Binance’te Spot Alım Satım Nasıl Yapılır, Spot Piyasa Nedir?

Kripto parada spot alım satım, doğrudan bir kripto parayı alma veya satmaya denir. Vadeli işlemlere göre daha az risk içeren spot piyasa, kripto para ile yeni tanışanlara önerilebilecek ticaret türüdür.

Kripto para piyasaları arasında işlem hacmi bakımından en yüksek hacme sahip olan Binance’ın sunduğu spot piyasa, kripto paraların takas edildiği, alım ve satımların yapıldığı piyasa tipidir.

Spot piyasa, varlıkların anlık olarak alınıp satıldığı piyasadır. Herkese açık olan bu piyasada, alıcı bir varlığı satıcıdan alır veya itibari para karşılığında kripto para alır.

Spot piyasalarda alım satımlar genel olarak anlık gelişir. Fakat şunu bilmek gerekir ki; verilen bir alım emrinin satıcıdan onay alması gerekir. Örneğin siz 338$’dan BNB alım emri girdiğinizde, bir satıcının aynı fiyattan satış vermesi gerekir, ya da tam tersine 340$’dan BNB satış emri verdiğinizde, aynı şekilde bir alıcının bu fiyattan alım emri vermiş olması gerekir.

Binance’te Spot Alım Satım Nasıl Yapılır?

Binance’te bir hesabınız varsa, spot alım satım yapmak son derece basit bir işlemdir. Binance’te spot alım satım yapmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sayfanın üst tarafında yer alan “Al-Sat” sekmesine tıklayın.

  1. Karşınıza çıkan ekranda farklı birkaç bölümden çıkan alanlar çıkacaktır. Bu alanda, satın almak istediğiniz kripto parayı seçin. Satın almak istediğiniz coini itibari para ile (USDT, BUSD vs.) satın alabileceğiniz gibi işlem çiftini seçerek başka bir coin ile de takas ederek alabilirsiniz.

  1. Açık emirler bölümünde, alım ya da satım yaptığınız bir işlem varsa ve bekliyorsa o alanda görürsünüz.

  1. Alım-satım bölümünde ise spot piyasada kolaylıkla bir coini alabilir ya da satabilirsiniz.

Spot Alım Satım Nedir?

Spot alım satım

Spot alım satımı, piyasa beklentisine göre alım-satım yaparak kar elde etmeye denir. Yani bir anlamda peşin alışveriştir. Yatırımcı, elinde bulundurduğu varlıklarını, teknik analiz ve temel analiz yaptıktan sonra belirlediği bir hedef noktasında satışa sunar. Alıcı ise beklediği hedefi yine aynı şekilde piyasa analizi yaptıktan sonra alım emri verir. Yani iki tarafın uyuşması ile gerçekleşen işlemlere spot alım satım denir.

Elinizdeki bir varlığı en iyi fiyata satabilmek için mutlaka teknik analiz ve temel analiz konularını bilmeniz gerekir. Grafik okuma, haberleri takip etme, kripto para projeleri hakkında yayınlanan gelişmeleri takip etme gibi faktörleri değerlendirerek elinizdeki varlığın değerinin hangi yönde olduğunu belirlersiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra belirlediğiniz bir hedefe satış emri vererek birikimlerinizi mevcut en iyi spot fiyatından satışa koyarsınız.

Fakat verdiğiniz emirlerin gerçekleşmesi garantisinin olmadığını bilmeniz gerekir. Bunun nedeni ise fiyatların anlık olarak değişmesidir.

Örneğin; elinizde 10 BNB var ve siz bunu 400$’dan satışa koydunuz, varlıklarınızın satılması garantisi Binance ya da diğer borsalarda olmaz. Çünkü alım ve satım işlemleri, tamamen kullanıcılar arasında gerçekleşir ve alıcılar, eğer 400$’dan alım emri vermemişse varlıklarınız satılmaz.

Bir diğer önemli konu ise örneğin satışa koyduğunuz 10 BNB’den 4 BNB satılıp 6 BNB de kalabilir. Bunun nedeni ise alıcı kişilerin emri sadece 4 BNB için vermelerinden kaynaklanmaktadır.

Spot Piyasa İle Vadeli Piyasa Arasındaki Fark Nedir?

Binance ve diğer bazı platformlarda, vadeli işlem açma olanağı da tanınır. Spot piyasa ile vadeli piyasa birbirinden farklı alanlardır. Spot piyasada emirler genellikle anlık işlenirken, vadeli piyasalarda ise ödemeleri ileri bir tarihte yapılacak sözleşmeleri içerir. Alıcı ya da satıcı belirli bir miktardaki varlığını, belirli bir fiyat üzerinden gelecek bir tarihte satışa sunar. Sözleşme tarihi sona erdiğinde alıcı ve satıcı varlığın kendisinin teslim edilmesi yerine nakit üzerinden uzlaşmaya vardır.

Vadeli işlemler, spot işlemlere göre çok daha riskli işlemlerdir. Çünkü vadeli piyasalarda kaldıraç işlemi uygulanır. 1:1 ile 1:175 oranında kaldıraçlı işlem açıldığı için ani küçük dalgalanmalar bile varlıkların tamamının erimesine neden olabilmektedir. Bu yüzden vadeli işlem açmak için temel analiz ve teknik analiz konularını çok iyi bilmek, risk analizi yapabilmek ve psikoloji yönetiminde başarılı olmak gerekir.

Spot Piyasanın Avantajları Nelerdir?

Spot piyasada alım satım işlemlerinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunları bilmeden işlem yapmamanızı öneririz. Peki, spot piyasanın avantajları nelerdir?

  1. Spot piyasa, vadeli işlemlere göre çok daha şeffaf olup tamamen arz ve talep dengesi üzerinde hareket eder. Yani bir fiyat anlık olarak ne kadarı gösteriyorsa o kadardır. Ancak vadeli işlemlerde; gösterge fiyatı; fonlama oranı, fiyat endeksi ve Hareketli Ortalama (MA) Temeli gibi diğer bilgiler de içerir. Dolayısıyla spot piyasası daha avantajlıdır.
  2. Spot piyasanın kullanımı kolaydır. Alım emri ya da satış emri verirken giriş fiyatınızı ve güncel fiyatı kolaylıkla görebilirsiniz.
  3. Spot piyasasında likide olma durumu söz konusu değildir. Yani uzun vadeli bir işlem yapmak isteyenler, aldıkları coinleri istedikleri vadede unutabilirler. Vadeli işlemlerde ise likide olma durumu söz konusu olduğu için sürekli ekrana bakma psikolojisine kapılabilirsiniz.

Spot Piyasasının Dezavantajları Nelerdir?

Spot piyasası, vadeli işlemlere (futures) göre daha az dezavantaja sahip olsa da “dezavantajı yok” diyemeyiz. Spot piyasasında da özellikle yatırımcıların yapacakları yanlış hamleler, zarar etmelerine neden olabilir. Peki, spot piyasasının dezavantajları nelerdir?

  1. Uzun vadeli işlem yapanların, ara ara piyasayı kontrol etmeleri gerekir. Özellikle de hakkında çok net bilgi sahibi olmadığınız kripto para projeleri bir süre sonra delist edilme kararı ile karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle ne kadar uzun vadeli işlem yaparsanız yapın, mutlaka arada bir varlıklarınızı kontrol etmeniz gerekir.
  2. Spot piyasada kazançlar, vadeli işlemlere göre daha düşüktür. Özellikle de kısa sürede zengin olma hayali peşinde olanların psikolojilerini iyi yönetmeleri gerekir.
  3. Grafik analizi konusunda bilgisi olmayan kişilerin, başkalarının verdiği sinyaller ya da tüyolarla işlem yapmaları, hem vadeli işlemler için hem de spot işlemler için dezavantaj oluşturur.

Spot Alım Satım İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kripto paralarda spot ne demektir?

Kripto paralarda spot, örneğin Bitcoin ya da BNB ya da X bir coini belli bir fiyattan alarak, belirlenen hedefe geldiğinde satım işleminin yapılmasına denir.

Binance spot alım satım nasıl yapılır?

Binance spot alım satım yapmak son derece kolay bir işlemdir. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst tarafta yer alan alım-satım sekmesine tıklayın, karşınıza çıkan ekrandan satın almak istediğiniz ya da satmak istediğiniz coini seçin, belirlediğiniz fiyat aralığını emir bölümüne girin ve al ya da sat butonuna basın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz