FTX Nedir? FTX Borsa Özellikleri Nelerdir? (Ayrıntılı FTX Rehberi)

FTX, kripto para borsaları arasında en güvenilir ve işlem hacmi bakımından en yüksek işlem hacmine sahip Binance ile ortaklığı bulunan kripto para türev borsasıdır.

FTX Nedir?

FTX Nedir?

Vadeli işlemler açısından dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsası olan FTX, 2017’de Alameda Research tarafından kuruldu. Ancak bu dönemde FTX borsasının çok aktif olmadığı bilinmektedir. Alameda Research, 100 milyondan fazla dijital varlığı bulunan bir kuruluştur. Kuruculuğu ve CEO görevini üstlenen Alameda Research’ün FTX borsasını kurmasından sonra 2019 yılının Nisan ayına gelindiğinde Sam Bankman-Fried tarafından hayata geçirildi.

FTX’e Nasıl Kaydolunur? FTX Hesabı Nasıl Açılır?

FTX borsasına kayıt olmak, diğer borsalara göre çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. FTX ana sayfasına girdikten sonra isim, soyisim, mail adresi ve cep telefonunuzu girip onay SMS’ini girdikten sonra hesabınızı açabilirsiniz.

Hızlı kayıt olmak ve FTX’e %5 komisyon indirimiyle kaydolmak için buraya tıklayın!

FTX Özellikleri Nelerdir, Hangi İşlemler Yapılır?

Vadeli işlemler konusunda dünyanın en önde gelen kripto para platformlarından biri olan FTX, kullanıcılarına farklı ticaret türleri imkanı sağlayan bir borsadır aynı zamanda. FTX borsasında yapabileceğiniz ticaret türleri şunlardır;

 • Vadeli işlemler
 • Opsiyonlar
 • Spot Alım ve Satım
 • Kaldıraçlı Token
 • 101x’e Kadar Kaldıraçlı İşlem
 • FTT Token ile komisyon indirimi
 • Düşük Komisyon

FTX kripto para türev borsasının en önemli özelliği de yukarıda da belirttiğimiz gibi vadeli işlemler konusunda gelişmiş olması. Diğer borsa platformlarından ayıran en büyük özelliği de budur. Vadeli işlemlerde son derece geliştirilmiş bir borsa olmasından dolayı normal şartlarda yüksek risk içerek kaldıraçlı işlemler, FTX borsasında “kaldıraçlı token” işlemlerinde risk oranını düşürmektedir.

Kaldıraçlı token işlemi, normal vadeli işlemlerden daha farklı bir mantık üzerinde hareket eder. Vadeli işlem açarken “long” ya da “short” işlem açtığınızda, grafiğin sizin belirlediğiniz yönün aksine ilerlemesi durumunda risk oranınız yükselir ve paranızı tamamen kaybetme riski ile karşı karşıya kalırsınız.

FTX borsasında sunulan kaldıraçlı token normal vadeli işlemlerden farklı olarak bazı coinler BTC yükselirken kazandırırken bazı tokenler ise BTC düşerken kazandırır. BEAM/USDT paritesinde işlem yaptığınızda mesela BTC düşerken size para kazandırır, tersi durumunda ise para kaybettirir.

Her ne kadar diğer vadeli işlemlerden farklı olarak da yine de kaldıraçlı token işlemleri de uzmanlık gerektiren işlemlerdir. Yani tamamen acemi kişilerin kullanacakları bir borsa değil. Aksine yine temel analiz ve teknik analiz bilgilerine hakim olunması gerekir. Çünkü BTC hareketlerinin ne zaman ve ne şekilde değiştiğini bilmeden BEAM/USDT paritesinde ya da diğer paritelerde para kazanamazsınız.

FTX’e Nasıl Para Yatırılır?

Dünyanın en gelişmiş ve en yüksek vadeli işlem hacmine sahip borsa FTX, henüz Türkiye ile anlaşması bulunmayan bir borsadır. Bu yüzden direkt olarak banka hesabınızdan EFT, havale ile ya da kredi kartı ile para yatırma gibi bir durum söz konusu değil. Ancak diğer borsalardaki varlıklarınızı FTX borsasına transfer ederek işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Binance’dan FTX’e Para Transferi Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi FTX borsası, dünyanın en güvenilir kripto para borsası Binance ile ortaklığı bulunan bir borsadır. Dolayısıyla para transferi yapacaksanız en güvenilir adres olarak Binance’i seçebilirsiniz. Peki, Binance’dan FTX kripto para borsasına para transferi nasıl yapılır?

 1. Binance hesabınıza banka kartı/kredi kartı ile para yatırın.
 2. Cüzdan bölümüne girin ve “Çekme” sekmesine tıklayın.
 3. FTX borsasındaki USDT cüzdan kodunuzu alın.
 4. Binance’da USDT transferi yaparken FTX borsasından aldığınız USDT cüzdan kodunu yapıştırın, doğrulama aşamalarını geçerek işlemi onaylayın.

İlginizi Çekebilir: Binance Para Yatırma

FTX İşlem Ücretleri / Komisyon Oranları

Kripto para borsalarında kullanıcıların en çok aradıkları özellik ve ayrıcalıklardan biri de komisyon oranlarıdır. FTX kripto para türev borsası, vadeli işlemleri ile diğer borsalardan temelde ayrılsa da komisyon oranlarının düşük olması da yine borsanın öne çıkan diğer avantajlarından biridir. Diğer kripto para borsalarına göre oranların daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum, işlem hacmine bağlı olarak da değişebilmektedir.

Yukarıda tabloda verdiğimiz gibi FTX, komisyon oranlarını kullanıcının aylık işlem hacmine göre değerlendirmektedir. 35,0000 dolar işlem hacmine sahip bir yatırımcıdan aldığı komisyon oranı %0,045 iken 1 milyon dolar işlem hacmine sahip bir yatırımcıdan aldığı komisyon oranı %0,07 olarak belirlenmektedir.

FTX komisyon ücretleri bir de borsanın kendine ait tokeni olan FTT tokenin kullanıcılarda bulunmasına bağlı olarak da değişebilmektedir. Kullanıcıda ne kadar FTT token varsa ödeyeceği komisyon da o kadar düşük olur. Buna göre aşağıdaki örnek tabloya göre hesaplama yapabilirsiniz.

100 USDT tutarında FTT Token Sahibi %3 komisyon indirimi kazanır
1000 USDT tutarında FTT Token Sahibi %5 komisyon indirimi kazanır.

FTX Güvenilir mi?

Kripto para borsası seçerken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri borsanın güvenilir olup olmadığıdır. 2017 yılında temelleri atılan 2019 yılında tam olarak faaliyete başlayan FTX kripto para türev borsası, bugüne kadar herhangi bir saldırı ile karşılaşmış bir borsa değildir. Ortaklarının Binance olması ve Binance’in güvenirliği noktasında herhangi bir kaygının olmaması da FTX borsasının güvenilir olduğunu göstermektedir.

Yönettiği para miktarının çok yüksek olmasına karşın herhangi bir saldırı ya da hacak durumu ile karşı karşıya kalmayan FTX borsası, sürekli olarak alt yapı güncellemeleri yapan, dünyanın en güvenilir vadeli işlem kripto para borsasıdır.

İlginizi Çekebilir: Binance Güvenilir mi?

FTX’in Merkezi Nerede?

FTX, Hong Kong’da yer alan Antigua ve Barbuda’da kurulmuş bir borsadır. Şuana kadar herhangi bir regülasyona tabi tutulmayan borsanın ftx.com girişi ABD kullanıcılarına açık değildir. ABD kullanıcıları borsaya ftx.us adresinden erişmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz