Bitpanda Borsa İncelemesi: Avantajları ve Dezavantajları 2022

0
385

Kripto borsaları arasında her geçen gün daha da bilinirlik kazanan Bitpanda hakkında yaptığımız değerlendirmeyi sizlere sunacağımız bu yazımızda, Bitpanda güvenilir mi, Bitpanda hesap nasıl oluşturulur, Bitpanda para yatırma ve çekme işlemleri ve detayları hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Bitpanda Nedir?

Bitpanda, 2014 yılında Avrusturya’nın Viyana kentinde Christian Trummer, Paul Klanschek ve Eric Demuth tarafından kurulmuş bir teknoloji şirketidir. Kripto para alım-satım ve takası hizmetini sunan borsa, kurulduğu günden bu yana ciddi bir saldırı ile karşılaşmaması ile önde gelen isimlerden biri olmayı başarmaktadır. 190 kişilik çekirdek kadrosu ile hem kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi hem de daha kaliteli hizmetlerin sunulması yönünde yapılan çalışmalara ek olarak güvenlik anlamında alınması gereken kararları doğru şekilde alan ve bunları uygulayan Bitpanda, yeni başlayan yatırımcılar kadar uzman kripto para yatırımcılarının da tercih ettikleri bir platformdur.

2020 yılı itibari ile Türkiye’de yasal olarak faaliyetlerine başlayan Bitpanda, kullanıcı deneyimini üst seviyede tuttuğu için tercih edilen bir borsa olmayı başarıyor.

Bitpanda Değerlendirmesi | Avantajları & Dezavantajları 2022

✓ Türkçe dil desteği ✗ Canlı destek
✓ Spot Alım ✗ Vadeli işlem
✓ Kullanımı Kolay ✗ Altcoin seçeneği

Bitpanda Kuruluşu ve Tarihi

2014 yılında Christian Trummer, Paul Klanschek ve Eric Demuth tarafından kurulan Bitpanda, dönemin gereksinimlerini karşılamak amacıyla kurulmuş Avusturya merkezli bir kripto borsasıdır. Avrupa’nın sayılı borsalarından biri olması özellikle bu bölgede yaşayan yatırımcılar tarafından tercih edilmesini etkilemiştir.

Bitpanda, 190 kişilik çalışanı ile kullanıcı beklentilerini karşılama noktasında başarılı çalışmalara imza atan bir isimdir. Kuruluş tarihine baktığımızda Huobi, Gate.io, Crypto.com gibi büyük platformlarla aynı dönemde kurulmuş olmasına rağmen borsalarda sunulan ticari özelliklerden ziyade daha sade ve kullanıcı odakları hizmetleri ile öne çıkmaktadır. Sadece spot işlem ve stake etme hizmetleri sunan borsa, özellikle kripto yatırımına yeni başlangıç yapanlara önerilebilecek bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır.

3.8

Bitpanda 10€ Kayıt bonusu

Avusturya merkezli kripto borsası Bitpanda'ya üye ol, şartları yerine getir 10€ kazan!
10€ KAYIT BONUSUBitpanda

Bitpanda Güvenilir mi?

Kripto yatırımında son dönemlerde yaşanan olumsuz hadiseler, yeni yatırımcıların borsa seçiminde daha bir dikkatli hareket etmelerine neden oluyor. Bu da bazen güvenilir borsalara da şüphe ile yaklaşılmasına neden olabiliyor. Bitpanda, Türkiy’de 2020 yılından bu yana hizmet sunan bir borsadır. Güvenirliği noktasında herhangi olumsuz bir haberin bulunmadığı borsa, kullanıcı güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıcı girişlerinde SMS doğrulaması, yüz doğrulama ve PIN kodu gibi güvenlik katmanları ile desteklenen bir borsadır.

Bitpanda, 190 kişilik çalışana sahiptir ve bunların büyük bir bölümü kullanıcı varlıklarının korunması ve verilerin siber saldırılara karşı korunması amacı ile çalışmaktadır. Bu da borsanın güvenilir bir liman olduğunu göstermektedir.

2014 yılından bu yana herhangi ciddi bir saldırı ile karşı karşıya kalmayan Bitpanda, yeni müşterilerine zaman zaman dağıttığı bonus ödülleri ile de güvenirliğini göstermektedir. Özellikle bu zamana kadar herhangi bir kapanma olayının söz konusu olmaması ya da gündeme gelmemesi, güvenerek işlem yapmayı desteklemektedir. Ancak her borsada olabileceği gibi Bitpanda’da da olabilecek olasılıkları her zaman bir yatırımcı olarak göz önünde bulundurmanız gerekir ve buna göre varlıklarınızı tek bir borsada bulundurmak yerine farklı borsalara dağıtmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Bitpanda Yasal mı?

Bitpanda, 2014 yılından bu yana Avrupa ülkelerinde, 2020’den itibaren ise Türkiye’de faaliyetlerine başlayan bir platformdur. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uygun şekilde hareket eden kripto borsası hakkında herhangi bir kısıtlama ya da tedbir kararı alınmamıştır. Yasal olarak Türkiye’de hizmet sunan bir platformdur.

Bitpanda Kapanır mı?

Bitpanda, Coinmarketcap verilerine göre 108. sırada yer alan bir borsadır. Skoru 3,8 olan borsanın haftalık 300,000 civarında aktif ziyaretçisi bulunmaktadır. Veriler incelendiğinde diğer büyük borsalar kadar yüksek işlem hacmine sahip olmadığı görülmektedir. Ancak 2014 yılından bu yana aktif şekilde herhangi bir dolandırıcılık vakasına karışmadan faaliyetlerini sürdüren bir borsa olduğunu görebiliyoruz. Bu da borsanın güvenilir olduğunu ve kapanmayacağını gösterir.

Ancak tüm kripto borsalarında olduğu gibi Bitpanda’nın da kapanmama garantisi bulunmamaktadır. Buna göre yatırımcılar tüm varlıklarını tek bir borsada tutmak yerine farklı borsalara bölerek risklerini azaltabilirler.

Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Bitpanda Komisyon Oranları

Bitpanda komisyon ücretleri, Binance, Huobi, Gate.io gibi kripto borsaları ile kıyaslandığında biraz daha yüksektir. Aşağıdaki tabloyu inceleyerek güncel Bitpanca işlem ücretlerini görebilirsiniz.

Bitpanda komisyon ücretleri, kullanıcının seviyesine, günlük işlem hacmine göre ve piyasa alıcı - piyasa satıcı olmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki tablodan 2022 güncel komisyon ücretlerini inceleyebilirsiniz.
Bitpanda Komisyon Ücretleri | 2022 Güncel
Seviye Piyasa Yapıcı Piyasa Alıcı Hacim
Level 1 0.1000% 0.1500% ≥ 0.0 BTC
Level 2 0.1000% 0.1300% ≥ 100.0 BTC
Level 3 0.0900% 0.1300% ≥ 250.0 BTC
Level 4 0.0750% 0.1000% ≥ 1000.0 BTC
Level 5 0.0600% 0.0900% ≥ 5000.0 BTC
Level 6 0.0500% 0.0750% ≥ 10000.0 BTC
Level 7 0.0500% 0.0650% ≥ 20000.0 BTC

Bitpanda Ticaret Deneyimi

Sezgisel tasarımı ile dikkat çeken Bitpanda, yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer kripto borsaları gibi geniş ticaret seçeneklerine sahip bir borsa değil. Stake etme ve spot alım-satım ticaret türlerini sağlayan borsa, kullanım itibari ile son derece kolay ve kullanışlı bir borsadır. Aşağıdaki görselden borsanın alım-satım ekranını inceleyerek ticaret deneyimini değerlendirebilirsiniz.

Bitpanda ticaret deneyimi

Mobil ve web sürümü ile kullanıcılarını destekleyen Bitpanda, kullanım itibari ile diğer kripto borsaları ile karşılaştırıldığında daha basit bir kullanıma sahip olduğu görülmektedir. Menülerinin az ve anlaşılır olması, bunda en büyük etken olarak görülmektedir. Aşağıdaki bağlantılardan mobil cihazınıza uygun uygulamayı indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

IOS Android

Bitpanda Müşteri Desteği

Kullanıcı deneyimi ve güvenliğini ön planda tutan Avrupalı kripto borsası Bitpanda, çeşitli iletişim kanalları üzerinden kullanıcılarına destek vermektedir. Bitpanda Binance karşılaştırması yaptığımızda, borsanın canlı destek sayfasının olmayışı, kullanıcılar açısından yaşanabilecek problemlerin daha uzun sürede çözümlenmesini etkilediği anlaşılabilir. Ancak buna karşın yine de iletişim kanallarının düzenli olarak kontrol edildiğini söylememiz gerekir. Aşağıda Bitpanda iletişim kanalları ile sosyal medya hesapları bağlantılarını görebilirsiniz.

bitpanda destek Bitpanda müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yaşadığınız problemi çözümlemek için canlı destek sayfası bulunmamaktadır. Bunun yerine "Bize ulaşın" sekmesinden müşteri temsilcisi ile iletişim kurabilirsiniz. Bitpanda hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ alt köşede yer alan "Yardım" butonuna tıklayın ve açılan sayfadan "Bize ulaşın" butonuna tıklayın.
Bitpanda destek İletişim sayfası açıldığında karşınıza çıkan ekrandan hangi alanda destek almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Seçeneklere tıkladığınızda, mail yazmak yerine sizin yerinize hazır kalıp cümlelerle sisteme talebiniz iletilir.
Bitpanda Facebook: Tıklayın Bitpanda Twitter: Tıklayın Bitpanda Reddit: Tıklayın Bitpanda Linkedin: Tıklayın Bitpanda YouTube: Tıklayın Bitpanda Telegram: Tıklayın

Bitpanda Kayıt Nasıl Yapılır?

Milyonları bulan kullanıcı kitlesi arasına katılıp kolay Bitcoin alım satımı yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Bitpanda hesabı oluşturabilirsiniz.

Bitpanda kayıt Bitpanda üyeliği oluşturmak için buraya tıklayın ve "Kayıt Ol" butonuna tıkladıktan sonra forumu doldurun. Daha sonra şartlar ve koşullar, gizlilik politikası, kullanıcı sözleşmesi ve e-bülten aboneliği bölümlerini kabul ederek "Hesap Oluşturun" butonuna tıklayın.
Bitpanda kayıt Forumu doldurup gönderdikten sonra açılan ekranda mail adresinizi doğrulamanızı isteyecektir. Sisteme kayıtlı olan mail adresinize gelen doğrulama bağlantısına tıklayarak Bitpanda üyeliğinizi tamamlayın.
3.8

Bitpanda 10€ Kayıt bonusu

Avusturya merkezli kripto borsası Bitpanda'ya üye ol, şartları yerine getir 10€ kazan!
10€ KAYIT BONUSUBitpanda

Bitpanda KYC Doğrulama

Bitpanda üyeliği oluşturulduktan sonra alım-satım ya da takas işlemlerini yapabilmek için hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Kayıt işleminin ardından hesabınıza giriş yaptıktan sonra “KYC Doğrula” butonuna tıklayarak kimliğinizin ön ve arka yüzünü yükleyin, daha sonra selfie çekerek sisteme gönderin.

Bitpanda KYC doğrulamasında, diğer borsalardan daha farklı bir doğrulama türü bulunmaktadır. Selfie çekimi resim yerine video onayı şeklinde yapılmaktadır. Selfie adımına geldiğinizde, başınızı sağa-sola hareket etmeniz istenecek ve ardından ekranda beliren rakamları sesli olarak söylemeniz istenecektir. Bu nedenle Bitpanda KYC doğrulaması yaparken mikrofon izni vermeniz gerekmektedir.

Bitpanda Para Yatırma

Bitpanda üyeliği ve KYC doğrulama adımlarını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra artık hesabınıza para yatırabilirsiniz. Bitpanda para yatırma işlemine başlamak için hesabınıza giriş yapın. Üst menüde yer alan “İşlem” butonuna tıklayın ve aşağıdaki adımları izleyin.

Bitpanda para yatırma "İşlem Yap" butonuna tıkladıktan sonra açılan ekranda altta yer alan "Şimdi Para Yatır" butonuna tıklayın.
Bitpanda para yatırma Açılan ekranda Para Birimleri sekmesinde her ne kadar Türk Lirası ile yatırın seçeneği bulunsa da aktif bir seçenek değil. Bu nedenle hesabınıza kripto para transferi yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden Kripto para birimleri seçeneğine tıklayın ve buradan başka borsadan transfer etmek istediğiniz coini seçin ve cüzdan adresini kopyalayarak transfer edin.

Bitpanda Para Çekme

Bitpanda’dan başka borsaya para göndermek için hesabınıza giriş yapın ve ardından aşağıdaki işlemleri doğru şekilde takip ederek Bitpanda para çekme işlemini doğru şekilde tamamlayın.

  1. Hesabınıza giriş yapın
  2. “Gönder” butonuna tıklayın
  3. Coin seçin
  4. Cüzdan kodunu yapıştırın
  5. İşlemi onaylayın.
Dünyanın en iyi kripto para borsalarını karşılaştır!
Birbirinden farklı avantajlara sahip en iyi kripto para borsalarını karşılaştır ve avantajlarından yararlan.

Sonuç olarak; Avrupalı kripto borsası Bitpanda, kullanıcı deneyimine önem veren ve uzun zamanların deneyimine sahip bir kripto borsasıdır. Borsa, artıları ve eksileri ile 2014 yılında bu yana Avrupa’da, 2020 yılından itibaren Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bağlamda incelendiğinde güvenilir ve kullanıcı deneyimini ön planda tutan bir borsa olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak her borsada olduğu gibi Bitpanda’da da garanti söz konusu değildir. Bu nedenle değerlendirmenizi kendiniz de yaparak emin bir şekilde yatırım yapmaya başlamanızı öneririz.

Bitpanda SSS

Bitpanda kimlik bilgileri vermek güvenilir mi?

Tüm kripto borsalarında olduğu gibi Bitpanda'da da alım satım yapabilmek için KYC doğrulaması yapılması zorunludur. Ek olarak diğer borsalarda KYC doğrulaması yapılmadan kısmi işlem yapılmasına izin verilmesine rağmen Bitpanda'da herhangi bir işlem yapılmasına izin verilmemektedir. Bitpanda güvenilir bir borsa olduğu için kimlik doğrulaması yapmak risksizdir.

Bitpanda para yatırma limiti var mı?

Bitpanda, Türkiye'deki bankalarla anlaşması bulunmayan bir kurumdur. Bu nedenle para yatırma yerine kripto transferi yapılmaktadır. Coin transferinde herhangi bir limit bulunmamaktadır.

UYARI: Marj.org mevcut kripto para borsalarındaki bütün kazanç imkanlarından nasıl faydalanılabileceğini adım adım araştıran ve en iyi yol haritasını geliştirerek kripto para sektöründeki bütün kazanç imkanlarını sunan bir platform olup, hiçbir kripto para borsasının resmi web sitesi değildir. Sunduğumuz tüm bilgiler, güncel kazanç modelleri olmakla birlikte kesinlikle yatırım tavsiyesi içermemektedir. Paylaşılan tüm ödüller, fırsatlar ve haberler borsaların resmi paylaşımları baz alınarak derlenmiştir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin ve diğer borsaların anlık gelişmelerini öğrenmek için sitemizi sık kullanılanlar sekmesine eklemeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz