2022’de Kripto Para Yatırımcılarına En Çok Kazandıracak Coinler

0
467

Kripto paralarda son 4 aydır yaşanan düşüşten sonra yeni yılın girmesi ile birlikte 2022’de en çok para kazandıracak coinler de merak edilmeye başlandı.

Uzmanların görüşlerinden derlediğimiz bu yazımızda, yatırım yaparak hangi coinlerden daha çok para kazanacağınızı sizlere aktaracağız.

İşte 2022’de en çok para kazandıracak coinler…

1- Bitoin (BTC)

Bitoin (BTC)

Kripto paraların ilki ve son sözün sahibi Bitcoin (BTC), son dönemlerde bir düşüş yaşasa da yine de 2022’de en çok kazandıracak kripto para olmaya devam edecek. Uzmanların görüşleri de bu yöndedir.

Konuyla ilgili düşüncelerini paylaşan Tiger.Trade CEO’su Vyacheslav Tsurka, Bitcoin hakkında yaptığı değerlendirmede;

“İlk ondaki diğer kripto para birimleri arasında Binance Coin, Solana, Cardano, XRP, Polkadot ve AVAX‘ı takip ediyorum. Tüm bu paralar oldukça likit ve 2022’nin ilk yarısında aktif olarak işlem görmeye devam edecek” ifadelerine yer veriyor.

Yine Tsurka gibi diğer bazı uzmanlar da 2022’de en çok para kazandıracak coinler listesinin başında yine sektörün lideri Bitcoin’in olacağını düşünüyor.

2- DeFi Coinleri

DeFi Coinleri

Kripto paralarda yeni bir dönem olarak da kabul edilen DeFi coinleri de yeni yılda en çok kazandıracak coinler olarak uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.

AscendEx borsasının geliştirme müdürü Fei Wu, DeFi coinleri ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, 2022’de bu projelerin açık ara fark atacaklarını belirten ifadelere yer veriyor. Açıklamada;

“Artık merkezi olmayan finansın ve DeFi’ye odaklanan altyapı blok zinciri projelerinin geliştirilmesinin zamanı geldi. Avalanche, Cardano, Polkadot, Matic’i takip etmek gerekiyor” sözlerine yer veren Fei Wu’n görüşlerine DAO.vc’nin kurucusu ve CEO’su Georgy Galoyan da katılıyor. DeFi projeleri ile ilgili yaptığı açıklamada;

“DOT, MATIC, AVAX ve SOL gibi varlıkları yatırım için en iyi paralar arasında sayabilirim. Bunlar kripto topluluğu tarafından izlenen şirketler. Ürünlerinin piyasada yaygın olarak kullanıldığını zaten kanıtladılar” ifadelerine yer veriyor.

3- Cardano (ADA)

Cardano (ADA)

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı tarafından oluşturulan Cardano (ADA) projesi de en çok para kazandıran coinler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz boğa döneminde iyi yükselişler elde eden ADA, sahip olduğu proje itibari ile diğer kripto paralardan farkını ortaya koyuyor.

ADA, sıfır ücretle finansal işlemleri yürütmek için tasarlanmış bir blok zincir olması ile kendini gösteren bir projedir. Buna ek olarak Proof-of-Stake (PoS) blok zincirini kullanan en büyük kripto para olması da yine diğer coinlerden farklılığının ortaya konmasını etkiliyor.

4- WazirX (WRX)

WazirX (WRX)

Kullanıcılarına düşük işlem ücretleri sunması ile önde gelen kripto para birimlerinden olmayı başaran WazirX (WRX), Hindistan’ın önde gelen kripto değişim platformudur.

WazirX (WRX), hızlı büyümeleri ile dikkat çekerken önündeki tek engel, Hindistan’ın kripto paralarla ilgili sıkıcı tutumudur. Eğer bunu aşmayı başarırsa, 2022’de en çok para kazandıracak kripto paralar arasına girmesi bekleniyor.

5- Chainlink (LINK)

Chainlink (LINK)

Piyasaya girdiği günden beri yükselişleri ile dikkat çeken ve son boğa döneminde de bir hayli yüksek seviyelere ulaşmayı başaran Chainlink (LINK) de 2022’de en çok para kazandıracak coinler arasında yer alıyor.

Chainlink ağı içinde ve dışında veri aktarımına izin veren esasen işlevsel birimler olan merkezi olmayan oracle’lardan oluşması ve kripto para olmanın ötesinde geleneksel hisse senetlerine eşdeğer olan LINK, bu özel projesi sayesinde geçtiğimiz dönemde en çok değer kazanan coinler arasında yer almıştı. Şuana kadar 30 ortaklığa sahip olan oracle hizmeti, etkili kullanım durumları ve işlevsellik söz konusu olduğunda ilk akla gelen kripto paradır.

6- Solana (SOL)

Solana (SOL)

Saniyede 50.000’e kadar işlem gerçekleştirebilen ve düşük işlem ücretleri ile kripto paralar arasında ilgi odağı haline gelen SOL da geleceği parlak kripto paralar arasında yer alıyor.

Ethereum gibi Solana da risk profillerinde yüksek getiri sağlayan bir proje olması ile kullanıcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başaran kripto para, Proof-of-History ve diğer yenilikçi teknolojilerin ardındaki potansiyelinden yararlandığı için de ayrıca başarılı projeler arasında değerlendirilmektedir. Geçtiğimiz boğa döneminde ciddi yükselişler yakalamayı başaran Solana (SOL), 2022’de en çok para kazandıracak coinler arasında gösteriliyor.

7- Chiliz (CHZ)

Chiliz (CHZ)

Chiliz (CHZ), yukarıda saydığımız coinlere göre daha yeni bir kripto para. Spor ve e-spor alanında farklı spor kuruluşlarına blok zinciri tabanlı araçlar sunan CHZ, geçtiğimiz dönemde ciddi yükselişler elde eden bir kripto para olmayı başardı.

Yeni dönemde yine ciddi yükselişler yapacağı beklenen CHZ, temelde spor takımlarını ve taraftarları buluşturan bir ağ olarak da tanınıyor. Bu özelliğe sahip olması özellikle spor dünyasındaki yatırımcıların ilgisini çekmesini etkiliyor. 2022’de en çok kazandıracak coinler arasında değerlendirilen CHZ, taraftarların blok zincirindeki popüler oylama yoluyla kararlara etki etmesinden dolayı beğenilen bir projedir.

8- Binance (BNB) Coin

Binance (BNB) Coin

Binance kripto para platformunun yerel tokeni olan Binance Coin (BNB), geçtiğimiz sezonda ciddi yükselişler yaparak yatırımcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başarmıştı.

Binance tarafından ayrıca desteklenmesi ve coin yakma işleminin gerçekleştirilmesi, BNB’nin yükselişinde önemli bir etken olarak değerlendirilmektedir. Kripto para piyasasında yaşanan düşüşe rağmen diğer kripto paralara göre çok fazla değer kaybetmemesi, 2022 yılında da yükseleceğini gösteriyor ve uzmanlar da bu konuda değerlendirmelerinde BNB coinin yatırım amaçlı alınabilecek kripto paralar arasında yer aldığını belirtiyor.

9- Polkadot (DOT)

Polkadot (DOT)

Son dönemlerin büyük yükselişlerine ortaklık eden bir diğer kripto para ise DOT. Bağlı olduğu Polkadot ağı, bilindiği üzere dağıtılmış hesaplamaya izin veren bir açık kaynak, blok zinciri platformu ve kripto para birimidir. Ağ, bir hisse senedi konsensüs algoritmasının kanıtı kullanır. Kullanılan protokol olan Blind Assignment for Blockchain Extension, Ouroboros’tan türetilmiştir. Diğer kripto paralardan daha farklı bir proje ile çalışması, fiyatının yükselmesinde önemli etkilere sahiptir.

2022’de en çok para kazandıracak coinler arasında yer almasının en büyük nedenlerinden biri, geçtiğimiz sezon yakaladığı büyük yükselişlerdir. Bu sezonda da aynı yükselişi yeniden yakalayarak yeni ATH’lere imza atacağı bekleniyor.

10- Polygon (MATIC)

Polygon (MATIC)

Eski adı “MATIC” olan yeni adıyla “Polygon” olarak kripto para dünyasında varlığını sürdürmeye devam eden kripto para, geçtiğimiz sezon ve önceki sezonlarda da yükselişleri ile dikkat çeken kripto paralar arasına girmişti.

Ethereum tabanlı olarak çalışan Polygon, akıllı sözleşmelerin ölçeklenebilir ve özerk biçimde yönetilmesi adına geliştirilen bir plazma çerçevesine sahiptir. Bu yönleri ile diğer kripto paralardan ayrılan MATIC, 2022’de en çok para kazandıran coinler arasında yer alacağı, uzmanlar tarafından da söyleniyor.

Kripto Para Yatırımı Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda sözünü ettiğimiz kripto paralar, araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz verilere dayandırılarak sunulmuştur. Ancak her ne kadar uzman görüşleri bu coinlerin yükseliş yaparak yatırımcılarına para kazandıracağını söylese de yine de yatırımcının dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.  Bunlar;

  1. Strateji belirleme,
  2. Proje araştırması yapma,
  3. Grafik incelemesi,
  4. Temel analiz,
  5. Proje gelişmeleri.

Yukarıda saydığımız maddelere dikkat ederek kripto para yatırımı yapmak, daha mantıklı ve daha isabetli sonuçlar verecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz