işlem hacmi $256,601,127’dir.

Bitstamp Cer.live Verileri

Kripto para derecelendirme kuruluşu Cer.live’ın Bitstamp borsası ile ilgili yaptığı değerlendirmeye baktığımızda en güvenilir kripto borsa sıralamasında 47. sırada yer almaktadır. Güvenlik puanı BB olarak belirlenen borsa, Penetrasyon değerlendirmesi, fonların kanıtlanması konularında güvenilir borsa olarak gösterilmektedir.

Bitstamp’ın Olumlu Yönleri

Güvenirlik konusunda son derece güvenilir olan hatta dünyanın en güvenilir kripto borsası olarak bile sunulabilecek Bitstamp’ın kullanıcılarına sunduğu avantajlar da incelemeye değerdir. İşte borsanın avantajları

✓ Müşteri Hizmetleri: Bitstamp, kullanıcılarının rahatını düşünür ve bu nedenle hem mail hem de canlı destek sayfasından çözüm sunar. Ancak mailler, ortalama 3 gün içinde cevaplanır.

✓ Saygınlık: Borsanın ilk kripto borsalarından olması ve yukarıda da değindiğimiz gibi büyük şirketlerin desteğini arkasına alması, saygın bir kuruluş olmasını etkilemektedir.

✓ Mobil Uygulama: Kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutan Bitstamp, kolay kullanılır mobil uygulaması ile kullanıcılarını destekler. Apple Store’da 5 üzerinden 4.8 puan alan Bitstamp, Google Play Store’da ise 4,6 puan almış.

IOS Android

Bitstamp’ın Olumsuz Yönleri

✗ Az Sayıda Coin: Eski bir platform olmasına rağmen Bitstamp’ta işlem yapılacak altcoin seçeneği çok azdır.

✗ Türkçe Destek: Kullanımı her ne kadar kolay olsa da Türkçe dil desteğinin olmaması, Bitstamp’ın olumsuz yönüdür.

✗ Yeni Başlayanlar İçin Zor: Güvenlik noktasında sürekli geliştirilen bir platform olmasına rağmen Bitstamp kullanıcı deneyimi düşüktür. Profesyoneller rahatlıkla kullanabilse de yeni başlangıç yapanlar için zor olabilir.

Bitstamp Kullanıcı Deneyimi

Yeni başlayanlar için biraz zor bir kullanıcı deneyimine sahip olan Bitstamp, profesyonellerin rahatlıkla kullanabilecekleri bir ara yüze sahiptir. Aşağıdaki görselden alım-satım ekranını inceleyebilirsiniz.

Bitsmap kullanıcı deneyimi

Bitstamp Komisyon Oranları

Bitstamp komisyon oranları, Binance’a göre nispeten daha yüksektir. Bu da kullanıcılarını olumsuz yorumlara sevk etmektedir. Genel olarak komisyon oranları %0,50 olarak belirlenmiştir. Platformda yapılan alım-satım tiplerine göre komisyon oranları belirlenir.

  • Kredi Kartıyla Satın Alma: Kredi kartıyla Bitcoin ve altcoin alımı için %5 komisyon ücreti alınır.
  • Uluslararası Banka Havalesi: Uluslararası banka havalesiyle para yatırırken %0.05‘lik bir ücret alınır (en az 7.5 USD en çok 300 USD komisyon ödenir).
  • SEPA Ücretleri: AB ülkelerinde yaşayan Bitstamp kullanıcılarının Euro ile alım yapmaları durumunda Bitstamp SEPA (Single Euros Payment Area) ücreti alır. Para yatırma SEPA’da ücretsiz iken para çekme işlemlerinde 3 Euro kesinti yapar.
  • Kripto Para Birimleri: Bitstamp’ta kripto para birimleriyle para yatırmak veya çekmek ücretsizdir.
7

Bitstamp Güvenilir Kripto borsası

2011 yılında kurulan Bitstamp'ta kredi kartı ile Bitcoin alımı yapabilirsiniz.
GÜVENİLİR KRİPTO BORSASIBitstamp

Bitstamp Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

Bitstamp ile ilgili verdiğimiz bilgilerden sonra borsa hakkında bir endişeniz yoksa alım-satım yapmaya başlamak için Bitstamp üyeliği oluşturmanız gerekir.

1- Bitstamp kayıt sayfasına ulaşmak için buraya tıklayın. Ardından açılan forumu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurun.

Bitsmap kayıt

2- Forumu doldurduktan sonra belirlediğiniz e-posta adresinize bir doğrulama bağlantısı gönderilecek. Buna tıklayarak hesabınızı doğrulayın ve önerilen 2FA uygulamasını etkinleştirin.

Bitsmap 2FA

Bitstamp Kimlik Doğrulama

Bitstamp’ta işlem yapabilmek için kimlik doğrulaması (KYC) yapmanız gerekir. Bunun için Settings‘e oradan da Verify Account ve Identity Verification seçeneklerine tıklayın. Sonrasında Personal Account Verification sekmelerini takip edin ve açılan seçeneklerden; kimlik, pasaport seçeneklerinden birini tıklayarak belgeleri yükleyin.

bitstamp kyc

Birinci aşamada kimlik doğrulaması yaptınız. ikinci aşamada ise telefon doğrulaması yapmanız gerekecek. Bunun için Settings‘ten Verify Account‘u ve Phone Number Verification‘ı seçin. Telefon doğrulaması ortalama 3 günde tamamlanmaktadır.

Bitsmap telefon doğrulama

Bitstamp Para Yatırma

Bitstamp üyeliğinizi oluşturduktan sonra artık alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz. Bitstamp’a para yatırmanın en kolay yolu kredi kartı ile yatırmaktır.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra cüzdan bölümüne gelerek Buy/Sell ikonuna tıklayıp sonrasında Credit Card Purchases seçeneğine tıklayın. Alışveriş sitelerinden alışveriş yapar gibi kart bilgilerinizi girin ve alımı tamamlayın.

bitstamp alım satım

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Bitstamp Para Çekme

Bitstamp’tan para çekme işlemi kripto transferi olarak yapılmaktadır. Bunun için cüzdanınıza girin ve çekmek istediğiniz kripto para biriminin karşısında yer alan “withdrawal” seçeneğine tıklayın, klasik olarak cüzdan kodunuzu yapıştırın 2FA doğrulaması yapın işlemi tamamlayın.

Sonuç olarak; Bitstamp incelemesi yaptığımız yazımızda borsanın güvenirlik değerlendirmesi, kullanıcı deneyimi, kayıt olma ve para yatırma-çekme gibi işlemlere değindik.

Bitstamp, elbette güvenilir bir borsadır. Ancak bazı eksi yönleri, diğer borsaları daha cazip kılar. Mesela komisyon oranlarını Binance’a göre daha yüksek olması, altcoin seçeneklerinin az olması gibi dezavantajlar, Binance mi Bitstamp mı sorusuna “Binance” yanıtını vermeyi etkiler.

Tabi tüm bu değerlendirmeler, kendi araştırmalarımız ve veriler ışığında sizlere sunduklarımızdır. Eğer Bitstamp kullanmayı düşünüyorsanız kendi araştırmanızı da ek olarak yapmanızı öneririz.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz