Huobi Vadeli İşlem (Futures) Nasıl Yapılır?

Huobi vadeli işlem, ya da diğer adıyla futures işlem, kullanıcıların cüzdanlarındaki varlıklarının katlarınca işlem yapılmasını sağlayan bir ticaret türüdür.

Huobi kayıt

Huobi Vadeli İşlem Nasıl Açılır?

Huobi futures işlem yapmak için öncelikle KYC doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Bilindiği üzere KYC doğrulaması yapmayan kullanıcılar, Huobi’nin kısıtlı hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Huobi Global KYC Doğrulaması Nasıl Yapılır?

1- Giriş Yapın

Huobi vadeli işlem

Huobi vadeli işlem açmak için öncelikle hesabınıza giriş yapın. Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” butonuna tıklayın, hesap bilgilerinizi girerek sisteme girişinizi tamamlayın.

1- USDT-margined Swapsa Tıklayın

Huobi vadeli işlem

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan “Vadeli işlemler” sekmesine tıklayın, açılır menüden USDT-margined Swaps seçeneğine tıklayın.

2- Uyarıyı Okuyun

Huobi vadeli işlem

Huobi’de ilk defa futures işlem yapacakların karşısına bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda açılan uyarı adımlarını sırasıyla takip ederek vadeli işlem hesabını oluşturun.

3- USDT Transfer Edin

Vadeli işlem transfer

Huobi vadeli işlem hesabınızı oluşturduktan sonra açılacak ekranda Spot hesabınızdan vadeli hesabınıza USDT transferi yapmanız gerekecek.

4- Miktar Belirleyin

Vadeli işlem transfer

USDT transferi için açılan sayfadan transfer etmek istediğiniz USDT miktarını belirledikten sonra “Transfer” butonuna tıklayın. Transfer işlemini tamamladıktan sonra futures işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Huobi Futures İşlemde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Huobi Futures İşlemde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Futures işlemler, spot işlemlerden farklıdır. Bu nedenle işlem yapmadan önce bilmeniz gereken önemli bazı hususlar vardır. Bunlar;

Vadeli işlemler sekmesine tıkladıktan sonra “Futures” sekmesine tıkladığınızda paritelerin yanında bazı tarihler göreceksiniz. Bu tarihler, kontrat işlemlerinin (vadeli işlemler) tarihini belirlemektedir. Daha önce vadeli işlem yapmadı iseniz kontrat tarihlerinin ne anlama geldiğini, risklerinin neler olduğunu araştırmanızda yarar vardır.

USDT Swap işlemlerinde ise herhangi bir kontrat tarihi bulunmaz. Yani açtığınız bir işlemi istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Ancak USDT swap işlemlerde saatlik funding (fon ücreti) olduğunu unutmayın.

Isolated Marjin Nedir?

Isolated Marjin

Huobi vadeli işlemlerde iki farklı işlem türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi isolated işlemdir. Bu işlemde izole riskiniz açtığınız işlemin marjin miktarı kadar olur. Örneğin 5X kaldıraçla açtığınız bir işlemde 5×50=250$‘lık pozisyonda kaybınız maksimum 50 dolar olur ve işleminiz kapanır.

Çapraz Marjin Nedir?

Çapraz Marjin

Çapraz işlem, izoleden daha farklıdır. Burada sistem cüzdanınızdaki toplam bakiyeyi teminat olarak görür. Burada likidasyon seviyenizi manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Ancak Huobi vadeli işlemlerde yeni iseniz kesinlikle çapraz marjin kullanmamanızı bunun yerine izole marjin kullanmanızı öneririz.

Kaldıraç Nasıl Ayarlanır?

Kaldıraç Nasıl ayarlanır

Vadeli işlemler, yukarıda da belirttiğimiz gibi Forex piyasalarında olduğu gibi kaldıraç oranları ile yapılan bir işlemdir ve spot piyasasına göre çok yüksek riskler içerir. Vadeli işlemlerde henüz yeni iseniz ve özellikle de temel ve teknik analiz bilgileriniz yeteri seviyede değilse, maksimum 3X kaldıraçla işlem yapmanızı öneririz.

Kaldıracı ayarlamak için ekranın altında yer alan “5X” sekmesine tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

Kaldıraç oranını da belirledikten sonra yapmanız gereken, alım mı yoksa satım mı olduğunu belirlemenizdir. Bir diğer deyişle long mu yoksa short mu açacaksınız.

Long işlem; piyasanın yukarı yönlü hareket edeceğini tahmin edildiği zaman kullanılır. Örneğin anlık fiyatı 9$ olan HT tokenin yükseleceğini düşünüyorsanız “Uzun aç” butonunu tıklamanız gerekir.

long işlem

Short İşlem; piyasanın aşağı yönlü hareket edeceği tahmin edildiği durumlarda kullanılır. Örneğin anlık fiyatı 9$ olan HT Token’in bu fiyattan düşeceğini düşünüyorsanız o zaman “Kısa aç” butonunu tıklamanız gerekecektir.

Short işlem

Huobi Vadeli İşlem Riskleri Nelerdir?

Vadeli işlemler, spot işlemlere göre çok daha fazla risk içeren işlemlerdir. Bu yüzden özellikle temel ve teknik analiz konularında yeteri kadar bilgiye sahip değilseniz kesinlikle vadeli işlem açmamanızı öneririz. Peki, huobi vadeli işlem riskleri nelerdir?

  1. Kripto para piyasası sürekli oynak bir piyasa olduğu için yüksek kaldıraçla işlem açmanız, tüm varlıklarınızı kaybetmenize neden olabilir.
  2. Vadeli işlemlerde yeni iseniz çapraz marjin kullanmanız durumunda tüm varlıklarınızı kaybedebilirsiniz.
  3. Vadeli işlemler, kısa sürede yüksek kazanç bırakan işlemler olsa da tam tersi durum yaşandığında tüm varlıklarınızı kolaylıkla kapatabilirsiniz.
  4. Vadeli işlem yaparken sinyal grupları ya da paralı VIP gruplara itibar ederek hareket etmeyin.
  5. Piyasanın çok oynak olduğu durumlarda vadeli işlem yapmak, kendi başına büyük riskler içerdiği için bu tip durumlarda nakitte kalmanız daha sağlıklı olur. Aksi halde tüm varlığınızı kısa bir süre içinde kaybedebilirsiniz.

Bu da İlginizi Çekebilir: Huobi Spot İşlem Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz