Yüksek Güvenli, Düşük Komisyonlu 32 En İyi Kripto Para Borsası

1
2503

Kripto para yatırımına karşı her geçen gün insanların daha fazla rağbet göstermesi ve buna eş olarak kripto borsaları hakkında zaman zaman duyulan olumsuzluklar, insanların güvenilir kripto para borsaları arayışı içerisine girmelerine neden oluyor.

Bir borsayı değerlendirirken birçok yönden araştırmak gerekir. Borsanın komisyon oranı, canlı destek hizmeti, ticaret türleri, coin adedi, borsa skoru gibi pek çok ayrıntı, borsaların güvenilir olup olmadıklarını anlamak için üzerinde ayrıntıları ile durulması gereken bir konudur.

Özellikle sık işlem yapan bir yatırımcı iseniz komisyon oranlarının yüksek ya da düşük olması sizi yakından ilgilendirmelidir. Yaşayabileceğiniz herhangi bir sorun durumunda iletişime geçme kolaylığı sağlayan live chat özelliği ve ek olarak Türkçe destek sunması da yine bir borsanın iyi ya da kötü olduğunu gösterir.

En iyi kripto para borsaları değerlendirmesi yaparken tüm bu ayrıntılara yer verdik. Faaliyette oldukları ülkeler, yasaklandığı ülkeler, işlem ücretleri ve kullanıcı deneyimi gibi birçok ayrıntıya değinerek yüzlerce borsa arasından güvenle kullanabileceğiniz en iyi kripto para borsaları listemizi oluşturduk.

İçeriğin Özet Başlıkları

En İyi Kripto Para Borsaları Listesi 2022

Sıra Borsa Detay Giriş CMC SKOR
1 Binance Tıkla Giriş 9,9
2 Huobi Tıkla Giriş 7.4
3 Gate.io Tıkla Giriş 6.9
4 KuCoin Tıkla Giriş 7.5
5 MEXC Tıkla Giriş 6.3
6 BKEX Tıkla Giriş 4.8
7 Bitget Tıkla Giriş 4.2
8 ByBit Tıkla Giriş 6.5
9 BingX Tıkla Giriş 4.6
10 OKX Tıkla Giriş 6.5
11 Crypto.com Tıkla Giriş 6.5
12 Coinbase Tıkla Giriş 8.2
13 FTX Tıkla Giriş 8.5
14 PrimeXBT Tıkla Giriş 9
15 Phemex Tıkla Giriş 5,6
16 CoinEX Tıkla Giriş 4,5
17 Bitstamp Tıkla Giriş 6,7
18 CEX.io Tıkla Giriş 4,3
19 Icrypex Tıkla Giriş 6,5
20 Bitfinex Tıkla Giriş 7,2
21 Kraken Tıkla Giriş 7,9
22 Bitpanda Tıkla Giriş 4,5
23 Bitexen Tıkla Giriş 3,6
24 Paribu Tıkla Giriş 4,3
25 BTCTurk Tıkla Giriş 4,5
26 Bitci Tıkla Giriş 3,7
27 Rainturk Tıkla Giriş 3,5
28 Woo Network Tıkla Giriş 4,6
29 PancakeSwap Tıkla Giriş 6,3
30 Poloniex Tıkla Giriş 6,3
31 Liquid Tıkla Giriş 6,3
32 WhiteBIT Tıkla Giriş 5,7

Aşağıdaki kripto para borsalarını güvenilir kılan özellikler nelerdir? bölümünden borsalar hakkında yaptığımız değerlendirmelerin detaylarını inceleyebilirsiniz.

2022’de En İyi Kripto Borsaları

Bitcoin ve altcoin yatırımı yaparken sitelerin güvenilir olmaları önemlidir. En iyi kripto borsaları değerlendirmesini yaparken platformların sunduğu cazip avantajları, komisyon ücretleri, borsaların geçmişi, bilgisayar korsanlığı ya da benzeri durumlarda borsaların kullanıcı varlıklarını nasıl koruduklarına dair önemli kriterleri göz önünde bulundurduk.

İşte en iyi Bitcoin ve altcoin siteleri…

Binance: En Yüksek İşlem Hacimli Borsa

Binance

Üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi
Çin %0.01 10/9.9 386+

2017 yılında faaliyetlerine başlayan Binance, en iyi kripto borsasıdır. Hızlı, güvenilir işlem, düşük komisyon gibi birçok özelliği ile kullanıcılarını en iyi şekilde koruyan borsa, Binance earn, Binance staking, NFT pazarı gibi farklı ticaret türlerine sahip olan Binance, Bitcoin, Ethereum, BNB Coin gibi kripto paralar başta olmak üzere birçok altcoin seçeneği sunar.

%0.02 komisyon oranı ile en düşük komisyonlu kripto borsaları listesinin ilk sırasında yer alan Binance, ayrıca kendi yerel tokeni olan Binance Coin (BNB) tutan kullanıcıların komisyon oranlarını daha da düşürür. Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına ekstra komisyon indirimi uygulayan Binance Global, kullanıcı deneyimi açısından da en iyi Bitcoin siteleri arasında yer alır.

Coinmarketcap, Coingecko gibi kripto borsaları değerlendirme platformlarını inceldiğimizde, günlük işlem hacminin yüksek ve ziyaretçi sayısının da diğer borsalara göre yüksek olduğu görülmektedir. Cer.live değerlendirme raporlarında güvenilir Bitcoin siteleri arasında yer alan Binance, özellikle işlemlerin hızlı yapılması ve piyasanın en hareketli olduğu dönemlerde bile donma sorunları ile karşılaşmaması ile bilinmektedir.

Huobi: Güvenli Kripto Para Platformu

Huobi

Üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi
Çin %0.02 10/5.7 622+

Huobi, 2013 yılında kurulmuş dünyanın en güvenilir kripto borsalarından biridir. Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlere ek olarak kendine ait Huobi Token (HT) yerel parası vardır. Düşük komisyon ücretli Bitcoin siteleri arasında yer alan Huobi’de %0.02 işlem ücreti kesilir. Ancak HT tutan ve referans kodu ile kayıt olan kullanıcılar, daha düşük işlem ücreti öderler.

AL, USD, BRL, BGN ve +47 fiat para birimi destekleyen Huobi, hem mobil uygulama hem de masaüstü uygulaması ile yeni yatırımcılar için de deneyimli yatırımcılar için de en güvenilir. kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Kullanıcı varlık güvenliğini en iyi şekilde sağlayan Huobi, oluşturduğu Güvenlik Rezervi Fonu ile olası bir saldırı durumunda kullanıcıların çalınan varlıklarını öder. Bu da güvenilir Bitcoin siteleri arasında yer almasını etkileyen en önemli özelliklerinden biri olmasını sağlamaktadır. Coinmarketcap verilerine göre 2022 ortalama 24 saatlik işlem hacmi $274,954,279 olan borsa, 5.7 borsa skoruna sahiptir.

622+ altcoin seçeneği, hızlı ve güvenilir işlem yapma ayrıcalığı ile kullanıcılarını destekleyen Huobi, en güvenilir Bitcoin siteleri arasında değerlendirilmektedir.

Kullanıcı deneyimini ön planda tutan Huobi, hem mobil hem de web sürümü ile kolaylıkla işlem yapılabilen bir platformdur.

Gate.io: Yeni Coinlerin Listelendiği Borsa

Gateio

%20 komisyon indirimi ile üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi
Hong Kong %0.14 10/.59 2579+

Yeni coin listeleme konusunda en hızlı kripto borsalarından olan Gateio, 2579+ altcoin seçeneği, Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, SHIBA gibi önemli coinlerin yer aldığı bir platformdur. En iyi kripto para borsaları arasında değerlendirilen platform, 2013 yılından bu yana global ölçekte faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Coinmarketcap verilerine göre haftalık 1,588,202 ziyaretçiye sahip olan Gate.io, işlem hacmine göre en iyi kripto borsaları arasında ilk 20’de yer alır. Platformun skoru, 5.9’dur. CER değerlendirme raporuna göre 2020’nin en güvenilir kripto borsası olarak seçilen Gateio, 10 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan bir platformdur.

Yeni başlayanlar için kullanımı biraz zor olsa da usta traderler açısından son derece basit bir platform olduğunu söyleyebiliriz. Yakın bir zamanda Türkiye’deki yatırımcıların banka üzerinden para transferi yapmalarını kolaylaştıran Gateio, Gate Türkiye platformunu aktif olarak faaliyete soktu.

Düşük komisyonlu en iyi Bitcoin siteleri arasında yer alan Gate.io’ya referans kodu ile kayıt olan ve Gate Token (GT) tutan kullanıcılar daha düşük komisyon ödemektedir. Ayrıca VIP seviyesi yükseldikçe de yine kullanıcıların işlem ücreti düşmektedir.

KuCoin: En Güvenilir Kripto Para Borsası

KuCoin

Üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi
Çin %0.01 6.9 1390+

En güvenilir kripto borsaları arasında yer alan KuCoin, Amazon Web Services Cloud tarafından desteklenen özel bir ağa sahiptir. Varlık ve kişisel verilerin korunması anlamında ciddi anlamda çalışan ve deneyim kazanan KuCoin, kullanıcıları için düzenlediği sürekli etkinliklerle bilinir. Coinmarketcap verilerine göre günlük işlem hacmi 4 milyar dolara yakın olan borsanın haftalık 1,916,603 ziyaretçisi bulunmaktadır.

Düşük komisyonlu en iyi Bitcoin siteleri arasında yer alan KuCoin, referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına %10 komisyon indirimi yapar. İşlem ücretleri %0.01 olarak belirlenen borsada KuCoin Token (KSC) tutan kullanıcılar için ekstra bir komisyon indirimi yapılmaktadır.

Coinmatkercap verilerine göre borsa skoru 10 üzerinden 6.9 olan KuCoin, Cer.live değerlendirmelerine göre de en güvenilir kripto para borsaları arasında yer almaktadır.

Kullanıcı deneyimi son derece iyi olan borsa, hem mobil uygulaması hem de masaüstü uygulaması ile yeni yatırımcılar ve eski yatırımcılar için kolay bir kullanım deneyimi sunmaktadır. Varlıklarının %95’ini soğuk cüzdanlarda koruyan KuCoin, bu sayede herhangi bir siber saldırı durumunda kullanıcıların ödemelerini yapar. Tabi hatırlatmakta fayda var; KuCoin, bugüne kadar ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalmamıştır.

Referans kodu ile kayıt olan yeni kullanıcılarına %10 komisyon indirimi sunmasına ek olarak KSC Token bulunduran kullanıcılarından daha az komisyon ücreti alır.

KuCoin Güvenilir mi? KuCoin Hakkında Bilgi

MEXC: En Avantajlı Kripto Para Borsası

MEXC

Üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi
Meksika %0.014 10/5.8 1498+

Türkiye’de geniş kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran MEXC kripto borsası, Meksika merkezli olarak kurulmuş bir platformdur. Hızlı ve güvenilir alım-satım işlemlerinin yapılabildiği platformun hem masa üstü sürümü hem de mobil uygulaması, sezgisel tasarımı ile basit düzeydeki yatırımcıların kullanabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. %0.014 işlem ücreti kesintisi yapan platform, 1498+ altcoin seçeneği, Bitcoin, Ethereum, SHIBA gibi önemli altcoinleri desteklemektedir.

Kanada, Avustralya, Estonya ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere dört farklı ülkede önemli lisans alan MEXC, kullanıcı varlıklarının büyük bir bölümünü soğuk cüzdanlarında tutar. Türk kullanıcıları için kolaylaştırılan MEXC’nin canlı destek sayfasında Türkçe konuşan müşteri temsilcileri bulunmaktadır.

Kullanıcı deneyimi ve güvenliğini ön planda tutan MEXC kripto borsası, en iyi platformlar arasında yer almaktadır. Coinmarkecap verilerine göre 5.8 skora sahip olan platform, 2022 yılında ortalama 24 saatlik işlem hacmi $1,118,664,883 olarak belirlenmektedir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına ekstra %10 komisyon indirimi yapan platform, mobil uygulama ve masaüstü sürümü ile hem yeni hem de eski kullanıcıların kolaylıkla işlem yapmalarına olanak tanımaktadır.

MEXC Güvenilir mi? MEXC Kayıt

BKEX: Karayip Merkezli En İyi Yerel Borsa

BKEX

Üye olmak için tıklayın

Ülke Komisyon Oranı Borsa Skoru Coin Adedi

Karayipler merkezli BKEX kripto borsası, hızla büyüyen ve geniş kullanıcı kitlesine her geçen gün bir adım daha yaklaşan bir platformdur. Günlük işlem hacmi 569 milyon doların üstünde olan borsa, kullanıcı güvenliğine önem veren yönleri ile dikkat çekicidir. İşlem hızı, transfer süresi, güvenirlilik konusunda sınıfının en iyileri arasında yer alan BKEX kripto borsası, canlı destek sayfasından müşteri sorunlarını çözmektedir. En iyi Bitcoin uygulamaları arasında yer alan platform, %0.015 komisyon kesintisi yapmaktadır.

Web ara yüzü ve mobil uygulaması ile kolay kullanılabilen BKEX, en güvenilir kripto borsaları arasında değerlendirilmektedir. Borsa derecelendirmesi platformu cer.live’de güvenilir borsalar arasında yer alan BKEX, en güvenilir 37. borsa olarak listeye girmiştir.

Coinmarketcap verilerine göre haftalık 1,323,779 ziyaretçisi bulunan borsa, 571+ alctoin seçeneğine sahiptir. Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına ekstra %10 komisyon indirimi avantajı sağlayan BKEX, güvenilir Bitcoin siteleri arasında değerlendirilir.

BKEX Güvenilir mi? BKEX Kayıt Nasıl Yapılır?

Bitget: En Güvenilir Türev Borası

Bitget kripto borsası, 2018 yılında Singapur merkezli olarak kurulmuş kripto para türev borsasıdır. Spor alım ve marjin işlemler sunan borsada, copy trade özelliği bulunmaktadır.

7/24 canlı destek ile müşteri sorunlarını kısa sürede çözen platformda Türkçe konuşan müşteri temsilcilerinin olmayışı, Türk kullanıcıları açısından bir dezavantajdır.

Coinmarketcap verilerine göre skoru 4,7 olan Bitget kripto borsasının günlük işlem hacmi 761,919,019$ olarak belirlenmiştir.

Kripto borsa derecelendirme platformu cer.live değerlendirmesinde 43. sırada yer alan borsanın güvenlik değerlendirmesinde BBB seviyesindedir. Penetrasyon testi, fonların kanıtlanması ve hata ödülü kategorilerinde başarılı borsa olarak değerlendirilmektedir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel hediyeler sunan Bitget kripto borsası, sürekli olarak farklı etkinlikler düzenleyerek kullanıcılarını ödüllendirir.

Ülke: Singapur
Skoru: 4.7
2022 günlük işlem hacmi: 761,919,019$
Haftalık ziyaretçi sayısı: 1.100 milyon
Türkçe Destek: Yok
Bitget’i ziyaret edin Bitget hakkında detaylı bilgi

#8 Bybit: Kullanışlı Kripto Para Borası

Spot işlem ve vadeli işlem borsası olarak kullanıcılarının karşısına çıkan ByBit, en güvenilir kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Singapur merkezli olarak kurulan ByBit borsası, Hong Kong ve Tayvan’da ofisleri bulunan bir firmadır. Kullanıcı güvenliği ve varlık güvenliğine birinci derece önem veren borsa, Türkiye’de de geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir.

Coinmarketcap verilerine göre 6,7 skora sahip olan Bybit, işlem hacmi açısından 17. sırada yer alır. Haftalık 4,018,421 ziyaretçi kitlesi olan borsanın günlük işlem hacmi $676,841,372 olarak belirlenmiştir.

Kripto para derecelendirme platformu cer.live değerlendirmesinde 14. sırada yer alan borsa AAA güvenlik değerlendirmesine sahiptir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcıları, şartları yerine getirdiklerinde 25$ kayıt bonusu vermektedir.

Ülke: Singapur
Skoru: 6.7
2022 günlük işlem hacmi: 1.3 milyar
Haftalık ziyaretçi sayısı: 4 milyon
Türkçe Destek: Yok
ByBit’i ziyaret edin ByBit hakkında detaylı bilgi

#9 BingX: İlk Copy Trade Borsası

Copy trade işlemlerinin parladığı ilk dönemlerde ortaya çıkan hatta bu işlemlerde ilk olan BingX, vadeli işlemlerde ve marjin işlemlerde daha sık tercih edilir.

7/24 canlı destek sayfasından kullanıcı problemlerini çözen borsanın Türkçe canlı destek müşteri temsilcisi bulunmamaktadır.

Hem masa üstü ara yüzü hem de mobil uygulaması ile kolaylıkla kullanılabilen BingX, veri ve varlık güvenliği konusunda çok katmanlık güvenlik katmanları ile hareket eder.

Coinmarketcap verilerine göre en yüksek işlem hacmine sahip borsalar sıralamasında 67. sırada yer alan borsanın günlük işlem hacmi $576,655,777’dir.

Referans kodu ile kayıt olan yeni kullanıcılarına KYC doğrulaması yapılması halinde %5 ömür boyu komisyon sunan BingX, özellikle copy trade ile işlem yapanlar için idealdir.

Ülke: Singapur
Skoru: 4.4
2022 günlük işlem hacmi: 1.600 milyon
Haftalık ziyaretçi sayısı: 405 bin
Türkçe Destek: Yok
BingX’i ziyaret edin BingX hakkında detaylı bilgi

#10 OKX: En Çok Ödül Veren Borsa

Hong Kong merkezli olarak kurulan OKX borsasının daha önceki adı OKeX idi. Daha sonra isim değişikliğine giderek bu ismi almıştır.

Global ölçekte hizmet sunan borsa, copy trade işlemlerinde, spot işlem ve marjin işlemlerde sıklıkla tercih edilen bir platformdur.

7/24 canlı destek sayfasından kullanıcı sorunlarını çözen borsa, hem mobil uygulaması hem de web ara yüzü ile kullanışlı, sezgisel bir tasarıma sahiptir.

Birçok dilde kullanılabilen OKX borsası, Türkçe dil desteğine de sahiptir.

Fakat canlı destek sayfasında Türkçe konuşan müşteri temsilcileri bulunmamaktadır.

Transfer süresi, işlem hızı gibi konularda stabil bir borsa olan OKX, coinmarketcap verilerine göre 6,5 skora sahip, günlük ortalama işlem hacmi 6 milyon doların üzerindedir.

Kripto borsa değerlendirme ve derelendirme platformu cerv.live göre en güvenilir borsa listesinde 29. sırada yer alan borsa A güvenlik sertifikasına sahiptir.

Ülke: Hong Kong
Skoru: 6.5
2022 günlük işlem hacmi: 6 milyon dolar
Haftalık ziyaretçi sayısı: 1 milyon 600 bin
Türkçe Destek: Türkçe bot var
OKX’i ziyaret edin OKX hakkında detaylı bilgi

#11 Crypto.com: Güvenilir Spot İşlem Borsası

En iyi kripto borsaları arasında yer alan crypto.com bir kripto para takas platformunun çok daha ötesinde geniş ticaret seçeneklerine sahiptir.

Hong Kong merkezli olarak kurulan ve dünyanın birçok ülkesinde aktif olarak faaliyetlerini sürdüren borsanın en olumsuz yönü kayıt aşamasının zorlayıcı olmasıdır.

Varlık güvenliği ve veri güvenliği konusunda çok ciddi çalışmalara imza atan crypto.com günlük işlem hacmi bakımından da en iyi kripto borsaları arasında yer alır.

Kripto borsaları değerlendirme platformu cer.live değerlendirmesine göre 1. sırada yer alan borsa, AAA güvenlik seviyesinde bir borsadır.

Coinmarketcap verilerine göre 7,0 skora sahip olan borsanın günlük işlem hacmi $500,269,232 olarak belirlenmiştir.

Kayıt olurken referans kodu kullanan kullanıcılarına 25$ kayıt bonusu veren Crypto.com en iyi kripto borsalarından biridir.

Ülke: Hong Kong
Skoru: 7.0
2022 günlük işlem hacmi: 3 milyar dolar
Haftalık ziyaretçi sayısı: 2 milyon
Türkçe Destek: Yok
Crypto.com’u ziyaret edin Crypto.com hakkında detaylı bilgi

#12 Coinbase: İlk Kripto Para Borsası

ABD merkezli olarak kurulan Coinbase, en güvenilir kripto borsasıdır. Büyük yatırımcıların yer aldığı platform, yüksek likiditeye sahip bir platformdur.

Diğer borsalara kıyasla daha sade ve daha şeffaf alım-satım hizmeti sunan borsada spot işlem yapılmaktadır. Vadeli işlem ya da marjin işlemler yapılmamaktadır.

7/24 canlı destek sayfasından ulaşılabilen Coinbase canlı destek sayfasında Türkçe konuşan müşteri temsilcilerinin bulunmaması, eksi olarak değerlendirilebilir.

Varlıkların büyük bir bölümünü soğuk cüzdanlarda ve birden fazla ülkede koruyan Coinbase, bu yönüyle en güvenilir kripto borsasıdır.

Sadece spot alım-satım yapıldığı için kullanımı diğer borsalara göre daha kolaydır. Ancak kayıt aşaması, diğer borsalar gibi kolay değildir.

Coinmarketcap verilerine göre 8,4 skora sahip olan borsanın günlük işlem hacmi $3,173,456,755’dir. USD, EUR, GBP itibari para birimlerini destekleyen borsadan kredi kartı ile Bitcoin alınabilmektedir.

Cer.live derecelendirmesinde en güvenilir kripto borsası sıralamasında 6. sırada yer alan Coinbase, güvenlik konusunda AAA sertifikasına sahiptir.

Referans kodu ile kayıt olan yeni kullanıcılarına 10$ hoşgeldin bonusu veren kripto borsası, en iyi borsalar arasında yer alır.

Ülke: ABD
Skoru: 8.4
2022 günlük işlem hacmi: 4.5 milyar dolar
Haftalık ziyaretçi sayısı: 2.5 milyon
Türkçe Destek: Yok
Coinbase’i ziyaret edin Coinbase hakkında detaylı bilgi

#13 FTX: En Büyük Vadeli İşlem Borsası

Futures işlem ağırlıklı olarak faaliyetlerini sürdüren FTX kripto para borsası, dünyanın en büyük vadeli işlem borsasıdır.

Borsada 50X kaldıraç kullanılarak işlem yapılmaktadır. Vadeli işlemlerin en güzel yanı, kullanılan kaldıraç oranının tek bir fiyattan alım yapılması yerine 4 farklı fiyattan işlem açılabilmesidir.

Vadeli işlemlerde likidasyon riskinin çok yüksek olmasına rağmen FTX’in sunduğu özellik sayesinde likide olma ihtimali daha da düşüktür.

FTX Türkiye platformunu oluşturan borsa, Türkiye’deki kullanıcılarının TL ile Bitcoin almasını sağlamaktadır. AKBANK, Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Fibabanka ile anlaşması bulunan borsaya diğer bankalardan da transfer yapılabilmektedir.

Bahamlar merkezli olarak kurulan FTX, coinmarketcap verilerine göre 6,7 skora sahiptir. Günlük işlem hacmi ortalaması 5 milyon dolar olan FTX, haftalık 1,5 milyon ziyaretçiye sahiptir.

Kripto borsaları derecelendirme platformu cer.live göre en güvenilir kripto borsaları listesinde 24. sırada yer alan borsa, A güvenlik srtifikasına sahiptir.

FTX, referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına %5 komisyon indirimi uygulamaktadır.

Ülke: Bahamlar
Skoru: 6.7
2022 günlük işlem hacmi: 495 milyon dolar
Haftalık ziyaretçi sayısı: 1,5 milyon
Türkçe Destek: Var
FTX’i ziyaret edin FTX hakkında detaylı bilgi

#14 PrimeXBT: 30$ Kayıt Bonusu

PrimeXBT, Bitcoin, USD Tether, USDC ve daha fazlasını kullanarak küresel finans piyasalarında işlem yapmanızı sağlayan ödüllü bir platformdur.

Makul işlem ücretleri, güvenilir altyapısı, tek bir hesap ile kripto para, hisse senedi endeksi, emtia ve forex ticareti yapılabilen platform, Binance, Huobi gibi platformlardan farklı özelliklere sahip bir adrestir.

PrimeXBT referans kodu ile kayıt olan kullanıcılara 30$ bonus vermektedir.

Ülke: Seychelles Primexbt logo
Skor: 9
2022 günlük işlem hacmi: $230.148.079
Haftalık ziyaretçi sayısı: 1,5 milyon
Türkçe Destek: Hayır
PrimeXBT ziyaret edin PrimeXBT hakkında detaylı bilgi

#15 Phemex: 3000$’a Varan Bonus

2019 yılında kurulan, spot işlem, vadeli işlem, kripto kazan uygulaması ile kullanıcılarına hizmet sağlayan bir platformdur.

Global ölçekte hizmet sunan Phemex, Türkiye’de de çok sayıda kullanıcıya ev sahipliği yapan bir borsadır.

Coinmarketcap verilerine göre 5,6 skora sahip olan borsa217 altcoin seçeneğine sahip bir borsadır.

Ülke: Merkezileştirilmiş
Skor: 5,6
Günlük İşlem Hacmi: $344,110,272
Haftalık Ziyaretçi Sayısı: 436,879
Türkçe Destek: Hayır
Phemex’i Ziyaret Et Phemex hakkında detaylı bilgi

#16 CoinEX: Komisyon İndirimli

United Kingdom merkezli olarak kurulan CoinEX, Çin asıllı olan Haipo Yang tarafından kurulmuş bir borsadır. Vadeli işlem, marj işlem ve spot işlem alanında faaliyetlerini yasal olarak sürdüren borsa, en iyi kripto borsaları arasında yer alır.

Günlük işlem hacmi, haftalık ziyaretçi sayısı ile son dönemlerin önde gelen isimlerinden biri olmayı başaran CoinEx, birçok yönden avantaj sağlar.

Referans ile kayıt olan kullanıcılarına çeşitli ödüller dağıtan borsa güvenirlik testini başarı ile geçmiştir.

Ülke: United Kingdom
Skor: 4,5
Günlük İşlem Hacmi: $39,538,126
Haftalık Ziyaretçi Sayısı: 728,547
Türkçe Destek: Hayır
CoinEX’i Ziyaret Et CoineEX hakkında detaylı bilgi

#17 Bitstamp: Komisyon İndirimli

Lüksemburg merkezli olarak kurulan Bitstamp, temelde Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinlerle işlem yapmaya izin vermektedir.

Az sayıda coini olması bir dezavantaj olarak değerlendirilse de borsanın güvenirliği onaylanmıştır.

Coinmarketcap verilerine göre 6,7 skora sahip olan borsa, Cer.live değerlendirmesinde güvenilir borsa olarak belirtilmiştir.

En iyi borsalar arasında yer alan Bitstamp, referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel opsiyonlar sağlamaktadır.

Ülke: Lüksemburg
Skor: 6,7
Günlük İşlem Hacmi: $207,377,198
Haftalık Ziyaretçi Sayısı: 302,020
Türkçe Destek: Yok
Bitstamp’ı Ziyaret Et Bitstamp hakkında detaylı bilgi

#18 CEX.io: Sürpriz İndirimler

2013 yılında kurulan CEX.io borsası, en güvenilir borsalar arasında yer almaktadır. Sezgisel alım-satım alanı ile kullanıcıların kolaylıkla kullanabildikleri borsa, sunduğu hizmetleri ile kullanıcı deneyimini yükseltmeyi başarmaktadır.

İngiltere, Kuzey İrlanda, ABD, Ukrayna, Kıbrıs gibi ülkelerde ofisleri bulunan CEX.io, Türkiye’de de geniş kullanıcı kitlesine sahip bir borsadır.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına sürpriz indirimler uygulayan CEX.io, cer.live değerlendirmesinden başarılı şekilde çıkmış bir platformdur.

Ülke: Londra
Skor: 4,5
Günlük İşlem Hacmi: $16,022,409
Haftalık Ziyaret Sayısı: 215,709
Türkçe Destek: Yok
CEX.IO’u ziyaret et CEX.IO hakkında detaylı bilgi

#19 Icrypex: 30 TL Kayıt Bonusu

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren en iyi kripto borsaları arasında yer alan Icrypex, spot işlem, NFT pazarı gibi özelliklere sahip bir platformdur.

Bitcoin, Ethereum ve çeşitli altcoin seçenekleri ile kullanıcılarını destekleyen borsa, kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutan bir isimdir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına 30 TL bonus veren Icrypex kayıt işlemini yaparken 1s8w89pil46qgea4 referans kodunu yazmayı unutmayın.

Ülke: Türkiye icypex
Skor: 4,6
Günlük İşlem Hacmi: –
Haftalık Ziyaret: –
Türkçe destek: Var
Icrypex’i Ziyaret Et Icrypex hakkında bilgi

#20 Bitfinex: Komisyon İndirimli

2012 yılında İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı olan Bitfinex kripto borsası, en iyi kripto borsaları listesinde yer alan bir isimdir.

Profesyonel yatırımcıların tercih ettikleri borsa, güvenirlik noktasında en iyiler arasındadır. Günlük işlem hacmi, skoru ve diğer ayrıntıları ile tercih edilen bir borsa olması ve ilklerden olması Bitfinex’i değerli kılan özelliklerindendir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel komisyon indirimleri uygulayan Bitfinex, kolay kullanılır bir alım-satım alanına sahiptir.

Ülke: İngiltere Bitfinex
Skor: 7,2
Günlük İşlem Hacmi: $1,279,167,539
Haftalık Ziyaretler: 794,042
Türkçe Destek: Yok
Bitfinex’i Ziyaret Et Bitfinex hakkında detaylı bilgi

#21 Kraken: Güvenilir Kripto Borsası

Kraken kripto borsası 2011 yılında Jesse Powell tarafından San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyetlerine başladı.

Kullanıcı deneyimine ve güvenliğe önem veren kripto borsası, staking, kripto izleme, spot işlem ve futures işlem alanında faaliyet göstermektedir.

İşlem hacmi bakımından yüksek likiditeye sahip olan borsa, cer.live derecelendirmesinde başarılı isimler arasına girmeyi başarmıştır.

Hızlı ve güvenilir alım satım işlemleri için tercih edilebilecek borsa, en iyi kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Ülke: ABD Kraken
Skor: 7,9
Günlük İşlem Hacmi: $736,792,760
Haftalık Ziyaretler: 1,712,402
Türkçe Destek: Yok
Kraken’i Ziyaret Et Kraken hakkında detaylı bilgi

#22 Bitpanda: 10€ Kayıt Bonusu

Avusturya’nın Viyana kentinde Christian Trummer, Paul Klanschek ve Eric Demuth tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketi Bitpanda, 2014 yılında kuruldu.

Spot işlem ve stake ticaret çeşitlerine sahip olan borsa, kolay kullanım özelliği ile dikkat çekicidir.

Cer.live değerlendirmesinde başarılı isimlerden biri olan Bitpanda, Avrupa’nın en güvenilir kripto borsası olarak nitelendirilmektedir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına 10€ kayıt bonusu veren borsa, kolay kullanımlı bir alım-satım ekranına sahiptir.

Ülke: Avusturya
Skor: 4,5
Günlük İşlem Hacmi: $11,336,486
Haftalık Ziyaretler: 273,507
Türkçe Destek: Yok
Bitpanda’yı Ziyaret Et Bitpanda hakkında detaylı bilgi

#23 Bitexen: Türk Lirası ile Bitcoin

Türkiye’nin en güvenilir kripto borsalarından Bitexen, kullanıcı odaklı tasarımı ve işlem hızı ile önde gelen borsalardan biridir.

Kullanımı kolay ancak sadece spot işlem yapılabilen borsada alım-satım yapmak son derece kolaydır.

Hızlı al-sat özelliği ile piyasa emrinden direkt olarak satış yapılabildiği gibi pro sürümünde ise limit emir verilerek alım-satım yapılabilmektedir.

Ülke: Türkiye
Skor: 3,6
Haftalık ziyaretler: 43,537
Türkçe Destek: Var
Bitexen’i Ziyaret Et Bitexen hakkında detaylı bilgi

#24 Paribu: Güvenilir Türk Kripto Borsası

Türk Lirası ile Bitcoin satın alabileceğiniz en iyi kripto borsaları listesinde yer alan Paribu, 2017 yılında Yasin Oral tarafından kuruldu.

Daha sade ve anlaşılır bir ara yüze sahip olan platformda, sadece spot işlem yapılabilmektedir.

Türkiye’de güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Paribu.com, 4,5 skora sahip olup günlük işlem hacmi $204,799,207’dir.

Ülke: Türkiye
Skor: 4,5
Haftalık Ziyaretler: 496,485
Türkçe Destek: Var
Paribu’yu Ziyaret Et Paribu hakkında detaylı bilgi

 

#26 Bitci: TL ile BTC, ETH Satın Alma

2018 yılında Çağdaş Holding’in CEO’su olan Burak Çağdaş Çağlar tarafından kurulan Bitci.com, Türkiye’nin en güvenilir kripto borsalarından biridir.

Kolay kullanımı ve yüksek hızlı işlemleri ile kullanıcı deneyini en üst düzeyde tutan Bitci, spot alım-satım hizmeti sunan bir borsadır.

En yüksek işlem hacmine sahip kripto borsaları listelemesinde 129. sırada yer alan borsa, 3,6 skora sahiptir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel indirimler sunan Bitci’den TL ile Bitcoin ve altcoin satın alabilirsiniz.

Ülke: Türkiye
Skor: 3,6
Haftalık Ziyaretler: 86,279
Türkçe Destek: Var
Bitci.com’u Ziyaret Edin Bitci hakkında detaylı bilgi

#27 Rainturk: En Gelişmiş Kripto Borsası

Yenilikleri ve kullanıcısılarına sunduğu avantajları ile son dönemlerde Türkiye pazarına giriş yapan Rainturk, Bahreyn merkezli Rain kripto borsasının Türkiye’deki şubesi olarak faaliyet göstermektedir.

Türk lirası ile Bitcoin ve altcoin alınabilen borsa, sunduğu avantajları ve yeni kayıt olan kullanıcılarına sunduğu hoşgeldin bonusu ile ön plana çıkmaktadır.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel indirimler ve bonuslar tanımlayan Rainturk, en iyi kripto borsası listesinde yer almaktadır.

Ülke: Türkiye
Skor: 4
Haftalık Ziyaretler: 85,200
Türkçe Destek: Var
Rainturk’ü ziyaret edin Rainturk hakkında detaylı bilgi

#28 Woo Network: Komisyon İndirimli

2018’de 2 kişilik bir ekibi 12 şehirde 100’den fazla çalışanıyla küresel bir nicel ticaret merkezine dönüştüren Kronos Research tarafından kurulan Woo Network de en iyi borsalar arasında yer almaktadır.

Kullanıcı deneyimini yüksek tutan güvenilir kripto borsası, spot işlem, vadeli işlem ve staking yapılabilen borsa dünya genelinde kullanılan en iyi ve güvenilir kripto borsalarından biridir.

günlük $387,844,066 işlem hacmine sahip olan borsa, haftalık 22,258 ziyarete sahip Woo, Coinmarketcap verilerine göre en yüksek işlem hacmine sahip ilk 100 borsa arasında yer almaktadır.

Ülke: Tayvan
Skor: 4,7
Günlük İşlem Hacmi: ₺8,194,409,881
Türkçe Destek: Yok
Woo’u Ziyaret Edin Woo Network hakkında detaylı bilgi

#29 PancakeSwap: Merkeziyetsiz Kripto Borsası

Merkeziyetsiz kripto borsası PancakeSwap, “otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı” (Automated Market Maker) bir borsadır.

Diğer borsalardan farklı olarak kayıt gerektirmeyen, bunun yerine mobil cüzdan ile işlem yapılabilen borsa, güvenilir kripto borsaları arasında yer alır.

PancakeSwap; MetaMask başta olmak üzere birçok mobil cüzdanı destekler.

Ülke: Merkeziyetsiz
Skor: –
Haftalık Ziyaretler: –
Türkçe Destek: Yok
PancakeSwap’ı Ziyaret Edin PancakeSwap hakkında detaylı bilgi

#30 Poloniex: Güvenilir Kripto Borsası

En eski kripto borsalarından biri olan Poloniex 2014 yılında ABD Delaware merkezli olarak kurulmuş bir kripto borsasıdır.

En güvenilir kripto borsaları arasında yer alan Poloniex, diğer borsalar kadar geliştirilmemiş olsa da spot işlemlerde güvenli bir şekilde işlem yapılabilmektedir.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel ayrıcalıklar sunan Poloniex hakkında ayrıntılı bilgi alarak borsaya kayıt olabilirsiniz.

Ülke: ABD
Skor: 6,2
Günlük İşlem Hacmi: ₺1,028,239,579
Türkçe Destek: Yok
Poloniex’i ziyaret et Poloniex hakkında detaylı bilgi

#31 Liquid: Tokyo Merkezli Kripto Borsası

Tokyo merkezli olarak Quoine altında 2017 yılında kurulan Liquid kripto borsası, işlem hacmi yüksek kripto borsaları arasında yer almaktadır.

Hızlı ve güvenilir kripto alım-satımı yapılabilen borsa, kolay kullanım özelliği, özelleştirilebilir ara yüze sahip bir platformdur.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel indirimler sağlayan borsa, yenilikçi ve güvenilir özelliği ile bilinir.

Ülke: Tokyo
Skor: 6,3
Haftalık Ziyaretler: 101,042
Türkçe Destek: Yok
Liquid’i Ziyaret Edin LLiquid hakkında detaylı bilgi

#32 WhiteBIT: Ukrayna Merkezli Kripto Borsası

WhiteBIT, 2018 yılında Ukrayna merkezli olarak kurulan Avrupa’nın en iyi kripto borsalarından biridir. Ukrayna merkezli olarak kurulan borsada vadeli işlem ve spot işlem yapılmaktadır.

20X kaldıraç oranı ile işlem yapmayı sağlayan borsa aynı zamanda referans programı ile de kullanıcılarını destekler.

Referans kodu ile kayıt olan kullanıcılarına özel komisyon indirimi sağlayan WhiteBIT, en iyi kripto borsası listesinde yer almaktadır.

Ülke: Ukrayna
Skor: 5,5
Haftalık Ziyaretler: 2,829,520
Türkçe Destek: Yok
WhiteBIT’i ziyaret edin WhiteBIT hakkında detaylı bilgi

En İyi Kripto Para Borsaları Değerlendirmesini Neye Göre Yaptık?

Türkiye ve Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren çok sayıda kripto para borsası bulunmaktadır. Her ne kadar 13 kripto para borsası ile sınırlı bıraksak da bunun tek nedeni, diğer borsalar hakkında yaptığımız değerlendirmelerin devam ediyor olmasıdır. İlerleyen süreçlerde daha farklı borsaları sizin için değerlendirerek yazımızın devamına ekleyeceğiz.

Borsalar hakkında araştırma yaparken sadece verilere bağlı kalmadık. Birebir borsalara yatırım yaptık, alım-satım işlemi yaptık, transfer işlemleri gerçekleştirdik, abritaj yaptık.

Piyasasının en volalit olduğu dönemlerde yukarıda saydığımız kripto para borsalarında işlem açarak sunucularındaki hızı test ettik.

Özellikle kripto para yatırımında yeni olan kullanıcılar için önemli olan canlı destek sayfalarını, her borsa için ayrı ayrı değerlendirdik ve nihayetinde bu raporu oluşturduk.

Kripto para borsası kullanıcı yorumları, şikayet sitelerindeki değerlendirmeler gibi önemli etkenleri de ayrıca değerlendirdik ve sonunda en iyi kripto para borsaları sıralamasını oluşturduk.

Kripto para borsalarında yatırım yapmaya başlamadan önce sizleri nelerin bekleyeceğini düşünerek borsalar hakkında değerlendirmeler yaptık.

Canlı destek ile iletişime geçtiğinizde ne kadar sürede ne kadar doğru sonuçlar alacağınızı, mail dönüşlerinin ne kadar sürede gerçekleştirileceği gibi değerlendirmeleri yaptıktan sonra oluşturduğumuz listemizi oluşturduk.

En İyi Global Kripto Para Borsası Hangisidir?

Yukarıda da yaptığımız değerlendirmenin sonuçlarına göre Türkiye ve dünya genelinde hizmet sağlayan en iyi kripto para borsaları listesi aşağıdaki gibidir.

Yukarıda listesini verdiğimiz kripto para borsaları ile ilgili yazdığımız “güvenilir mi?” yazılarını inceleyerek borsalar hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Abritaj Testi İle Kripto Para Borsaları İncelemesi

Kripto para yatırımı yapanların bir bölümünün üzerinde durduğu işlem türlerinden biri abritajdır. Abritaj yaparken ise en önemli etken, iki borsa arasındaki transfer süresidir. Testlerimizi abritaj üzerinden yapmamızın en büyük nedeni de transfer süresini ölçmek oldu.

Huobi-Binance arasında, Gate.io-MEXC arasında yaptığımız abritaj testlerinin diğer borsalara nazaran daha kısa sürede gerçekleştirildiğinin sonucuna vardık.

Ancak bu, transfer güvenliğinin olmadığı anlamına gelmemelidir. Çünkü bu etken biraz da coinin blockchain kayıt defterinin yoğunluğuna bağlı olarak da değişebilmektedir.

En İyi Kripto Para Borsası Nasıl Bulunur?

Güvenilir bir yatırım yaparak varlıklarınızın güven içinde kalmasını sağlamak için kayıt olmadan önce borsalarda aramanız gereken bazı özellikler olmalıdır. Bu özellikleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  1. Hesap Güvenliği: Günümüzde binleri aşan kripto para sitesi bulunmaktadır. Yerel ya da global ölçekte hizmet veren bu borsaların her birinin farklı özellikleri, sundukları farklı ticaret ürünleri bulunmaktadır.
  2. Komisyon Oranları: Güvenli Bitcoin siteleri kadar “komisyon oranı” da hesap açmadan önce bilinmesi gereken bir ayrıntıdır. İlk zamanlarda komisyon oranları çok göze çarpmasa da işlem sayınız arttıkça bu durum sizi rahatsız etmeye başlayacaktır.
  3. İşlem Hacmi: Kripto para borsası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan biri de borsanın işlem hacmidir.
  4. Haftalık Ziyaretçi Sayısı: Dünyanın en güvenilir kripto para borsaları ile adı az duyulmuş borsalar arasında kullanıcı sayısı açısından da ciddi bir fark vardır.

Platformların haftalık ziyaretçi sayısı, coin adedi, günlük işlem hacmi gibi detayları görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Coin Adetleri

Bu tablo 23.06.2022 tarihinde güncellenmiştir.

Borsa Coin Adedi
Binance 395
Huobi 516
Gate.io 1415
KuCoin 688
MEXC 1658
BKEX 735
Bitget 358
ByBit 335
BingX 307
OKX 719
Crypto.com 400
Coinbase 512
FTX 466
PrimeXBT 30+
Phemex 218
CoinEX 869
Bitstamp 66
CEX.io 224
Icrypex 40
Bitfinex 173
Kraken 190
Bitpanda 44
Bitexen 51
Paribu 87
BTCTurk 59
Bitci 46
Rainturk 79
Woo Network 92
PancakeSwap 3603
Poloniex 308

Türk Borsaları Global Kripto Para Borsaları ile Rekabet Edebilir mi?

Türkiye’de yerel olarak hizmet veren birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Buna karşın global ölçekte hizmet veren de pek çok borsa bulunur. Türkiye’de en çok bilinirlik kazanan BTCTurk ile Binance kripto para borsalarını kıyasladığımızda ise Türk borsaları global kripto para borsaları ile rekabet edebilir mi sonucuna kolaylıkla ulaşabiliyoruz.

BTCTurk, Türkiye’de ilk Türk lirası ile Bitcoin alınan sitedir.

Hizmetlerini, sunucu hızını ve müşteri desteğini ne kadar iyileştirse de 2017’de faaliyete başlayan ve 2021 yılında BinanceTR’yi kurmasına rağmen hem hız açısından hem güvenlik açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından Binance ile kıyaslanamaz.

Binance ya da BinanceTR, Türkçe canlı destek sayfalarından kullanıcılarının yaşadıkları sorunları en kısa sürede çözebiliyorlar ve piyasanın çok volalit olduğu zamanlarda bile herhangi bir donma sorunu yaşanmıyor.

Ancak BTCTurk, kuruluş olarak da Binance’dan daha eski bir platform olmasına rağmen bu konularda kesin bir çözüm sunamıyor. Bu yönüyle değerlendirildiğinde Türk borsalarının Binance ya da diğer büyük global kripto para borsaları ile rekabet edemeyeceği görülmektedir.

Yukarıdaki durum sadece BTCTurk için geçerli değil tabi ki… Türkiye’de bilinirlik kazanan Bitci.com ile henüz Türk kullanıcıları arasında yeni duyulmaya başlanan MEXC borsasını karşılaştırdığımızda da farklı sonuçlar karşımıza çıkmıyor.

Yaklaşık 3 ay önce MEXC kripto para borsasından Bitci.com’a USDT transferi gerçekleştirdik.

Bilinçli olarak transfer yaparken ağı yanlış belirledik ve aradan 3 ay geçmiş olmasına rağmen bu soruna herhangi bir çözüm bulamadılar, üstelik “çözümü olmayan sorun” olarak değerlendirildi.

Oysa kripto para transferi yaparken yanlış ağ seçiminin çözümü vardır, yanlış cüzdan koduna transfer edilmesi durumunda geri dönüşü olmaz.

Bu değerlendirmede de görüldüğü üzere Türk kripto para borsaları, yabancı borsalarla rekabet edemez.

  Binance Huobi Gate.io
Kredi Kartı ile Ödeme Var Var Var
Türkçe Canlı Destek Var Yok Yok
Türkçe Arayüz Var Var Var
Paypal ile ödeme Yok Yok Yok
Türkiye’de var mı? Evet Evet Hayır
Coin adedi 395 516 1415
Canlı destek süresi Kısa Orta Orta

İngilizce Bilmemek Yabancı Borsaları Kullanmaya Engel midir?

Kripto para yatırımının tarih olarak çok eskiye dayanmadığını hepimiz biliyoruz ve en büyük kripto para borsaları da yine yabancı borsalardır. Bu durumda yeni Türk yatırımcıların İngilizce bilinmemesi yatırım yaparken zorlanmaya neden olur algısına yol açabiliyor.

Yukarıda saydığımız Türkçe canlı desteği olan ve olmayan tüm kripto para borsalarının kullanımında Türkçe dil seçeneği bulunmaktadır. İşlem yaparken de kısa bir süre sonra aşina olacağınız terimlerin olması, İngilizce bilmenizi gerektirmez. Yani kolaylıkla platformları kullanabilirsiniz.

Neden Global Kripto Para Borsası Seçmeliyim?

Bu sorunun cevabını verirken amacımız kesinlikle Türk kripto para borsalarını karalamak değildir. Ancak şu da bir gerçektir ki maalesef yerli kripto para borsaları, birçok konuda sınıfta kalabiliyorlar.

Özellikle piyasanın çok hacimli olduğu dönemlerde sistemlerin bakıma alınması, işlemlere verilen emirlerin yerine getirilmemesi, yukarıda verdiğimiz basit örnekteki gibi çözüm odaklı davranmamaları, yatırımcıların global kripto para borsalarına yönelmelerini etkiliyor.

Yerli kripto para borsalarının Türkiye’de ofislerinin olması da maalesef çoğu zaman işe yaramıyor.

Yakın geçmişte Thodex borsasının kapatıp kullanıcı varlıklarını çalması, akabinde diğer borsaların da iflas kararı vererek varlıkları geri iade etmemesi gibi sorunlar düşünüldüğünde, borsaların yerli olmasının çok da bir avantaj sağlamadığını gösteriyor.

Sonuç;

Yukarıda en iyi 13 kripto para borsası hakkında yaptığımız değerlendirmeyi sizlere sunduk. Bunu yaparken nelere dikkat ettiğimizi de açıkladık.

Yatırım alanının son dönemlerde iyice kripto para yatırımı alanına dönmesi, borsa seçimi yaparken son derece dikkatli olunmayı gerektiriyor. Siz de yeni yatırım yapmaya başladı iseniz ya da henüz bir üyelik oluşturmadı iseniz bu yazımızın sizin için bir rehber niteliğinde olacağını düşünüyoruz.

Kripto Para Borsaları SSS

Kripto para borsası denetim ve güvence hizmeti yaklaşımı nasıl olmalıdır?

Kripto para borsası seçimi yapmadan önce araştırılması gereken temel konular; varlık denetimi, Masak uyum güvencesi ve Teknoloji ve altyapı güvencesi konularına uygun olup olmadığıdır.

Kripto para borsaları hacimleri nereden takip edilir?

Kripto para borsaları ile ilgili güncel bilgileri, coinmarketcap.com ya da coingecko.com üzerinden anlık olarak takip edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. merhabalar oluşturmuş olduğunuz liste oldukça kaliteli ben gate.io ile çalışıyorum türkiyede merkezlerinin olmadığını öğrenmiş oldum teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz