Gate io Nedir, Nasıl Kullanılır? | Neden Gate.io?

Gate io, global ölçekte hizmet veren, en yüksek işlem hacmine sahip kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Kripto borsalarının sayısı her geçen gün artıyor. Global olup Türkiye’de ofisini kuran borsalar, yerli Türk kripto borsaları derken kripto dünyasına yeni girenlerin kafası bir hayli karışıyor.

Hangi borsayı seçmeliyim, borsa seçerken nelere dikkat etmeliyim gibi soruların yanında bir de son dönemlerde kendinden daha fazla söz ettiren Gate io borsası hakkında da sorular sorulmaya başladı.

Bu yazımızda, Çin merkezli olarak kurulan ve daha sonra merkezini Cayman Adaları’na taşıyan Gate io hakkında derlediğimiz tarafsız incelemeyi sizlere sunacağız.

Gate io Nedir?

Gate io, kripto para alım-satım, transfer işlemlerinin temelde yapıldığı, farklı kripto ticaretlerinin (NFT, yatırım kopyalama, spot, marj, ETF vs.) yapıldığı bir alandır.

En yüksek güvenlik puanına sahip kripto borsaları arasında yer alan Gate io, Coinmarketcap verilerine göre son 24 saatlik işlem hacmi $805,281,924’tür. En iyi 5 kripto borsası arasında yer alan borsa, kullanıcı güvenliği, varlık güvenliği ve kullanıcılarına sunduğu avantajlarıyla öne çıkan bir platformdur.

Gate io Özellikleri Nelerdir?

Bir borsa seçerken “güvenilir” olmasına önem vermek elbette tek şarttır. Fakat buna ek olarak borsayı neden seçmeniz gerektiği konusunda da fikir edinmeniz gerekir. Bunun için de platformun sunduğu özellikleri incelemeniz gerekir. Gate io, özellikleri ile bir kripto yatırımcısının beklentilerini karşılayabilecek özelliklere sahip bir borsadır. İşte merak edilen özellikleri…

1- Piyasalar

Gate io piyasalar

Bir borsanın kaliteli olduğunu gösteren en büyük ayrıntılardan biri de piyasalar bölümüdür. Yani ne kadar çok çeşitte coinin olduğuna bağlıdır. Elbette akıllara şu soru gelebilir “Binlerce coinin olduğu bir borsa, kripto çöplüğü olmaz mı?”

Elbette olur. Ancak Gate io yeni listelenecek coinler hakkında karar alırken adeta kılı kırk yarar. Yani her önüne gelen projeyi kullanıcılarına sunmaz.

Gate io’da hali hazırda 1400 coin projesi bulunmaktadır. Bunlardan bazları diğer borsalarda listeli değil ya da çok az borsada listelenmiş. Bunları inceleyerek başarılı bulduğunuz bir projeye uzun vadeli yatırım yaparak, kazancınızı arttırabilirsiniz.

2- Ticaret Türleri

Ticaret türleri

Gate io’nun en güzel özelliklerinden biri de kullanıcılarına farklı ticaret türleri sunmasıdır. Spot ticaretten, NFT alım satımına, kopya yatırımdan kripto borcu gibi birçok özelliği sunmaktadır. Gelin, sunduğu ticaret türlerine göz atalım.

Spot Ticaret

Kripto para ticareti ile uğraşan herkes spot ticareti bilir. Her borsada mutlaka bu ticaret türü vardır. Peki, Gate io farkı nedir?

Gate io 0 Fee (ücret) ile kullanıcıların spot ticaret yapmasını sağlar. Diğer çoğu borsada bu özelliğin olmaması, “Neden Gate io?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biridir.

Marj Ticaret

“Marj ticaret” ya da diğer adıyla “vadeli işlem” de yine birçok global kripto borsasında olan bir özelliktir. Binance vadeli işlemler, Huobi vadeli işlemler vs. her borsada bu özelliğin bulunması, kullanıcının neden Gate.io’yu tercih etmesi gerektiğini sorgulamasına neden oluyor.

Gate io, spot işlemlerde olduğu gibi vadeli işlemlerde de 0 komisyon alır. Yine bu özellik de diğer birçok borsada bulunmadığı için Gateio’nun daha cazip bir platform olmasını etkiliyor.

Leverage Tokens

Gate io özellikleri arasında dikkat çeken ve yine 0 Fee ücreti (komisyon ücreti) ile işlem yapılabilen Leverage Tokens bölümünde, sadece kaldıraçlı tokenler yer alır.

Leverage tokenler ile geleneksel tokenler arasındaki fark, Leverage tokenlerin sadece kaldıraçlı işlemlerde kullanılmalarıdır. Yani diğer kripto borsalarında, bir coin ararken “acaba vadeli işlemde var mı?” demek yerine Leverage Tokens bölümüne girerek bunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Dönüştürme

Çoğu yerel ve global kripto borsalarında yer alan “Dönüştürme” ekranı, hızlı bir şekilde elinizdeki varlıkları istediğiniz bir varlıkla takas etmeye yarayan bir alandır.

UYARI: Dönüştürme işlemi yaparken coin, piyasa fiyatından satıldığı için kazanç sağlayamama durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bu alana dikkat edilmelidir.

Startup

Bir mal/ürün alınırken mi kazanılır, satılırken mi? Kesinlikle “alınırken.” Piyasaya sürülmüş bir coin ya da herhangi değeri olan bir eşyayı alırken ucuzdan alırsanız, satarken kazancınız daha yüksek olur. Gate io Startup da tam olarak bunu sunar.

Piyasaya henüz sürülmeyi bekleyen yeni kripto projelerini Startup’tan satın alabilirsiniz. Mesela Foture of FinTech (FOF) adındaki kripto projesi, bugün (29.10.2022) piyasaya sürülecek. Eğer siz bunu ön satıştan erken dönemde alırsanız ve biraz da sabrederek diğer borsalarda listelenmeye başlamasını görürseniz, ciddi anlamda kazanç elde edebilirsiniz.

Yatırım Kopyalama

Bazı borsalarda olan yatırım kopyalama (copy trading) özelliği Gate.io’da da bulunmaktadır. Bu özellik, özellikle yatırıma yeni başlamış kullanıcılar için avantaj sağlar.

Yatırım kopyalama ekranında, günün en başarılı yatırımcılarını görebilir ve bunların belirlediği oranlar üzerinden işlem yaparak, herhangi bir grafik inceleme yapmaya gerek kalmadan alım-satım yapabilirsiniz.

ÖNEMLİ UYARI!!!: Yatırım kopyalama işlemi yaparken kopyaladığınız traderin zarar etmesi durumunda siz de zarar edersiniz. Bu nedenle kopyaladığınız tradere güvenmeniz gerekir.

3- Türev Ürünler

Türev Ürünler

Dünyanın en gelişmiş kripto borsaları arasında yer alan Gate.io, kullanıcılarına farklı ticaret türleri sunan bir platformdur. Bu anlamda sunduğu “türev ürünler” de yine yatırımcının dikkatini çekebilecek bir alandır.

Türev Ürün Nedir? Türev ürünler, değeri bir dayanak varlığın değerindeki değişimlere göre değişen ürünlerdir. Dayanak varlık, döviz birimi, emtia, endeks, kripto veya faiz oranı olabilir. Gateio’nun kullanıcısına sunduğu bu alanda da yine karlı ticaretler yapılabilir.

Sürekli Vadeli İşlemler

Sürekli vadeli işlemler, geleneksel marjin işlemlerden farklıdır. Geleneksel vadeli işlemlerde, “Long” ya da “Short” girdiğiniz bir işlemi, dilediğiniz zaman kapatarak karla ya da zararla çıkabilmektir.

Sürekli vadeli işlemler ise geleneksel vadeli işlemlerden farklı olarak ek bir sözleşme içerir. Kısa ve öz anlatımı ile; sürekli vadeli işlemlerde, sözleşmeye göre belirlenen dönemlerde alım satım yapılmaz ya da işlemden çıkılmaz.

UYARI: Sürekli vadeli işlem yapan kişilerin, sözleşme sonunda “garanti kazanç” sağlayacağı söylenemez. Geleneksel vadeli işlemlerde olduğu gibi bu tarih geldiğinde para kaybedebilirsiniz.

Sürekli vadeli işlemler dışında Gate io’da yer alan 3 haftalık ya da 3 aylık sözleşmeler, opsiyonlar, CBBC ve kopya ticareti gibi farklı türev işlemlerde de yer alabilirsiniz.

4- Finans

Finans

Gate.io, kullanıcısına daha fazla alanda hizmet vermek için yenilikler yapan bir platformdur. Geleneksel alım-satım işlemlerine ek olarak oluşturulan Finans platformundan yararlanarak farklı şekilde pasif gelir elde edebilirsiniz. Peki, bu alanlarda neler var?

HODL Et Kazan

HODL Et Kazan, diğer bazı kripto borsalarında da olan bir özelliktir. Kripto stake etme (tutma) mantığı ile çalışan bu alanda, herhangi bir işlem yapmadan günlük kazançlar elde edilir.

Örneğin; günlük, haftalık ya da aylık periyotlarda bir coini kilitlersiniz ve vadeli işlem yapan kullanıcılar kaldıraç oranı ile işlem yaparken, sistem kullanıcıya borç bir para verir. İşte bu borç para, kullanıcıların stake ettiği coinlerden verilir ve bunun karşılığında, stake eden kullanıcıya pasif gelir verilir.

Gate.io HODL et kazan, özellikle ayı piyasasında işlem yapmak istemeyen kullanıcılar için günlük kazanç sağlayan güzel bir alandır.

Yapılandırılmış Ürünler

Yapılandırılmış ürünler, Gate io’nun kullanıcılarına sunduğu bir diğer finansman ürünü. Yapılandırılmış ürünlerde sadece belirli coinler yer alır ve sözleşmeler de öncesinden belirlenmiştir.

Bir tür stake ederek para kazanma yöntemi olarak da adlandırabileceğimiz bu özellik ile belli sürelerde varlıklarınızı stake ederek para kazanabilirsiniz.

Otomatik Yatırım

Gate io otomatik yatırım özelliği, belirlenen coinlere yatırım yapmayı sağlayan bir platformdur. Diğer bazı kripto borsalarında da bu özellik bulunmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI: Otomatik yatırım yaptığınızda, yatırım yaptığınız coinin riski, Gate.io tarafından garanti edilmez, zararı garanti etmez, ana paranın korunmasını garanti etmez, risk taşıyan bir işlemdir ve otomatik yatırım yaparken mutlaka “kaybetmeyi göze alabileceğiniz fazla fon” ile yatırım yapmanız önerilir.

İkili Yatırım

Gate.io türev ürünler arasında yer alan bir diğer özellik ise ikili yatırım özelliğidir. İkili Yatırım, bir kripto para birimini yatırarak iki varlık üzerinden daha yüksek bir getiri elde etmenize olanak tanır. Kullanıcı piyasanın yönü üzerinde tahminde bulunur ve varlıklarını yatırarak bir kazanç elde etmeyi sağlar.

Kripto Borcu

Kripto borcu, Binance gibi kripto borsalarında da yer alan bir türev işlemdir. Teminatlı kripto borcu, başka bir kriptoyu borç almak için bir kriptoyu teminat olarak kullanmanıza izin verir.

Marj Borç Alma

Marjin işlem yapan kullanıcılar için özel olarak oluşturulan bu platform, kripto borç alma ile aynı mantık üzerinde hareket eder fakat farklı olarak Marj olarak kendi varlıklarınızla satın alma gücünüzü artırmak için borçlanmaya verilen isimdir.

Likidite Madenciliği

Piyasaya Çift Varlıklı likidite sağlayarak ücretlerden gelir elde edilmesine likidite madenciliği denir. Örneğin SHI/USDT, FDC/USDT gibi listede bulunan herhangi çift varlıklar arasından birini seçerek likidite madenciliği yapabilirsiniz.

Gate io finans bölümünde bulabileceğiniz birçok farklı ticaret türü ile pasif gelir elde edebilirsiniz.

Neden Gate.io?

2009 yılında Bitcoin’in (BTC) piyasaya sürülmesinden sonra birçok kripto ticareti platformu oluşturuldu. Türkiye’de yerel olarak hizmet veren sadece 50’den fazla borsa bulunmaktadır. Dünya genelinde yerel ve global hizmet veren borsaları eklediğimizde bu rakam 5 binin üzerine çıkıyor.

Piyasada bu kadar kripto para borsası varken neden Gate.io?

Gate.io, bugüne kadar ciddi herhangi bir hack saldırısı ile karşı karşıya kalmamış bir platformdur. Birçok ülkede, denetlenmiş borsa olarak faaliyetlerde bulunan platform, en güvenilir kripto borsaları arasında yer alır.

İşlem hacmi yüksek ve yüksek likiditeye sahip olan Gate.io, işlemlerin anlık ve hızlı bir şekilde gerçekleştiği bir platformdur.

Yerel ve yabancı bazı kripto borsaları, sistemsel olarak yeterli düzeyde değiller. Bu gibi platformlarda işlem yapmak ciddi anlamda risk taşır. Özellikle piyasanın volalit olduğu dönemlerde, “sistemsel bakım çalışması” adı altında borsanın bir süreliğine işlem yapmaya kapalı tutulması gibi problemler, sık yaşanan durumlardır.

Gate io, sistem bakımı yapan ancak bunu kullanıcısına piyasanın hareketli olduğu saatlerde işlemlerin yarıda kesilmesine neden olacak bir şekilde yapmaz.

Dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto borsası Binance’dır. Ancak Binance, özellikle affiliate odaklı hizmet verenler için önerilebilecek bir platform değil.

Son dönemlerde aldıkları bir karar ile vadeli işlem tarafında komisyonlar 1 yıl ile sınırlı tutuldu ve alınan komisyon oranı da maksimum %30’dur.

Gate.io ise herhangi bir süre tanımlaması yapmaz, affiliateler için sürekli komisyon vermeyi garanti eder. Komisyon oranları ise %65’e kadar çıkabilmektedir.

Gate.io Güvenilir mi?

Dünyanın en güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Gate.io, hızlı ve güvenilir kripto borsaları arasında değerlendirilmektedir. Kullanıcı varlık güvenliği, kullanıcıların kişisel bilgi güvenliği gibi önemli tüm güvenlik alanlarında üst düzey koruma sağlayan platform, bugüne kadar ciddi bir hack saldırısı ile karşılaşmamış bir borsadır.

Kullanıcı varlıklarını güvende tutmak için sunduğu fon şifresi ile işlem yapılırken kullanıcı varlıklarını güvende tutar. Buna ek olarak 2FA doğrulama, mail doğrulama ve SMS doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri de alınmıştır.

Gate.io güvenliği hakkında merak ettiğiniz tüm ayrıntılara, “Gate.io güvenilir mi?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gate.i Çok Yakında Türkiye’de

Global ölçekte hizmet veren Gate.io bilindiği üzere Türkiye’deki bankalarla anlaşması olmayan bir platformdur. Bu da bazı kullanıcıların işlem yapmasını engellemektedir.

Gate.io ekibi, yakın bir zamanda Türkiye’de Gate.tr domaini üzerinden hizmet vermeye başlayacak ve Türk yatırımcılar, yerel bankalardan TRY itibari para yatırma seçeneğini aktif şekilde kullanmaya başlayacaklar.

İstanbul Maslak’ta ofislerini kuran Gate Türkiye ekibi, hızlı ve dinamik çalışmaları ile Türkiye piyasasına girmeye hazırlanıyor.

Sonuç olarak; Marj.org olarak birçok kripto borsasını derledik ve derlemeye devam ediyoruz. Gate.io’ya özel bir alan oluşturmamızın en büyük nedeni, son dönemlerde kullanıcıları için sundukları cazip avantajlar oldu. Bu avantajların daha fazla olmasını ümit ederek, başarılı işlere imza atacaklarını düşünüyoruz.

Marj.org’un Gate.io ile herhangi bir ortaklığının olmadığını, yazımızın tamamen inceleme sonuçları oluşturulduğunu bildirmek isteriz.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz