Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır: 2022’de Yükselecek Coin Listesi

0
349

Kripto para yatırımı, son dönemlerin en çok rağbet gören yatırım türlerinden biri haline geldi.

Doğru yatırım yapmak, doğru coine yatırım yapmak, doğru zamanda yatırım yapmak, en önemli kurallar. Bunlar haricinde de özellikle yeni yatırımcıların daha çok dikkat etmeleri gereken konular var!

Ticarette ne kadar eski olursanız olun, ne kadar tecrübe edinmiş olursanız olun “kripto para ticareti” bildiğiniz ticaretten çok daha farklıdır.

Burada grafikler konuşur, tahta yapıcılar grafikleri bozar, bir haber tüm analizleri çöp eder bırakır… Eğer sabrınız var ise ve psikolojinize güveniyorsanız, buyurun detaya…

Yatırıma Başlamadan Önce

Kripto yatırımı, sanıldığından çok daha kolay bir iştir. Fakat bazı temel bilgilere sahip olmadan bu alana girmek, yüzme bilmeden okyanusa atlamak gibidir.

Bitcoin’i tanımadan, piyasayı bilmeden, temel ve teknik analiz yapmasını bilmeden kripto yatırımı yapmak tamamen iflas etmeye yol açar. Peki, nereden başlamalı?

1- Bitcoin’i Tanıyın

Bitcoin'i Tanıyın

Kripto paraların piri, lokomotifi ya da adına ne derseniz deyin Bitcoin’dir. Bitcoin, tüm kripto dünyasına yön veren bir lokomotif görevi görür.

Bitcoin‘i yakından tanımaya başlamanız, kripto yatırımı için ideal bir yol rehberi olacaktır.

Bitcoin dominance şuan %43,3 (27.06.2022), bu durum, piyasanın “korku” içinde olduğunu gösterir. Çünkü Bitcoin’de dominance düşük olduğu zaman altcoinlere yatırım düşer.

Bitcoin’in aynı tarihte günlük işlem hacmi $20,860,738,834 olarak görülüyor. Bu durumda altcoinlere girmek ne kadar mantıklı olur? bunu hesaplamak gerekir.

Son AHT’sini 70,000$ seviyelerinde tamamlayan Bitcoin, %50’den fazla düştü bugüne kadar, dolayısıyla altcoinler de erimeye başladı.

Böyle bir piyasada sadece kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek yatırım yapmak elbette mantıklı olmaz. Peki, ne yapmalı?

  • Bitcoin’i yakından tanımak gerekir.
  • Bitcoin’in altcoinlere etkisini bilmek gerekir.
  • Bitcoin dominance’ın ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

2- Teknik Analiz ve Temel Analiz Öğrenin

Teknik Analiz ve Temel Analiz Öğrenin

Hangi işe girerseniz girin, ister reel ticaret olsun ister sanal ticaret olsun. İşin temel ve teknik analizini bilmiyorsanız batarsınız, kripto para yatırımında ise boğulursunuz.

Temel analiz; piyasa hakkında size yön gösterir. Ekonomi haberleri, ABD açıklamaları, kripto para Twitter gündemi vs. bunların hepsi temel analizdir ve yol gösterici araçlardır.

Teknik analiz; X bir coinin geçmiş fiyat hareketlerine bakarak gelecek fiyat hareketlerini tahmin etmeye denir. Bu da karar almada yol gösterici olur.

Temel analiz ve teknik analiz bilgisi olmadan kripto para yatırımı yapan birçok yatırımcı, aynı sonuçla karşılaşır yani elindeki varlığını da kaybeder.

3- Yatırım Planı Oluşturun

Yatırım Planı Oluşturun

Kripto para ticaretine yeni başlayan yatırımcıların en büyük yanılgılarından biri, “akşam yatırırım, sabah zengin olarak uyanırım.” Bu kesinlikle doğru bir yatırım değildir.

Dün ektiğiniz fidanın bugün yeşermesini beklemeniz ya da meyve vermesini beklemeniz ne kadar saçma ise akşam yaptığınız kripto para yatırımı ile sabah zengin olmayı beklemeniz de o kadar saçma olur.

Kripto yatırımında kısa vadeli yatırım olmaz. Eğer kısa vadeli yatırım yapılıyorsa, buna yatırımcı” denmez, trader denir.

Kripto paraya yatırım amaçlı giriyorsanız bunu düzenli yapmalısınız ve günlük kar-zarar tablosuna odaklanmamalısınız.

Örneğin; aylık geliriniz 10,000 TL masraflarınızı çıkarttıktan sonra 5,000 TL size kalıyorsa 2,000 TL ile düzenli olarak Bitcoin, Ethereum ya da X bir coini alın.

Uzun vadeli yatırımlarda, projesi sağlam olan tüm kripto paralar bir şekilde kazanç sağlar.

Kripto para yatırımında kazançlı çıkmanın bir diğer yolu da tek seferde bütün sermayenizi kullanmak yerine kademeli olarak alım yapmaktır.

4- Dolara Türk Lirası Muamelesi Yapmayın

Dolara Türk Lirası Muamelesi Yapmayın

Kripto para yatırımcılarının en büyük hatalarından biri USD’ye TL muamelesi yapmak. 1 Amerikan Doları 17 Türk Lirasıdır.

Yani eğer kazanç sağlamaya başladı iseniz, yatırımınızdan kar çekmeye bakın ve parayı küçümsemeyin.

Basit bir hesap;

  1. 1 günde 20 dolar ayda = 600 dolar eder.
  2. 600 dolar= 10,000 TL
  3. Aylık yatırımınız 2,000 idi. 1 yılda 24,000 TL para yatırdınız ve artık günlük 20 dolar para kazanmaya başladınız.

Sonuç olarak aylık yatırımınızın 5 katını kazanmaya başladınız. Yani dolara TL muamelesi yaparak kripto para yatırımı yapılmaz!

5- Ne Zaman Geri Çekileceğinizi Öğrenin

Ne Zaman Geri Çekileceğinizi Öğrenin

Çoğu yeni kripto para yatırımcısının en sık düştüğü hatalardan biri de geri çekilmeyi bilmemektir.

“Daha da yükselir” ya da “daha da düşer” korkusu her zaman kişiye panik yaptırır ki bu da zarar etmenin en büyük nedenlerinden biridir.

Örneğin içerisinde bulunduğumuz dönem, sadece kripto para tarafında değil, diğer tüm finansal yatırım alanları için sıkıntılı bir dönemdir.

Böyle bir dönemde X3 yapacak coini bulmak neredeyse samanlıkta iğne aramak gibi bir şeydir. Ama iyi kötü %10 kazanç sağlayacak bir coin bulunabilir.

Eğer böyle bir coin buldu iseniz %10 kazancın çok iyi bir rakam olduğunu unutmayın ve bu kazanca ulaştığınızda geri çekilmesini bilin.

Ya da sürekli bir şeyler almak, bir şeyler satmak da doğru bir şey değildir. Eğer kripto para piyasası hareketsiz ise yani tat vermiyorsa, bir süre hareket etmeyin.

Sürekli kazanacaksınız diye bir kaide yoktur, bazen beklemesini bilmek gerekir.

6- Kar Çekmeyi Öğrenin

Kar Çekmeyi Öğrenin

Acemi kripto para yatırımcılarının en sık düştükleri hatalardan biri de kar almadan sürekli yeni yatırımlar yapmaktır.

“Kar cebe yakışır” sözü gerçekten de kime aitse doğru bir tespittir.

Eğer bir kripto paraya yatırım yaptı iseniz ve hedefinizi tutturdu iseniz karınızı çekin ve sermayeniz ile yolunuza devam edin.

Sürekli yükselmeyecek bir piyasanın merkezinde olduğunu bilerek hareket edin.

Örneğin 1000$’lık bir yatırım yaptınız ve bir süre sonra 1400$ biriktirdiğinizi görüyorsanız buradaki 400$’ı mutlaka çekin ve bunu birkaç işlemde tekrar ettiğinizde sermayenizi kurtarmış olursunuz.

Bundan sonrasında artık paranızı kaybetseniz bile çok üzülmezsiniz.

7- Stratejinize Sadık Kalın

Stratejinize Sadık Kalın

Yukarıda söylediklerimiz, kripto para yatırımı için bilinmesi gereken önemli stratejilerdir ve bunların üstüne farklı deneyimler de ekleyebilirsiniz.

Ama ne olursa olsun, aldığınız kararları iki gün sonra unutmayın ve stratejinize bağlı kalın.

Bazen piyasa bugünlerde olduğu gibi çok can sıkıcı olabilir, böyle bir piyasada kurallarınızı bozmak yerine piyasadan uzaklaşın.

Piyasa hareketsiz iken yeni şeyler öğrenin, kendinizi geliştirin ve hareketli döneme gelindiğinde bir önceki hatalarınızı tekrar etmeyin.

Hangi Kripto Ticaretine Yatırım Yapılır?

Hangi Kripto Ticaretine Yatırım Yapılır?

Kripto para ticareti, artık eskisi gibi sadece coin alınıp satılması ile yapılmıyor. Farklı ticaret türleri ile de yatırım yapılabiliyor hatta alım-satıma göre daha az riskle kar elde edilebiliyor. Peki, hangi kripto ticareti?

1. CFDler

CFD‘ler; hisse senedi, tahvil, endeks, kripto para veya emtia gibi varlıklara fiilen sahip olunmadan fiyat beklentilerinin alınıp satılmasını sağlayan türev araçlardır.

Bitcoin CFD ya da diğer altcoin CFDlerine yatırım yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Bütçenize uygun bir miktar belirleyerek Bitcoin yükselişe geçerse CFDyi satabilir ve aldığınız fiyat ile sattığınız fiyat arasındaki farktan kâr edebilirsiniz.

2. Vadeli İşlem Sözleşmeleri

Vadeli işlemler ile CFD’ler birbirine benzerdir. Yatırımcı fiyat yönü üzerine spekülasyonda bulunur ve giriş ve çıkış arasındaki farktan faydalanarak para kazanır.

Kripto para yatırımında bu yöntem de yatırımcıların tercih ettikleri bir seçenektir.

3- Opsiyonlar

Opsiyon işlemler, marj işlemlerden biraz daha farklı olsa da mantık olarak aynıdır. Yatırımcı bir coinin fiyatının yükseleceğini düşünüyorsa  “alım” emri verir ve sözleşme üzerinde ne kadar harcayacağına karar verir.

Belli bir tarihte (vade sonu denir) fiyat bu seviyenin üzerine çıkarsa sözleşme sona erdiğinde yatırımcı kâr eder.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapmalı?

Kripto paralar, ilk döneminden çok farklı olarak karşımıza çıkıyor. İlk dönemlerde sadece geleneksel kripto paralar (BTC, ETH, BCH) varken, sonrasından PoS DeFi tokenlar, web 3.0 coinler, DeFi coinler, metaverse coinler gibi farklı coinler piyasaya sürüldü.

Coin seçimi yapılırken amacınıza yönelik olmasına ve fiyatlarının yükselmesi beklenen coinlere yatırım yapılmalıdır.

PoW DeFi Tokenler

PoW DeFi tokenlar, son zamanların en çok değer kazanan coinleri arasında yer alır. Bunlar, madenciliği yapılan coinlerdir.

PoS DeFi Tokenlar

PoS (Proof of Stake), madenciliği yapılmayan bunun yerine stake edilerek yatırım yapılan coinlerdir.

Yeni dönemde en çok konuşulan ve değer kazanan PoS DeFi tokenlar da yatırım yapılabilecek coinler arasında yer almaktadır.

Metaverse Oyun Coinleri

Metaverse oyun coinleri kripto dünyasının son dönemlerde en çok konuşulan coinleridir.

Metaverse, geleceğin yeni dünyası (sanal gerçeklik) olarak ifade edilir. Bu evrende yer almak, arazi almak ya da oyun oynamak için metaverse tokenlar kullanılır ve bu da coinlerin değer kazanmasını etkiler.

Metaverse hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Web 3.0 Coinler

Web 3.0, internet için bir “paradigma değişimini” ifade eder. Son dönemlerde bu alanda çalışan coinler, en çok yükselen kripto paralar arasında yer almaktadır.

Uzmanlara göre web 3.0 coinler, 2022 yılı boyunca ve sonrasında en çok yükselmesi beklenen coinlerdir.

Tüm bunlara ek olarak belirtmek isteriz ki verdiğimiz coinler, Coinmarketcap verileri üzerinden elde edilmiş bilgiler doğrultusunda olup yatırım tavsiyesi değildir. 

2022 Yılı Boyunca Patlama Yapması Beklenen 10 Web 3.0 Coini!

Veriler, 27.06.2022 tarihinde güncel olarak alınmıştır.

Sıra Coin Adı Piyasa Değeri Fiyatı Dolaşan Arz SATIN AL
1 Oasis Network ROSE) $267,185,081 $0.05315 5.03B ROSE SATIN AL
2 Helium (HNT) $1,346,922,811 $11.15 120,590,287HNT SATIN AL
3 Chainlink (LINK) $3,241,082,535 $6.93 467,009,550LINK SATIN AL
4 Filecoin (FIL) $1,358,738,738 $6.05 224,297,427 FIL SATIN AL
5 Audius (AUDIO) $275,222,337 $0.3825 719,623,350AUDIO SATIN AL
6 Flux (FLUX) $112,213,054 $0.4727 237,218,217.25FLUX SATIN AL
7 Theta (THETA) $1,406,548,698 $1.40 1,000,000,000 THETA SATIN AL
8 ZCash (ZEC) $980,825,275 $66.44 14,695,419 ZEC SATIN AL
9 Livepeer (LPT) $233,856,893 $9.71 24,079,954.36 LPT SATIN AL
10 Kadena (KDA) $318,374,679 $1.72 184,802,447.92 KDA SATIN AL

1- Oasis Network (ROSE)

Son dönemlerin en çok konuşulan kripto paralarından Oasis Network ya da yaygın ismi ile ROSE, 2020 yılında piyasaya sürülmüş merkeziyetsiz finans (DEFİ) sistemidir.

Gizlilik odaklı, açık kodlu ve ölçeklenebilir bir veri ekonomisi oluşturmuş bir blockchain projesi olan ROSE, merkeziyetsiz finans (DEFİ) sistemlerinde açık finansman ve gizli işlem verilerini bir araya getirme amacı ile temellendirilmiş bir projedir.

2021 yılında ve 2022’nin başlarında hareketlilik yaşayan ROSE, uzmanlara göre piyasanın düzelmesi ile birlikte en çok yükselecek coinlerden biridir.

2- Helium (HNT)

2022’de patlaması beklenen web 3.0 coinlerinden biri de Helium (HNT) coindir.

HNT, blok zincirine kaydedilecek radyo dalgaları aracılığıyla veri yayınlamak için küresel, düşük enerjili, kablosuz erişim noktaları ağı kullanan IoT cihazları için tasarlanmış, merkezi olmayan bir blockchain ile çalışan bir ağdır.

Geçtiğimiz boğa sezonunda ciddi artışlar yakalamayı başaran LINK de patlaması beklenen kripto paralar listesinde yer almaktadır.

LINK, evrensel olarak bağlantılı akıllı sözleşmelere olanak tanıyan blockchain soyutlama katmanı olarak tasarlanmıştır.

Sade arkasında doğru teknoloji ile projenin ideal kombinasyonunu sunmakla yetinmez, daha fazla gelişme için yeterli kaynağa da sahiptir.

4- Filecoin (FIL)

Merkezi depolamaya alternatif olarak pasif para kazanma yolu olarak sunulan Filecoin (FIL), ses dosyaları, videolar, hareketsiz görüntüler veya metinler gibi birçok verinin depolanması için tasarlanmış bir projedir.

En çok yükselmesi beklenen web 3.0 coinleri arasında yer alan FIL, özel şirket bilgileri ve kayıtları gibi daha hassas bilgileri depolamak için yeterince güvenli olduğu iddia edilen bir projedir.

5- Audius (AUDIO)

Merkezi olmayan bir müzik akışı platformu olarak tasarlanan AUDIO da son dönemlerde yükseliş yakalayan ve uzmanlarca patlama yapması beklenen coinlerden biridir.

Token, yönetim, bahis ve sanatçıların kazançlarını teşvik etmek amacı ile kurulan AUDIO, müziklerini haftalık trend listelerinde öne çıkararak sanatçıları ödüllendirir.

6- Flux (FLUX)

Web 3.0 uygulamaları ve merkezi olmayan projeler geliştirebilir ve ardından bunları çeşitli ağlar arasında dağıtabilmeleri projesi üzerine geliştirilen FLUX da yatırım yapılacak en iyi coinler arasında yer almaktadır.

7- Theta (THETA)

Yeni nesil eğlence ve video platformu olmayı hedefleyen THETA, Sony, Google, Samsung ve diğer şirketlerden kurumsal doğrulayıcı düğümlerle, kullanıcılar için merkezi olmayan video dağıtımını kolaylaştırmayı amaçlayan bir temel üzerine kuruldu.

Yatırımcıların trend coinleri arasında yer alan Theta için uzmanlar, 2022 ve sonrasında patlama yaşayacak coin olarak değerlendirmektedir.

8- ZCash (ZEC)

John Hopkins, MIT ve diğer seçkin akademik ve bilimsel kurumlardan oluşan bir grup tarafından tasarlanarak hayata geçirilen ZEC, mahremiyete dayalı ilk kripto paralardan biridir.

Bir gizlilik özelliği seçeneği olmak gibi farklı bir projeye sahip olan ZCash, Bitcoin kod tabanı üzerinde inşa edilmiştir.

Piyasaya sürüldüğünden beri yükseliş yaşayan ZEC, yatırım yapılabilecek en iyi web 3.0 coinleri arasında yer almaktadır.

9- Livepeer (LPT)

Ethereum blockchaini üzerine kurulmuş, merkezi olmayan bir video akış ağı olan LPT de son dönemlerin trend coinleri arasında yer almaktadır.

Çeşitli aktörlerin güvenli ve uygun maliyetli katılımı ile oluşturulan Livepeer, gerçek zamanlı videonun dağıtımı ve ağ katılımını teşvik eder.

10- Kadena (KDA)

480.000 işlem (TPS) işleme kapasitesine sahip olduğu belirtilen, ölçeklenebilir bir PoW katman-bir blok zinciri protokolü olarak tasarlanan KDA, madenciliği yapılan bir coindir.

Bitcoin’den farklı olarak Kadena, Ethereum’dakilere benzer akıllı sözleşme yetenekleri sunan KDA, son dönemlerde yakaladığı yükselişi ile öne çıkmaktadır.

Kripto yatırımı yapmacan önce bilmeniz gereken önemli bazı ayrıntılar var. Yatırım yapmadan önce izlenecek temel olarak yatırım yapılacak platformu belirlemek (borsa) bir de coin seçimi yapmaktır.

Kripto Para Yatırımı İçin En İyi Borsalar

Kripto Para Yatırımı İçin En İyi Borsalar

Kripto yatırımı yapmadan önce izlenmesi gereken en önemli konu borsa seçimidir. Borsanın hızlı olması, güvenilir olması, yüksek işlem hacmine sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Sizin için derlediğimiz en iyi kripto borsaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

 
Binance
9.9
Huobi
7.2
Gate.io
7.1

Öneri 1: Binance

Binance kripto borsası, 2017 yılında kurulmuş ve en büyük işlem hacmine sahip borsadır.

Yüksek likiditeye sahip Binance, alım-satım yaparken güvenilir işlem yapabileceğiniz bir platformdur.

Kripto para alım-satımı, vadeli işlemler, marj işlem, earn, staking gibi özelliklere sahip borsa, kripto para yatırımı için en iyi borsalar listesinin başında gelir.

Binance hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

✴ Öneri 2: Huobi

2013 yılında kurulan Huobi, 2017 yılında Türkiye’de ilk ofisini kuran kripto borsasıdır. Yüksek işlem hacmine sahip borsa, güvenilir ve yatırım yapmak için en doğru adreslerden biridir.

Yüksek likiditeye sahip Huobi, spot işlem, earn, vadeli işlem, marjin işlem gibi farklı ticaret türlerine sahip bir platformdur.

Kullanıcı deneyimini ön planda tutan Huobi, zengin altcoin seçeneklerine sahip bir site olduğu için yatırım yapmak için birçok seçeneği bulabilirsiniz.

Huobi hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

7.4

Huobi Global %10 komisyon indirimi

Huobi Global'e kayıt ol! %10 komisyon indirimi 120$'a varan "Hoşgeldin bonusu" kazan.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİhuobi

Öneri 3: Gate.io

Yeni çıkan coinlerin genel olarak ilk listelendiği adres Gate.io kripto borsasıdır.

En güvenilir adreslerden biri olması ve yeni listelenen coinlerin öncelikle burada listelenmesi, yatırım amaçlı kripto para almak isteyenlere önerilebilir bir borsa olmasını etkilemektedir.

Gate.io hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

7.1

Gate.io %20 komisyon indirimi

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Gate.io'a kayıt ol %10 Komisyon indirimi kazan!
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz