Stablecoin (Sabit Coin) Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Stablecoin ya da diğer adıyla “sabit coin” fiyatı her zaman 1 Amerikan doları ile eşit olan coinlere denir. Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ya da diğer değişken coinlerin aksine stablecoinler, her zaman 1 dolar eşitliğini korurlar.

9.9
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Stablecoinler, BTC, ETH gibi fiyat dalgalanması yaşayan kripto para birimlerinde dalgalanmaları azaltmak için tasarlanmış coinlerdir. Yatırımcılar, elindeki coini sattıktan sonra sabit coine geçerek fiyat dalgalanmalarından etkilenmeden varlıklarını korurlar.

Sabit coinler, yatırımcılar açısından avantaj sağlayan değerlerdir. Örneğin sık alım-satım yapan bir kullanıcı ya da uzun vadede işlem yapmak istemeyen bir trader, varlıklarının değerini kaybetmemek için USDT, BUSD, USDC gibi sabit coinler alır.

Stablecoinler, değeri başka bir varlığa endeksli olan coinlerdir. Genellikle bu sabit değer ABD dolarıdır. Örneğin USDT, her zaman 1 Amerikan Doları’na (USD) eşittir ve değişmez. Stablecoinler, temel alınmış varlığı izlemek zorundadır ve para birimine göre zaman içerisinde sabit tutmak zorundadır.

Stablecoinlerin Amacı Nedir?

Stablecoinlerin genel amacı, sabit değeri korumaktır. Genellikle sabitlendikleri belirli varlıklar tarafından desteklenirler. Euro ile sabitlenen coinler Euro ile ABD doları ile eşit olanlar ise USD tarafından desteklenir.

Sabit coinler, sahip olan proje finansal kurumda rezerv tutar. Bu durumda bir sabit coin 100 milyon dolarlık rezerv tutma hakkına sahiptir ve buna ek olarak token başına 1 dolar olan 100 milyon token çıkartabilir.

Olası bir durumda, sabit coin sahibi parayı nakit olarak çekmek istediğinde, rezervden alması gerekir.

Sabit coinlerin değerini koruması için zaman zaman çeşitli bazı yöntemlere başvurulabilir. Genellikle bu yönteme başvuran stablecoinler, “algoritmik sabit paralar” olarak adlandırılırlar. Bunlar, çeşitli bazı teknik araçları kullanırlar. Örneğin sabit bir coinin değerini 1 ABD dolarına eşit tutmak için coin yakımı yapılabilir.

Stablecoinler, sadece ABD dolarına ya da bir ülkenin parasına eşdeğer olmak zorunda değildir. Bazı coinler, altın ile eş değerdir bazıları ise çeşitli bazı varlıklara eş değer olarak tutulurlar. Tabi ki bunlar her ne kadar bir değere sabit tutulsalar da Tether (USDT), BUSD coin gibi değiller, biraz daha risklidirler.

Stablecoin Güvenilir mi?

Değişken kripto paralarla stablecoinler kıyaslandıklarında elbette sabit coinler risksiz görünürler. Ancak bu coinlerin de çeşitli bazı durumlarda risk altına girebilirler. Stablecoinler için en büyük risk durumları aşağıdaki gibidir.

Güvenlik Riski: Değişken coinlerde olduğu gibi sabit coinlerde de güvenilir olmayan bir cüzdan ya da borsada tutulduklarında risk alarmı öter. Çünkü sabit coinlerin arkasında da herhangi bir devlet güvencesi bulunmaz.

Karşı Taraf Riski: Kripto paraların merkeziyetsiz olmasına karşın stablecoinler merkeziyetsiz değiller. Ya da tümü için merkeziyetsiz demek doğru değildir. Bu nedenle, proje sahiplerinin güvenilir olması riski her zaman için vardır.

Rezerv Riski: Rezervler, sabit coinlerin asıl dayanaklarıdır. Eğer rezervler herhangi bir olumsuz karar alırlarsa, stablecoinler risk altına girerler.

Güven Eksikliği: Stableceoinler her ne kadar bağımsız hareket eden tokenler olarak görülseler de bunları destekleyen coinler vardır. Eğer bu destek çekilirse, sabit coinin değerini koruması neredeyse imkansız olur. Geçmişte LUNA çöküşü ile birlikte TerraUSD’in çökmesi gibi durumlar söz konusu olabilir.

Stablecoinlerin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Piyasada Tether (USDT) en güvenilir stablecoin olarak bilinir. Ancak bunun dışında çok sayıda sabit coin bulunur. Peki, bu coinlerin güvenilir olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi stablecoinlerde en büyük risk rezerv riskidir. Bu nedenle rezerv raporlarını iyi incelemek gerekir.

Buna ek olarak stablecoinlerin arkasındaki coinleri de incelemek gerekir. Coinler, piyasada değer gören ve yatırımcısı çok değilse de uzak durulması gerekir. Yani her arkasında bir değişken coinin olduu stablecoin güvenilir değildir.

Stablecoin’ler Ne İşe Yarar?

Stablecoinler, genel olarak değişken coinlerin fiyat dalgalanmalarından korunmak için yatırımcıların kullandıkları kripto paralardır.

Bir yatırımcı, alım-satım işlemini gerçekleştirdikten sonra piyasadan etkilenmemek için sabit coine geçer. USDT ya da BUSD gibi güvenilir sabit coinler, yatırımcının herhangi bir değer kaybetmesinin önüne geçer.

Daha önceleri, BTC ve ETH pariteleri vardır. Yani X bir coini satmak isteyen bir yatırımcı, parasını ya ETH’ye ya da BTC’ye çevirmek zorunda kalırdır. Bu da Bitcoin ve Ethereum’da fiyatın değişmesi halinde yatırımcının para kaybetmesine ya da kazanmasına neden olabiliyordu.

Stablecoinlerin piyasaya çıkmasından sonra bu risk ortadan kalkmış oldu. Kullanıcılar, varlıklarını korumak için USDT veya BUSD paritelerinde tutmaya başladılar.

Stablecoin Nereden Alınır?

Günümüzde faaliyetlerini sürdüren birçok kripto borsasında sabit coinler listelenmiş durumdadır. Binance, Gate.io, Huobi, MEXC, KuCoin, Coinbase ve daha diğer birçok borsada sabit coinler bulunmaktadır.

Sabit coinler, sadece varlıkların korunması amacı ile kullanılmazlar. Aynı zamanda döviz yatırımı yapmak isteyen biri de kullanabilir. Örneğin BinanceTR üzerinden TL ile USDT alınabilir ve dolar yükselişinden kazanç sağlanabilir.

En Güvenilir Stablecoinler

Piyasada çok sayıda sabit coin bulunmaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi stablecoinler %100 güvenilir olamazlar. Bu nedenle varlıklarınızı korumak için en güvenilir stablecoinler arasından seçim yapmanız gerekir.

Kripto borsalarında en çok tercih edilen ve güvenilir stablecoinler şunlardır;

Tether (USDT) Binance USD (BUSD)
Dai (DAI) Frax (FRAX)
Pax Dollar (USDP) TrueUSD (TUSD)
Neutrino USD (USDN) Gemini Dollar (GUSD)
Fei USD (FEI) TerraClassic (USTC)

Stablecoin Alabileceğiniz Borsalar

Stablecoin alabileceğiniz en iyi kripto borsaları hakkında yaptığımız değerlendirme listesinden sabit coin satın alabilirsiniz. Aşağıdaki listeyi inceleyerek hesabınızı oluşturup alım-satım yapmaya başlayabilirsiniz.

 
Binance
9.9
Huobi
7.2
Gate.io
7.1
UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz