Ethereum (ETH) Menkul Kıymet Olabilir mi?

0
309

Ethereum’un başarılı bir şekilde Merge geçmesinin ardından gündeme yeni bir konu daha eklendi. Ethereum, bundan sonra menkul kıymet olarak değerlendirilebilir mi?

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Daha önceki dönemlerde “madencilik” konsensüsü kullanılarak üretilen Ethereum (ETH) Merge konsensüs yapısına geçti, artık üretim madencilik yapılarak yapılmayacak.

PoS mekanizması ile çalışmaya devam edecek Ethereum, kullanıcıların varlıklarını stake etmesi ile ödül dağılımı yapılacak. Proof of Stake (PoS) algoritmasında çalışan diğer altcoinler gibi ETH de bundan sonra bu yapı ile yoluna devam edecek.

ETH Menkul Kıymet Olabilir mi?

Bilindiği üzere ABD SEC öncesinden beri altcoinlerin menkul kıymet olması konusuna sıcak bakıyor. Ethereum ise şimdiye kadar mining (madencilik) ile üretildiği için ABD SEC’in altcoinlerin menkul kıymet olmasındaki ısrarlarının dışında kalıyordu. Peki, bundan sonra ETH menkul kıymet olabilir mi?

SEC’in en büyük tartışmalı konuları arasında stake edilebilir coinlerin menkul kıymet olarak değerlendirilmesi konusu idi. Sektörün en büyük ikinci kripto parası Ethereum’un da yeni işleyiş mekanizmasına geçmesi ve doğrulayıcılarına ağdaki faaliyetlerinin sonucunda gelir elde etmeleri, bu gelirin temettü olarak görülecek mi sorusunu akıllara getirdi.

SEC Başkanı Gensler ise Ethereum adını kullanmasa bile yaptığı açıklamada kripto paralarda staking işlemleri hakkında konuşarak soru işaretlerine neden oldu.

SEC Başkanı, kripto varlıkların çeşitli platformlarda stake edilmesine değinirken doğrudan “Ethereum” adını kullanmasa da varlıkların bir menkul kıymet olup olmayacağını anlamak için Howey testinden geçmeleri gerektiğini söyledi.

Howey Testi Nedir?

Howe testi, yatırımcıların aracıların hizmetlerinden bir getiri elde edip etmediklerini belirleyen bir uygulamadır. Temettü olarak görülen menkul kıymetleri howey testinden geçerler.

Gary Gensler, her ne kadar bir kripto para özelinde konuşmasa da Wall Street Journal, gündeme getirdiği haberde Ethereum’un yakın zamanda menkul kıymet konusunda mercek altına alınabileceğini ima etti.

Daha önce SEC, yaptığı açıklamalarda ETH için “emtia” diyordu. Ancak yeni işleyişten sonra Ethereum PoS mekanizmasına bağlı olarak değişti. Bundan sonra SEC’in ETH’yi hangi statüde değerlendireceği merak konusu olmaya başladı.

ABD’de kripto düzenlemeleriyle ilgili son gelişmelerde geçen ay sunulan bir kripto tasarısında CFTC’nin ülkede faaliyet gösteren kripto şirketleri için etkin düzenleyici kurum olacağı üzerinde duruldu. CFTC, ABD kripto piyasasında etkin düzenleyici kurum olarak kabul edilirse Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere birçok kripto paranın emtia olarak tanımlanması ihtimali yüksek görülüyor.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz