deneme

FTX Kripto Para Borsası İnceleme

FTX, kripto para borsası, vadeli ve marjin işlemler bakımından dünyanın en geliştirilmiş kritpto türev borsasıdır. 2019 yılında Alameda Research’ün CEO’su ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried tarafından kurulan FTX, aynı zamanda Binance ile ortaklığı bulunan bir borsadır.

FTX, kripto para türev borsası olarak tasarlanmış, spot işlem, marjin ve kaldıraçlı işlemlerin yapılabildiği en güvenilir kripto para borsalarından biridir. BTC opsiyonlarının ve diğer popüler kripto türevlerinin ticaretini desteklemek için tasarlan kripto para borsası, en iyi spot ticaret uygulamalarına erişim sağlamaya yardımcı olan bir platformdur. Binance ile ortaklığının bulunması, yatırımcıların güvenilir bir şekilde ticaret yapmalarını sağlarken sunduğu cazip özellikler, yatırımcıların dikkatini üzerine çekmesini sağlamaktadır.

8.4

FTX %5 komisyon indirimi

En gelişmiş kripto para türev borsası FTX'e kayıt ol, ömür boyu %5 indirim kazan!
%5 KOMİSYON İNDİRİMİref

FTX Değerlendirme Tablosu (Artıları-Eksileri)

Artıları Eksileri
şük para çekme ücretleri Sınırlı destek seçenekleri
Gelişmiş ticaret seçenekleri. Az sayıda kripto para seçeneği

FTX Nedir?

FTX kripto para türev borsası, Binance, Huobi ve Gate.io gibi kripto para borsalarından farklı olarak daha çok vadeli işlemlerde kullanılan bir borsadır. Vadeli işlemlerde işlem hacmi bakımından en yüksek hacme sahip borsa olmayı başaran FTX, kullanıcılarına sunduğu farklı özellikleri ile dikkat çekici bir platform olmayı başarmaktadır.

Profesyonel yatırımcılar ve kurumsallar için kullanılabilir sezgisel bir platform olma hedefi ile kurulan FTX, bu alanda gösterdiği başarısı ile dikkatleri üzerine çeken en iyi kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

FTX Kuruluşu ve Tarihi

Bitcoin’in 20.000$ seviyesine yükseldiği 2017 yılında kripto para borsalarında da artışlar yaşanmaya başladı. O dönemlerde var olan kripto para borsalarının eksik yönlerinin bulunması, yenilikçi kişilerin atağa geçerek daha farklı borsa platformları tasarlamalarını geliştirdi. 2017 yılından itibaren FTX’i tasarlamaya başlayan kripto para traderi ve Alameda Research’ün CEO’su ve kurucu ortağı Sam Bankman-Fried, 2019 yılında Bitcoin’den (BTC) kazandığı paralarla istikrarlı bir şekilde FTX’i hayata geçirdi.

Merkezi Bahamalar’ın Nassau kentinde olan FTX, Sam Bankman-Fried’in CEO’luğu ile hedeflerine ilerlerlerken, dünya genelinde birçok ülkede aktif faaliyet sürdürmesi ile yatırımcı kitlesini her geçen gün daha da büyütüyor.

8.4

FTX %5 komisyon indirimi

En gelişmiş kripto para türev borsası FTX'e kayıt ol, ömür boyu %5 indirim kazan!
%5 KOMİSYON İNDİRİMİref

FTX Genel Bakış

Sezgisel tasarımı ile yeni başlayan kullanıcıların da rahatlıkla işlem açabildikleri FTX kripto para borsası, kullanıcı deneyimini her şeyden önce tutan bir borsa olma özelliği ile dikkat çekiyor. FTX’i genel olarak değerlendirdiğimizde aşağıdaki özellikleri en çok göze çarpan detaylardır.

FTX kripto türev borsasında, 325 kripto para türü bulunmaktadır. Diğer borsalara göre düşük bir rakam olsa da yeni kurulmuş bir borsa için ideal bir sayıdır.
FTX'de; spot işlem, vadeli işlem, kaldıraçlı tokenler, volatility, tahmin, fiat gibi ticaret türleri bulunmaktadır.
FTX'de piyasa yapıcı ve piyasa alıcı kullanıcılara göre işlem ücretleri değişmektedir. Yapıcı- %0.020 – %0, Alıcı- %0.070 – %0.040 arasında işlem ücretleri alınmaktadır.
Kullanıcı sorunlarına karşı hassasiyetle davranan FTX; yardım merkezi, canlı destek ve e-posta hizmeti ile müşterilerinin yaşadıkları sorunları çözmektedir.

FTX Ticaret Türleri

FTX, diğer borsalardan daha farklı bir işleyişle hareket ettiği için Binance, Gate.io Huobi gibi platformlarda yer alan çoğu ticaret türünü sunmaz. Daha az ama sade ticaret türleri ile kullanıcılarını destekleyen borsa, bu yönüyle hedeflerine ulaşmayı başarmaktadır. FTX’de yapabileceğiniz ticaret türleri şunlardır;

Spot İşlem

Geleneksel olarak tüm kripto para borsalarında sunulan spot işlem, FTX’de de yapabileceğiniz işlem türlerindendir. BRZ, BTC, EUR, JPY, TRBY, USD ve USDT işlem çiftlerinde BTC, ETH, LTC ve bunlarla birlikte 325+ kripto para ile spot işlem yapılabilen bir borsadır.

Vadeli İşlemler

Vadeli işlem alanında en büyük kripto para borsası olmayı başaran FTX, sürekli vadeli işlem özelliği ile dikkat çeken bir platformdur. Vadeli işlemlerde dikkat çeken en büyük özelliği, diğer borsalarda kaldıraç oranı belirlenirken tek bir coinde, tek fiyat üzerinden işlem yapılabilirken FTX kripto para türev borsasında 4 farklı fiyat yerinden alım yapılabilmektedir. Bu da likide oranını önemli oranda düşürmeye yardımcı olur.

✓ Kaldıraçlı Tokenler

-1X, -3X, 0,5X, 1X ve 3X olmak üzere 5 farklı kaldıraçlı token alım-satım hizmeti sunan FTX’in bu özelliği de yine kendine has bir özellik olup diğer vadeli işlem yapılabilen kripto para borsalarında bulunmamaktadır.

Tahmin

FTX kripto para türev borsasının diğer borsalardan farklı olarak sunduğu ticaret türlerinden biri de tahmindir. Tahmin ticareti, aslında bir anlamda bahis gibi bir platformdur. Elbette temelinde teknik analiz ve temel analiz yatsa da şans oyunu türünde bir işlem türü olduğunu söylemek gerekir.

BVOL Tokenları

BVOL tokenları, kripto piyasalarının zımni volatilitesini izlemeye çalışan ERC20 tokenlarıdır. BVOL tokenları, FTX MOVE sözleşmelerini ve BTC-PERP sözleşmelerini kullanarak zımni kripto volatilitesine maruz kalırlar.

Staking

Birçok kripto para borsasında bulunan staking özelliği, FTX’de de bulunmaktadır. Ancak FTX’de sadece FTT Token stakingi yapılmaktadır. Kullanıcılarına kullanıcıya “artan referans indirim oranları, yapıcı ücreti, bonus oylama hakkı, artan airdrop ödülleri, azalan Blockchain ücretleri” sunan bu özellik, bir nevi pasif gelir elde etmektir.

8.4

FTX %5 komisyon indirimi

En gelişmiş kripto para türev borsası FTX'e kayıt ol, ömür boyu %5 indirim kazan!
%5 KOMİSYON İNDİRİMİref

FTX Borsasının Yerel Tokenı FTT nedir?

FTX ekosisteminin bel kemiği niteliğinde olan FTT token, borsanın oluşturduğu yerel bir kripto paradır. Borsanın ayakta kalması, kullanıcıların ödüllendirilmesi, Blockchain ücretlerinin ödenmesi gibi birçok işlemde kullanılan FTT, aynı zamanda BTC, ETH ve diğer kripto paralar gibi alınıp satılabilen bir coindir. Birçok kripto para borsasında işlemde olan FTT, borsa tarafından düzenli olarak geri alınır ve yakılır. Böylelikle FTT token değeri, düşmeye karşı korunmuş olur.

FTT tutan kullanıcılar, yukarıda da belirttiğimiz gibi pasif gelir elde edebilirler. Bunun haricinde varlıklarında FTT token bulunduran kullanıcılar, işlem ücretinden de komisyon indirimi kazanırlar. Birçok yönden hem borsa hem de yatırımcı açısından avantajlı olan token, FTX borsasındaki aktif traderlar için yüzde farkı yüzde 60 kadar yüksek olabilir. Ayrıca, traderlar FTT’yi gelecekteki pozisyonlar için teminat olarak kullanabilirler.

FTX İşlem Ücretleri

FTX’de işlem ücretleri, kullanıcıların durumuna göre değişmektedir. Traderler için, FTX tutan kullanıcılar için ve diğer komisyon ücretleri olmak üzere üç farklı şekilde kesinti yapılmaktadır.

FTX tüm vadeli işlemler ve *spot marketleri için komisyon yapısı yukarıdaki tabloda yer almaktadır.
  • FTX'in ayrıca bir tavsiye programı, borsada-finansal piyasalarda profesyonel şekilde işlem yapanlar için bir VIP programı ve piyasa yapıcılar için bir backstop likidite sağlayıcısı programı olduğunu unutmayın.
  • FTT staker’ları düşük seviyede(-%0.0030 kadar) yapıcı indirimlerinden faydalanır ve 0 yapıcı ücreti sadece 25 FTT'ye mal olur. Daha fazla bilgi için buraya bakın ve FTT'nizi burada stake edin.
Ek olarak, FTT tutanlar için komisyon indirimleri vardır. Güncel indirimler, FTT tutmalarınıza dayanır. FTT tutmaları, alıcı komisyonlarını %0,015’in altına düşüremez.
Vadeli işlemler kurulumlarında komisyonlar yoktur. Kaldıraçlı tokenlar %0,10’luk yaratma ve devrim komisyonlarına ve %0,03’lük günlük yönetim komisyonlarına sahiptir. 50x’lik bir kaldıraç kullanmak trade komisyonlarını %0,02 yükseltir ve 100x veya daha yüksek tradelerde komisyonlar %0,03’e yükselir ki bu komisyon oranı da sigorta fonuna ödenen orandır. Yatırma komisyonları yoktur. Çekme komisyonları yoktur. Move kontratların komisyonlarının hareket sözleşmesinin fiyatına göre değil, altında yatan yatan indeks fiyatına bağlı olduğunu unutmayın. Cüzdanınızdaki OTC tradelerinde veya dönüştürmelerinde komisyonlar yoktur; tüm ücretler size verilmiş olan fiyatlar üzerine kuruludur. FIAT/sabit coin, yatırma/çekme hacmi trade hacmini aşan bir kullanıcı durumunda, %0,10’a kadar bir çekme ücreti talep etme hakkımız saklıdır. Bundan etkilenen her kullanıcıya uygulanmadan önce ulaşacağız.

FTX Güvenliği Nasıl Sağlanıyor?

Kripto para borsalarında güvenilir bir borsa ile çalışmak oldukça önemlidir. Özellikle son dönemlerde yaşanan siber saldırılar ve borsaların kullanıcı varlıklarını alarak ortadan kaybolmaları gibi durumlar, borsa tercihinde bulunurken son derece dikkatli olmayı gerektirmektedir. Bu anlamda dünyanın en güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan FTX, sunduğu çözümleri ile kullanıcılarının güvenini sağlıyor. FTX güvenliği, şu şekilde sağlanmaktadır.

  • Özel yapım bir sıcak ve soğuk cüzdan çözümü;
  • Tüm sıcak cüzdan fonlarının tam dış desteği;
  • Her hesap için iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA);
  • Kripto para çekme işlemleri için isteğe bağlı 2FA ve şifre;
  • Endüstri lideri koruyucularla ilişkiler.

FTX Müşteri Hizmetleri

Kullanıcı odaklı olarak çalışan FTX kripto para türev borsasında kullanıcıların yaşadıkları sorunların çözülmesi için 7/24 hizmet veren canlı destek ekibi bulunmaktadır. Buna ek olarak [email protected] mail adresinden iletişime geçilerek de sorunlar çözüme ulaştırılabilmektedir. FTX telefonla müşteri desteği sunmaz, sizi FTX adına arayan kişilere kesinlikle itibar etmeyin.

FTX Üyeliği Nasıl Oluşturulur?

Özellikle vadeli işlem yapacaklar için ideal bir kripto para borsası olan FTX’e hala üye olmadıysanız aşağıda resimli olarak anlattığımız gibi işlem yaparak hesabınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

FTX hesabınızı oluşturmak için ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın.
Ana Sayfada üst kısımda yer alan “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. Mail adresinizi ve güçlü bir şifre belirledikten sonra “Kayıt Ol” butonuna tıklayın.
Bu aşamada, kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Açtığınız hesabınız kurumsal hesap ise “Kurumsal” seçeneğini, bireysel hesap ise “Bireysel” butonunu işaretleyin. Seçiminizi yaptıktan sonra sizden istenen kişisel bilgilerinizi doğru şekilde girin.
Bu aşamada ise sizden istenen bilgiler, profilinizi doğrulamanız içindir. Tam adınız, gelir kaynağınız, Adresiniz, yaşadığınız il ve posta kodu bölümlerini doğru şekilde yazdıktan sonra aşağıda yer alan “Kimlik Doğrulamasını Başlat” butonuna tıklayın.
Yukarıda görüldüğü gibi önce kimliğinizin ön yüzünü yükleyin. Yükleme işlemi bittikten sonra açılacak yeni sayfada aşağıda gösterildiği gibi kimliğinizin arka yüzünü yükleyin.
Hesabınızı kullanmaya hazır hale gelmeniz için bu aşamada yüz doğrulama işlemi yapmanız gerekmektedir. Açılan ekranda “baş bölümü”ne yüzünüzü getirecek şekilde ayarlayın ve kaydınızı tamamlayın.

FTX Para Yatırma

Hesabınızı oluşturduktan sonra ticaret yapmaya başlamak için hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. FTX para yatırma hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

FTX Para Çekme

FTX’ten para çekme işlemi, direkt olarak banka hesabına yapılmamaktadır. Bunun yerine varlıklarınızı BinanceTR hesabınıza aktardıktan sonra banka hesabınıza çekebilirsiniz. FTX para çekme hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayın.

8.4

FTX %5 komisyon indirimi

En gelişmiş kripto para türev borsası FTX'e kayıt ol, ömür boyu %5 indirim kazan!
%5 KOMİSYON İNDİRİMİref

FTX Güvenilir mi?

Vadeli işlemler açısından dünyanın en gelişmiş kripto para türev borsası olan FTX, kullanıcı güvenliğini en üst düzeyde tutan ve sezgisel tasarımı ile kolay kullanım sunan bir borsadır. Borsa, kullanıcı güvenliğinin sağlanması için 2FA doğrulama, mail doğrulama gibi güvenlik katmanları ile desteklenmektedir.

En fazla X101 kaldıraç kullanılabilen FTX, 0.025% ve 0.0075% işlem ücreti almaktadır. Çekim ücretlerinde standart piyasa ücreti ile aynı komisyonu alan FTX, Android ve App Store’da uygulaması bulunan bir platformdur. Bu da yine platformun güvenilir bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. FTX güvenirliği hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

FTX SSS

FTX'te kimlik doğrulaması güvenilir mi?

Kimlik doğrulama (KYC), global ve resmi çalışan tüm kripto para borsalarında terörü finanse etme ve kara para aklama suçlarının önüne geçmek amacıyla kullanıcılarından istenmektedir. FTX KYC doğrulama, güvenilir bir işlemdir.

FTX Türkiye'de yasal mı?

FTX, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ve faaliyette olduğu ülkelerin kanunlarına göre hareket eden bir borsadır. Türkiye'de de yasal olarak faaliyetlerini sürdürmekte olup herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır.

FTX kapanır mı?

Günlük işlem hacmi göz önünde bulundurulduğunda böyle bir borsanın kapanması söz konusu bile olamaz. Ancak her ihtimale karşı kullanıcılar varlıklarını tek bir borsada tutmak yerine farklı borsalara bölmelidir.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

Güncel Son Dakika FTX Haberleri