Gate.io Güvenilir mi? | 2022 Tarafsız İnceleme Rehberi

Gate.io yüksek güvenlik katmanları ile kullanıcı varlık ve verilerini en iyi şekilde koruyan, verilerin %95’ini soğuk cüzdanlarda muhafaza ederek olası bir hack durumuna karşı koruma altına alan bir platformdur.

Gate.io kripto borsası, işlem hacmi en yüksek borsalar arasında yer almaktadır. Birçok güvenlik araçlarına sahip olan ve 7/24 korunan bir site olmasına rağmen kripto piyasasına yeni giriş yapan kullanıcılar, Gate.io güvenilir mi sorusunu sıklıkla sorabiliyorlar. Biz de bu konuda yeni yatırımcıların sorularına cevap olacak nitelikte bir yazı hazırlayarak platformun güvenirliği konusundaki tüm ayrıntıları ele aldık. İşte tarafsız Gate.io güvenirlik rehberi…

Gate.io
Kuruluş 2013
CEO Han Lin
Merkez Hong Kong
Aktif Ülkeler 224+
İşlem Hacmi (Günlük) 12 Milyar Dolar+
Kullanıcı 10 milyon +

Gate.io hesabınızı oluştururken ömür boyu alım-satım ve bozum işlemlerinden %20 komisyon indirimi kazanmak için buraya tıklayarak hızlıca üyeliğinizi oluşturabilirsiniz. 

Gate.io Güvenilir mi?

Gateio güvenirliği

Gate.io Cryptocurrency Exchange Ranking (CER) tarafından 2020’de en güvenilir borsa seçilmiştir. Hack ve benzeri saldırılar için üstün güvenlik korumaları sağlayan Gate.io borsası son derece güvenilirdir. 2020’de CER değerlendirmesine göre “en güvenilir kripto borsası” olarak seçine Gate borsası, tüm bu başarılı değerlendirme sonuçlarını aşağıda kullanıcılarına sunduğu özelliklerine borçludur.

Gate.io’yu güvenilir kılan birçok özelliği vardır ancak temel olarak kullanıcısına sunduğu 6 özellik, borsanın güven kazanmasını etkileyen en önemli özelliklerindendir. İşte o özellikler.

 1. Güvenlik Önlemleri: Gate.io güvenilir mi sorusuna cevap vermek için belki de üzerinde en çok durulması gereken konu, borsanın aldığı güvenlik önlemleridir. Güçlü hesap koruması sunan platform, kullanıcılarına ayrı ve farklı hesap ve fon şifresi sunuyor. Hesap girişi yapılması tek başına varlıklarınızı çekmeleri için yeterli değil, aynı zamanda fon şifresinin bilinmesi, mail adresinizin şifreleri ile 2FA doğrulama kodunuza da erişmiş olmaları gerekiyor.
 2. Müşteri Desteği: Müşteri desteği de bir borsanın güvenilir olup olmadığını anlamak için bakılması ve üzerinde durulması gereken önemli bir özelliktir. Gate.io iletişim bilgileri, güncel olup kullanıcıların yaşadıkları sorunların çözülmesi amacı ile kurulmuş hesaplardır. Bunu yanı sıra Twitter, Facebook, Medium, Instagram gibi sosyal medya hesaplarında da aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdüren Gate.io bu yönüyle de güvenirliğini kanıtlayan bir borsadır.
 3. Düşük Ücretler: Gate io’yu diğer borsalardan ayıran en büyük özelliklerinden biri de düşük komisyon ücretleridir. İlk basamakta tüm işlem çiftleri için yüzde 0,2 komisyon ücreti uygulayan Gate.io 30 günlük kullanım süresi sonucunda işlem hacmi ve kullanıcının tuttuğu Gate Token (GT) miktarına göre bu oran yüzde 0,055 dolaylarına kadar düşebiliyor.
 4. Transfer Limitleri: Gate.io para yatırma konusunda kullanıcısına herhangi bir limit koymuyor. Ancak para çekme konusunda bazı sınırlamalar getirilmiş. KYC doğrulaması yapan kullanıcılarla yapmayan kullanıcılar arasında bir fark oluşuyor. Genel olarak Bitcoin için günlük çekme limiti 100 BTC, ERC-20 tabanlı USDT için ise 100,000 USDT. ETH’de ise bu rakam 3000 ETH çekme limiti bulunmaktadır. Diğer borsalarla kıyaslandığında bu rakamın da iyi olduğunu söyleyebiliriz.
 5. İşlem Çiftleri: İşlem çiftleri açısından zengin olan bir borsa, belli bir seviyeyi kat etmiş anlamına gelir. Gate.io işlem çiftleri konusunda son derece geniş bir alana sahiptir. BTC, USDT, USDC, TUSD ve ETH işlem çiftleri ile işlem yapılabilmektedir. USD piyasalarında 287 varlık listelenirken BTC’de 73, ETH’de ise 182 varlık listeleniyor ve listeler her geçen gün güncellenerek daha fazla altcoin ile işlem yapma olanağı doğuyor.
 6. Ticaret Türleri: Gate.io’nun kullanıcılarına sunduğu; spot işlem, vadeli işlem, kaldıraçlı token işlemleri gibi geleneksel hizmetler ve buna ek olarak finans bölümünden sunduğu; HODL Et & Kazan, kripto kredisi, marj borç alma, cloud mining gibi ticaret türleri sunan bir borsadır. Bu da borsanın diğer platformlardan daha farklı bir yere sahip olmasını etkiliyor.

Gate.io Tarihi ve Kurucusu

Bir borsa hakkında inceleme yaparken arkasındaki isimleri de önemsemek gerekir. Çünkü borsaların kurucuları ve CEO’ları aynı zamanda borsanın reklam yüzü kadar etkilidir.  Bu anlamda Gate.io neden güvenilirdir sorusuna yanıt verirken arkasındaki ismi ve tarihi sürecini de değerlendirme gerekir.

Çinli iş adamı olan Lin Han tarafından kurulan Gate.io, 2013 yılında 2015 yılına kadar “bter.com” olarak isimlendiriliyordu. Bu dönemde uğradığı hack saldırısı sonucunda 7 bin BTC zarara uğratıldı. Tabi ki bu durum, yeni bir borsa için ciddi anlamda bir risk ve zarar demekti. Lin Han, borsa platformunu kapatmak yerine yeni bir isimle, yeniden başlangıç yapmayı tercih etti ve 2015 yılından itibaren “Gate.io” olarak hizmetlerini sürdürmeye devam etti.

Dünyanın en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan Gate.io, 2013 yılında Çin merkezli olarak kuruldu. 2017 yılında Çin hükümetinin kripto para ve borsaları ile ilgili aldığı karar ile birlikte Gate.io merkezini buradan taşıdı ve kısa sürede küresel bir borsa haline gelmeyi başardı.

Türkçe olarak da kullanılabilen borsa, işlem çifti ve kripto para çeşitliliği açısından en iyi borsalar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda işlem hacmi bakımından ilk 10 listesinde yer alan Gate.io, kullanıcı varlık güvenliği ve veri güvenliği noktasında son derece hassas davranan bir borsadır.

“Gate Technology Inc.” şirketinden alınan isim, kısa süre içinde dünya çapında bilinirlik kazanmaya başladı ve başarılı çalışmaları neticesinde küresel ölçekte en çok tercih edilen kripto para borsası haline gelmeyi başardı.

7.1

Gate.io %20 komisyon indirimi

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Gate.io'a kayıt ol %10 Komisyon indirimi kazan!
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

Gate.io Hani Ülkenin?

Gate.io, ilk olarak “Bter” ismi ile Çin merkezli olarak kuruldu. Ancak bir süre sonra Çin’in kripto para ve borsalarla ilgili aldığı kararla birlikte Bter (Gate.io) da diğer Çin merkezli kripto para borsaları gibi merkezinde bir değişiklik yapma kararı aldı. Cayman Adaları’na (Birleşik Krallık üzerinde bir ada) merkezini taşıyan Gate.io, buradan daha özgür şekilde faaliyetlerini sürdürmeye başladı ve kısa sürede işlem hacmi en yüksek kripto para borsaları arasına girmeyi başardı.

Gate.io Türkiye’de Yasal mı?

Türkiye’de kripto para borsaları ile ilgili herhangi bir yasaklama bulunmamaktadır. Gate.io, yasal olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin belirlemiş olduğu yasalara uygun şekilde hareket etmektedir. KYC doğrulaması istemesinin bir diğer nedeni de terörü finanse etme veya kara para aklama suçlarının işlenmesi halinde, kullanıcının hareketlerini gerekli mercilere ibraz etmek amacıyladır. Yani yasal bir zemin üzerinde faaliyetlerini yürütmektedir.

Gate.io Kapanır mı?

Gate io borsasının kapanması ile ilgili bugüne kadar herhangi bir bilgi gelmedi. Bunun yanı sıra dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip kripto para borsalarından biri olması, arkasındaki gücü de bir anlamda göstermektedir. Böylesine büyük bir borsanın kapanma olasılığı son derece düşük bir ihtimaldir. Ancak “düşük” de olsa bir ihtimal olduğunu unutmadan hareket etmek gerekir. Bunun için alınabilecek en iyi önlemlerin başında bütün varlıkları tek bir borsada tutmak yerine farklı borsaları da değerlendirmek gelir.

7.1

Gate.io %20 komisyon indirimi

Dünyanın önde gelen kripto para borsası Gate.io'a kayıt ol %10 Komisyon indirimi kazan!
%20 KOMİSYON İNDİRİMİref

Gate.io İncelemesi 2022 – Artı & Eksileri

✅ İşlem hacmi yüksek
✅ Üst düzey güvenlik
✅ Mail ve canlı destek
✅ Yeni çıkan tokenler
✅ Vadeli işlem, spot işlem, kripto kredileri
❌ Türkçe canlı destek

Not: Gate.io haftalık ortalama 3 milyon ziyaretçi kitlesine sahip en iyi kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

Gate.io Spot İşlem Nasıl Yapılır? Gate.io Vadeli İşlem Nasıl Yapılır?

Gate.io Kullanıcı Deneyimi

Güvenilir yönleriyle kullanıcıların güvenini kazanmayı başaran Gate.io kullanıcı deneyimi açısından da en iyi kripto borsasıdır. Aşağıdaki görselden borsanın kullanıcı deneyimini değerlendirebilirsiniz.

Gate.io kullanıcı deneyimi

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Gate.io Özellikleri Nelerdir?

Gate.io güvenilir mi sorusuna yanıt verirken sitenin özelliklerine de değinmek gerekir. Zira platform, kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutarken sunduğu özellikleri ile bunu kanıtlamaktadır.

Gate.io’nun en önemli özellikleri şunlardır;

 • Vadeli işlemlerde 100X’e kadar kaldıraç
 • 7/24 müşteri desteği
 • Spot işlem, vadeli işlem ve çeşitli ticaret türleri
 • Yüksek transfer hızı
 • Düşük komisyon,
 • VIP güvenlik seviyeleri,
 • Yüksek likidite,
 • Starling ve lending işlemleri,
 • Günlük yüksek ticaret hacimleri

Yukarıda saydığımız özellikler, Gate.io güvenilir mi sorusuna ışık tutacak değerde özelliklerdir. Platformun kullanıcı dostu olması, hem profesyonel hem de acemi yatırımcılar açısından kolay kullanılır olması da ayrıca Gate io özelliklerinden biridir.

Gate.io Avantajları Nelerdir?

Bir borsanın güvenilir olup olmadığını değerlendirmek için sunduğu avantajları da incelemek gerekir. Bu anlamda geniş avantajlara sahip olan Gate.io, kullanıcılarına sunduğu avantajları ile kripto borsaları arasından sıyrılmayı başarıyor. İşte Gate.io avantajları.

 • Geniş kripto yelpazesi: Gate.io özellikle yeni tokenlerin ilk listelendiği borsa olması ile dikkatleri çeker. 1,300’den fazla kripto paraya sahip olan borsa, aynı zamanda kripto piyasasının en iyi 20 coinini de listelemiş bir borsadır.
 • Fiat Para Birimi: Her ne kadar TRY yatırma seçeneği henüz aktif olmasa da Gate.io sahip olduğu fiat para birimleri ile kullanıcılarının daha kolay para yatırma işlemi sağlamasını kolaylaştırıyor. 2 fiat para birimi ile alım satım yapılan kripto borsası, pek yakından Gate TR uygulaması ile artık Türk lirası ile Bitcoin ve altcoin alma seçeneğini de aktif olarak sunacak.
 • Gelişmiş Ticaret Özellikleri: Gate.io güvenilir mi sorusuna ışık tutacak en büyük avantajlardan biri de platformun sunduğu gelişmiş ticaret özelliğidir. Gate.io; spot işlem, kaldıraçlı işlem, NFT, kripto borç gibi birçok farklı ticaret özellikleri ile kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başaran güvenilir bir borsa olmayı sürdürüyor.
 • Makul Komisyon Ücretleri: Kripto para yatırımcıları açısından bir borsanın güvenilir olmasındaki bir diğer etken de komisyon ücretleridir. Gate.io avantajları arasında bu özelliği de yer alıyor. Elbette Binance kadar düşük olmasa da nispeten diğer borsalara göre daha düşük ticaret komisyonları alınmaktadır. Gate.io’da ödeyeceğiniz en yüksek işlem ücreti %0,2’dir.

Gate.io Eksikleri

Gate.io güvenilir mi sorusuna yanıt verirken kullanıcıların bilmesi gereken bazı konuların da ele alınması gerekir. Özellikle bazı özelliklerinin geliştirilmemesi, kullanıcıların platformu kullanırken zorlanmalarına neden olmaktadır. İşte Gate.io’da geliştirilmesi gereken özellikler…

 • Türkçe Destek: Gate.io farklı dillerde yayın yapsa da genellikle bu diller, translate kullanılarak yapılmaktadır. Bu da platforma yeni giriş yapan biri için zorlayıcı olabilir. Zira hakkımızda sayfası, destek sayfası ya da canlı destek sayfasında Translate kullanılması, kullanıcıların okuduklarını anlamalarında zorlanmalarına neden olmaktadır.
 • Yeni Kullanıcılar İçin Zor Olabilir: Binance, yeni kullanıcılar için “Lite” sürümü ile alım satım yapmalarına olanak sağlıyor. Bu da kripto yatırımında yeni olan bir kullanıcının da kolaylıkla işlem yapmasına olanak tanıyor. Ancak Gate.io kullanıcı deneyimi konusunda her ne kadar uzman yatırımcılar için kolay olsa da yeni kullanıcılar için zor bir yerdir.
 • TRY Yatırma ve Çekme Yok: Global ölçekte hizmet veren Phemex, Binance gibi platformlar, Türkiye’deki kullanıcılar için TRY yatırma ve çekme gibi avantajlar sunmaktadır. Ancak Gate.io’da fiat para çekme maalesef mümkün değil. Bu da özellikle Türkiye’deki banka hesaplarına para çekmek ve para yatırmak isteyenler için zorlayıcı olabiliyor.

Gate.io Komisyon Oranları 2022

Bir platformun güvenilir olduğunu kanıtlayan en büyük özelliklerinden biri de komisyon oranlarıdır. Gate io komisyon oranları, nispeten diğer borsalara göre daha düşüktür.

Gate.io işlem ücretleri tablosunu inceleyerek diğer borsalarla karşılaştırarak karar verebilirsiniz.

İşlem Hacmi ve Hesapta tutulan GT Miktarı Sadece Hesapta GT tutarak. Piyasa Yapıcı Piyasa Alıcı
30 Günlük Hacim 14 Günlük Ortalama GT 14 Günlük Ortalama GT Standart Oran GT Ön Ödemeli Oran Standart Oran GT Ön Ödemeli Oran
VIP 0 3 BTC 0 GT Bu seçenek Geçersiz 0.2 % 0.15 % 0.2 % 0.15 %
VIP 1 3 BTC 40 GT 100 GT 0.185 % 0.139 % 0.195 % 0.146 %
VIP 2 6 BTC 120 GT 300 GT 0.175 % 0.131 % 0.185 % 0.139 %
VIP 3 12 BTC 400 GT 1000 GT 0.165 % 0.124 % 0.175 % 0.131 %
VIP 4 25 BTC 1000 GT 2500 GT 0.155 % 0.116 % 0.165 % 0.124 %
VIP 5 50 BTC 2500 GT 5000 GT 0.145 % 0.109 % 0.155 % 0.116 %
VIP 6 150 BTC 5000 GT 12000 GT 0.135 % 0.101 % 0.145 % 0.109 %
VIP 7 400 BTC 10000 GT 25000 GT 0.125 % 0.094 % 0.135 % 0.101 %
VIP 8 1000 BTC 20000 GT 50000 GT 0.115 % 0.086 % 0.125 % 0.094 %
VIP 9 2500 BTC 40000 GT 120000 GT 0.105 % 0.079 % 0.115 % 0.086 %
VIP 10 5000 BTC 80000 GT 250000 GT 0.095 % 0.052 % 0.105 % 0.058 %

Güncel Gate.io komisyon oranlarını görmek için tıklayın

Gate.io Nasıl Kullanılır?

Gate.io güvenilir mi

Gate.io kullanmaya başlamak için öncelikle bir hesabınızın olması gerekmektedir. Kayıt olmak için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek %20 komisyon indirimi ile hesabınızı oluşturabilirsiniz.

 • Kayıt ol butonuna tıklayın,
 • E-posta, şifre gibi istenilen bilgileri girin,
 • E-postanıza gelen kodu doğrulamanız gerekecek,
 • Özel bir fon şifresi oluşturun,
 • Üyeliğiniz tamamlayın.

Gate.io Fon Şifresi Nedir?

Gate.io, kullanıcılarının varlık güvenliğini sağlamak için alım-satım ve para transferi gibi önemli işlemlerde “fon şifresi” özelliği sunmaktadır. Gate io fon şifresi olmaksızın işlem yapılması mümkün olmadığı için kullanıcı bir anlamda varlıklarını güven altına alır.

İlgili konu; Gate.io Fon Şifresi Oluşturma, Değiştirme ve İptal Etme

Gate.io Coin/Para Transferi

Gate.io üyeliği oluşturduktan sonra platformda işlem yapmak için para yatırmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları sırasıyla takip ederek coin transferi yaparak işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

 • Hesabınıza giriş yapın,
 • Cüzdan -> Para Yatırma bölümüne ilerleyin,
 • Transfer etmek istediğiniz kripto para birimini bulun (Örneğin USDT)
 • Transfer ağını belirleyin. (Örneğin USDT için TRC20)
 • Cüzdan adresini kopyalayın,
 • Transfer edeceğiniz borsadan cüzdanınıza giriş yaparak coin transferi yapın.

Gate.io Borsasının Desteklenmediği Ülkeler

Gate.io yasal olarak faaliyette olduğu ülkelerde, devletin belirlediği kanunlara uygun şekilde hareket eden bir platformdur. Ancak bazı ülkelerde hizmet vermemektedir.

Gate.io’nun desteklemediği ülkeler şunlardır;

 • Washington Eyaleti (ABD),
 • New York Eyaleti (ABD),
 • Küba,
 • İran,
 • Kuzey Kore,
 • Sudan,
 • Suriye,
 • Pakistan,
 • Venezuela Hükümeti,
 • Kırım

Gate.io Kullanıcı Yorumları

Genel anlamda borsa kullanıcılarının yaptıkları yorumlar incelendiğinde, negatif yorumların çok az olduğunu, genel olarak şikayetlerin daha çok Türkçe dil desteğinin yetersiz kalmasından dolayı olumsuz yönde oldukları görülmektedir. Güvenlik, ticaret türleri açısından herhangi bir olumsuz yorumun olmadığını söyleyebiliriz. Gate.io hakkında Ekşisözlük kullanıcılarından gelen bazı yorumlar şu şekildedir;

“Binance’a alternatif diyebilmek için çok erken, ancak tam bir gem cenneti. 2013 yılından beri faaliyette olan Hong Kong merkezli kripto borsası. cybersecurity sıralamasında 8.75 puan ile 6. sırada bulunmaktadır. Borsa üzerinde canlı yayın yapılabiliyor ve sosyal medya platformu var.” (Corrogidor)

” Gayet de kullanışlı bir coin borsası. kullanmayanı bilmeyen ya da kullanmaktan aciz yazarlara bakmayın. yeni coinler için biçilmiş kaftandır.” (Guitarbaris)

“Hızlı al sat yapanlar kesinlikle kullanmaması gereken site, al-sat limit orderları çok yavaş çalışıyor. açılan emirleri iptal ederken sorun oluşuyor. uzun süreli yatırım için kullanıyorum sadece.” (Calimenjeroo)

Gate.io SSS

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz