NFT Oyunları Nedir, Nasıl Çalışır?

NFT oyunları, Blockhain sistemi üzerinde çalışan, benzersiz dijital koleksiyonlardır. Sadece oyun NFT’leri yoktur, oyunlar haricinde sanat eserleri kolekisyonu, tablolar, resimler, müzik, ses ve video gibi birçok objenin NFT’si yapılabilmektedir.

Son dönemlerde daha sıklıkla adından söz ettiren NFT koleksiyonları, daha çok oyun alanında yakaladığı başarılarıyla bilinmektedir. NFT oyunları da diğer özel koleksiyonlar gibi oyuncu karakterleri, ya da oyun ürünlerinin dijital varlıklara dönüştürülerek satılmasıdır. Oyun içi NFT’ler diğer koleksiyonlarla takas edilebilir, ya da oyna modelleri ile tokenler kazanılabilir.

NFT Oyunlar Nedir?

NFT oyunları nedir

NFT oyunlar, geçtiğimiz yıl adını duyurmaya başladı ve bir anca kripto paralar kadar değer görmeye başladı. Aslında NFT’ler de kripto paradan farklı değiller ancak bunları ayıran en temel özellikleri, benzersiz olmalarıdır. Örneğin bir müzayedede satın aldığınız antik bir tablo sadece size aittir ve onu alıp satma hakkı da sadece size aittir. NFT oyunları da bu şekildedir. Sadece kişiye özeldir ve sahibi isterse bunu satabilir veya başka bir koleksiyonerle takas yoluyla değiştirebilir.

NFT’ler Nasıl Çalışır?

NFT’ler kripto paralardan daha farklı bir sistem üzerinde çalışır. Yani kripto paraların cüzdanda tutulmasından daha farklıdır. NFT oyunları; kurallar, mekanizmalar ve oyuncu etkileşimlerinde kullanılır. Oyunların her bir parçası ayrı bir NFT olabilir. Oyunun avatarı, oyun içindeki bir ürün ya da oyun karakteri gibi farklı oyun objeleri birer NFT olabilir ve bunları satışa çıkartarak ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Bulduğunuz ya da oluşturduğunuz NFT’leri diğer NFT sahipleri ile takas edebilir ya da satabilirsiniz. Son dönemlerde kazanmak için oyna NFT oyunlarından da para kazanılabiliyor. Yani bir oyunu oynarken aynı zamanda token kazanabilirsiniz. Ancak bu, NFT oyunları konusundan daha farklı bir yerde olduğu için bu konuya başka bir yazımızda detaylı olarak değineceğiz.

NFT Oyunlar Nasıl Takas Edilir?

NFT’ler de kripto paralar gibi özel cüzdan kodlarına sahiptirler. Ethereum ve Binance Smart Chain (BSC) üzerinde yer alırlar. Yani kendilerine ait özel cüzdanları vardır. Bir NFT oyununu takas etmek ya da satmak için özel cüzdanlara ihtiyaç duyulur.

Yeni bir alan olmasından dolayı NFT dolandırıcılarına karşı dikkkatli olmak gerekir. Özellikle de oluşturulan dolandırıcılık platformları üzerinden NFT alım-satımı yapan dolandırıcılara karşı son derece dikkatli olunması gerekir, bilinmeyen bir platform üzerinden alım satım ya da takas gibi işlemlere girmemek gerekir.

NFT’ler CryptoKitties çılgınlığı ile patlak vermeye başladı ve bir anda tüm dünyada yeni bir finans alanı olarak belirlendi. NFT oyunları, gelişmiş ve kazanmak için oyna adıyla yeni bir model sunarak kripto para dünyasında çok konuşulan konular arasına girmeyi başardı.

Kazanmak için Oyna NFT Oyunları Nedir?

Kripto para dünyasında her geçen gün farklı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Aslında coinlerden farklı bir şekilde çalıştığından bahsetsek de NFT’leri bu dünyadan ayıramayız. Çünkü NFT oyunlarından kazanılan ödüller de tokendir yani coindir. Peki, kazanmak için oyna NFT oyunları nedir?

Son zamanlarda adından daha fazla söz ettirdiği için NFT oyunları hakkında az da olsa bilginiz mutlaka vardır. Ama işleyişi ve mantığı hakkında biraz karmaşık bilgiler verildiği için anlamak güçleşebiliyor.

Kazanmak için oyna NFT oyunları, kullanıcılara oyun oynayarak gelir akışı elde etme fırsatı sunulan yeni bir alandır. Oyuncular, genellikle NFT ile ya da tokenlerle ödüllendirilir. Tabi aldığı ödül de oynadığı süreye bağlıdır. Yani bir anlamda aslında PoS (Proof of Stake) mantığına benziyor. Bildiğiniz gibi bazı kripto paralarda madencilik (mining) yapılmaz, proje sözleşmesine bağlı olarak belli bir süre alınan kripto paralar kilitlenir ve bu süre boyunca kilitlenen coin miktarı kadar ödül alını.

NFT oyunlarında kazanma modeli de bu şekildedir. Oyuncular, oynadıkları süreye bağlı olarak token ya da NFT kazanırlar. Yani ne kadar uzun süre oyunda kalınırsa, kazanç da buna göre artar.

Oyun içi NFT’ler Nedir?

Oyun içi NFT, kazanmak için oyna modelinden daha farklıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kazanmak için oyna modelinde, oyunculara NFT ya da token verilebiliyordu. fakat oyun içi NFT’lerde ödüller sadece NFT olarak verilir. Kazanmak için oyna NFT’lerinde Axie Infinity’de SLP ya da CryptoBlades’te SKILLS gibi birbiriyle takas edilebilir ERC20 token kazanmak yerine direkt olarak NFT kazanılır.

Oyun içi NFT’ler, bu alanda geleneksel kazanç yöntemi olarak kabul edilirler. Kazanılan NFT’lerin değeri de yine nadirlikleri, ya da oyunda kullanım alanlarına göre değişebilmektedir.

NFT Oyunundan Para Nasıl Kazanılır?

NFT oyunlarından para kazanma, son dönemlerde kendinden en çok söz ettiren para kazanma alanlarının başında geliyor. Özellikle kripto para dünyası ile yakından ilgilenenler bunu daha iyi bilirler. NFT oyunlarından kazanılacak para miktarı, oyunun ne kadar rağbet gördüğüne bağlı olarak değişir.

NFT’lerden gelen paralar da aynı zamanda oyuna değer veren diğer kullanıcılardan gelir. Yani her oyunda NFT kazancınız aynı olmayabilir. Çünkü oyun içindeki karakterden oyun özelliklerine, avatarından oyunun tutulma derecesine bağlı olarak etkenler değişebilmektedir. Oyun içinden kazandığınız NFT’leri nakde çevirmek için NFT borsalarında ya da müzayede evinde satışa çıkartmanız gerekir.

NFT Oyunlarından Para Kaybedilir mi?

NFT’ler kripto paralardan daha farklıdır. Mesela kripto paralarda arz talep dengesi ya da piyasanın hareketine bağlı olarak varlıkları kaybetme durumu söz konusu olur. NFT oyunları da aslında arz talep dengesine bağlıdır fakat kripto paralardan daha farklı bir işleyişe sahip olduğu için NFT oyunu seçerken dikkatli olmak gerekir.

Manipülasyona açık bir alan olduğu için diğer oyuncuların ya da NFT satın almak isteyenlerin sizin oynadığınız oyuna bakış açıları, oyunun türü ya da mekanizmasına bağlı olarak para kaybetmeye neden olabilir. Ancak bu, dolandırıldığınız anlamına gelmez. Bir süre sonra oyununuz ilgi görmeye başlarsa hayal edemeyeceğiniz kadar çok da para kazanabilirsiniz.

NFT’ler Kaybolur mu?

Blockhain teknolojisi üzerinden çalışan NFT oyunlardan kazandığınız NFT’ler ister satın aldığınız NFT’ler olsun ister kazandıklarınız olsun, güvende tutmadığınız müddetçe her zaman kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için bazı önlemler almanız gerekir. Peki, alınacak bu önlemler nelerdir?

  1. NFT’lerinizi token standartlarını destekleyen bir cüzdanda saklayın.
  2. Dolandırıcılık ve sahtecilik gibi işlemlerden uzak durun.
  3. Akıllı sözleşme cüzdanınızı kimseyle paylaşmayın.

Bunun haricinde NFT’lerin kaybolmasına neden olan bir diğer etken de oyunun kurallarıdır. Oyunun kuralları gereği bazen NFT’lerinizi kaybedebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz