Upbit Borsası Güvenilir mi, Yasal mı, Türkiye’de Kullanılıyor mu?

0
330

2017 yılında Güney Kore merkezli olarak kurulan Upbit, en yüksek işlem hacmine sahip kripto borsaları arasında yer almaktadır.

$2,871,327,142 günlük işlem hacmine sahip olan Upbit  (21.06.2022), KRW (Güney Kore Wonu) itibari para birimi ile  181+ altcoini desteklemektedir.

Upbit İncelemesi: Artıları ve Eksileri 2022

+ Yüksek işlem hacmi – Türkiye hizmeti yok
+ Yüksek güvenlik – Vadeli işlem yok
+ Müşteri hizmetleri – Yeni başlayanlar için zor olabilir

Upbit Borsası Nedir?

2017 yılında Güney Kore merkezli olarak kurulan kripto borsası Upbit, Bitcoin ve altcoin alım satım platformu olarak kuruldu.

Temel olarak diğer kripto borsalardan ayıran önemli özelliklere sahip olan Upbit, 0.25% işlem ücreti ile diğer bazı borsalara göre daha düşük işlem ücretlerine sahiptir.

Telefon, Email, KakaoTalk, SSS gibi alanlarda kullanıcılarına 7/24 destek sağlayan Upbit, güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Kakao Corp adlı başka bir Güney Koreli şirketle stratejik bir ortaklık yürüten Upbit, bu adımı attıktan sonra daha fazla büyüme kaydederek, dünyanın en büyük kripto borsaları arasına girmeyi başardı.

Upbit’in Sahibi Kimdir?

21 Aralık 2017’de Sirgoo Lee,  Upbit’in ana şirketi Dunamu’nun CEO’su seçildi ve Dunamu’nun kurucusu ve CEO’su Chi-hyung Song, Başkan rolünü üstlendi. Lee daha önce Kakao Corp. ve JOINS, Inc.’in Eş-CEO’su olarak görev yaptı .

Upbit’in faaliyete geçmesinden sadece 2 ay sonra 24 saatlik işlem hacmi açısından en büyük küresel kripto para borsası oldu.

Upbit faaliyetlerine hızlı şekilde devam ederken 10 Mayıs 2018’de, bir dolandırıcılık soruşturmasının parçası olarak ana ofisine baskın düzenlendi ve bu da Upbit kullanıcıları arasında ciddi paniğe neden oldu.

Borsa 2018’in sonlarında Güneydoğu Asya’ya genişlemeye başladı , ilk olarak 30 Ekim’de Singapur’da ve ardından Ocak 2019’da Endonezya’da ve Ocak 2021’de Tayland’da hizmet vermeye başladı.

21 Aralık 2018’de üç Upbit yetkilisi sahte emirler verdikleri iddiasıyla suçlandı. Bu olay sonrası medyada ciddi anlamda tepkilere neden oldu. Ancak Upbit, ortaya atılan bu iddiaları reddetti.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Upbit Güvenilir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Upbit hakkında bir dönem iddialar ortaya atıldı. Ancak borsa bu iddiaları yalanladı. Güvenilir bir kripto borsası olduğunu yıllar içerisinde gösterdiği faaliyetleri ile kullanıcılarına anlatmayı başardı.

Upbit, dünyanın en büyük dijital ve fin-tech şirketleri ile ortaklığı bilinen bir platformdur. Arkasında güçlü iş insanlarının bulunması, Upbit güvenilir mi? sorusuna evet demeyi gerektiriyor.

Kullanıcı güvenliğini sağlamak için iki adımlı kimlik doğrulama (2FA) isteyen kripto borsası, bu özelliği sayesinde kullanıcı girişlerinin daha emniyetli olmasını sağlamaktadır.

7/24 müşterilerine canlı destek üzerinden destek sağlayan Upbit, bu özelliği sayesinde kullanıcı problemlerini kısa sürede çözüme ulaştırmaktadır.

Canlı destek sayfasına ek olarak SSS sayfası da bulunan Upbit, kullanıcılarına burada hazır dokümanlar üzerinden destek sağlamaktadır.

Kullanıcı varlıklarının güven altında tutulduğu Upbit kripto borsasında cüzdanlar, çoklu imza cüzdanlarında küresel standart olarak kabul edilen ve uluslararası alanda önde gelen kripto para borsalarının çoğu tarafından tercih edilen BitGo tarafından güvence altına alınmıştır.

Hesap güvenliği konusunda da son derece iddialı çalışmalar yapan Upbit borsası  Kakao Corp.’un sahip olduğu mobil ödeme uygulaması ve Güney Kore pazarında Samsung Pay’den sonra lider olan Kakao Pay ile ortaktır.

Siber güvenlik konusunda da ciddi bir çalışması bulunan borsa, bu yönüyle siber saldırılara karşı en güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Borsanın güvenilir bir platform olduğunu kanıtlayan bir diğer özelliği ise sosyal medya aktifliğidir. Kullanıcılarını sürekli olarak güncel gelişmeler hakkında bilgilendiren Upbit kripto borsası, yeni gelişmeler doğrultusunda kullanıcıların daha aktif işlem yapmalarını sağlamaktadır.

Upbit sosyal medya hesap bağlantıları aşağıda listelenmiştir. Platformun yeniliklerini takip etmek için bağlantılara tıklayın.

Upbit Twitter: Tıklayın Upbit Facebook: Tıklayın Upbit Instagram: Tıklayın Upbit Medium: Tıklayın Upbit Linkedin: Tıklayın

Upbit Lisanslı mı, Yasal mı?

Güney Kore merkezli olarak kurulan ve daha sonra diğer dünya ülkelerinde de faaliyetlerini sürdürmeye başlayan Upbit, 20 Ağustos’ta raporunu sunduğundan beri, diğer büyük ölçekli borsalar Bithumb, CoinOne ve Korbit başvurularını FIU’ya sundu. Ancak, henüz yetkililer tarafından akredite edilmediler.

Fakat Upbit ve diğer borsalar, herhangi bir kısıtlama ile karşı karşıya değil. Devlet güvencesi ise sadece Upbit için değil diğer tüm kripto borsaları için söz konusu değil.

Türkiye’de de aktif olarak faaliyetlerini sürdüren borsanın Türkiye’ye özel bir çalışma yapmadığını belirtmemiz gerekir. Borsanın Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

7.1

Gate.io %20 komisyon indirimi

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Gate.io'a kayıt ol %10 Komisyon indirimi kazan!
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

Upbit Avantajları Nelerdir?

Upbit güvenilir mi? sorusuna borsanın kullanıcılarına sunduğu avantajları ile taçlandırmak, borsayı anlatmak adına daha sağlıklı olacaktır. İşte dünyanın en güvenilir kripto borsası Upbit avantajları…

Altcoin Seçeneği: Binance ya da Gate.io kadar olmasa da Upbit’de de geniş altcoin seçeneği bulunmaktadır. 188+ altcoin seçeneğine sahip olan borsa, KRW itibari para birimini kabul etmektedir.

Para Yatırma Ücreti: Bazı kripto borsaları, kullanıcılar para yatırırken de işlem ücreti alırlar. Upbit’te ise depozito ücreti alınmamaktadır.

Üst Düzey Siber Güvenlik: Hakkında her ne kadar dolandırıcılık iddiaları ortaya atılsa da Upbit, güvenliğe önem veren bir platformdur ve üst düzey siber güvenlik katmanları ile kullanıcı ve varlık güvenliğini sağlar.

Kolay Kullanım: Borsanın en dikkat çekici özelliklerinden biri de temel düzeydeki bir yatırımcının da kolaylıkla işlem yapabilmesidir. Sezgisel bir ara yüze sahip olan Upbit, bu özelliği ile her kesimden yatırımcının kolaylıkla işlem yapmasını sağlar.

7.4

Huobi Global %10 komisyon indirimi

Huobi Global'e kayıt ol! %10 komisyon indirimi 120$'a varan "Hoşgeldin bonusu" kazan.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİhuobi

Upbit Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı kolaylığı düşünülerek tasarlanan Upbit alım-satım alanı, yeni yatırımcıların da kolaylıkla kullanabileceği sade ve kullanışlı bir tasarıma sahiptir.

Upbit Kullanıcı Deneyimi

Upbit Dezavantajları

Global ölçekte kullanıcıları açısından son derece güvenilir ve kullanışlı bir borsa olmasına rağmen yukarıda da belirttiğimiz gibi Türkiye’deki yatırımcılarına yönelik bir çalışma yapmadığını söylememiz gerek. Bu da bazı dezavantajları beraberinde getirmektedir. İşte Upbit’in dezavantajları…

Türkiye’de Yok: Upbit üyeliği Türkiye’den yapılabilmektedir. Ancak kimlik doğrulama bölümüne girdiğinizde ülke seçiminde Türkiye yok.

Vadeli İşlem: Upbit borsasında vadeli işlem yapılamamaktadır. Bu da borsanın diğer borsalara göre daha dezavantajlı olmasını etkilemektedir.

Ticaret Çeşitleri: Diğer kripto borsaları ile kıyaslandığında Upbit’te daha az ticaret çeşitlerinin olduğu görülmektedir. Bu da borsanın dezavantajlarından biridir.

Binance mi Upbit mi?

Yukarıda Upbit değerlendirmesi yaptık. Borsanın güvenirliği, sunduğu özellikler vs. genel olarak incelediğimizde Upbit’e Türkiye’den kayıt olunamaması kendi başına Binance’in daha avantajlı olduğunu gösteriyor.

Binance, Amerika da dahil olmak üzere birçok ülkede aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Upbit ise kısıtlı bazı ülkelerde faaliyetlerini yürütmektedir.

Binance’da ticaret seçenekleri de altcoin seçenekleri de oldukça fazladır. Bu anlamda incelendiğinde de Binance’in daha kullanışlı bir platform olduğu görülmektedir.

Sonuç olarak; Upbit güvenilir mi? sorusuna evet, güvenilirdir diyebiliriz. Ancak bazı eksikliklerinin olması borsanın daha aktif kullanılmasını engellemektedir.

Özellikle Türk yatırımcılara kapalı olması Binance’in daha etkin olduğunu göstermektedir.

Hiçbir borsanın devlet güvencesi olmadığı gibi Upbit’in de devlet güvencesi bulunmamaktadır. Bu nedenle üye olmadan önce kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz