ABD Dolarına Sabitlenmiş Stablecoin BUSD Nedir, Nasıl Alınır?

0
251

Stablecoinler ya da değişken coinlerin tamamı risk altındadır. Ancak kripto yatırımcıları, varlıklarını korumak ve fiyat dalgalanmalarından etkilenmemek için sabit coinleri tercih ederler. BUSD, Binance kripto borsasının oluşturduğu ve 1 ABD dolarına eşdeğer olan stablecoinidir.

9.9

Binance En Yüksek işlem hacmine sahip borsa

Binance Global, piyasa değeri ve yatırım hacmi açısından en büyük kripto para borsadır.
%10 KOMİSYON İNDİRİMİref

Binance kripto borsası yatırımcılarının büyük bir bölümü, alım-satım işlemlerinden sonra varlıklarında değer kaybı yaşamamak için BUSD kullanmayı tercih ederler. Peki, BUSD nedir, güvenilir mi, nasıl alınır? Tüm bu soruların cevabını yazımızda sizlere sunacağız.

BUSD Nedir?

BUSD, merkezi olmayan finansta (DeFi) işlem kolaylığı sağlaması amacıyla oluşturulan değeri sürekli 1 ABD dolarına eşit olan stablecoinlerden biridir.

Paxos ve Binance tarafından kurulan BUSD, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanmış bir coindir. Kripto paralarda risk değerlendirmesi yapılırken özellikle arkasında denetleyici ve onaylayıcı bir firmanın ya da şirketin olması önemlidir. Özellikle de Amerika Birleşik Devletleri’nde bir şirketin bunu onaylaması çok daha büyük önem taşır. Zira ABD’de çok az sayıda onaylanmış stablecoin bulunmaktadır.

BUSD Güvenilir mi?

Stablecoinler, değişken coinlere göre daha güvenilir liman olarak değerlendirilir. Aslında bu şekilde bir değerlendirmenin yapılması “gelecek” konusunda bir garanti vermez. Geçtiğimiz aylarda USTC’nin çöküş yaşaması, yatırımcıların stablecoinleri güvenilir liman olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda yeniden düşünmelerine sebep oldu.

Peki, Binance’ın arkasında olduğu merkeziyetsiz stablecoin BUSD ne kadar güvenilirdir?

İşin doğrusunu söylemek gerekirse arkasında kimin olduğuna bakmadan ne BUSD ne de diğer herhangi bir kripto paranın %100 güvenilir olduğunu söylemek doğru değildir. Bir coinin güvenilir olup olmaması, kullanıcının alacağı önlemlere bağlı olarak değişir. Ancak her coin risk içerdiği için de “korkak” davranmaya da gerek yok. En nihayetinde araştırma yaparak güvenilir bir coin bulmak da imkansız değil.

BUSD, diğer kripto paralara göre çok daha güvenilir bir stablecoindir. Denetlenmiş ve %100 nakit yedekler özelliğini kullanması, yatırımcısına daha fazla güven verir.

Binance USD (BUSD), Paxos tarafından tutulan ve yönetilen gerçek nakit ve nakit eşdeğeri rezervlerle %100 desteklenen dünyadaki birkaç sabit paradan biridir. Bu da yatırımcısını yarı yolda bırakmayacağının teminatı olarak sunulabilir.

BUSD, yukarıda da belirttiğimiz gibi New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından onaylanmış bir stablecoindir. ABD’de çok az sayıda stablecoinin denetlenmiş ve onaylanmış olması, BUSD’un güvenilir olduğunu gösterir.

BUSD Denetleniyor mu?

Kripto para ve borsaları, genel olarak incelendiğinde çok az sayıdaki isimlerin denetlendiği görülmektedir. BUSD güvenilir mi sorusunu bu yönden incelemek de bu bağlamda önemlidir.

BUSD, FDIC sigortalı ABD Bankaları tarafından desteklenen ve rutin olarak denetimden geçen bir stablecoindir. BUSD arzının token’lara bağlanan bankalardaki parayla eşleşmesini sağlamak için Withum denetim firması aracılığıyla aylık denetimleri tamamlar. Bu da yine güvenilir bir stablecoin olduğunu gösterir.

BUSD Yorumları

Kripto para birimleri incelenirken genellikle yorumları da göz önünde bulundurulur. Stablecoinler de yine kullanıcı yorumlarına bakılarak değerlendirilir.

Daha önceki aylarda USTC’ni çökmesinden sonra stablecoinler de artık değişken coinler kadar irdelenmeye başladı. Sosyal medya platformlarında, Medium ve benzeri platformlarda BUSD yorumları da gelmeye başladı. Ancak bu yorumların olumsuz olduğunu söyleyemeyiz. Son olarak yaşanan Binance Smart Chain (BSC) saldırısından sonra herhangi bir fiyat değişimine uğramaması, kullanıcıların BUSD’a güvenmelerini etkiledi.

BUSD Nereden, Nasıl Alınır?

BUSD, Binance kripto borsası, KuCoin ve Coinbase‘de listelenmiş stablecoindir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi genellikle kullanıcılar, BTC, ETH paritelerinde beklemek yerine daha az risk taşıdığı için BUSD’ta bekletirler.

BUSD almak ya da varlıklarınızı stablecoinde bekletmek için Binance kripto borsasına üye olabilirsiniz. %10 sürekli komisyon indiriminden yararlanarak Binance hesabınızı oluşturmak için tıklayın.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz