Gate.io Finansal İşlem Türleri ve Kullanımı

Gate.io hizmetleri ve kullanımı, diğer borsalara göre hem daha kolay hem de hizmet seçenekleri açısından daha zengindir.

Gate.io, dünyanın en güvenilir kripto para borsaları arasında yer almaktadır. İşlem hacmi bakımından ilk 10 listesinde yer alan kripto para takas platformu, kolay kullanım özellikleri ile üyelerinin işlem yapmasını sağlamaktadır.

Gate.io Finansal İşlem Türleri

Gate.io hizmetleri

Kullanım açısından diğer borsalar kadar kolay olan Gate.io’da farklı ticaret türlerini değerlendirerek alım satım yapabilirsiniz. Spot işlemler, vadeli işlemler, leverage tokens, sürekli vadeli işlem gibi farklı ticaret türlerinin yanında; Push Transaction, Flash Swap, CBBC gibi ticari işlemler de yapılmaktadır. Bu yazımızda, Gate.io ticaret türleri ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz.

Gate.io Spot İşlem

Spot işlem, diğer borsalarda olduğu gibi Gate.io’da da kullanıcılarına sunulan klasik kripto alım satım işlemidir. Bu işlem, vadeli işlemlere göre daha az risk barındıran ve kullanıcıların kolaylıkla alım-satım yapabildikleri bir ticaret türüdür.

Spot işlemde, Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC), Ripple (XRP), GateToken (GT), BinanceCoin (BNB), Cardano (ADA) ve Polkadot (DOT) işlem çiftlerinde alım-satım yaparak kazanabilirsiniz.

Gate.io Vadeli İşlemler

Vadeli işlem, Gate.io’nun da kullanıcılarına sunduğu ticaret türlerinden biridir. Riski spot işlemlere göre çok daha yüksek olmasından dolayı, bu işlemlerin kullanımı için öncelikle temel ve teknik analiz bilginizin üst seviyede olması gerekir.

Gate.io vadeli işlemlerde, her kripto para için alım-satım yapamazsınız. Platformun belirlediği kripto paralar ile kaldıraç oranı belirleyerek alım-satım yapabilirsiniz.

Gate.io HODL Et Kazan

Kullanıcılarına farklı deneyimler sunan ve daha az riskle para kazanmalarını kolaylaştıran Gate.io, “Finans” bölümünde “HODL et kazan” sekmesi ile kullanıcılarını teşvik ediyor. Kripto para birimi yatırımlarında istikrarlı kazanç elde etmek ve diğer işlemlere göre düşük risklerle para kazanmak isteyenlere sunulan bu seçenek, finansal ürünler sunan bir blok zinciri, kazanç platformudur.

Gate.io Hodl, aslında diğer borsalarda kullanıcılarına sunulan earn (kazan) mantığı ile aynıdır. Sistemin belirlediği kripto paralardan birini seçerek kilitlemek istediğiniz miktarı belirledikten sonra sözleşmede yer alan süre içinde varlıklarınızı likide ederek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Gate.io Finans

Farklı özellikleri ve ticaret türleriyle kullanıcıların dikkatini üzerine çeken Gate.io, finans bölümünde yer alan “Gate.io” finans özelliğini sunuyor. Bu ticaret türü, vadeli kontratların yapıldığı bir alandır. Yani kilitleyeceğiniz varlıklar, belli bir kontrat döneminde cüzdanınızda kalır ve işlem yapamazsınız. Tabi yatırdığınız token miktarı kadar günlük faiz kazanırsınız.

Kripto Kredisi

Diğer borsalarda olduğu gibi Gate.io’da da kripto kredisi özelliği bulunmaktadır. Burada, kullanıcılar teminat gösterecekleri kripto paraları kadar sistemden borç alırlar. Her kripto paradan alınan faiz oranı değişkenlik gösterdiği gibi sadece sistemin izin verdiği miktarda kripto kredisi alınabilir.

Marj Borç Alma

Kripto kredisine benzer şekilde borç alınabilen bir diğer alan ise yine “Finans” hizmetlerinde sunulan marj borç alma türüdür. Bu işlem, kripto kredisinden farklı olarak marj şeklinde kredi almayı sağlıyor. Sistem tarafından her kripto para için belirlenen günlük faiz miktarına göre borç para alarak marjing işlem yapabilirsiniz. Ancak marj borç alma, kripto kredisine göre çok daha riskli ve kaybı daha yüksek olduğu için sistemin işleyişini anlamadan borç almamanızı öneririz.

Liquidity Mining

Kripto para madenciliğinde farklı madencilik türlerinin gelişmesiyle birlikte borsalar da kullanıcılarına bu alanda hizmet sağlamaya başladı. Gate.io’da sunulan Liquidity Mining de bunlardan biridir. Sistemde belirlenen kripto paralara, varlığınızın nispetince belli oranlarda varlık kilitleyerek ödül kazanabilirsiniz.

Cloud Mining

Cloud mining ya da diğer adıyla “bulut madenciliği” daha önce farklı platformlarda sunulan bir hizmetti. Ancak hizmet sunulan bu platformların birçoğunun kapanması, kullanıcılarda güven kaybına neden oldu. Gate.io gibi dünyanın en güvenilir kripto para borsasının Cloud mining hizmeti sunması, kullanıcıların yeniden bu alana güvenmelerini sağladı.

Cloud mining, herhangi bir cihaz ile madencilik yapmaya gerek kalmadan, belirlediğiniz bir miktardaki paranız ile madencilik yapmaya denir. Belirttiğiniz miktara göre giderler düşürülür ve yapılan madencilik üzerinden ödül kazanırsınız. BTC paritelerinde yapılan cloud mining ile alım satım yapmadan para kazanabilirsiniz.

Copy Trading

Copy trading, diğer bazı borsaların da kullanıcılarına sağladığı bir hizmettir. Bu işlem, başka traderlerin yaptığı işlemleri kopyalayarak alım-satım yapma işlemidir. Sayfada traderlerin listesi ve traderlere ait kazançlar paylaşılmaktadır. Bunlar arasından değerlendirdiğiniz bir trader için işlem başlatarak, sizin yerinize otomatik işlemlerin yapılmasını onaylayarak alım-satım üzerinden para kazanabilirsiniz. Ancak copy trading kullanırken, kopyaladığınız traderin başarılı olması çok önemlidir, çünkü kazanç elde edebileceğiniz gibi zarar da edebilirsiniz.

NFT Box

NFT projeleri, özellikle geçtiğimiz yıl çok fazlasıyla artmaya başladı. Daha önceleri belli bazı platformlarından NFT alınabilirken, borsaların da bu alanda hizmet vermeye başlamaları, kullanıcıların daha güvenilir şekilde NFT alım satım yapmalarına olanak sağladı. Gate.io NFT Box da bu işlemler için açılmış bir sistemdir.

İlginizi Çekebilir: Gate.io Kayıt Olma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz