Düşük İşlem Ücretli 2022’nin En İyi Vadeli İşlem Kripto Para Borsaları

0
635

Kripto para yatırımı yapılırken artık sadece spot işlem yapılması tercih edilen bir durum değil. Daha yüksek risk içermesine rağmen kullanıcılar vadeli işlem yapmayı da tercih ediyorlar.

Vadeli işlemler ya da diğer adıyla kaldıraçlı işlem, kullanıcı varlıklarının katlarınca işlem açılmasına denir. Yani kullanıcının elinde 100 dolarlık bir varlık var olduğunu düşünelim, 10X ile kaldıraçlı işlem yaptığında kullanıcı 1000 dolarlık işlem açmış olur. Bunu yaparken platform ona bir borç verir aslında ve belirlediği likidite fiyatına geldiğinde kullanıcının tüm varlıkları sıfırlanır.

Yazımızın sonunda vadeli işlem açmanın riskleri hakkında bilgilere yer verdik. Riskler tabi ki kullanıcının kendine ait olsa da güvenilir vadeli işlem borsaları arasından seçim yapmak da önemlidir. Likidite oranı yüksek, düşük işlem ücretli en iyi vadeli işlem borsaları hakkında yaptığımız değerlendirmeyi sizlere sunacağımız bu yazımızda, daha güvenilir kaldıraçlı işlem açacaksınız.

En iyi kaldıraçlı işlem borsaları hakkında değerlendirme yaparken borsaların; işlem ücretleri (fee), likidite oranları, altcoin seçenekleri, borsanın güvenirliği, iletişim bilgileri gibi vadeli işlem yaparken olası hataların önüne geçmek için önemli olan kriterlere yer verdik.

Günümüzde kripto vadeli işlem borsaları sayısını incelediğimizde yüzlerce borsa ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Elbette kazanmak güzel ama güvenilir vadeli işlem kripto borsaları hangileri, düşük komisyon ücretli vadeli işlem borsaları hangileridir? hızlı işlem yapılabilen kaldıraçlı kripto borsaları hangileridir? gibi soruları değerlendirerek cevap bulabilmek de önemlidir.

Yüzlerce kripto para vadeli işlem borsaları arasında yaptığımız değerlendirmede, yukarıda saydığımız borsa özelliklerini derleyerek en iyi sonuca ulaştık. Aşağıda sizlere sunacağımız borsalardan hızlı işlem yapabilir, varlıklarınızın güven altında kalmasını sağlayabilirsiniz.

En İyi Vadeli İşlem Kripto Borsaları Sıralaması

Sıra Borsa P.Y Ücreti P.A Ücreti Piyasa Sayısı
1 Binance %0.02 %0.04 234
2 Bybit %0.01 0.06% 185
3 OKX 0.02% 0.05% 195
4 KuCoin 0.02% 0.06% 122
5 MEXC 0.02% 0.06% 100
6 Huobi 0.02% 0.04% 117
7 Gate.io 0.015% 0.05% 43

7 En İyi Vadeli İşlem Kripto Borsaları

Kaldıraçlı kripto borsaları arasında yaptığımız değerlendirmede borsaların birçok özelliğine değindik. İşlem ücreti, hız, güvenlik, transfer süresi gibi pek çok detaya önem vererek yazımızı hazırladık.

İşte, en iyi vadeli işlem kripto borsaları…

1- Binance Vadeli İşlem

Binance vadeli işlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.02 %0.04 234

En iyi vadeli işlem kripto borsaları arasında yer alan Binance’ta; piyasa yapıcı işlem ücreti %0,02, piyasa alıcı işlem ücreti %0.04 olarak belirlenmiştir. 2234 piyasa sayısına sahip olan borsa, hızlı ve güvenilir kaldıraçlı işlem borsaları arasında yer almaktadır. Kaldıraç oranı en yüksek kripto borsası olmasıyla da dikkat çeken Binance’da Bitcoin kaldıraç oranı 125X olarak belirlenmiştir. Bu oran, diğer hiçbir vadeli işlem borsasında yoktur.

Binance, hızlı ve güvenilir en iyi kripto borsaları arasında yer alır. 2017 yılında C.Z tarafından kurulan platform, yenilikçi, dinamik ve sunduğu m özellikleri ile kullanıcısının güvenini kazanmayı başarmış bir platformdur.

Güvenilir marjin işlem ticaret borsaları listesinde ilk sırada yer alan Binance’ın en güzel özelliklerinden biri de vadeli işlem yapmaya başlamış yeni kullanıcıları için mini bir eğitim sunmasıdır. Bu sayede kullanıcılar kaldıraç nasıl ayarlanır, stop loss nasıl konulur, işlem nasıl açılır, nasıl kapatılır gibi önemli işlemler hakkında bilgi sahibi olarak vadeli işlem açarlar.

Binance’da vadeli işlem açma Binance güvenilir mi?

2- ByBit Vadeli İşlem

ByBit Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.01 %0.06 185

Vadeli işlem borsaları arasında son dönemlerin en çok tercih edilen platformlarından biri haline gelen ByBit borsası, Singapur merkezli olarak kurulmuş bir borsadır. Piyasa yapıcı işlem ücreti (fee) %0.01, piyasa alıcı işlem ücreti %0.06 olarak belirlenmiştir. 185 piyasa sayısına sahip olan Bybit, hızlı ve güvenilir en iyi vadeli işlem kripto borsaları listesi sıralamasında ikinci sırada yer alır.

Borsanın kullanım kolaylığı açısından hem acemi yatırımcılar hem de uzman traderler açısından son derece kullanışlı olması UX kullanıcı deneyimi açısından başarılı olması, her geçen gün Türkiye piyasasında da tercih edilmesini etkilemektedir. Basit ve anlaşılır bir ara birime sahip olan ByBit kripto borsası, kaldıraçlı işlem yapmak isteyen kullanıcıların son dönemlerde en sık tercih ettikleri isimler arasında yer almaktadır.

Düşük işlem ücretli vadeli işlem borsası ByBit, hızlı transfer özelliğine ek olarak 7/24 iletişim kurulabilen bir borsa olmasıyla da diğer borsalardan sıyrılmayı başaran bir isimdir.

ByBit kayıt nasıl yapılır? ByBit güvenilir mi?

3- OKX Vadeli İşlem

OKX Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.02 %0.05 195

Hong Kong merkezli olarak kurulan OKX kripto borsası, vadeli işlemlerde en çok tercih edilen platformlardan biridir. Kullanıcısına verdiği güven ile en iyi vadeli işlem kripto para borsaları arasına girmeyi başaran platform, piyasa yapıcı ücreti %0.02, piyasa alıcı ücreti ise %0.05 olarak belirlenmiş. 195 piyasa sayısına sahip olan platform, kolay kullanılır özelliklerine ek olarak spot işlem, gelişmiş ticaret türleri, kripto para ticaret botları ile kolay alım-satım imkanı sunar.

En düşük işlemli kaldıraçlı bitcoin siteleri arasında yer alan OKX, Cer.live değerlendirme raporlarında güvenilir bir platform olarak gösterilmektedir. Coinmarketcap verilerine göre 9. sırada yer alan borsa, 352+ altcoin seçeneğine sahiptir.

Kullanıcı deneyimi açısından son derece başarılı bir platform olması ile dikkat çeken borsa, en iyi vadeli işlem kripto kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

OKX güvenilir mi OKX kayıt

KuCoin Vadeli İşlem

KuCoin Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.02 %0.06 122

Çin merkezli kripto para borsası KuCoin de en güvenilir vadeli işlem kripto para borsaları arasında değerlendirilmektedir. İşlem hacmi açısından en büyük 4. kripto borsası olan platform, 767+ altcoin seçeneğine sahiptir ve sahip olduğu kripto para birimlerinin çoğu kaldıraçlı işlemlerde kullanılabilir coinlerdir. Piyasa yapıcı işlem ücreti %0.02 olan borsada piyasa alıcı işlem ücreti %0.06 olarak belirlenmiştir.

En iyi kaldıraçlı bitcoin siteleri arasında değerlendirdiğimiz KuCoin, Coinmarketcap verilerine göre işlem hacmine göre en iyi 4. kripto borsasıdır. USD, AED, ARS ve 45+ fiat para birimi destekleyen borsa, bugüne kadar herhangi bir hack saldırısı ile karşı karşıya kalmaması ile dikkat çekici bir platformdur.

Güvenilir, hızlı işlem ayrıcalıkları sunan en iyi vadeli işlem kripto borsaları listesinde yer alan KuCoin, 7/24 iletişim özellikleri ile kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmaktadır. Kullanıcı açısından UX deneyimi yüksek bir platform olmasından dolayı hem yeni yatırımcılar hem de profesyone yatırımcılar açısından kullanışlı bir platformdur.

KuCoin güvenilir mi? KuCoin kayıt

MEXC Vadeli İşlem

MEXC Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.02 %0.06 100

Meksika merkezli olarak kurulan kripto para borsası MEXC, geniş kullanıcı kitlesine sahip en iyi vadeli işlem kripto borsaları arasında yer alan platform, düşük işlem ücretleri ile kaldıraçlı bitcoin alım satımı yapılabilecek yerlerden biridir. %0.02 yapıcı işlem ücreti, %0.06 piyasa alıcı işlem ücreti sunan platform, 100 piyasa sayısı ile en kapsamlı kripto borsaları arasında yer alır.

Cer.live değerlendirmesinde güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan MEXC, Coinmarketcap verilerinde işlem hacmine göre en iyi 18. borsadır. 1495+ altcoin seçeneğine sahip olan platformun birçok coini vadeli işlemlerde alınıp satılabilmektedir. Bu da borsanın kullanışlı olduğunu gösterir.

Kullanıcı deneyimi yüksek, Türkçe live chat özelliği bulunan MEXC borsası, yaşanna problemlerin çözülmesi noktasında hızlı bir platform ayrıcalığı sunar. Vadeli işlem kullanımı son derece basit olan borsa, hem yeni yatırımcılar hem de uzman kripto yatırımcıları kolaylıkla işlem yapabilmektedir.

MEXC güvenilir mi? MEXC kayıt

Huobi Vadeli İşlem

Huobi Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.02 %0.04 117

En güvenilir vadeli işlem kripto para borsaları arasında yer alan Huobi, 2013 yılında Çin merkezli olarak kuruldu. Hem spot işlemlerde hem de vadeli işlemlerde sık tercih edilen borsa, yüksek işlem hacmine sahip olmasından dolayı alım-satımların hızlı şekilde işlendiği bir platformdur. Düşük işlem ücretli kaldıraçlı bitcoin siteleri arasında yer alan Huobi’de piyasa yapıcı işlem ücreti %0.02, piyasa alıcı işlem ücreti ise %0.04 olarak belirlenmiş. 117 piyasa sayısına sahip olan platform, cer.live değerlendirmesine göre güvenilir kripto borsaları arasında yer alır.

Coinmarketcap verilerine göre borsa skoru 10/5.7 olan borsa, işlem hacmine göre en iyi 22. borsadır. 632+ altcoin seçeneği bulunan ve birçoğu vadeli işlemlerde kullanılabilen borsa, ALL, AUD, BRL ve 47+ fiat para birimi desteklemektedir.

Kullanıcı deneyimi yüksek olan borsa hem uzman yatırımcılar hem de vadeli işlem yapmaya başlamış yeni kullanıcılar açısından son derece kullanışlıdır.

Huobi güvenilir mi? Huobi kayıt

Gate.io Vadeli İşlem

Gate.io Vadeli İşlem

Kayıt Olmak İçin Tıklayın

Piyasa Yapıcı Ücreti Piyasa Alıcı Ücreti Piyasa Sayısı
%0.015 %0.05 43

Hong Kong merkezli olarak kurulan kripto para borsası Gate.io, sunduğu ayrıcalıkları ile en iyi vadeli işlem kripto para borsaları arasında değerlendirilen Gate.io, piyasa yapıcı işlem ücreti %0.015, piyasa alıcı işlem ücreti %0.05 olarak belirlenmiştir. Hızlı ve güvenilir işlem yapılabilen borsa, cer.live değerlendirme raporlarında 2020’nin en güvenilir kripto borsası olarak seçilmiştir.

Coinmarketcap verilerinde işlem hacmine göre en iyi 16. borsa olarak belirtilen Gate.io, 1552+ altcoin seçeneği ve KRW, EUR, TRY itibari paraları desteklemektedir. Haftalık 1,588,202 ziyaretçisi bulunan borsanın ortalama 401 likiditeye sahiptir.

Gate.io güvenilir mi?

Gate.io kayıt

2022’nin en iyi vadeli işlem kripto para borsası hangisidir?

Piyasada çok sayıda vadeli işlem kripto para borsası bulunmaktadır. Ancak borsa seçimi yaparken özellikle hızlı ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. Vadeli işlemler, risk oranı daha yüksek işlemler olduğu için tercih edeceğiniz borsanın güvenilir olması gerekir. Yaptığımız değerlendirmeye göre en iyi vadeli işlem kripto para borsaları; Binance, ByBit, OKX, KuCoin, MEXC, Huobi ve Gate.io kripto borsalarıdır. 

Vadeli İşlem (Kaldıraçlı İşlem) Nedir?

Kripto para vadeli işlem, öncesinden belirlenen fiyatlarla kaldıraç kullanarak alım ya da satım emri vermeye denir. Vadeli işlemde X125’e kadar kaldıraç kullanılabilir. Spot piyasasından farklı olarak iki yönlü işlem açılabilmektedir. Örneğin piyasanın düşüş trendine gireceğini düşünüyorsanız, “Sell” emir tipi verebilirsiniz.

Çizdiğiniz grafiğiniz doğru tahmininiz ile sonuçlandığında açtığınız kaldıraç oranına göre kazanç sağlarsınız. Aynı şekilde piyasanın yükseliş trendine gireceğini düşündüğünüzde ise “Buy” emir tipi vererek de kazanç sağlayabilirsiniz.

Kaldıraçlı borsalarda komisyon ücreti ne kadardır?

Kaldıraçlı işlem yapılan borsalarda işlem ücreti borsaya göre değişiklik gösterir. En düşük işlem ücretli vadeli işlem borsaları; Binance, ByBit, OKX ve KuCoin borsalarıdır.

Kaldıraçlı işlem nasıl yapılır?

Kaldıraçlı işlem, spot işlemlere göre yüksek risk içeren ticaret türüdür. Bu nedenle vadeli işlem (kaldıraçlı işlem) yapmadan önce vadeli işlemler hakkında bilinmesi gereken önemli detaylar vardır. Bunlar;

  • Vadeli işlem nedir,
  • Vadeli işlem riskleri nelerdir,
  • Stop Loss nedir,
  • Likidasyon nedir, likidasyondan korunmak için yapılması gerekenler nelerdir,
  • Borsalarda vadeli işlem komisyon ücreti ne kadardır.

Yukarıdaki soruların cevaplarını doğru şekilde bulduktan sonra ilk defa vadeli işlem açacaksanız, düşük varlıklarla, düşük kaldıraç oranları ile işlem açarak kaldıraçlı işlem yapmaya başlayın.

Kaldıraç Nedir?

Kripto paralarda kaldıraç, yatırımcının kendi öz sermayesini kullanmak yerine borç alarak kullandığı paranın tarifidir. Yani yatırımcının elinde 10 dolar varsa ve vadeli işlem için X10 kaldıraç ayarlanıyorsa, yatırımcı 100 dolarla işlem açar. Haliyle likidasyon fiyatına ulaştığında yatırımcı tüm varlığını kaybeder. Aynı şekilde beklediği fiyattan tepki alması halinde x10 kazanç sağlamış olur.

Vadeli işlem nasıl kapatılır?

Vadeli işlem kapatmak, spot işlem kadar basittir. Ancak kazanç ya da zarar anlık olarak değerlendirilir. Örneğin açtığınız bir işlemin, tahmininizin zıddına gitmesi durumunda anlık olarak işlemi kapatabilirsiniz. Ya da piyasadan emin iseniz “Kar Al” seçeneğini kullanarak belirlediğiniz fiyata geldiğinde otomatik satarak kazancınızı da alabilirsiniz. Aynı şekilde “Stop loss” kullanarak zararınızı minimize edebilirsiniz.

Vadeli İşlem Avantajları Nelerdir?

Riskten Korunma (Hedging): Spot işlemlerde, kripto paraların sadece yukarı yönlü hareket etmesi ile yatırımcı kazanç sağlar. ancak vadeli işlemlerde, piyasanın terse dönmesi de bir fırsat olarak değerlendirilir ve “Sell” işlem yapılarak buradan da kazanç sağlanır. Yani iki yönlü kazanç elde etmek mümkündür.

Yüksek Likidite: Spot piyasasında işlem yaparken sadece elinizdeki varlığa bağlı olarak işlem gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vadeli işlem piyasasında kaldıraç kullanıldığı için özmal sermayenizin kaldıraç oranına göre işlem açabilirsinz.

Kaldıraç Etkisi: Kaldıraçlı işlem, örneğin 10 dolarlık özmal varlık ile X10 işlem açarak 100 dolarlık işlem açma izni verilmesine denir. Bu da spot piyasasına göre daha fazla kazanç elde etmeyi sağlar.

Vadeli İşlem Riskleri Nelerdir?

Vadeli işlem, avantajlı yönleri kadar riskleri de büyük ölçekli işlemlerdir. Kaldıraç kullanılarak işlem yapıldığı için likidasyon fiyatına geldiğinde tüm varlıklarınızı kaybedersiniz.

Piyasa özellikle de bu dönemlerde kararsız olduğu ve ani tepkilerle hareket ettiği için vadeli işlem riski çok yüksektir. Özellikle piyasada belirsizlik hakim olduğunda risk boyutu çok daha yüksek olur.

Vadeli işlem açmak için temel ve teknik analiz konularında yeteri kadar profesyonelleşmek gerekir. Acemi yatırımcıların en çok para batırdıkları bir alan olması, dikkat edilmesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz