Kripto Para Yatırımında Zarar Etme Nedenleri ve 5 Yatırım Stratejisi (TAVSİYE İÇERİR)

0
148

Kripto paraların hayatımıza girmesinin üzerinden çok fazla zaman geçmedi ve bu da yatırımcıların sürekli zarar etmelerine neden olmaktadır. Siz de yatırımlarınızda sürekli zarar ediyorsanız aşağıda sizlere sunacağımız stratejileri inceleyin ve hatalarınızı görerek daha sağlıklı işlem yapmaya başlayın.

Kripto para yatırım uzmanlarına göre 2 yıl boyunca işlem yaptığı halde %500’ün üzerinde bir kar elde edilmemiş ise yanlış giden bir şeyler ya da yatırımcının yanlış yaptığı birtakım durumlar vardır. Bunlar üzerinde derin bir analiz yaparak yatırımlarınızdan neden zarar ettiğinizi anlayabilmeniz için bazı ipuçlarını sizlere sunacağız.

Kripto Para Yatırımında Neden “Hep Zarar” Edilir?

Kripto parada zarar

Kripto paralar, sadece geçtiğimiz yıl Ocak-Aralık ayları arasında %300’ün üzerinde bir büyüme yakaladı. İşin lokomotifi Bitcoin (BTC) son zirvesinde 69 bin doları yakaladı ve tabi Bitcoin ile birlikte altcoinler de ciddi anlamda hacim yakaladı. Ancak buna rağmen sosyal medya hesaplarında yatırımcıların büyük bir bölümünün zarar ettiğine dair twitlerin atıldığını görebiliyoruz. Peki, zararın nedeni coinler mi yatırımcıların kendileri mi? Tabi ki yatırımcıların kendileridir. Peki, ama neden?

1- Vadeli İşlem Açmak

Vadeli işlem

Yatırımcıların özellikle geçtiğimiz sene Binance, Huobi, Gate.io ve özellikle de FTX kripto para borsasının açtığı vadeli işlem özelliği, birçok yatırımcının zarar etmesine neden oldu. Marjin işlem yapmak aslında kendi başına bir hata. Özellikle de bu işe yabancı olanlar için “patlamaya hazır bomba” niteliğinde bir ticaret olduğunu söylemek gerekir.

Altcoinler, gün içerisinde bazen %20 dolaylarında düşüş yaşayabiliyor. Fakat diğer yatırım araçlarında bu kadar sert düşüşler görülmez. Geçtiğimiz haftalarda USD kurunda yaşanan ani sert düşüşü hariç bıraktığımızda ne altın ne de döviz piyasasında bugüne kadar böylesine yüksek denli bir düşüşün yaşandığı görülmedi. Kripto para piyasası çok daha volatil olduğu için bu tip düşüşler çok normal geliyor. Peki, normal olmayan ne?

Yeni kripto para yatırımcılarının yüksek heyecanı, paralarını kaybetmelerindeki en büyük neden tabi ki…

Marjin işlem, elbette spot ticarete göre çok daha yüksek kazançlar sağlayan bir ticaret türüdür. Ama bu aynı zamanda yüksek paraların kaybedilmesine de neden olabilmektedir. Acemi bir yatırımcı, X10-20 hatta X125’e kadar marjin işlem yapabiliyor. Ancak işlem açılırken “zenginlik” hayali ile işlem açılıyor ve kesinlikle “piyasa düşebilir” ya da tersine işlem yapılmışsa “piyasa yükselebilir” ihtimali göz önünde bulundurulmuyor. Ama atlatılan şey “marjin işlem, patlamaya hazır bombadır” her an tersine dönebilen bir piyasada bu kadar yüksek kaldıraçla işlem yapmak ancak “cin olmadan adam çarpma” ile tabir edilebilir ki ne yazık ki cin olmadan adam çarpılmaz hele kripto para hiç çarpılmaz.

İlginizi Çekebilir: Güvenilir Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

2- Milyoner Olma Hayali

Milyonerlik hayali

Kripto para piyasasının çekici bir yönü de kısa sürede zengin olabilme potansiyeline sahip olmasıdır. Küçük paralarla zengin olan olmadı mı? Elbette oldu. Ama zengin olanların büyük bir bölümü küçük paralarla yatırım yaptığı coinin projesini incelemiş, projenin amacına, ekibine, GitHub göz atarak yatırım yapmıştır.

Kripto parada zarar eden kullanıcılar için ise projenin amacı, ekibi, sponsorları, GitHub verileri hiç önemli değil. Berber koltuğunda otururken birileri içeri girer “ben X coine 10 dolar yatırdım sabah 1000 dolar kazandım” haberini duyması yeterlidir. Yani kesinlikle “yalandır” ya da “acemi şansı” gibi bir düşünde akla gelmez ve elindeki küçük parasını “uçmuş” altcoine yatırır ve nihayetinde kazanmak yerine kaybeder.

3- Kulaktan Dolma Bilgiler

Kulaktan dolma bilgiler

Yeni bir sektör olmasının büyük eksilerinin olduğunu söylemek gerekir. Kripto paralar ya da diğer adıyla “coin”, “altcoin” özelde “Bitcoin” bilmeden yatırım yapılacak finansal bir alan değil. Berber koltuğu taksi koltuğu ya da finans piyasası ile ilgilenen bir komşunuzun dıdısının dıdısının söylediği ile hareket edebileceğiniz bir piyasa hiç değil.

Son dönemlerde açılan Telegram kanalları da işin cabası… Herkes bir şeyler vaat ediyor, herkes bir şeyler kazandırmanın peşinde koşuyor “gibi.” Ama sadece “gibi”den ibaret şeyler bunlar. Birilerinin “X coin bu sezon 500 dolar olacak” söylentileri kesinlikle doğru değil ve buna itibar edenlerin sonu da maalesef hüsran ile sonuçlanıyor.

Doğru Kripto Para Yatırımı Nasıl Yapılır?

Elbette ülke ekonomisinin dip yapması, fiyatların artması, doların yükselmesi, benzine, petrole, elektriğe suya zam gelmesi, insanların yeni arayışlar içine girmelerini etkiliyor. Ama bu “balıklama atlama” gerektiren bir durum değil. “Pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” bu piyasada çok kolay gerçekleşebilecek bir durumdur. Bu yüzden doğru kripto para yatırımı yapmak önemlidir. Peki, doğru altcoin seçimi nasıl yapılır, doğru yatırım nasıl olur?

1- Kademeli Alım

Kademeli alım

Kripto parada zarar edenlerin en büyük sebebi de yanlış yerden alıp yanlış yerden satmaktır. Acemi yatırımcılar, 20 dolarlık bir alım yaparlar, 3 dolar kazandıklarında satarlar ve fiyat yukarı çıktığında yeniden alım yaparlar (yüksek fiyattan) tabi coin sürekli uçacak garantisi olmadığı için ani bir düşüş karşısında kayıp 13 dolar olur. Tabi “FUD” ve “FOMO” bu piyasada kaçınılmaz olduğu için yüksekten aldığı coini daha fazla zarar etmemek için hemen satar ve zarar iki katına çıkar. Peki, doğrusu ne?

  1. Kademeli alım. Haftalık ya da aylık bir periyot belirleyin ve yatırımınızı buna bağlı kalarak yapın. piyasanın düşmesi ya da yükselmesi ne satış yapmanızı etkilesin ne de alım yapmanızı engellesin.
  2. Yatırım yapacağınız parayı ne kredi ne de borç alarak kesinlikle yapmayın. Kısa sürede lazım olabilecek bir parayla asla yatırım yapmayın.
  3. Yatırım yaptıktan sonra saatte bir fiyatı kontrol ediyorsanız, zararın başında iken paranızı çekin ve bir daha bu işi yapmayın çünkü bu iş size göre değil. Bir arazi satın aldığınızda ikide bir emlak sitelerinden fiyatına bakmadığınız gibi yatırım yaptığınız coine de ikide bir bakmayın, bu size panikten başka bir şey yaptırmaz.

İlginizi Çekebilir: En Güvenilir Bitcoin Cüzdanları

2- Düzenli Yatırım Yapın

Düzenli yatırım

“Yatırım yapmak” ne anlama gelir acaba? Yatırım yapmak, bir değer (döviz, kripto para, arazi, emlak vs.) satın almak ve bir süre bekleyerek değerlenmesini beklemek demektir. Eğer kripto parayı bir “yatırım alanı” olarak düşünmüyor “kısa sürede zengin edecek” bir alan olarak düşünüyorsanız kesinlikle yanıldığınızı söylemek zorundayım.

Kripto para yatırımı, kendi başına bir yatırım alanıdır ve kısa sürede zengin edecek bir alan değildir. Normal yatırımlarınızı ne kadar vadede kara dönüştürüyorsanız kripto para yatırımı için de bu kadar zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bu yüzden kredi alarak ya da kredi kartı ile altcoin ya da Bitcoin satın almak kesinlikle mantık dışı bir harekettir. Aylık periyot belirleyin ve yatırımınızı buna göre yapın, bir süre sonra kazançlı çıktığınızı göreceksiniz.

3- Projeyi Araştırmadan Yatırım Yapmayın

Proje araştırma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yatırımcıların zarar etmelerindeki tek neden bir altcoine yatırım yaparken coinin projesini incelemeden yatırım yapmalarıdır. Bu kesinlikle doğru bir davranış değil. Eğer bir altcoine yatırım yapmayı düşünüyorsanız öncelikle projesini, amacını, sponsorluklarını ICO düzenlemelerini inceleyin. Eğer gerçekten bir ışıl görüyorsanız bir miktar para ile (kaybettiğinizde sizi üzmeyecek kadar bir para) yatırım yapın. mutlaka geri dönüşü karlı bir şekilde alacaksınız.

4- Kredi ve Borç Para İle Yatırım Yapmayın

Kredi almayın

Kripto paraların özellikle yükselişte olduğu dönemlerde acemi yatırımcılar para bulabilecekleri her kapıyı çalarlar. “Kısa sürede zengin olurum nasılsa” deyip borç almaktan korkmadan ya kredi çekerler ya da tanıdıklarından para alırlar. Bu, kesinlikle sonun başlangıcıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok volatil bir piyasada olduğunuzu unutmayın. Borç para ile coin aldınız, sonra hemen fiyatlar düşmeye başladı, aldığınız borcu kaybetmemek için zarardan sattınız ve nihayetinde “borç yiğidin kamçısıdır” dediniz ve zamanı geldiğinde bankadan kredi çekmişseniz evinize haciz, arkadaşınızdan borç almışsanız tartışmalardan kendinizi koruyamazsınız ve bu da dostluğunuzun bitmesine neden olur.

5- Temel Analiz, Teknik Analiz Öğrenin

Analiz

Her işin bir kuralı vardır ve hiçbir iş kulaktan dolma bilgilerle yapılmaz. Kripto para yatırımcısı olmayı düşünüyorsanız öncelikle temel analiz, teknik analiz, psikoloji yönetimi ve risk analizi gibi önemli konularda araştırma yapın. yazılan onlarca kitap, çekilen onlarca video sırf takipçi kasmak için yayınlanmadı. Bunların her biri tecrübe ve deneyim içeren materyallerdir. Dolayısıyla en küçük bilgiyi bile yok saymayın ve işi öğrenin. Öğrendikten sonra da egoya kapılıp “ben bu işi öğrendim, artık hazırım” demeyin, küçük yatırımlarla başlayan ve “bilginin sonunun olmadığını” bilin ve araştırmalarınıza devam edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz