Paribu Borsa İncelemesi: Avantajları ve Dezavantajları 2022

Paribu, Türkiye’de Türk Lirası ile Bitcoin ve altcoin alınabilen güvenilir borsalardan biridir. Kripto para yatırımına yeni başlayanlar için özellikle önerilebilecek Paribu, kolay ve sade tasarımı ile kullanıcılarının kolaylıkla işlem açabilecekleri bir borsadır.

2015 yılında ön hazırlıkları başlatılarak 2017 yılında kullanıma sunulan Paribu, kripto para alım-satım platformudur. Yasin Oral tarafından kurulan ve CEO’luğunu da kendi üstlendiği kripto borsası, özellikle 2017 döneminde ortaya çıkması ile Türkiye’den geniş bir kullanıcı kitlesini ele almasını önemli oranda etkilemiştir. Bitcoin’in (BTC) ilk en yüksek zirvesini yaptığı 2017 yılında, birçok altcoinin de ortaya çıkması ve Paribu’nun BTC ile birlikte ETH ve bazı altcoinleri desteklemesi, kullanıcılarının dikkatini üzerine çekmesini sağlamıştır.

Paribu Nedir?

Kripto para yatırımı, son dönemlerde döviz, forex gibi yatırım araçlarına alternatif olarak değerlendirilen ve dünyanın her yerinde geniş yatırımcı kitlesine sahip olan bir yatırım alanıdır. Kripto paraların ilki Bitcoin (BTC), 2009 yılında piyasaya sürülmesinden sonra alım-satımların gerçekleştirilmesi için kripto borsaları kurulmaya başlandı. 2017 yılına kadar Türkiye’de BTCTurk Türk lirası ile kripto yatırımı yapılan borsa olarak varlığını sürdürürken Paribu da yeni bir çıkış yaparak alternatif bir yerel borsa oldu.

Paribu, 86 kripto parası ile spot işlem yapılabilen bir borsadır. Global borsalarda sunulan vadeli işlem, marj işlem gibi ticaret türleri ile diğer yatırım araçları Paribu.com’da mevcut değil. Güvenilir yerel kripto borsalarından biri olmasına rağmen özellikle geçtiğimiz yılda kapatılan Vebitcoin, Thodex gibi şirketler yüzünden Türkiye’deki kripto borsalarının güvenirliği tartışma konusu haline geldi. Tabi bu güven probleminden Paribu.com da nasibini aldı.

Paribu.com İncelemesi – Artıları Eksileri | 2022

Türkçe platform Vadeli işlem
Kullanımı kolay Coin sayısı
Yerli borsa Canlı destek

Paribu Genel Bakış

Paribu, kurulduğu günden bu yana birçok güncelleme yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirme yolunda önemli adımlar atan bir borsadır. Türkiye’de TL ile kripto para almanın kolaylıklarını sağlayan borsayı değerlendirdiğimizde, genel olarak aşağıdaki sonuçları elde ediyoruz.

Paribu.com, Binance, Huobi, Gate.io gibi büyük kripto borsalarından farklı olarak az sayıda coin ile hizmet vermektedir. Platformda BTC ve ETH dahil olmak üzere toplam 86 adet altcoin bulunmaktadır.
Paribu Paribu.com, sadece spot ticaret yapmaya izin vermektedir. Spot ticarette "Limit", "Piyasa" ve "Koşul" olmak üzere 3 farklı emir tipi ile "Kolay AL/SAT" özelliği sunulmaktadır.
Paribu komisyon ücretleri, kullanıcının alım-satım hacmine göre, piyasa yapıcı ve piyasa alıcı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tablodan Paribu komisyon oranlarını inceleyebilirsiniz. Ancak sürekli değişiklik gösterdiği için güncel komisyon oranlarını görmek için buraya tıklayın.
30 Günlük Alım – Satım Miktarı Piyasa yapıcı (Maker) Piyasa alıcı (Taker)
0 – 100.000 TL %0,25 %0,35
100.000 TL – 1.000.000 TL %0,15 %0,15
1.000.000 TL – 5.000.000 TL %0,10 %0,15
5.000.000 TL – 10.000.000 TL %0,05 %0,10
10.000.000 TL – 50.000.000 TL %0,02 %0,10
50.000.000 TL + %0,01 %0,05
Paribu para yatırma ve çekme işlemleri, kullanıcının kendi adına olan hesabından, sadece online ödeme olarak kabul edilmektedir. Kredi kartı ile ödeme veya ATM'den ödemeler kabul edilmez.

Paribu.com Ticaret Deneyimi

Türkiye’de kurulan ilk kripto borsalarından biri olan Paribu, ticaret deneyiminde en başından beri sadeliği tercih ediyor. Masaüstü ve mobil uygulamasında karmaşıklığa yer vermeyen platformun kullanıcıları işlem yaparken zorlanmıyorlar. Aşağıda spot işlem ekranından da ticaret deneyimini inceleyebilirsiniz.

Paribu

Paribu.com Avantajları ve Dezavantajları

Türkiye’de yerel kripto borsası olarak hizmet veren Paribu’nun kullanıcılarına sunduğu özellikleri değerlendirdiğimizde, aşağıda da görüldüğü gibi bazı avantajları ile birlikte dezavantajları da görülüyor. İşte Paribu’nun avantajları ve dezavantajları.

Avantajları

✓ Tamamen Türkçe: Özellikle kripto para yatırımına yeni başlangıç yapan Türk kullanıcıları açısından platformun tamamen Türkçe dilde hizmet vermesi, Paribu.com’un en büyük avantajlarındandır.

✓ Kullanım Kolaylığı: Paribu’nun Türkçe dilde hizmet sunması ve tasarımının son derece sade olması, kullanıcıların kolaylıkla işlem yapmalarını sağlıyor.

✓ TRY Yatırma: Türkiye’de yerel olarak hizmet vermesinin kullanıcı açısından en büyük avantajı da Türk Lirası ile yatırım yapılabilmesidir.

Dezavantajları

Canlı Destek: Paribu.com’un en büyük dezavantajlarından biri canlı destek sunmamasıdır. Bu da kullanıcıların anlık yaşadıkları problemlerde çözümü daha geç elde etmelerine neden olmaktadır.

Ticaret Türleri: Paribu ile Binance ya da diğer kripto borsaları kıyaslandığında en büyük dezavantajının ticaret türlerinin geniş kapsamlı olmaması olarak görülüyor. Sadece spot ticarete izin vermesi, kullanıcılar açısından dezavantaj olarak değerlendirilebilir.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Paribu Güvenilir mi?

Paribu, Türkiye’de yasal olarak hizmet veren bir kripto borsasıdır. Türkiye’de kripto para ve borsaları ile ilgili yapılan tüm düzenlemelere uygun şekilde hareket eden Paribu.com, kullanıcılarından KYC doğrulaması isteyen, kullanıcı varlıklarının ve kişisel bilgilerinin korunması amacı ile SMS doğrulaması ve e-posta doğrulaması uygulamaları ile çalışan bir platformdur. Paribu güvenliği ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

Paribu’ya Nasıl Kayıt Olunur?

Paribu üyeliği oluşturmak son derece basit bir işlemdir. Aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla hesabınızı oluşturarak ticaret yapmaya başlayabilirsiniz.

Paribu kayıt Paribu.com ana sayfasına girdiğinizde alt kısımda "Ücretsiz Üye Ol" butonuna tıklayın.
Paribu kayıt Kayıt olma sayfasına geldiğinizde sizden istenen kişisel bilgileri doğru şekilde girin. Adınız, soyadınız ve diğer kişisel bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Daha sonra koşulları kabul ederek "Hesabımı Oluştur" butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.
Yukarıdaki işlemleri tamamladıktan sonra belirttiğiniz e-posta adresine Paribu.com'dan doğrulama maili gelecektir. Doğrulama bağlantısına tıklayarak hesabınızı doğrulayarak kayıt olma işlemini tamamlayın.

Paribu Giriş Nasıl Yapılır?

Kullanıcı güvenliğini ön planda tutan paribu, giriş işlemlerinde doğrulama onayı isteyen bir platformdur. Paribu giriş yaparken sitenin doğru olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra üst tarafta yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklayın. Telefon numaranızı ve şifrenizi girerek giriş yapın. Cep telefonunuza gelen Paribu giriş doğrulama kodunu yazarak platforma giriş yapabilirsiniz.

Paribu Para Yatırma

Paribu üyelik işlemini tamamladıktan sonra alım-satım yapmaya başlamak için öncelikle hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek paribu para yatırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

  1. Hesabınıza giriş yapın
  2. “Cüzdan” butonuna tıklayın
  3. “Nakit Varlıklarım” öğesinin altında “Türk Lirası” bölümünde yer alan “Yatır” butonuna tıklayın
  4. Paribu hesap bilgilerini kopyalayarak online bankanızdan yatırım işlemini gerçekleştirin.

Paribu Para Çekme

Paribu’daki varlıklarınızı banka hesabınıza çekmek için yukarıda anlattığımız işlemlerin aynısını gerçekleştirin. “Nakit Varlıklarım” öğesinin altında “Türk Lirası” bölümünde yer alan “Çek” butonuna tıklayın ve banka bilgilerinizi girerek varlıklarınızı çekin.

Paribu’dan Binance’a ya da diğer kripto borsalarındaki hesabınıza coin transferi de yapabilirsiniz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Pairbu SSS

Paribu anlaşmalı bankalar hangileri?

Paribu, Türkiye'de Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, Fibabanka, Türkiye Finans, Şekerbank, AKBANK ve Odeabank ile anlaşmalı bir firmadır. Ancak diğer bankalardan da para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilmektedir. Para çekme işlemlerinde anlaşmalı bankalardan 7/24 para çekimi yapılabilir, diğer banka kullanıcıları ise EFT saatleri içerisinde çekim işlemi yapabilirler.

Paribu yasal mı?

Paribu, Türkiye'de belirlenen yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren bir kripto borsasıdır. Yasal çerçevede hizmet sunan firma hakkında herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

Paribu'ya kimlik bilgileri vermek güvenilir mi?

Tüm kripto borsaları, yeni kullanıcılarından KYC (kimlik doğrulaması) yapmalarını isterler. Bunun nedeni kara para aklama ve terörü finanse etme suçları ile dolandırıcılık vakalarını engellemektir. Paribu'ya kimlik bilgilerini vermek güvenilir bir işlem olup hukuki bir sürecin oluşması halinde sadece gerekli mercilerle bilgi paylaşımı yapılır.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz