Merkeziyetsiz Borsalarda Kullanılan MetaMask Cüzdan Nasıl Kurulur?

Merkeziyetsiz borsalar (DEX) ve merkeziyetsiz uygulamalar (dApp) uygulamalarında sürekli ihtiyaç duyulan Metamask kurulumunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, aşağıda resimli olarak anlattığımız gibi kolaylıkla kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Metamask Cüzdanı Kurulumu

Metamask cüzdan kurulumu için aşağıdaki işlemleri sırasıyla takip ederek kurulumu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

1- Resmi web sitesine girin

MetaMask kurulumu

Cüzdan kurulumuna başlamak için öncelikle Metamask’ın resmi web sitesine giriş yapın. Giriş yapmak için tıklayın

2- Download Now’a Tıklayın

MetaMask kurulumu

Resmi internet sitesine giriş yaptığınızda, size hangi platform için indirmek istediğinizi soracaktır. Buradan kullandığınız tarayıcıyı seçin. Anlatımımız “Google Crhome” üzerine olduğu için seçenek olarak Chrome seçin. Chrome seçeneğinin altında yer alan “Download Now” butonuna tıklayarak devam edin.

3- Chrome’a Ekle

MetaMask kurulumu

Kurulum için komut verdikten sonra kurulum başlayacak ve tamamlandığında “Metamask Chrome’a eklendi” uyarısı alacaksınız. Artık metamask cüzdanınız, sayfanın sağ üst köşesinde görülmeye başlayacaktır.

Metamask kurulumunu tamamladığınızda, Google Chrome tarayıcısının sağ üst köşesinde Puzzle (yapboz) simgesi görülmeye başlar. Buraya tıkladığınızda MetaMask eklentisini görmeye başlarsınız.

4- Başlarken Butonuna Tıklayın

Metamask kurulumu

Tarayıcıya kurulum işlemini tamamladıktan sonra yapboz simgesine tıkladığınızda açılan MetaMast simgesine tıklayın ve ardından karşınıza çıkacak sayfadan “Başlarken” butonuna tıklayın.

5- Bir Cüzdan Oluştur

Metamask kurulumu

Yeni açılacak bu sayfada ne yapmak istediğinizi soracaktır. Burada, yeni bir hesap mı yoksa var olan bir hesabınızı mı kurmak istiyorsunuz şeklinde iki soru ile karşılaşacaksınız. Buradan “Yeni bir cüzdan oluştur” seçeneğine tıklayın.

6- Geliştirmeyi Kabul Edin

Metamask kurulumu

Yeni bir cüzdan oluşturduğunuzda açılan yeni sayfada “Metamask sizden veri toplamak istiyor, izin veriyor musunuz?” sorusu soruluyor. Buna “Evet” demeniz gerekir. Bunun için “Kabul Ediyorum” butonuna tıklayın.

7- Şifre Oluşturun

Metamask kurulumu

Devam ettiğinizde açılan yeni sayfada sizden güçlü bir şifre belirlemenizi isteyecek. Şifrenizi oluşturduktan sonra alt kısımda yer alan “Kullanım şartları” butonuna tıklayarak “Yarat” butonuna tıklayın.

Metamask kurulumu

Şifre belirleme işlemini tamamlayıp devam ettiğinizde, açılan yeni sayfada eğitim videosu çıkacaktır. Burada “Sonraki” butonuna tıklayarak devam edin.

8- Özel Anahtar Belirleyin

Metamask kurulumu

MetaMask cüzdan kurulumunda dikkat etmeniz gereken en önemli bölüm burasıdır. Burada, size 12 kelimeden oluşan özel bir anahtar verilecek. Bu anahtar kelimeleri birkaç yere not ederek saklayın. Olası bir durumda, metamask cüzdanınızı kurtarmak için bu kelimelere ihtiyacınız olacak. Ayrıca şifreleri kimseyle paylaşmayın, çünkü bu şifreleri bilen biri kolaylıkla cüzdanınıza erişebilir. Şifreleri görmek için “Gizli Kelimeleri Görmek İçin Buraya Tıklayın” yazan yere tıklayın.

9- Kelimeleri Not Alın

Metamask kurulumu

Açılacak yeni sayfada size özel olarak verilen 12 kelimelik bir anahtar kelime grubu görülecektir. Bu kelimeleri kesinlikle kimseyle paylaşmayın ve sıralamaya göre not edin. Daha sonra “Sonraki” butonuna tıklayın.

10- Kelimeleri Girin

Metamask kurulumu

Açılacak yeni sayfada not ettiğiniz kelimeleri girmenizi isteyen bir alan karşınıza çıkacak. Bu alana not aldığınız kelimeleri sırasıyla girmeniz gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra kurulumu tamamlamış olursunuz. Son olarak “Onayla” butonuna tıklayarak MetaMask cüzdanınıza erişebilirsiniz.

Metamask kurulumu

MetaMask cüzdan kurulumu işlemini tamamladıktan sonra açılan sayfadan cüzdanınızı görebilirsiniz. Ethereum simgesini göreceğiniz bu yer, sizin cüzdan kodunuzdur. Bundan sonrasında artık bağlamak istediğiniz platforma bağlayabilirsiniz. PancakeSwap ya da diğer DEX ya da dApp uygulamalarında kullanmaya başlayabilirsiniz.

MetaMask Cüzdan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  1. MetaMask cüzdan kurulumu için Portable Browser kullanın. Bu tarayıcı, gündelik ihtiyacınızda kullandığınız tarayıcıdan farklı çalışır ve sadece içerisinde uygulamaların yer aldığı bir tarayıcıdır.
  2. MetaMask cüzdan oluştururken size verilen 12 kelimelik anahtar kelimeler, cüzdanınızın güvenliği için çok önemlidir. Bu kelimeleri kimseyle paylaşmayın.
  3. Metamask cüzdan güvenliği, tamamen kullanıcıya aittir. Çalınması ya da kaybolması halinde, merkeziyetsiz bir uygulama olduğu için herhangi bir muhatap bulamazsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz