BTCTurk Güvenilir mi, Sahibi Kim, Kullanıcı Yorumları ve Şikayetleri

0
527

Türkiye’de il Türk Lirası ile Bitcoin alım-satım işlemlerinin gerçekleştirildiği kripto para borsası BTCTurk, 2013 yılında kurulmuş bir platformdur.

İstanbul’da Kerem Tibuk tarafından 2013 yılında kurulan BTCTurk, ilk Türk Lirası ile Bitcoin alım satım faaliyetlerinin yürütüldüğü, İstanbul Ticaret Odası’na “Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.” adı ile kayıtlı bir şirkettir. İstanbul Beşiktaş’ta yer alan merkezi ile Türk yatırımcılarına TRY ile Bitcoin ve altcoin alım-satım hizmeti sunan borsa hakkında; BTCTurk güvenilir mi, yasal mı, kapanır mı, sahibi kimdir? Gibi sorular sıklıkla soruluyor. Biz de bu yazımızda, tüm ayrıntıları ile BTCTurk hakkında yaptığımız değerlendirmeyi sizlere sunduk.

BTCTurk Nedir?

BTCTurk nedir

BTCTurk, Türkiye’de ilk TL ile Bitcoin alım satım hizmeti sunan bir kripto para takas platformudur. 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulan borsa, kurulduğu dönemlerde Türk Bitcoin sitelerinin olmamasından dolayı kısa sürede büyümeyi başaran bir firmadır. Kerem Tibuk tarafından kurulan borsa açıldığı dönemlerde Türkiye’de ilk, dünyada ise dördüncü kripto para borsası oldu.

İlk dönemlerde Bitcoin yatırımcısının çok fazla olmaması, BTCTurk’ün alternatifinin de olmaması, platformun daha hızlı büyümesini etkiledi. Özellikle Süper Lig’de mücadele eden Yeni Malatyaspor’a sponsor olmasından sonra adını daha fazla duyurmaya başladı. Ancak kripto para borsalarının dünya genelinde artması, Binance, Huobi Global, Gate.io gibi borsaların Türkiye’de de yasal olarak faaliyete girmelerinden sonra BTCTurk kullanıcılarının büyük bir bölümü bu borsalara gitmeye başladı.

Tabi kullanıcılarının BTCTurk’ten yabancı borsalara geçiş yapmalarının tek nedeni büyük platformların açılması olmadı. Özellikle 2017 boğa sezonunda piyasanın hareketli olduğu dönemlerde BTCTurk’ün sık sık bakıma girmesi, kullanıcıların istedikleri fiyatlardan satış yapmamaları başta olmak üzere yaşanan kullanıcı sorunlarının zamanında çözülmemesi gibi pek çok etken, Paribu’da olduğu gibi BTCTurk’te de kullanıcı kayıplarının yaşanmasına neden oldu.

BTCTurk’ün Sahibi Özcan Güneri Kimdir?

Özcan güneri

1972, Gaziantep doğumlu olan Özcan Güneri, Marmara Üniversitesi’nin İngilizce İşletme bölümünde tamamladı. Eğitim gördüğü dönem içerisinde 1991 senesinde Global Menkul Değerler Araştırma Bölümü’ne başlayan Güneri, Türkiye’de farklı sektörlerde görev almış bir isimdir.

1998 yılında Egebank Grubu’nda işe başlayan BTCTurk’ün sahibi Özcan Güneri, 2000 yılında ise Finansbank Grubu’na geçiş yaptı. Burada Genel Müdür Yardımcısı, Chief Investment Officer, Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyelikleri görevlerinde yer aldı. Kurumsal finansal yatırım hizmetlerinde de çalışan Güneri, 2018 yılı itibari ile BtcTurk kripto para borsasının başına geçti. BTCTurk’ün CEO’su olarak aktif olarak çalışmaya devam eden Güneri, platformun geliştirilmesi çalışmalarını yürütmektedir.

Basında BTCTurk

Basında BTCTurk

BTCTurk, Türkiye’nin ilk Türk Lirası ile Bitcoin alım-satımı yapılan kripto para borsası olmasının ötesinde basındaki yeri ve düzenledikleri etkinlikleri ile de kendinden söz ettiren bir platformdur. Son olarak BTCTurk, Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’de ‘Genç Kristaller’ kategorisinin sponsoru olarak kendinden yeniden söz ettirdi.

Basında bir hayli geniş bir yere sahip olan BTCTurk, yatırım alanında sunduğu hizmetler kadar sponsorlukları ile de gündemde kalmayı başarıyor. Kullanıcı deneyimi ve güvenliğe önem verdiği gibi basında kalma noktasında da başarılı işlere imza atan BTCTurk, bu yönüyle güçlü bir platformdur.

BTCTurk Sponsorlukları

BTCTurk Sponsorlukları

Türk sporunu ve milli sporcuları destekleme noktasında gayretli çalışmaları ile öne çıkan BtcTurk, daha önce yaptığı sponsorluklarına 2021 yılında da devam etti. Türkiye’yi yurtdışında temsil eden milli futbolcu Cengiz Ünder ile iş ortaklığı anlaşmasının yanı sıra Kadın ve Erkek Voleybol Milli Takımlarımızın ana sponsoru olan BTCTurk, bunun dışında Tokyo Olimpiyat Oyunlarında Türkiye’yi temsil edecek 21 olimpik sporcuya destek olan platform, bu hareketi ile Bitcoin’in 21 milyonluk sınırlı arzına dikkat çekerek yeni nesil yatırımcıların yanında olduğunu gösterdi.

Sosyal Medyada BTCTurk

Sosyal Medyada BTCTurk

Sosyal medyada da bir hayli etkin şekilde faaliyetlerini sürdüren BTCTurk, yeni gelişmeleri kullanıcılarının anlık olarak öğrenmelerini sağlıyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi alanlarda aktif şekilde faaliyet sürdüren platform, bu yönüyle de kullanıcılarının beğenisini kazanmayı başarıyor.

BTCTurk sosyal medya hesaplarını takip etmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz.

BTCTurk Twitter Hesapları

BTCTurk Twitter Hesapları

BTCTurk hesabını takip etmek için tıklayın

BTCTurk Pro hesabını takip etmek için tıklayın

BTCTurk Facebook sayfasını takip etmek için tıklayın

BTCTurk Instagram sayfasını takip etmek için tıklayın

BTCTurk Linkedin sayfasını takip etmek için tıklayın

BTCTurk Mobil Uygulamaları

BTCTurk Uygulamaları

Türkiye’de ilk Türk Lirası ile Bitcoin alım satımı yapılan kripto para platformu özelliğine sahip olan BTCTurk, hem web sürümünden hem de mobil uygulamalarından kullanıcıların işlem yapmalarını kolaylaştırmaktadır. Android ve IOS sürümleri ile Bitcoin alım-satım işlemlerinde kolaylık sağlayan platformun uygulamalarını indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

BTCTurk Android Uygulamasını indirmek için tıklayın

BTCTurk IOS uygulamasını indirmek için tıklayın

BTCTurk Yasal mı?

BTCTurk Yasal mı?

BTCTurk, Türkiye Cumhuriyeti kanun ve hükümlerine uygun şekilde faaliyet sürdüren bir kripto para takas platformudur.

Geçtiğimiz Ekim ayında BTCTurk’ün sahiplerinin Eliptik Yatırım Menkul Değerler’i kurması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay çıkması, şirketin daha da büyümesini etkileyecek.

Ancak BDDK’nın Bitcoin ile ilgili yaptığı ”herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi” şeklindeki açıklama, tüm kripto para borsaları için geçerlidir. Her ne kadar tüm yasal işlemlere uygun şekilde faaliyet sürdürülse de Bitcoin’in bir güvence altında olmadığını bilerek hareket etmek en doğrusudur. BTCTurk, yasal olarak tüm kurallara uygun şekilde hareket eden bir borsadır. Yukarıda verdiğimiz bilgilerde de yer aldığı üzere resmi olarak yaptığı sponsorluklar ve katıldığı etkinlikler, borsanın yasal zemin üzerinden hareket ettiğini göstermektedir.

BTCTurk Ekşi Sözlük

BTCTurk Ekşi Sözlük

Ekşi Sözlükte de bir hayli geniş yer bulan BTCTurk, kullanıcılarından farklı şekilde yorumlar alan bir platformdur. Genel olarak hesaplamalarla ilgili yanlışlığın olduğu yönünde şikayetlerin bulunması, BtcTurk açısından dezavantaj olarak değerlendirilebilir. Ancak olumlu yorumların da hatırı sayılır derecede olduğunu söylemek gerekir.

Özellikle kurulduğu 2013 yılında sistemsel olarak yaşanan sorunlardan daha çok şikayet edildiği görülmektedir. Ancak son dönemlerde iyileştirme çalışmaları ile birlikte BTCTurk ekşi sözlük yorumlarının da bir anlamda olumlu bir havaya büründüğü görülmektedir.

Ekşi sözlük BTCTurk yorumları incelendiğinde, kullanıcıların genellikle çok sayıda coinin olmamasından şikayetçi oldukları görülmektedir. Dolar kurununun yükseldiği gün piyasa ile BTCTurk USDT fiyat makası arasında 1 TL gibi yüksek bir farkın bulunması da yine eleştirilen durumlardan biridir.

BTCTurk Şikayetvar 

BTCTurk Şikayetvar 

Türkiye’nin şikayet platformu sikayetvar.com da BTCTurk ile ilgili açılmış çok sayıda şikayetin olduğunu görebiliyoruz. Genel olarak gelen şikayetlere kısa sürede dönüş yapıldığı görülmektedir. Sikayetvar.com platformuna gönderilen bazı şikayetler ve çözüm süresi aşağıdaki gibidir.

BTCTurk Kullanıcı Şikayetleri

BTCTurk hakkında şikayetvar platformunda kullanıcıların açtıkları şikayetler, genel olarak kısa sürede cevaplandırılmış. Kullanıcıların yaşadığı bazı durumlar ve şikayetleri aşağıda yer almaktadır.

BTCTURK BTC Wi-Fi Sorunu

BTCTurk Pro sürümünde yaşanan wi-fi sorunu ile ilgili şikayette bulunan kullanıcı; sorunun yeni başladığını, daha önceki sürümünde böyle bir sorun olmadığını belirtmektedir. Uygulamaya giriş yapıldığında “Teknik bir hata oluştu. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyiniz” hatası veriyor.

BTCTurk, kullanıcıya sorunun “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun güvenli internet seçenekleri arasında bazı internet sitelerinin erişimi BTK tarafından aile ve çocuk gibi kategorilerde sınırlı” olduğunu, yaşanan problemin de bundan kaynaklı olabileceğini belirtmiş.

BTCTURK USDT Adresini Değiştirmek İstiyorum

BTCTurk Pro’ya geçiş yapan başka bir kullanıcı USDT adresini değiştirmek istediğini belirtmiş ve buna karşılık verilen cevap da ortalama 1 saat içinde BTCTurk tarafından kullanıcıya verilmiş. Cevapta; “mail adresinize gerekli bilgi gönderildi” şeklinde bilgi verilmektedir.

BTCTurk Pro hesabına giriş yapamayan başka bir kullanıcı, “şifre hatası” aldığını belirtmiş. Sikayetvar.com üzerinden yapılan bu şikayete de kısa sürede cevap verilmiş. Alınan şifre hatasının “şifre değiştirme” esnasında kullanılan yeni şifrenin kriterlere uygun olmadığı ile ilgili bilgi verilmiş.

BTCTurk şifre belirlerken şifrenin bir büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterlerden oluşturulması, doğrum tarihi ya da kişisel bilgilerin içerdiği şifrelerin kabul edilmeyeceği şikayetten 1 saat sonra kullanıcıya iletişmiş.

BTCTurk Emir Sorunu

BtcTurk kullanıcılarının “BTCTurk güvenilir mi?” sorusuna karşın en çok şikayet ettikleri ve “güvenilmez” demelerine neden olan durumlardan biri de emirlerin gerçekleşmemesi sorunudur. Sunucu kaynaklı ya da farklı problemlerden dolayı zaman zaman verilen alım-satım emirleri, kullanıcıların istedikleri fiyatlardan verilmiyor, bununla birlikte stop-loss kullanan kullanıcılar bu emirlerin de gerçekleşmemesinden şikayet ediyor.

BTCTurk Kapanır mı?

BTCTurk Kapanır mı?

Kripto para borsaları araştırılırken en çok sorulan sorulardan biri de borsaların kapanıp kapanmayacağı sorusudur. Bu bağlamda “BTCTurk kapanır mı?” sorusu da kullanıcıların en çok sordukları sorulardan biridir. Peki, bir gün BtcTurk kapanır mı?

Normal şartlarda değerlendirildiğinde, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi BTCTurk, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı bir borsadır. Gerekli izinlerin alındığı ve bu şekilde faaliyet gösterildiği bir platformun kapanıp kapanmayacağı konusu aslında söz konusu olmaz. Ancak kripto para borsaları ile ilgili yeteri kadar tedbirin alınmaması, geçmişte Thodex, Coinzo gibi borsaların kapanması BTCTurk kapanır mı sorusuna biraz daha yanıt vermeye yardımcı oluyor.

Güncel olarak BTCTurk’ün kapanması ile ilgili herhangi bir haber ya da duyum söz konusu değildir. Ancak sadece BTCTurk değil, diğer tüm borsalar için aynı şeyi söyleyebiliriz. Bir sabah uyandığınızda borsanın kapandığını görebilirsiniz. Bu nedenle tüm varlıklarınızı tek bir borsada tutmak yerine farklı borsalar arasında bölüştürmeniz daha doğru olur.

İlginizi Çekebilir: Gate.io Güvenilir mi?

Binance mi BTCTurk mü?

Binance mi BTCTurk mü?

Kullanıcı gözünden “Binance mi, BtcTurk mü?” sorusunu değerlendirdiğimizde kullanıcıların büyük bir çoğunluğu “Binance” cevabını veriyor. Bunun birçok nedeni var elbette.

  1. Binance’da komisyon oranları düşüktür.
  2. Müşteri hizmetleri daha hızlı dönüş yapar.
  3. Emirlerin gerçekleşmemesi gibi bir durum yaşanmıyor.
  4. Piyasanın hareketli olduğu dönemlerde borsa bakıma alınmıyor.
  5. Stop-loss emirleri çalışıyor.

Yukarıda saydığımız maddeler haricinde birçok nedenden dolayı kullanıcılar Binance’i daha çok tercih ediyor. Daha önceleri Türk kullanıcıları Binance’a para yatırma işlemi için PaPara kullanıyorlardı fakat 30 Nisan 2021 tarihinden itibaren üçüncü kurumlar üzerinden Binance’a para yatırma işlemi kaldırıldı. Binance, Türk yatırımcılarını korumak ve elinde tutmak için BinanceTR uygulamasını geliştirdi ve akabinde Ziraat Bankası, Vakıfbank ve son olarak Akbank ile anlaşma yaparak, kullanıcıların 7/24 komisyonsuz para yatırmalarını sağladı. Bu da yine kullanıcıların daha çok Binance’ı tercih etmelerini etkiliyor.

BTCTurk Reklamları

Televizyon ve internet kanallarından bir hayli aktif şekilde reklam yapan BTCTurk, özellikle reklam yüzü için kullandığı ünlüleri ile dikkat çekiyor. BTCTurk’ün son olarak yaptığı reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

BTCTurk’ün diğer reklamlarını izlemek için buraya tıklayın

Sorumluluk Reddi Beyanı: BTCTurk güvenilir mi üzerine yaptığımız değerlendirme, borsayı övmek ya da karalamak maksatlı olmayıp verilen bilgiler Google arama motorunda “BTCTurk güvenilir mi?” sorusu araştırılarak kullanıcıların yaptıkları yorumların değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Marj.org, herhangi bir kripto para borsası ile ortaklığı bulunan bir kurum olmayıp güncel kripto para bilgilerini paylaşan özgün bir platformdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz