Kripto Abritaj Nedir, Nasıl Yapılır, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0
115

Abritaj, ekonomi terimleri sözlüğünde bir emtia, kripto para, döviz ya da finansal değeri olan herhangi bir değeri, düşük fiyatlı piyasadan alıp eş zamanlı olarak yüksek fiyatlı bir piyasaya transfer edip satım işlemini gerçekleştirmektir.

Abritaj Nedir?

Abritaj nedir

Ekonomi dünyasında finansal işlemlerle ilgilenenlerin yakından bildikleri ancak yeni yatırımcıların sadece “duydukları” abritaj, bir ekonomi terimi sözcüğüdür aslında. Yasal olan bu işlemin mantığı; düşük fiyatlı bir piyasadan alınan bir finansal değerin, yüksek fiyatlı bir piyasaya aktarılarak aradaki marj farkı ile kar elde etmeye denir.

Kripto Abritaj Nedir?

Abritaj mantığı kripto ya da diğer finansal alanlar için aynıdır. Kripto abritaj, düşük fiyatlı bir kripto para borsasından satın aldığınız bir coini, yüksek fiyatlı bir borsaya transfer ederek aradaki fiyat farkı üzerinden kar etmeye denir. Aşağıdaki örnek, abritaj için oluşturulmuş güzel bir örnektir.

Örneğin kripto para piyasasında iki borsa üzerinden bir abritaj örneğini inceleyelim;

BTCTurk Borsasında Bitcoin fiyatının 49,500$ olduğunu düşünelim.

Binance borsasında ise Bitcoin fiyatının 49,800$ olduğunu düşünelim.

Bu durumda, BTCTurk üzerinden 49500$’dan aldığımız Bitcoin’i (BTC), eş zamanlı olarak Binance transfer ediyoruz ve burada satıyoruz. Aradaki 300$’lık fark bizim kârımız, yani abritaj farkımız oluyor.

Abritaj nasıl Yapılır?

Kripto para piyasasında da sıklıkla yapılan bir işlem olan kripto abritaj için birden fazla borsada üyeliğinizin olması gerekir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin, FTX, Coinbase, BTCTurk, Paribu, Bitci ve daha aklınıza gelebilecek, üyelik oluşturabileceğiniz ne kadar borsa varsa, referans kodu kullanarak komisyon indirimi alabilecek şekilde üye olmanız gerekir.

Üyelik işlemlerini tamamladıktan coinleri borsalar arasındaki fiyat farklılıklarını ele alarak incelemeniz gerekir.

Örneğin, Huobi Global’de HT Token fiyatı 9,50$ seviyelerinde, Uniswap’ta ise 10$ seviyesinde işlem görmektedir. İki borsa arasındaki fiyat farkı 50 cent olarak görülmektedir. Abritaj yapmak için öncelikle tokeni Huobi Global’den satın almanız gerekir. Satın aldıktan hemen sonra Uniswap borsasına eş zamanlı olarak gönderiyoruz. Tabi burada komisyon farkı ve transfer ücretini iyi hesaplamak gerekir. Biz, tamamen “0 komisyon” ve transfer ücretinin de olmadığını düşünüyoruz. 950$’lık (100 HT) HT Token’i alıp Uniswap’a gönderip sattığınız da arada 50$ bir kazanç sağlamış olacaksınız.

Abritaj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Abritaj, kripto paralarda da diğer abritaj türlerinde de aynı mantık üzerinden çalışır. Düşük fiyatlı borsadan alıp yüksek fiyatlı borsaya transfer etmek ve burada bozarak aradaki fiyat farkı ile kar etmektir. Ancak abritaj yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bazı kurallar vardır. Peki, bunlar nelerdir?

1- Transfer Süresi

Abritaj yaparak kazanç elde etmek elbette yapılabilir bir ticaret türüdür. Ancak iki borsa arasındaki transfer süresini iyi hesaplamak gerekir. Örneğin BTCTurk’ten aldığınız BTC’yi Binance’a transfer edeceksiniz. Öncelikle düşük bir para ile bu işlemi yapmanızı öneririz. Çünkü transfer süresi uzun olursa, aradaki fiyat farkı kapanabilir ve bu durumda ya çok daha düşük kar edersiniz ya da zarara bile uğrayabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle küçük miktarla işlem yapmak gerekir. Abritaj farkı, genel olarak birkaç saat ya da birkaç gün sürebildiği için FOMO’ya kapılmaya gerek yoktur.

2- Transfer Ücreti

Kazançlı bir işlem olsa da bazen hesap yapmadan yapacağınız abritaj, kar etmek yerine zarar etmenize neden olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de transfer ücretidir. Örneğin BTCTurk’ten Binance’a Bitcoin transfer ettiğinizde sizden ne kadar bir komisyon kestiğini bilmelisiniz. Bunu görmek için transfer işleminin son aşamasında ekranı inceleyebilirsiniz. Burada eğer transfer ücreti arada edeceğiniz kar oranı ile aynı ise abritaj yapmak gereksizdir.

3- Komisyon Ücreti

Transfer ücreti kadar komisyon ücreti de önemlidir. Komisyon ücretleri, genellikle borsalarda kullanıcıların sahip oldukları varlıklar ve aylık işlem hacmi üzerinden hesaplanır. Bu nedenle abritaj yaparken bu konuya da dikkat etmeniz gerekir. İki borsa arasında transfer ettikten sonra satacağınız coinden ne kadar komisyon kesintisi yapılacağını öğrenmeden kesinlikle abritaj yapmamanızı öneririz.

Banka ile Kripto Para Borsası Arasında Abritaj

Abritaj yapmak için kullanılabilecek farklı yöntemler vardır. Bunlardan biri de USD kurunu hesaplayarak banka üzerinden abritaj yapmaktır. Örneğin kullandığınız bankada Dolar/TRY paritesinde dolar 11,5 TRY, Binance’da ise 12,50 TRY. Tabi Binance’da direkt olarak USD değil, bunun yerine dolar ile eş olan USDT göreceksiniz. Arada 1 TL gibi bir farkın olduğunu görüyoruz. Bu durumda nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor?

Binance Global hesabınız varsa ana sayfadan “Kredi Kartı ile Satın Al” butonuna tıklayın. Daha sonra kartınızı tanımlayın. Ancak kredi kartı yerine banka kartı kullanmanız gerekir, çünkü kredi kartında komisyon oranı çok daha yüksek olur. Akbank kartınızın bilgilerini kaydedin ve satın almak istediğiniz kadar USDT alın. Daha sonra aldığınız USDT’leri BinanceTR hesabınıza transfer edin.

Burada yaptığınız işlem şudur; 11,50 TRY’den aldığınız Doları, Binance Global’den BinanceTR’ye aktarıp 12,5 TL’den sattığınızda aradaki 1 TL’lik fark sizin kârınız olacaktır. Binance Global hesabınız yoksa yüzde 10 komisyon indirimi ile hesap açmak için buraya tıklayın. BinanceTR hesabınız yoksa yüzde 10 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayın.

Banka ile kripto para borsası arasında abritaj yaparken de yine kur farkını ve komisyon ücretini iyi hesaplamanız gerekir aksi halde yine kar etmek yerine zarar bile edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz