Bitcoin ve Altcoinlerde Teknik Analiz Nedir, Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
310

Teknik analiz, göstergeleri kullanarak veriler ışığında, diğer bazı değerleri karşılaştırarak kripto para, emtia ya da finansal değeri olan herhangi bir değerin gelecekteki fiyat hareketlerini ve yönünü tahmin etmeye yarayan bir analiz tipidir.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nedir?

Kripto paralarda teknik analiz yapan analistler, yaptıkları değerlendirmelerle hareket yönleri hakkında tahminde bulunurlar. Teknik analiz, belli bazı araçların kullanılması ile yapılan bir analiz tipi olup “tahmin” sonuçları verir. Ancak bunun %100 garantili sonuç vermeyeceğini ve analistleri takip ederken de verilen bilgilerin %100 gerçek olacağı düşünülmemelidir. Maalesef günümüzde kripto paradan anlamayan ya da bu alana yeni girenlerin varlıklarını kaybetmelerindeki en büyük neden, teknik analiz verilerine tam bir bağımlılık ile güvenerek hareket etmeleridir.

Teknik Analiz Verileri Ne Kadar Güvenilirdir?

Teknik Analiz Verileri Ne Kadar Güvenilirdir?

Teknik analiz yapılırken kullanılan indikatörler ve bazı formasyonlar kullanılır. bu araçları geliştiren kişiler, ekonomi ve matematik alanında kendinden söz ettiren kişiler tarafından geliştirilmiştir ve geliştirilen bu araçların verdikleri veriler gerçeğe en yakındır. Ancak yine de yukarıda da ifade ettiğimiz gibi indikatör ve formasyonların hiçbiri %100 doğru sonuç vermediği için sosyal medya hesaplarından teknik analiz yaparak “Al-Sat” sinyali veren fenomenlere körü körüne itibar etmemeniz, ekonomi haberlerini de yakından takip etmeniz gerekir.

  • X Coin kesin 7000’i bulur.
  • Endeks 12,000’i geçerse varını yokunu koy, tatile çık, bekle!
  • Bu seviyeden alınmaz!
  • 8000 desteğinden tekrar alış gelecektir…

Yukarıda verdiğimiz örnekler, sosyal medya üzerinden takipçilerine sunulan bilgilerdir. Peki, tüm bunların gerçekleşeceğine dair bilgiler nereden geliyor? Teknik analizle mi? Elbette “evet” ama dediğimiz gibi teknik analiz yapmak tek başına doğru sonuçlara ulaştırmayacağı için bu tip twitlere ya da sinyallere çok da kulak vermemeniz, kendi stratejinizi belirlemeniz gerekir. Tabi ki strateji oluştururken teknik analiz olmadan yola koyulamazsınız.

“Hem yanlış bilgiler, hem de olmazsa olmaz nasıl olur?”

Elbette bu yazıyı okuyan okuyucularımız, bu tezatlı ifadeyi sormadan duramayacaklardır. Teknik analiz olmadan veri almak mümkün değil, fakat teknik analiz tek başına yeterli de değildir.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Nedir?

Teknik Analiz Neye Göre Yapılır?

1- Piyasanın Genel Durumu

Teknik Analiz Verileri Ne Kadar Güvenilirdir?

Mevcut piyasa koşulları, teknik analiz yapmadan önce incelenmesi gereken ana maddedir. Sadece kripto paralar için değil diğer alım-satımı yapılan altın (ons), Euro, Dolar ya da diğer hisse senetleri için de geçerlidir. Teknik analiz yapılmadan önce piyasanın ne yönde hareket ettiğini incelemek gerekir. Bunu, basit bir şekilde Coinmarketcap.com sitesine girerek piyasanın “kırmızı” ya da “yeşil” renkli olduğu ile anlayabilirsiniz. Daha da derinlere inmek için basit bir şekilde grafikleri açarak alım-satım hacimlerini değerlendirerek öğrenebilirsiniz.

Teknik analizden önce piyasanın mevcut koşullarını incelemek için temel analiz yapmak gerekir. Yani yukarıda söylediğimiz gibi coinmarketcap ya da alternatif sitelere girerek piyasanın genel durumuna bakmak gerekir. Daha sonra ise ekonomik, politik, sosyal, psikolojik, çevresel, siyasi olaylar vb. olayları incelemek için ekonomi haberleri, siyasi haberler ve bunlar neticesinde yatırımcılarda oluşan psikolojiyi incelemek gerekir.

Piyasada yayılan haberler, dolar, Euro para cinslerinde olduğu gibi Bitcoin ve altcoinlerde de oldukça hareketlidir. Özellikle olumlu ya da olumsuz haberlerin yayılması ile birlikte teknik analiz verileri doğru bilgiyi vermez. Ya da “balina” olarak adlandırılan zengin kişiler ve takipçi sayısı yüksek kişilerin yapacağı bir duyuru ile bile teknik analiz verileri tamamen tersine dönebilir. Mesela geçtiğimiz sene Elon Musk’ın attığı twitlerle hiçbir projesi olmadığı halde DOGE Coin’in Bitcoin hacmini bile geçtiğine tanıklık ettik.

Özetle teknik analize geçmeden önce piyasanın mevcut durumu ve ekonomi cephesindeki gelişmeleri değerlendirmek önemli bir maddedir.

İlginizi Çekebilir: En İyi Bitcoin ve Altcoin Haber Siteleri

2- Arz ve Talep Dengesi

Arz ve Talep Dengesi

Arz talep dengesi de Bitcoin/altcoin teknik analizinde önemli bir anahtar olarak kullanılır. Bitcoin, piyasaya sürüldüğü ilk günden itibaren toplam arzı 21 milyon adet olarak belirlenmiş ve bu rakam değişmemiştir. Piyasaya ilk çıktığı günlerde 0,01 cent seviyelerinden işlem görmekteydi, bu dönemde arz/talep dengesi düşük olduğu için fiyatı düşüktü. Denge değişip talep artınca da son boğa piyasasında 69 bin dolara ulaşmayı başarmıştır.

Teknik analize geçmeden önce arz/talep dengesine de bakmak gerekir. Yani birilerinin “bu coin kesin 5 dolar olur” söylemlerine bakmak yerine coini analiz ederek arz/talep dengesini araştırarak karar vermek önemli bir yardımcı olacaktır.

3- Destek ve Direnç Noktaları

Destek direnç

Teknik analizin en önemli konusu destek ve direnç noktalarıdır. Direnç noktası, bir kripto para ya da herhangi bir emtianın birkaç defa test ettiği halde üzerine çıkamadığı fiyattır. Destek noktası ise tam tersine kripto paranın birkaç deneme yapmasına rağmen altına düşemediği fiyattır. Bu iki fiyat aralığı yatırımcılar için önemli ipuçları verir. Bu nedenle teknik analizin en temel konusu, destek ve direnç noktaları olarak kabul edilir.

4- Psikoloji Yönetimi

Psikoloji Yönetimi

Teknik analizde grafikleri incelemek ve karar vermek kadar psikolojik karar vermek de son derece önemli bir etken olarak kabul edilir. FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) ve FUD; Fear (korku), Uncertainty (belirsizlik) ve Doubt (şüphe) teknik analiz verilerinin çok daha ötesinde kaybetmeye neden olan durumlardır.

Örneğin Bitcoin (BTC) fiyatı anlık olarak 41 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor ve çok kısa bir süre içerisinde fiyatın 45 bin dolar seviyesine çıktığı görülebilir. Bu durum yatırımcılarda “FOMO” fırsatı kaçırma korkusuna neden olur ve BTC fiyatının daha da yükseleceği düşünülerek yatırım yapılır. Ancak bir haber ya da piyasayı olumsuz etkileyen bir haberin yayılması ile birlikte BTC fiyatı düşer ve yatırımcı varlık kaybetmeye başlar. Ya da “FUD” korkusuna kapılarak fiyatın düşmesi ile birlikte “daha fazla zarar edeceğim” korkusuna kapılarak zararda iken satış yapar.

Her iki durum da teknik analizi yok eden bir durumdur. Bu nedenle teknik analizden önce psikoloji yönetimi konusunda kendinizi eğitmeniz daha önemli bir değerdir.

İlginizi Çekebilir: Kripto Para Yatırımında Zarar Etme Nedenleri

5- Fiyatların Tekrar Etmesi

Fiyatların Tekrar Etmesi

Kripto para piyasasında, döviz piyasasında ya da diğer finansal araçların teknik analizleri yapılırken analistlerin genel olarak savundukları bir tez vardır. “Kripto para gördüğü fiyatı unutmaz ve mutlaka test eder” düşüncesi, her ne kadar doğru olsa da bunu dönemlere bölerek değerlendirmek gerekir.

Fiyatların tekrar etmesi, her piyasa için olağan bir durumdur. Ancak fiyatların ne zaman tekrar edeceği konusu ince elenmesi gereken bir ayrıntıdır. Analistler, genellikle kısa, orta ve uzun vadede teknik analiz yaptıkları için fiyat tekrarında isabetli bir tahminde bulunabiliyorlar. Yani aslında analistlerin, 3 tahmin üzerinde hareket etmesi ve fiyat tekrarının bir realite olmasından dolayı doğru tespit etmeleri gerçekleşmektedir. “Ben demiştim” diye söze başlayan analistlerin dayanakları da budur.

Teknik Analizin Avantajları Nelerdir?

Teknik Analizin Avantajları Nelerdir?

Bir coinin, doların, Euro ya da herhangi bir hisse senedinin gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için teknik analiz yöntemi kullanılır ve avantajları da vardır. Doğru bir strateji belirleme, doğru karar alma, doğru yerden alım-satım yapma gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Geçmiş fiyat hareketlerini inceleyerek gelecek fiyat tepkisini belirlemek için kullanılan teknik analiz, %100 başarılı sonuç vermese de en azından piyasanın yükseliş ya da düşüş trendinde iken fiyat hareketlerini tahmin etmek teknik analiz verileri ile daha sağlıklı şekilde yapılabilir.

Teknik Analizin Dezavantajları Nelerdir?

Teknik Analizin Dezavantajları Nelerdir?

Teknik analiz, finansal enstürmanları değerlendirirken önemli bilgiler verse de dezavantajları olan bir analiz yöntemidir. Yani tamamen buna odaklanarak hareket etmek doğru değildir. Piyasanın ayı sezonunda olduğu dönemlerde özellikle teknik analiz sonuçlarının çok yanıltıcı olduklarını zaman zaman görebiliyoruz. Bu nedenle teknik analizi sadece avantajlı bir sonuç olarak değerlendirmek yerine dezavantajları olan bir analiz tipi olarak da değerlendirerek hareket etmek gerekir. Peki, teknik analizin dezavantajları nelerdir?

1- Temelleri Bilmeden Analiz Etmek

Bir kripto para teknik analizini yaparken temelleri bilmeden analiz yapmak, çoğunlukla yanıltıcı bilgilere ulaşmanıza neden olur ve bu da para kaybetmenizi etkiler.

2- Aksini Düşünmemek

Teknik analiz konusunda kendine son derece güvenen analistlerin daha çok yanıldıklarını görebiliyoruz. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi sadece analiz ettiği coini analiz ederek karar vermesidir. Örneğin Bitcoin teknik analizi yaparken Ethereum hareketlerinin etkili olacağını göz ardı etmek gibi. Diğer bir neden ise yaptığı teknik analizin kesinlikle doğru sonuçlara ulaştıracağını düşünerek aksini düşünmeden hareket etmektir. Her iki durumda da para kaybetmek işten bile sayılmaz.

3- Sürekli Geçmiş Fiyat Hareketlerine Odaklanmak

Teknik analizde en çok yanıltan durumların başında, geçmiş fiyat hareketlerine odaklanmak gelir. Elbette teknik analizin amacı geçmiş fiyat hareketlerini inceleyerek gelecek fiyat hareketinin ne yönde olduğunu tahmin etmeye yarar. Ancak bunun sadece “tahmin” olduğunun bilincinde olmak gerekir. Bazen piyasa çok aksi yönde hareket eder ve geçmiş hareketlerle ilgisi olmayan bir yönde hareket etmeye başlar ve bu da yine yatırımcının para kaybetmesine neden olur.

Sonuç olarak;

Kripto para piyasasında ya da diğer herhangi bir finansal alan içerisinde hareket ediyorsanız teknik analiz bilmeden yolunuzu bulamazsınız. Fakat bununla birlikte tüm güveninizi teknik analize bağlı kılarak da hareket edemezsiniz.

Bunun gibi teknik analiz verileri paylaşan telegram kanalları, Twitter fenomenleri kendi düşüncelerini paylaşmaktadır. Her ne kadar alanlarında başarılı kişiler olsalar da paylaşımlarını referans alarak hareket etmeniz kesinlikle doğru değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz