Ölçeklenebilir MATIC (Polygon) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

MATIC (Polygon), ölçeklendirme sorunlarını çözmek amacı ile yaratılmış, Ethereum tabanlı bir platformdur. Daha önceleri adı sadece “MATIC” olmasından dolayı yatırımcılar “Polygon” adını sıklıkla kullanmazlar. Simgesi hali hazırda “MATIC” olarak kullanılmaktadır.

2017 yılında piyasaya sürülen MATIC, daha önce Ethereum ağına katkı sağlayan bir ekip tarafından ortaya çıkartıldı. 2017 Ekim ayında birçok kripto borsasında listelenmeye başlayan Polygon (MATIC), Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun liderliğinde geliştirilmeye devam eden bir projedir.

7.1
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

MATIC (Polygon) Nedir?

Polygon projesinin temel amacı ölçeklendirme sorunlarını çözmeye dayanır. MATIC Coin ise Polygon iyileştirme önerilerine (PIP’ler) oy vererek ağ yönetimine katılma ve staking yoluyla güvenliğe katkıda bulunmak amacı ile Polygon ekosisteminde çeşitli bazı iyileştirmeler ve projenin daha da geliştirilmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Proje, birbirine bağlı blockchainleri (blok zincir) ağlarını oluşturmayı hedefler. Yeni bir sidechain çözümü kullanarak verimliliği, zayıf kullanıcı deneyimi ve topluluk yönetişimi eksiklikleri gibi Ethereum ağında sınırlamaları çözmeye odaklanmış bir proje olarak tanımlanmaktadır.

Polygon’un bir diğer özelliği işlemlerin Ethereum ana zincirinde sonlandırmadan önce zincir dışı işlemesidir. Bunun için birlikte çalışabilir blok zincirlerini başlatacak bir platform olarak tasarlandı. Bu anlamda değerlendirildiğinde, diğer projelerden daha farklı bir konsepti olduğunu söyleyebiliriz.

İlk piyasaya sürüldüğünden bu yana en azından fiyat değer kaybı segmentindeki diğer kripto paralar kadar düşmeyen MATIC, kullanıcısına sunduğu avantajları ve özellikleri ile kripto yatırımcılarının en çok güvendikleri projelerden biridir.

Polygon ağında yer alan geliştiriciler Polygon ağı aracılığı ile kendi blok zincir ağını başlatabilirler. Projenin temel amaçlarından biri de zaten budur. Yani geliştiricilerin daha spesifik işlevselliğe sahip, bağımsız blok zincirleri oluşturmalarına olanak tanımasıdır. Krippto projeleri arasında dikkat çekici özelliklere sahip olması ve yatırımcıların da dikkatlerini çekmesindeki en büyük nedenlerden birinin de bu özelliği olduğunu söyleyebiliriz.

MATIC’in Altyapısı

MATIC altyapısı aslında Ethereum altyapısına sahip bir platformdur. Akıllı sözleşmelerin ölçeklenebilir ve özerk bir şekilde yönetilmesi için geliştirilen bir plazma çerçevesine sahip olan MATIC Coin, PoS algoritmasına sahip bir projedir.

MATIC Madenciliği Yapılır mı?

Kripto paralarda son dönemlerde madencilik terimi neredeyse kalmadı. Hem enerji verimliliği açısından hem de daha fazla kişinin ağa katılabilmesi açısından madencilik (Proof of work) işlem kanıtı algoritması yerine Proof of Stake algoritması kullanılmaktadır.

MATIC coin de madenciliği yapılmayan kripto paralardan biridir. Kullanıcılar, varlıklarını stake ederek ağa destekte bulunurlar ve destekte bulundukları orana göre de ödüller kazanırlar.

En Düşük Fiyat ve En Yüksek Fiyat ile Toplam Arz

2017 yılında piyasaya sürülen MATIC Coin, tarihindeki en düşük fiyat seviyesini, 0,003012 dolar ile 9 Mayıs 2019’da gördü. En yüksek fiyat olarak da 2,68 dolar ile 18 Mayıs 2021’de yakaladı. Bu tarih, kripto paralarda boğa sezonu olduğu için çoğu coin gibi MATIC coin de tarihin en yüksek fiyatını gördü.

Dolaşan arzı 6.303.422.325 MATIC olan paranın toplam arzı ise, 10.000.000.000 MATIC’tir.

MATIC coin Geleceği

Kripto yatırımcıları bir projeye yatırım yapmadan önce projenin geleceğine dair bazı verilere ulaşmak isterler. Bu anlamda MATIC coinin geleceğinin parlak olduğunu birkaç detayı ile açıklayabiliriz.

MATIC Coin,i karbon nötrlüğüne ulaşan çoklu blok zincirlerinden biridir. Bu girişim, blok zincirler için sürdürülebilir kalkınmaya odaklanmayı amaçlayan Polygon’un Yeşil Manifestosu’nun bir parçası olarak tanımlanır.

Polygon, herkes için sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek adına hem proje geliştirme noktasında hem de bu anlamda harcadığı büyük rakamları ile öne çıkar. Projenin amacına ulaşması için 20 milyon dolar taahhüt eden Polygon, bu özelliği ile geleceğinin parlak olduğunu kanıtladı.

Kripto yatırımcıları arasında değer gören MATIC coinin, en iyi kripto para birimleri arasında yer aldığını gözlemlediğimizde de yine projenin gelecek adına umut vaat eden bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

MATIC Coin Nereden, Nasıl Alınır?

MATIC Coin, birçok global ve yerel kripto borsasında listelenmiş bir kripto para birimidir. Binance, Gate.io, Huobi, KuCoin gibi global borsalardan birinde üyeliğinizi oluşturarak MATIC coin satın alabilirsiniz.

MATIC coin alabileceğiniz en iyi kripto para borsaları hakkında daha fazla bilgi almak ve kayıt olmak için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

 
Binance
9.9
Huobi
7.2
Gate.io
7.1

MATIC Coin Yorumları

Kripto yatırımı yapılmadan önce incelenen bir diğer ayrıntı ise coin hakkında yapılan yorumlardır. Bu bakımdan değerlendirdiğimizde gerek sosyal medya platformlarında gerekse de diğer platformlarda MATIC coin yorumları olumlu şekilde görülmektedir. Ancak alım-satım yapmadan önce yeniden gözden geçirmede fayda var.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz