Liquid Borsası Güvenilir mi, Yasal mı, Komisyon Oranları 2022

0
313

Tokyo merkezli olarak Quoine altında 2017 yılında kurulan Liquid kripto borsası, 6,3 skoru ile Coinmarketcap işlem hacmine göre en iyi kripto para borsaları sıralamasında $113,605,900 işlem hacmi ile (21.06.2022) 18. sırada yer almaktadır.

2017 yılında Japonya Finansal Hizmetler Ajansı’ndan sanal değişim platformu olarak kurulan Liquid, kullanıcı deneyimi ve varlık güvenliğine önem veren güvenilir bir kripto borsasıdır.

Liquid Değerlendirme: Artıları – Eksileri

+ Yenilikçi güvenlik önlemleri -Türkçe destek
+ Gelişmiş ticaret -TRY itibari para yatırma
+ Kolay kullanım -Coin seçeneği az

Liquid Borsası Nedir?

2014 yılında Singapur ve Vietnam’da ofisleri bulunan bir Finansal Teknoloji (Fintech) Quoine şirketi altında 2017 yılında kurulan Liquid, kripto para alım-satım ve takas platformudur.

Bankacılık ve finansal hizmetleri internetten bu yana devim niteliğinde teknoloji atılımlarından biri olan Blockchain etrafında yeniden keşfe çıkan Quoine, Liuid kripto borsasını, bankacılık ve finansal hizmetlerde devrim yapmak ve finansal hizmetleri bankacılığı olmayan/yetersiz olanlara ulaştırma hedefi ile kurdu.

BTC, ETH, XRP gibi kripto paralar başta olmak üzere 145+ altcoin seçeneği ve USD, EUR, GBP, AUD, CAD ve AED itibari paraları desteklemektedir.

6.5

Liquid.com komisyon indirimli

En güvenilir kripto borsası Liquid'e kayıt ol, sürpriz indirimleri yakala!
KOMİSYON İNDİRİMLİliquid

Liquid Güvenilir mi?

Kripto borsaları arasında ilklerden sayılabilecek Liquid, kullanıcı ve varlık güvenliğini sağlamak için çeşitli güvenlik katmanları kullanan güvenilir bir borsadır.

Temelde tüm kripto borsalarında standart olarak uygulanan 2FA doğrulama kodu, SMS doğrulama ve mail doğrulama gibi güvenlik katmanları kullanan Liquid, bunlar haricinde varlık güvenliğini korumak amacıyla farklı özellikler de kullanan bir borsadır.

Liquid kripto borsası, kullanıcı varlıklarını korumak için soğuk cüzdan ve MPC teknolojisi kullanır. Bu sayede herhangi bir hack durumunda kullanıcı varlıkları güven altında kalır.

Güvenli depolama özelliği ile de güvenilir bir deneyim sunmayı hedefleyen Liquid, kullanıcı varlıklarının güven altında kalmasını sağlayan bir platformdur.

Varlık güvenliğini korumak ve kullanıcı varlıklarının çalınmasının önüne geçmek için IP beyaz liste uygulaması kullanan Liquid, bu özelliği ile kullanıcılarının belirlediği cüzdan adresleri dışındaki cüzdanlara coin transferi yapılmasını engeller.

Liquid güvenilir mi sorusuna olay yönetimi özelliği üzerinden evet, güvenilirdir diyebiliriz. Olay yönetimi, bir borsa için en önemli güvenlik özelliğidir.

Not: Olay yönetimi, bir organizasyonun gelecekteki bir tekrar oluşumunu önlemek için tehlikeleri belirleme, analiz etme ve düzeltme faaliyetlerini tanımlayan bir terimdir.

Kullanıcı sorunlarını çözme noktasında da güvenilir bir borsa olan Liquid, canlı destek sayfası ve mail üzerinden destek sağlamaktadır. Ancak Türkçe konuşan müşteri temsilcileri bulunmamaktadır.

Yeni başlangıç yapanlar için ideal bir kullanıcı deneyimine sahip olan Liquid borsası, alım-satım ve takas işlemlerinde kolaylıkla kullanılabilmektedir.

Liquid güvenilir mi sorusuna bir de kullanıcı kaydı üzerinden cevap vermek gerekir. AML politikalarına uygun şekilde hareket eden kripto borsası, yeni kayıt olan kullanıcılarından kimlik doğrulama (KYC) ile birlikte bir de bankadan alınmış bir belge istemektedir.

6.5

Liquid.com komisyon indirimli

En güvenilir kripto borsası Liquid'e kayıt ol, sürpriz indirimleri yakala!
KOMİSYON İNDİRİMLİliquid

Liquid Yasal mı?

Dünyanın birçok yerinde kripto para takas hizmeti sağlayan Liquid, Türkiye’de de faaliyetlerini sürdüren bir borsadır. Diğer kripto borsaları gibi düzenlenmiş bir borsa değil ancak tüm faaliyet gösterdiği ülkelerin kripto borsaları hakkında aldığı kararlara uygun şekilde hareket eder.

Liquid, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı‘ndan Sanal Para Birimi Değişimi olarak resmi lisans almış bir borsadır. QASH’de 80 milyon USD’den fazla olan Asya’daki en büyük IEO olarak hizmetlerine devam etmektedir.

Liquid Coinmarketcap

Liquid Coinmarketcap

Kripto borsa ve kripto para takip sitesi olarak kullanılan Coinmarketcap’ta Liquid verilerini incelediğimizde, işlem hacmi bakımından en büyük 18. borsa olduğu görülmektedir. $113,605,900 işlem hacmine (21.06.2022) sahip olan borsanın haftalık ziyaret sayısı 101,042 olarak görülürken 251 piyasa ve 145+ altcoin seçeneğine sahip olduğu görülmektedir.

Liquid Cer.live

Liquid Cer.live

Bağımsız kripto borsa derecelendirme sitesi cer.live de Liquid hakkında bir değerlendirme yapmış. Buna göre en güvenilir kripto borsası listelemesinde 92. sırada yer alan Liquid, güvenlik sertifikası DDD olarak belirlenmiştir. Fonların kanıtlanmasında olumlu puan alan Liquid, penterasyon testi ve hata ödülü kategorilerinde olumsuz değerlendirilmiştir.

Liquid Avantajları Nelerdir?

Güvenilir kripto borsaları listesinde yer alan Liquid kripto borsası, kullanıcılarına sunduğu çeşitli avantajları ile kullanıcılarının beğenisini ve güvenini kazanmaktadır. İşte borsanın sunduğu avantajlar.

Marj Ticareti: 25X kaldıraç oranında long ve short hizmeti sunan Liquid, bu özelliğine ek olarak varlıklarını bir faiz oranı ücreti karşılığında marj tüccarlarına ödünç vererek para kazanabilirler.

Infinity (CFD ticareti): Vadeli işlemlere benzer bir şekilde çalışan CFD ticareti, fark ticareti olarak da adlandırılır. Bu özellik bir anlamda kullanıcıların pasif gelir elde etmelerini sağlar.

Sürekli Vadeli İşlemler: Liquid’in en yeni özelliği, Bitcoin-USD piyasası için kalıcı vadeli işlem sözleşmeleridir. Kalıcı vadeli işlem sözleşmelerine P-BTC denir ve diğer kalıcı vadeli işlem sözleşmelerinden biraz farklı çalışır.

Temel fark, P-BTC sözleşmelerinin ABD doları değeri yerine Bitcoin cinsinden fiyatlandırılmasıdır. P-BTC ticareti, 100x’e kadar kaldıraçla yapılabilir.

İtibari Para Yatırma: Her ne kadar Türk Lirası ile Bitcoin ve altcoin alma seçeneği olmasa da Liquid, fiat para birimleri ile kripto para almayı sağlamaktadır. USD, EUR, GBP, AUD, CAD ve AED itibari paralar borsada desteklenmektedir.

Kredi Kartı ile Satın Alma: Liquid borsası da diğer çoğu kripto borsası gibi kredi kartı ile Bitcoin alınabilecek siteler arasında yer almaktadır.

6.5

Liquid.com komisyon indirimli

En güvenilir kripto borsası Liquid'e kayıt ol, sürpriz indirimleri yakala!
KOMİSYON İNDİRİMLİliquid

Liquid Komisyon Oranları

Binance ve Huobi kadar uygun işlem ücretleri olmasa da Liquid işlem ücretlerinin düşük olduğu söylenebilir. Piyasa yapıcılarından maksimum %0,3 komisyon kesintisi uygulayan borsanın en güzel özelliği, aylık 10.000 doların altında işlem yapan düşük hacimli tüccarlar için üretici ücretleri ücretsizdir.

Ayrıca Liquid’in değişim belirteci QASH ile ödeme yaparken ücretler yarıya indirilir.

Vadeli işlem ücretleri

Kalıcı vadeli işlemleri için işlem ücretleri biraz farklıdır ve maksimum alıcı ücreti %0,12’dir. Sürekli vadeli işlem piyasalarında yapıcı ücretleri %0,00’dur ve daha büyük işlem hacimleri için negatif bir değere (indirim) bile düşmektedir.

QASH ile sürekli vadeli işlem ücreti ödemek, yalnızca alıcı siparişleri için indirim sağlar. Para yatırma ve çekme ücretleri Hem itibari para hem de kripto para yatırma işlemleri ücretsizdir, ancak itibari para yatırma işlemleri için olağan ödeme işlemci ücretleri geçerli olacaktır.

Fiat para çekme işlemleri için, minimum 15 $ ücretle %0,10 ücret alınır. Kripto para çekme ücretleri makuldür, ağ ücretlerini kapsayacak şekilde tasarlanmıştır ve başka bir şey değildir.

Şu anda, Bitcoin’i geri çekmek, para çekme başına 0,0007BTC’ye ve para çekme başına Ether 0.01ETH’ye mal oluyor.

Satın alma ve çekme limitleri Doğrulanmış hesapların Visa kartlarını kullanarak anında kripto para birimi alımlarında 2.000$’lık bir limiti vardır ve bu rakam değişebilir.

Doğrulanmamış hesaplar için kripto para çekme işlemleri, günde 2.000 ABD Doları eşdeğeri ve yılda 20.000 ABD Doları eşdeğeri ile sınırlandırılmıştır.

Doğrulanmış hesapların günlük 30.000 ABD Doları değerinde ve ayda en fazla 300.000 ABD Doları değerinde kripto para çekmesine izin verilir.

6.5

Liquid.com komisyon indirimli

En güvenilir kripto borsası Liquid'e kayıt ol, sürpriz indirimleri yakala!
KOMİSYON İNDİRİMLİliquid

Liquid Dezavantajları

Borsanın avantajları kadar dezavantajları da incelenmesi gereken bir ayrıntıdır. Liquid güvenilir mi sorusuna her ne kadar evet cevabını versek de bazı dezavantajlarından söz etmemiz gerekir.

Türkçe Dil Desteği: Liquid, Türkiye’de aktif kullanıcıya sahip olmasına rağmen canlı destek sayfasından Türkçe destek sağlamamaktadır.

TRY Yatırma: Borsanın Türk kullanıcıları açısından bir diğer dezavantajı ise itibari para birimi olarak TRY’yi desteklememesidir. Para yatırmak için kredi kartı ya da başka borsadan transfer edilerek işlem sağlanmaktadır.

Coin Seçeneği: Binance, Huobi, KuCoin ya da Gate.io gibi kripto borsaları ile kıyasladığımızda, Liquid’de daha az altcoin seçeneğinin olduğu görülmektedir.

Ticaret Türleri: Yine en büyük kripto borsaları ile kıyaslandığında ticaret türleri konusunda da Liquid kripto borsasının geri kaldığını görebiliyoruz.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Liquid Hangi Ülkelerde Var?

Dünyanın birçok yerinde ülkelerin kanunlarına uygun şekilde hareket ederek faaliyetlerini sürdüren Liquid, Amerika Birleşik Devletleri, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Botsvana, Kamboçya, Küba, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK), Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gana, İzlanda, İran, Jamaika, Libya dışındaki birçok ülkede hizmet sunmaktadır.

Liquid Kullanımı Kolay mı?

Web ara yüzü ve mobil uygulaması ile temel düzeydeki bir yatırımcının da kolaylıkla kullanabildiği Liquid kripto borsası, kullanım açısından son derece sezgisel bir tasarıma sahiptir. Aşağıdaki resimden borsanın alım-satım ekranını inceleyebilirsiniz.

Liquid kullanıcı deneyimi

Liquid Mobil Uygulama

Kullanıcı deneyimini üst düzeyde tutmaya çalışan Liquid borsası, mobil uygulaması ile de kullanıcılarını desteklemektedir. App Store’de 5 üzerinde 3,9 puan alan Liquid uygulaması Google Play Store’da ise 3,0 puana sahiptir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak Liquid mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

IOS Android

Liqud Üyeliği Oluşturma

Hızlı ve kolay adımlarla Liquid kayıt olma aşamasını tamamlayabilirsiniz. Borsanın en güzel özelliklerinden biri de budur. Aşağıdaki adımları takip ederek hesabınızı oluşturun.

Adım 1: Kayıt formuna ulaşmak için buraya tıklayın ve ülke seçimi, isim-soyisim, e-mail ve şifrenizi belirledikten sonra üyelik işlemini başlatın.

liquid kayıt

Adım 2: Forumu doldurup gönderdikten sonra sistemin mail adresinize gönderdiği bağlantıdan hesabınızı doğrulayın.

Liquid kayıt

Liquid Kimlik Doğrulama (KYC)

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra kimlik doğrulama yapmak için hesabınıza giriş yapın. Profilinize tıklayarak açılır sekmeden [Verification] sekmesini tıklayın ve açılan sayfadan kimliğinizin ön yüzünü, arka yüzünü yükleyin ve ardından yüz doğrulama için selfie çekerek doğrulama işlemini tamamlayın.

Liquid kyc doğrulama

Liquid Para Yatırma

Adım 1: Liquid hesabınızda oturum açın, sağ üstteki Cüzdanlar’ın üzerine gelin ve Para Yatırma İşlemleri’ni tıklayın.
Liquid para yatırma
Adım 2: Kriptoyu seçmek için açılır menüyü tıklayın. Arama alanına da yazabilirsiniz.
Liquid para yatırma
Adım 3: Coini seçtikten sonra ağ adresini doğru şekilde belirleyin ve ardından cüzdan kodunu kopyalayın.
Liquid para yatırma

Adım 4: Kopyaladığınız adresi transfer yapacağınız borsadan [Cüzdan] – [Çekme] adımlarını takip edin ve aynı coin ile ağı seçtikten sonra ilgili alana yapıştırıp işlemi onaylayın.Coinex para yatırma

Liquid Para Çekme

Adım 1: Liquid para çekme işlemi için hesabınıza giriş yapın, paranızı çekeceğiniz borsadan [Cüzdan] – [Çekme] adımlarını takip edin, çekmek istediğiniz coini seçin, ağır belirleyin, adresi kopyalayın.

Liquid para çekme

Adım 2: Liquid hesabınıza giriş yapın [Vallet]-[Withdraw] adımlarını takip edin. Coin ve ağı seçin daha sonra kopyaladığınız cüzdan kodunu yapıştırarak işlemi onaylayın.

LBank para çekme

Binance mi Liquid mi?

Binance ile aynı yıl içerisinde kurulan Liquid kripto borsası, gelişmiş ve güvenilir kripto borsası listesi arasında yer almaktadır. Ancak Binance ile karşılaştırıldığında, biraz daha geride kalmış bir borsadır.

Özellikle para yatırma ve çekme işlemlerinde Türk yatırımcılar için kolaylık sağlamaması, borsanın dezavantajlarından biridir.

Binance, ticaret seçenekleri açısından Liquid kripto borsasına göre çok daha gelişmiş bir borsadır.

Liquid, spot işlem, vadeli işlem ve marj işlem olmak üzere temel hizmetler sunarken Binance, ticaret türleri konusunda çok daha fazlasını sunar.

Liquid kripto borsası güvenilirdir. Ancak Binance güvenliğini incelediğimizde alınan önlemlerin çok daha geniş olduğunu görebiliyoruz.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Sonuç olarakLiquid güvenilir mi? sorusuna elbette güvenilir bir borsadır diyebiliriz. Çalışmaları ve aldığı güvenlik önlemleri açısından kullanıcısını destekleyen bir platformdur.

Türk kullanıcılar açısından kullanımı biraz daha zor olsa da yine de kullanıcılarını destekleyen bir platformdur.

Diğer kripto borsalarında olduğu gibi Liquid kripto borsası da devlet güvencesi altında olmayan bir borsadır. Bu yüzden kendi araştırmanızı yaparak değerlendirmenizi öneririz.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.
UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz