PancakeSwap Nedir, Farming ve Staking Nasıl Yapılır?

PancakeSwap, yiyecek temalı olarak anonim geliştiriciler tarafından Binance Smart Chain tabanlı bir DEX olarak kurulmuş, farklı özellikleri ile ilgi çeken bir kripto para borsasıdır.

Kripto para borsalarının artması ile birlikte farklı bir çıkış yakalayarak kendinden söz ettiren bir isim haline gelen PancakeSwap, Ethereum’un SushiSwap’ına benzer özelliklere sahip olan ancak daha fazla avantajı bulunan bir projedir. Yazımızın detayında tüm ayrıntılarıyla PancakeSwap hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap Nedir?

PancakeSwap, Binance Smart Chain tabanlı olarak geliştirilmiş, “Automated Market Maker” (AMM) olarak tanımlanan borsalar arasında yer almaktadır.

AMM (Automated Market Maker) Nedir?

AMM, geleneksel yöntemlerde emir defterlerine kaydedilen alım ve satım işlemlerini, otomatik olarak akıllı sözleşmelerle yöneten sisteme verilen isimdir. Yani bir anlamda otomatik piyasa yapıcı olarak değerlendirilebilir.

PancakeSwap, son dönemlerde artan yiyecek temalı farming çılgınlığına katılan son isimlerden biri olmasına rağmen kullanıcılarına sunduğu avantaj ve özellikleri ile diğer farming projelerine göre daha fazla itibar görmeye başladı. Aslında hepsinin temel dayanağı DeFi projeleri olmasıdır. Fakat PancakSwap, kullanıcılarına ödüller kazanmayı sunan bir platform olarak kendini duyurduğu için segmentindeki diğer kripto para borsalarından ayrılmayı başardı.

Uniswap ya da SushiSwap isimlerini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Aslında PancakeSwap’ın bu platformlardan mantık anlamında bir farkı yoktur. BEP-20 tokenları takas etmek için kullanılan borsa, merkeziyetsizdir yani Binane, Huobi ya da diğer geleneksel kripto para borsalarında olduğu gibi herhangi bir otoriteye bağlı olmadan, açık kaynak kodlu olarak çalışır.

PancakeSwap Borsası Nasıl İşler?

PancakeSwap Borsası Nasıl İşler?

PancakeSwap, yukarıda da belirttiğimiz gibi AMM modeli ile çalışan bir sistemdir. AMM, platform üzerinden token alınıp satıldığında emirlerin diğer kullanıcıların emirleriyle eşleştiği bir defter bulunmaz. Yani alıcı-satıcı arasında yapılan takas yerine, likidite havuzuna karşı işlem yapılır.

Likidite havuzları da aynı zamanda kullanıcılar tarafından doldurulur. Yani alım-satım yapmak yerine varlıklarını stake eden kullanıcıların varlıkları likidite havuzlarına doldurulur. Tabi likide sağlayıcılar, staking oranları üzerinden token (LP) kazanırlar. Likide sağlayıcılar bu şekilde işlem yaparak hem kendi paylarına düşen işlem ücretlerinden hem de kazandıkları tokenları alırlar.

LP toknenler, kullanıcıların isteklerine bağlı olarak farklı türde görülürler. Yani aslında likide edilen tokena göre LP token alınır. Örneğin bir likide sağlayıcı sisteme BUSD ve BNB eklediğinde karşılığında BUSD-BNB LP tokenları alır, ETH ve BETH eklediğinde ise BET-ETH LP tokenları alır.

PancakeSwap Farming Nedir?

PancakeSwap Farming Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yiyecek temalı bir DeFi projesi olmasının çok daha ötesinde farklı özellikleri ile değerlendirilmesi gereken PancakeSwap, kullanıcılarına farming (varlıktan para kazanma) ve staking (varlık kilitleme yoluyla kazanç sağlama) gibi özellikler de sunmaktadır. Staking, diğer bazı kripto para borsalarında olsa da farming, nadir borsalarda bulunan bir avantajdır.

PancakeSwap farming yapmak, aslında alım satım kadar kolay bir işlemdir. Mobil cüzdanınız üzerinden platforma bağlanarak varlıklarınız ile dilediğiniz havuza girerek farming yapmaya başlayabilirsiniz.

Ancak farming, kelime anlamı olarak her ne kadar “paradan para kazanma” olarak tanımı yapılsa da bunun risklerinin de olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin CAKE coin için farming ettiğinizde, CAKE’in değeri düştüğünde paranız erimeye başlar. Tabi yükseldiğinde de para kazanırsınız. Yani tamamen risksiz bir yatırım olmadığını bilmeniz gerekir.

Hangi LP Tokenlar Yatırılabilir?

PancakeSwap’ta farming edilebilecek birçok token bulunmaktadır. Her geçen gün havuza yenilerinin eklendiğini de görebilirsiniz. Ancak bunlardan bazıları, diğerlerine göre daha popülerdir. En iyi farming yapılacak LP Tokenlar şunlardır;

  • CAKE – BNB LP
  • BUSD – BNB LP
  • BETH – ETH LP
  • USDT – BUSD LP
  • USDC – BUSD LP
  • DAI – BUSD LP
  • LINK – BUSD LP
  • TWT – BNB LP

PancakeSwap Earn bölümüne baktığınızda bunlardan çok daha fazlasını görebilirsiniz. Tabi verdiğimiz bu LP Tokenların yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmeden geçmek istemiyoruz.

PancakeSwap Staking Nedir?

PancakeSwap Staking Nedir?

Staking, Binance, Huobi ve diğer kripto para borsalarında olduğu gibi belli kontratlar çerçevesinde kullanıcıların varlıklarını stake ederek pasif gelir elde etmelerine denir. Her coinin kendine göre bir kazanç tablosu vardır. İşlem yaparken gerek kontrat süresi gerekse de kazanç tablosu göz önünde bulundurularak seçim yapılır.

PancakeSwap Güvenilir mi?

PancakeSwap Güvenilir mi?

PancakeSwap, merkezi otoritesi bulunmayan, açık kaynak kodlu olarak dünyanın her yerinde kullanılabilen bir kripto para borsasıdır. CetriK tarafından güvenliği sağlanan platform alınan güvenlik önlemleri ve merkeziyetsiz oluşu ile güvenilir bir borsadır. Borsa güvenirliği hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz