NFT Nedir, Nasıl Üretilir? En İyi 5 NFT Satış Sitesi 2022

0
501

NFT, 2015 yılında ortaya çıkan ve her geçen gün dünya genelinde daha fazla popüler olmaya başlayan Non-Fungible Tokens (takas edilemez jetonlar) anlamına gelir.

Son dönemlerde kripto para dünyasında sıkça duyulmaya başlanan NFT, dijital sanat eserlerini ve koleksiyonları tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren yeni bir alandır. Bir sanatçının eseri, bir şarkı sözü, bir kahkaha ya da video bile bir NFT olabilir ve oluşturulan NFT, Blockhain teknolojisyle kayıt altına alınarak dijital sertifikalar oluşturulur. Oluşturulan NFT projeleri, eserin sahibi tarafından güvenilir NFT sitelerinde satışa sunulur. Tıpkı bir müzayede gibi açık arttırma usulü ile satılabildiği gibi NFT’ler sabit fiyatlar üzerinden de satılabilirler.

NFT Ne İşe Yarar?

NFT

Kripto para dünyasında son dönemlerin en çok konuşulan konuları arasına girmeye başlayan NFT, tıpkı kripto paralar gibi karşılığı bulunan dijital varlıklardır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi temelde bir NFT satış sitesi ve Ethereum (ETH) varsa, sanat eserinizi dijitale dönüştürebilirsiniz.

NFT’lerin reel sanat eserlerinden bir farkı yoktur aslında. Tek farkı, dijital alanda olması. Blockhain teknolojisi kullanılarak kime ait olduğu, eser hakkında bilgiler Blockhain defterinde kayıt altında tutulur. Dolayısıyla çalınma ya da kopyalanma gibi bir durum söz konusu olamaz.

Bir NFT sahibi, sattığı NFT’yi başka birine satamaz. Çünkü Blokchain kayıt defterinde, eserin yeni sahibinin kim olduğu da kayıt edilmektedir. Yani sizde bir kopyasının olması hiçbir anlam ifade etmez.

NFT’ler, bazen çok şaşırtıcı şeyler de olabiliyor. Mesela Twitterin kurucusu Jack Dorsey twitterda attığı ilk tweetini NFT olarak 2.5 Milyon dolara satmıştı, Dijital sanatçı Mike “Beeple” Winkelmann’ın “Everydays: The First 5000 Days” bugüne kadar satılmış en pahalı NFT’ler listesinin başında yer alıyor. 69,3 milyon dolara sattığı NFT, aynı zamanda NFT’ler için bir dönüm noktası haline gelmişti.

NFT Nasıl Üretilir ve Nasıl Kullanılır?

NFT nasıl üretilir

NFT’ler, ERC-721 standartlarına göre üretilirler. Ethereum (ETH) geliştiricileri tarafından hazırlanan ERC-721, özel olarak NFT’lerin oluşturulması için geliştirilmiştir. Hazırlanan NFT’ler, NFT pazaryerleri aracılığı ile IPFS sistemine yüklendikten sonra NFT’lerin değiştirilmez parametreleri oluşturulur.

NFT’ler IPFS sistemine yüklenirken NFT’nin ne kadar üretileceği, ne kadara satılacağı, satıştan NFT sahibine ne kadar para kalacağı gibi parametreler belirlenir. Daha sonra Blockhain ağının işlem ücreti ödenerek NFT’ler cüzdana aktarılır ve böylelikle tüm blok zincir kayıt defterine kaydedilir.

NFT’ler Sanat Eseri Olmak Zorunda mı?

İlk dönemlerde sanat eserleri olarak ortaya çıksalar da NFT’ler her kurum ya da sektörden olabilir. Mesela Amerika’da, sanal dünyada tasarlanan 3 boyutlu ev 500 bin dolara satılmıştı ve bu da bir NFT olarak kendinden en çok söz ettiren projeler arasında yer almıştı.

Dünyadaki herkes bir NFT projesi oluşturabilir ve satabilir. Bunun için ihtiyaç duyulan tek şey bir dijital cüzdana sahip olmak ve az miktarda da Ethereum’a (ETH) sahip olmaktır. Ethereum sahibi olma şartının nedeni, NFT Pazar bağlantısını yapabilmek ve ödenmesi gereken Gass ücretini ödemektir. Bunun dışında ihtiyaç duyulan başka bir şey yok.

Güvendiğiniz ve değer göreceğine inandığınız bir ses dosyası, görsel, video, ünlü birinin bulunmayan bir resmi ya da herhangi bir nesneyi dijital ortamda NFT projesi olarak sunabilirsiniz. Bunun için oluşturulan NFT sitelerinde üyelik oluşturarak kolaylıkla projelerinizi satışa sunabilir veya satışta olan NFT’lerden satın alabilirsiniz.

NFT Bir Yatırım Aracı mıdır?

NFT’ler, bir yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Kripto paralardan tek farkı takas edilememeleri ya da çoğaltılamamalarıdır. Bilindiği üzere geleneksel kripto paralarda madencilik (mining) yapılarak üretim yapılır. Bitcoin, bu işin ilki olarak piyasaya sürüldü ve madencilikten elde edilecek toplam BTC sayısı 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Ya da diğer coinler için de belli bir üretim sınırı ya da PoS algoritması ile çalışan bir coin ise toplam arz ile sınırlı bırakılır.

NFT’ler, üretilebilen ya da çoğaltılabilen varlıklar değiller. Bunlar, benzeri olmayan dijital varlıklar olarak sınıflandırılırlar. Buna ek olarak satışı ve alımı yapılabilir fakat bir ikincisi bulunamaz. Dolayısıyla NFT bir yatırım aracı olarak da kullanılabilir. Tapusu size ait bir arazi, mülk, araç ya da herhangi bir şey gibi düşünebilirsiniz.

En İyi NFT 5 Satış Sitesi

NFT’ler, son dönemlerde en çok konuşulan konular arasına girmeyi başarırken bu alana özel olarak oluşturulan NFT pazaryerleri, sanatçıların tasarladıkları NFT’lerin satılmasına olanak sağlayan yerler olarak öne çıkıyor. Çok sayıda NFT satış sitesi olduğu için bu Pazar alanına girmek isteyenlerin ciddi anlamda araştırma yapmaları ve güvenilir NFT satış sitelerini bulmaları gerekir. Dünya genelinde bu alanda adını duyuran başlıca siteler bulunmaktadır. İşte oluşturduğunuz NFT projesini güven içinde sunabileceğiniz en güvenilir NFT satış siteleri…

1- Binance NFT

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance, NFT alanında da adını en çok duyuran isimlerin başında gelmektedir. Diğer rakiplerinden farklı olarak hem NFT satışı yapmayı hem de NFT kazmayı sunan Binance NFT, “sürpriz kutu” hediyeleri ile NFT kazanma şansı da sunan bir platformdur.

Binance NFT kullanımı, diğer platformlardan çok daha kolaydır. Bir resim dosyası yüklemek kadar kolay olan bu platformda, NFT fiyatını belirleyebilir, açık arttırma usulü ile satabilirsiniz. Binance NFT kazma işlemi için 0,005 BNB ücret ödemeniz gerekir. Binance NFT hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

2- OpenSea

İlk NFT satış sitesi olması özelliği ve dünyanın en büyük NFT işlem hacmine sahip olan OpenSea, yüzlerce kategoride NFT satış yapma olanağı sağlayan bir platformdur. Ses dosyası, alan adı, resim dosyası gibi birçok eseri dijitale çevirerek NFT olarak OpenSea’dan satışa sunabilirsiniz.

OpenSea, NFT satış siteleri arasında en güvenilir isimlerin başında geliyor. Ancak satış yapmak için ilk NFT yüklemenizde 60-200 dolar tutarında bir ödeme yapmanız gerekiyor. Tabi sonraki işlemlerde bu ücret oldukça düşmektedir. Sonraki işlemlerde sadece düşük komisyon ücretleri ödeyeceğiniz platformda satış gerçekleştiğinde %3 komisyon ücreti ödenmektedir.

En iyi NFT satış siteleri arasında yer alan OpenSea, aynı zamanda ücretsiz NFT oluşturma imkanı da sunmaktadır.

OpenSea sitesini incelemek ve NFT satışı yapmak için buraya tıklayın.

3- Super Rare

Sanatçılara ve sana meraklılarına yönelik olarak oluşturulan en iyi NFT satış siteleri arasında yer alan Super Rare, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan en iyi siteler arasında yer almaktadır. Ancak diğer platformlardan farklı olarak bu platformda satış yapmak için bir davet koduna ihtiyacınız var ve sanatçı kimliğinizin olması gerekiyor. Yani Super Rare, diğer NFT satış siteleri gibi herkesin NFT projelerini satabileceği bir platform değil.

Super Rare’da NFT satışı yapmak için bir MetaMask cüzdanınızın olması ve bu cüzdanı platforma bağlamanız gerekiyor. Tabi ki sitenin güzel yönleri oldukça fazla ama sadece sanatçılara hitap eden bir NFT satış sitesi olduğu gibi buradan NFT satın almanın çok fazla maliyetli olduğunu söylemek gerekir.

Super Rare NFT sitesini detaylı incelemek için buraya tıklayın.

4- Nift Gateway

NFT satış siteleri arasında kredi kartı ile ödeme alması ile dikkatleri üzerine çeken ve aynı zamanda “merkeziyetsizlik” ilkesine aykırı olduğu için eleştirilen Nift Gateway, bu olumsuz yönlerine rağmen dünyanın en iyi NFT satış siteleri arasında yer almaktadır. 2021 yılının başında bir hack saldırısı ile karşı karşıya kalmış olmasına rağmen yine de her geçen gün daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmayı başarıyor.

Nift Gateway’da herkes NFT satışı yapabilir. Platform satış başına %5 komisyon kesintisi yapıyor. Ancak diğer platformlara göre daha kolay kullanım özelliklerine sahip olduğu için tercih edilen bir NFT sitesidir.

Nift Gateway hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

5- Mintable

Ücretsiz NFT yüklenebilen ve oluşturma imkanı sunulması ile diğer NFT satış sitelerinden farklılığını ortaya koyan Mintable, dünyanın en iyi ve en güvenilir NFT satış siteleri arasında yer almaktadır.

Diğer sitelerden farklı olarak yüklenen NFT’ler satılmadığı sürece herhangi bir ücret kesintisi yapılmıyor. Ancak NFT satışı gerçekleştiğinde Mintable, %5 komisyon kesintisi yapmaktadır. Mintable’da hem sabit fiyat hem de açık artırım usulü ile NFT satışı yapılabilmektedir.

Mintable hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz