Tether (USDT) Stabil Coin Nedir, Nerelerden Nasıl Alınır?

0
561

Kripto paralarda “sabit coin” ya da diğer adıyla “stablecoin” olarak adlandırılan, değeri her zaman 1 Amerikan dolarına eşit olan Tethter (USDT), yatırımcıların varlıklarını korumak, zarar etmemek için kullandıkları bir kripto paradır.

2015 yılında Tether Limited Şirketi tarafından kurulan Tether, ERC20 protokolüne bağlı blockcahin üzerinde işlem yapan bir kripto paradır. Bir kripto paradan farkı ise sürekli 1 Amerikan Doları ile eşit olmasıdır. Yani değeri değişmeyen, sabit bir kripto paradır.

tether usdt
Simge
Menkul değer sembolü USDT
Beyaz kitap Tether White Paper.pdf
Website tether.to
Blok tarayıcı Omniexplorer.infoEtherscan.io

Tether (USDT) Avantajları Nelerdir?

Kripto para alım-satımı yapılırken işlem yapılabilecek çiftler bulunur. BTC, ETH, BNB ya da diğer borsaların yerel tokenleri ile takas edilerek varlıklar korunur. Ancak değişken coinlerle işlem yapmak, zarara da neden olabilir.

Örneğin Avax-BTC işlem çiftinde alım-satım yaptığınızı düşünün. Sattığınız AVAX Coin’i Bitcoin’e (BTC) çevirdiğinizde, BTC’de değer kaybı yaşandığında siz de zarar edersiniz, yükseldiğinde ise oranında kazanç sağlarsınız. Ancak USDT ile işlem yaptığınızda kar ya da zarar etmek gibi bir durum söz konusu olmaz. Özellikle de piyasanın sürekli düşüş trendinde olduğu bir piyasada Tether ile işlem yapmak, zarar etmenin önüne geçmek için güzel bir alternatif olacaktır.

USDT, ilk olarak piyasaya sürüldüğünde, sadece ERC20 protokolü ile çalışıyordu, bu da transfer yapılırken komisyon ücretinin yüksek olmasına neden oluyordu. Ancak daha sonra TRC20, Binance Smart Chain (BSC) gibi protokollerle de çalışmaya başladı. Bu da USDT’nin tansferde avantajlı olmasını etkiledi, çünkü bu protokollerde komisyon ücreti çok düşüktür.

USDT’nin en büyük avantajlarından biri de T.C vatandaşlarına yöneliktir. BinaceTR kripto para borsasından günün 24 saati USDT alınabilir. Tabi ki bu işlem bankalar üzerinden de yapabilir fakat, bankalar hafta sonları ya da mesai dışında ABD dolarına belirli bir makas aralığı uygulayabilmektedir. Örneğin USD- TL gün içerisinde 14 TL iken 22.00’den sonra 14,5 olabiliyor. Buna “makas aralığı” deniyor ki bu saatlerde özellikle yüklü alım yapan kullanıcılar, yüksek fiyattan dolar alırlar. Ancak BinanceTR’den USDT alındığında 14 TL olarak alınabiliyor bu da makas aralığından etkilenmeden kolaylıkla ABD doları almayı sağlıyor.

7.4

Huobi Global %10 komisyon indirimi

Huobi Global'e kayıt ol! %10 komisyon indirimi 120$'a varan "Hoşgeldin bonusu" kazan.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİhuobi

Tethter (USDT) Güvenilir mi?

USDT, klasik olarak bildiğimiz coinlerde farklı değildir. Blockchain üzerinden işlem yapar. Yani saldırı gibi bir durum söz konusu değildir. Bu yönüyle değerlendirildiğinde son derece güvenilir bir coin olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat tüm kripto paralarda olduğu gibi USDT’de da kullanıcıların eksik aldıkları güvenlik önlemleri yüzünden varlıklarınız risk altında olabilir. Özellikle kullanılan mobil cüzdanlar, merkeziyetsiz cüzdanlar (Exodus, MetaMask, Electrum, MyCelium vs.) gibi cüzdanlarda işlem yapan kullanıcılar bir anlamda biraz daha risk altında olabilirler. Tabi alınacak önlemlerin yeterli olması durumunda, Tether (USDT) güvenilir bir şekilde kullanılabilir.

Tether (USDT) Madenciliği Yapılır mı?

Bazı kripto paralarda madencilik yapılabilmektedir. Geleneksel kripto paralar olarak kabul edilen Bitcoin, Ethereum ve bunlara bağlı olarak çalışan bazı coinler, PoW algoritması (Proof off Work) ile üretilirler. Yani madencilik için özel olarak tasarlanan cihazlar kullanılarak üretim yapılır. Ancak USDT, madenciliği yapılmayan bir kripto para birimidir. Tethter şirketi tarafından her bir Tether’e karşılık 1 dolar olacak şekilde piyasaya sürülmektedir.

Tether Kimindir?

2014 yılında Tether Limited tarafından kurulan Tether USDT, ilk kurulduğunda “RealCoin” ismi ile piyasaya sürülmüştür. Daha sonra isim değişikliği yaparak “Tether” adını aldı, kısa ismini ise “USDT” olarak değiştirdi. “₮” simgesi ile ifade edilmektedir.

Tether (USDT) Amacı Nedir?

Tethter coinin amacı ABD dolarının sanal versiyonudur. Stabilcoin olarak işlem gören USDT, transfer edilebilir, işlem çiftlerinde diğer kripo paralarla takas edilebilir bir coindir.

Tether (USDT) Nasıl Alınır?

Birçok yerel ve global kripto para borsasında işlem gören USDT alım-satımı yapabilmek için listelenmiş borsalardan birine üye olunması gerekmektedir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin, Crypto.com, Coinbase, MEXC, BKEX ve diğer birçok kripto para borsasında listelenen USDT satın almak için bu borsalardan birine üye olmanız gerekir. Daha sonra KYC doğrulaması yaparak alım-satım işlemine başlayabilirsiniz.

USDT Alabileceğiniz En İyi Kripto Para Borsaları

1

Binance BNB %25 KOMİSYON

Binance'dan kredi kartı ile kripto para satın alabilirsiniz.
HFE01II2ref
2

Huobi Global %10 komisyon indirimi

Huobi'den kredi kartı ile yüzde 10 komisyon indirimi ile Bitcoin satın alabilirsiniz.
unvt4223ref
3

FTX %5 komisyon indirimi

Vadeli işlem yapmak için güvenilir bir şekilde FTX'den kredi kartı ile kripto para satın alabilirsiniz.
4

KuCoin %10 komisyon indirimi

Hızlı ve güvenilir şekilde kredi kartı ile KuCoin'den altcoin satın alabilirsiniz.
QBSSSEX5 ref
5

Coinbase Pro kayıt bonusu

Coinbase'den hızlı ve güvenilir şekilde kredi kartı ile Bitcoin satın alabilirsiniz.
XOMSKRref
6

Crypto.com Kayıt bonusu

Crypto.com kripto para borsasından güvenilir şekilde kredi kartı ile Bitcoin satın alabilirsiniz.
8wqa5mcyu8ref

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bitcoin (BTC) Nedir? Ethereum Nedir?

Tether SSS

Tether neden 1 dolarlık değere sahiptir?

Tether Limited, piyasada bulunan her bir Tether varlıkları arasında 1 Amerikan doları tutmak zorundadır. Eğer böyle olmazsa, Tether’in değeri 1 dolar değil 0,9 USDT olabilir, bu durumda kripto para piyasası ciddi anlamda sarsıntı yaşar çükü birçok yatırımcı USDT ile işlem yapmaktadır.

Tether nereden alınır?

Tether, dünyada birçok yerel ve global kripto para borsasında listelenen stablecoinlerden biridir. Binance, BinanceTR, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer tüm kripto para borsalarından USDT satın alınabilir.

Tether kimindir?

Tether, 2014 yılında Tether Limited tarafından Realcoin adı ile kurulmuş, daha sonra Tether ismi ile değiştirilerek kısa ismi ise USDT olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz