Huobi Spot İşlem Açma ve Ekran Kullanımı (Resimli Anlatım)

Huobi spot işlem yapmak için öncelikle bir hesabınızın olması gerekir. Hesabınızı oluşturduktan sonra aşağıda sizlere adım adım anlattığımız şekilde spot işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Huobi kayıt

Huobi Spot İşlem Nasıl Açılır?

1- Hesabınıza Giriş Yapın

Huobi vadeli işlem

Huobi spot işlem yapmaya başlamak için ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” butonuna tıklayarak hesabınıza giriş yapın.

2- Spot İşlemler

Spot İşlem

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sırasıyla sayfanın üst kısmında yer alan “Spot İşlemler” sekmesini tıklayarak işlem sayfasına giriş yapabilirsiniz.

Huobi Spot Ekran Kullanımı

Huobi Spot işlem

Yukarıda görselde gösterdiğimiz bölümler, Huobi spot işlem yaparken kullanmanız gereken alanlardır. Alanların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını ayrıntılarda görebilirsiniz.

1- Coin Seçme Ekranı

Huobi spot ekran kullanımı

1 numaralı bölümde coin / token seçeneklerini görebilirsiniz. Buradan aynı zamanda işlem çiftlerini de seçebilirsiniz. USDT, HUSD, BTC, ETH, HT, HECO ve bunun altındaki işlem çiftlerini seçerek istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

2- Fiyat Hareketleri

Huobi spot ekran kullanımı

2 numaralı bölümde yani ekranın orta kısmında yer alan bölümde ise fiyat hareketleri yer alır. Buradan grafikleri dakikalık, saatlik, günlük veya haftalık bazında seçerek grafikleri görebilirsiniz.

3- Emir Defteri

Huobi spot ekran kullanımı

3 numaralı bölümde yani ekranın sağ tarafında yer alan bölümde “Emir defteri” yer almaktadır. Burada seçtiğiniz coine ait alım ve satım fiyatlarını inceleyebilir, verdiğiniz emri görebilirsiniz.

4- Al-Sat

Huobi Spot işlem

Grafiğin alt kısmında yer alan bölümde ise “al” ve “sat” sekmeleri bulunmaktadır. Yeni bir coin almak için “al” elinizdeki coin /tokeni satmak için ise “sat” sekmesini kullanın.

Aşağıda örneğini verdiğimiz HT Token alım işlemine bakarak daha rahat bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Huobi Spot İşlem Emir Tipleri

Huobi Global’de spot işlem yaparken farklı seçeneklerle alım satım yapma imkanını yakalayabilirsiniz. Limit emir, piyasa emri ve tetikleyici emir şeklinde üç farklı seçenekte işlem yapabileceğiniz Huobi’de öncelikle bunların ne anlama geldiğini öğrenmenizde yarar vardır.

Limit Emir: Limit emir, bir coini/token istediğiniz bir fiyattan alıp satmaya denir. Örneğin HT Token anlık fiyatı 9$, ancak siz 8,50$’a düşeceğine inanıyorsanız burada kullanmanız gereken emir, limit emir tipi olmalıdır. Aynı şekilde satmak istediğinizde de mevcut fiyattan farklı bir fiyat girmek için limit emir kullanmanız gerekir.

Huobi spot işlem limit emir

Piyasa Emri: Hızlı alım satımlar için piyasa emri kullanılır. Piyasa emri, Huobi Global tarafından en uygun fiyat seçilerek sunulur.

Huobi spot piyasa emri

Tetikleyici Emir: En son piyasa fiyatı tetik fiyatına ulaştığında önceden ayarlanmış fiyat ve miktara göre, Huobi’nin kullanıcıları için otomatik olarak limit emri veya piyasa emri verilmesi ile oluşturulur.

Huobi spot işlem tetik emir

Huobi Açık Emirler Listesi

Huobi’de yaptığınız işlemleri görmek için açık emirler listesine girebilirsiniz. Açık emirler listesi, alımı gerçekleştirdiğiniz ancak henüz satış yapmadığınız coin/tokenlerin olduğu listedir. Stop-loss emirlerinizi görmek için “Stop limit”i seçebilirsiniz.

Açık emirler

Huobi Geçmiş Emir Listesi

Emir geçmişi listesi, sonlandırdığınız emirleri görebileceğiniz ekrandır. Yani daha önce yaptığınız kar ya da zarar ettiğiniz tüm işlemleri bu ekranı inceleyerek görebilirsiniz.

Geçmiş emirler

Huobi’de Stop Loss

Alım emri verdiğiniz ya da satış emri verdiğiniz bir coini, belli bir fiyata geldiğinde otomatik satması için kullanılan stop loss, kar ve zarar realizasyonu yapmak için kullanılan bir emir tipidir. Alım ve satım yaptığınız coin/tokenden düşük zararla çıkmak için Limit ve Piyasa seçeneklerinden sonra gelen, Stop-Limit kısmına tıklayarak stop loss koyabilirsiniz.

Stop limit

Tetikleme kısmında aldığınız coini hangi fiyattan stop etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak için satış kısmına gelerek hangi fiyata kadar stop olmayı göze aldığınızı belirlersiniz. Mesela piyasanın çok karamsar olduğu durumlarda satın aldığınız HT Token’i zararı göze alabildiğiniz bir noktaya kadar belirleyebilirsiniz. Fiyat buradan daha da aşağı sarkması durumunda, sizin belirlediğiniz noktadan satış yaparak zararınızı düşük tutabilirsiniz.

Huobi Global Mobil Kullanımı

Mobil uygulaması ile de kullanıcıların kolaylıkla işlem yapmalarına olanak sağlayan Huobi Global, spot işlemleri aynı zamanda mobil uygulama üzerinde de yapmaya izin veriyor. Yukarıda saydığımız işlemlerin tamamını mobil uygulama üzerinden de kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Huobi Vadeli İşlem (Futures) Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz