Görüşler: Uzmanlar Olası Bitcoin ETF Hakkında Ne Düşünüyor?

bitcoin etfSEC, 2017’den bu yana, bu tür inkarlar için belirli nedenlerden ötürü farklı gruplardan en az üç bitcoin ETF uygulamasını (iki kez Winklevoss ikizleri dahil) geri çevirdi. Bu yeni uygulamaların yüzeyini durduramadı. Sadece geçen ay daha önce geri çevrilen üç grup (CBOE, VanEcK ve SolidX) revize edilmiş başvurularla geri döndü.

Bu son gelişme, ETF’nin bitcoine ne kadar gerekli olduğu ve bu türden herhangi bir onay şeklinin olası etkilerine ilişkin görüş ve tahminlerin akışını yeniden alevlendirmiştir. Bazı uzmanlar, bir ETF’nin bitcoin için gerekliliğini görmemekle birlikte, diğerleri, bir sonraki büyük hamlede ve ana akımdaki kripto para biriminin kurulması için büyük bir katalizör olacağına inanmaktadır.

CCN’ye bir ETF’nin bitcoin gelişimini nasıl etkileyeceğini düşündüklerini söyleyen birkaç uzmanın görüşleri.

İlginç Bir Fikir
Netcoins’in kurucusu Michael Vogel, bitcoin’in uzun vadeli başarısı için bu kadar önemli olduğunu düşünmese de bir bitcoin ETF’yi “ilginç bir fikir” olarak görüyor.

Vogel’e göre, birçoğu ETF’nin onayını, Wall Street’in ve geleneksel finans dünyasının gözünde bitcoin’i meşrulaştırmak için ileriye doğru atılan bir adım olarak görüyor, çünkü sonuçta bitcoin (ticari bir araç olarak) geleneksel tüccarların eline geçecekti. Ancak, aynı zamanda, geçmiş ETF uygulamalarının etrafındaki aşırı tereddütler göz önüne alındığında, düzenleyicilerin kripto para biriminde görüntülediği rahatlık düzeyi açısından önemli bir adım olacağını da düşünmektedir.

“Büyük bir ETF’nin, ticaret hacminden ötürü değil, aynı zamanda sıvı ticaret piyasasından çıkarılacak bitcoin hacminden dolayı bitcoin fiyatlarında da önemli bir etkisi olacaktır

Kesinlikle Gerekli Değil

bitcoin price predictions

Gelişmekte olan etkinliğe dair görüşünü başka bir uzman, Trezor’un kurucusu ve kripto şirketleri için iş stratejisi danışmanı Alena Vranova‘dır.

Vranova’nın görüşünde, bitcoin’in gelişimi için bir ETF kesinlikle gerekli değildir. Bununla birlikte, bir tür düzenleyici onayın bitcoini meşru kıldığına inanan önemli bir yeni yatırımcı kitlesine kapı açacağını belirtti. Vranova, kısa vadede, bitcoin’in olumlu bir tanıtımdan faydalanacağını ve fiyatlarının muhtemelen paralarını güvence altına almasını tavsiye ettiği için fiyatın fırladığını belirtti.

Ve Şunları Dedi:

“Herkes hodl yapmak istiyorsa, lütfen bitcoin’inizin bilgisayar korsanlarına karşı güvende olduğundan emin olun, çünkü onların ilgileri de fırlayacak. Herhangi bir vesayet servisini terk etmeyi, kanıtlanmış donanım cüzdanlarını (TREZOR veya Ledger) kurmayı, saklamayan bir multisig cüzdanı (CASA gibi) ayarlamanızı ve Pamela Morgan’ın kripto varlık mirasına ilişkin kitabını okumanızı tavsiye ederim.”

Muhteşem Değil

CryptoCrest‘deki Partner Dana Coe için bir ETF, borsada işlem gören herhangi bir fon (karşılıklı, hedge, vs).

ETF’lerin çoğunlukla SEC veya CFTC düzenlemesi yapılan varlıkları sattığını ve şu anda bir çok ya da çoğu kriptosun olmadığını açıklıyor. Sonuç olarak, bir yatırım bankası, hissedarlarının menfaatlerini menkul kıymet olarak kaydetmesi gerekecek, ancak işlem gören varlıklar yeniden düzenlenmeyecek. Bu, böyle bir şeye izin vermek için SEC’in retiğine ekleyebilir.

Coe, bir ETF’nin bitcoin’e olan önemi kadar, gerçekten iyi bir yolun ne olacağını, büyük komisyoncu-bayilerin sahip oldukları fon türünde üyelik çıkarları satmak için kullandıkları fonlar için olduğunu belirterek devam etti. Bu yüzden bir ETF olmayacaktı, ancak fonların kendileri de kendi menfaatlerini Vanguard ya da benzeri yollarla satın alabileceklerdi.

“Sonuç olarak işte bu nasıl oluyor – farklılıklar bir borsada listelenmiyor” diye açıkladı Coe.

Ekosistem, ETF uygulamaları hakkında bir karar vermede SEC’in yeni Eylül randevusunu beklerken, yatırımcılar ve diğer bitcoin kullanıcıları, ortaya çıkabilecek hem uzun hem de kısa vadeli etkiler üzerinde durmaya devam edeceklerdir. Sonuç ne olursa olsun, bitcoin’deki farkındalık ve ilginin artması daha kesin hale geliyor. Ayrıca, tüm blockchain ekosistemindeki çeşitli gelişmelerle, gelişmiş sağlamlık ve endüstriyel istikrar daha da belirgin hale geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz